جمعی از اعضای گروه قاجر در قله بینالود 1370

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

ترکیه _ بارش سنگین برف در مناطق کردنشین ترکیه موجب سقوط بهمن شده و صدها خودرو و مسافر در جاده ها، تونل ها و مناطق کوهستانی اسیر شدند.
به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری جهان، بارش سنگین برف در روزهای پنجشنبه، جمعه و بامداد امروز(شنبه) در درسیم، وان، ارزروم و موش چندین بار موجب سقوط بهمن شد.
سقوط بهمن به ارتفاع ده متر و مساحت 120 متر مربع دهانه تول تونجلی را مسدود کرده و با فروریزی یک بهمن سنگین دیگر در سوی مقابل تونل ده ها خودرو باری و مسافربری به مدت 9 ساعت در برف محصور ماندند.
همچنین در وان، ارزروم و موش بارش سنگین برف اغلب راه های مواصلاتی شهری و روستایی را مسدود کرده و در یکی از جاده های موش نیز سی نفر به مدت هفت ساعت در برف محصور ماندند.
تاکنون در این رویدادها تلفات جانی ثبت نشده است.
منبع: گروه کوهنوردی کلکچال 

ارسال شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390 - ساعت 22:30 نظرات (0)دیواره و شیبهای یخی در آبشار سنگین آباد به طور مصنوعی می باشد که مراحل ایجاد آن در همین سایت موجود است.
گزارش تصویری تمرین یخنوردی را در ادامه مطلب ببینید...

روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390 - ساعت 12:24 ادامه مطلب نظرات (13)
انجمن پزشکی کوهستان ایران: برای کمپ زدن در زمستان باید دارای پناهگاهی خوب، وسایل گرمایی و مهارت خشک باقی ماندن باشید.
در شرایطی که هوا به سرعت عوض می شود و درجه حرارت هم نزدیک صفر و برف هم کم است ونیز در برنامه های کوتاه مدت و یا شرایطی که باید کمپ را سریع برپا کرد، مطمئناً چادر بهترین وسیله است. در وسط روز و زمانی که خورشید در پشت ابرها پنهان است، حرارت درون چادر می تواند 22تا 28درجه گرمتر از هوای بیرون باشد. تحت این شرایط می توان لباس و کیسه خواب خیس را خشک کرد. پناهگاه هایی که از برف درست می شوند، مثل غار برفی و ایگلو جهت برپا شدن به زمان بیشتر و مهارت و تلاش احتیاج دارند، اما از طرفی قوی تر، جادارتر و حتی در هوای خیلی سردهم گرم هستند.برپایی چادر در زمستان: محل برپایی چادر را به دور از نقاط خطرناکی مانند شکاف یخی، مسیر بهمن و یا نقاب ها انتخاب کنید. شکل وزش باد را در منطقه بررسی کنید اگر برف مانند سنگ سخت است و یا در سطح زمین شکل هایی از برف درست شده است، به معنی بادخیز بودن منطقه است....


مسیر کوه بدر ( قروه)

ارسال شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390 - ساعت 7:45 ادامه مطلب نظرات (1)

آبیدر ( سنندج)

تصاویر بیشتر را در سایت گروه کوهنوردی و غار شناسی آرش سنندج ببینید...
عکس از آرمین فاتحی
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390 - ساعت 07:30 نظرات (1)
بنا بر پیام ارسالی به «کوه نوشت» در ساعت 21 روز جمعه ۲۸ بهمن توسط "علی" از مخاطبان اصفهانی:

طی تماس تلفنی با امدادگران و کوه‌نوردان حاضر در منطقه کرکس امروز کوه‌نوردان زیادی برای جست‌وجو در منطقه حاضر بودند و تلاش زیادی را هم انجام دادند، اما متأسفانه نتوانستند آخرین نفر(آقای بهادری) را بیابند!

با توجه به بارشهای دیروز، امروز(جمعه) و فردای منطقه (امروز جستجو در بارش شدید برف انجام شد) تا بهبود وضعیت آب و هوا جستجو متوقف می‌شود.
منبع: کوه نوشتارسال شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390 - ساعت 07:15 نظرات (1)
طبق قرار قبلی که داشتیم روز جمعه سی ام دی ماه ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه آقای نادعلیان با خودروی شخصی خود من و حمید را از درب منزل سوار کرده و به سمت تهران به راه افتادیم. در طول مسیر راجع به مسایل گوناگونی از جمله شرایط آب و هوا، مسیر صعود، برنامه آتی ایشان بر روی اورست و… صحبت کردیم. حدود ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه بود که ابتدای جاده ورودی روستای ناندل رسیدیم. به دلیل ساخت تونل جاده ورودی به سختی قابل تشخیص بود و ما ۲ یا ۳ بار جاده را رد کردیم. در نهایت حدود ساعت ۸ شب به درب منزل آقای صالحی که مسئول خانه کوهنوردان ناندل بود رسیدیم. ایشان نیز به ما لطف کرد و یکی از اتاق های گرم منزل خود را در اختیار ما گذاشت. بارش برف نیز طبق پیشبینی آغاز شده بود.
گزارش کامل را در ادامه مطلب بخوانید...ارسال شده در تاریخ جمعه 28 بهمن 1390 - ساعت 22:30 ادامه مطلب نظرات (1)
چرا بهمن در کوهستان اتفاق می افتد؟
هر سال در سراسر جهان بیش از یک میلیون بهمن اتفاق می افتد. وقوع بهمن رخدادی طبیعی در کوهستان است. در کوه های ایران نیز این روند وجود دارد و در فصل های زمستان و بهار شاهد سقوط بهمن های بسیاری هستیم. در کوهستان شمال تهران نیز هر سال بهمن اتفاق می افتد که متاسفانه باعث مرگ تعدادی از هموطنان می شود.
مهمترین عامل ایجاد بهمن چیست؟
خود شما! بر اساس آمار بیشترین بهمن هایی که سبب آسیب و یا کشته شدن انسان ها شده اند، توسط خود آنها ایجاد شده است. زمانی که هشدارها جدی گرفته نشود. زمانی که عوامل محیطی موثر بر وقوع بهمن به خوبی شناخته نشود یا به آنها توجه نشود. وقتی یک اسکی باز از پیست اسکی خارج می شود تا بر روی برف های نکوبیده اسکی کند. یا یک کوهنورد از مسیر مشخص شده صعود خارج می شود تا بر روی برف ها از خود ردی به جای بگذارد و…
انواع بهمن را در ادامه مطلب بخوانید...ارسال شده در تاریخ جمعه 28 بهمن 1390 - ساعت 22:19 ادامه مطلب نظرات (0)
انجمن پزشکی کوهستان ایران:  در زمینه بیماریهای ارتفاع و آنچه در ارتفاع بالاتر از 3000 متر برای انسان اتفاق می افتد مقالات و کتابهای متعددی چاپ گردیده است. با این حال هنوز در زمینه اثرات ارتفاع بر فیزیوولوژی بدن انسان شاید مطالعات بیشتری نیاز باشد تا دانش ما را افزوده و بتوانیم با پیشگیری و درمان به موقع از عوارض آن بکاهیم.
اخیرا توسط دو تن از پزشکان علاقمند و کوهنورد به علوم پزشکی کوهستان و عضو انجمن پزشکی کوهستان ایران مقاله ای ترجمه گردیده است که حاوی نکات جالب توجهی است. از این عزیزان در ترجمه مطلب فوق صمیمانه سپاسگزاریم و امیدواریم فعالیتهای علمی ایشان در زمینه پزشکی کوهستان بتواند در خدمت ارتقای سلامتی و ایمنی جامعه کوهنوردی کشور موثر باشد.
انواع ارتفاع زدگی را در ادامه مطلب بخوانید...ارسال شده در تاریخ جمعه 28 بهمن 1390 - ساعت 17:51 ادامه مطلب نظرات (1)

آبشار سنگین آباد(قروه)
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 27 بهمن 1390 - ساعت 14:31 نظرات (3)
انجمن پزشکی کوهستان ایران: وقتی شخصی در ارتفاع فعالیت ورزشی انجام می دهد در تنفس کمی مشکل پیدا کرده که دلیل این امر این است که فشار جو(فشار بارومتریک)در ارتفاع کم بوده و فشار سهمی اکسیژن نیز کاهش یافته است.بنابراین زمانیکه فرد عمل دم را انجام می دهد،فشار سهمی اکسیژن در هوای دمی پایین بوده و برای اینکه این مشکل تا حدودی برطرف شود،هورمون اریتروپویتین،برای افزایش تولید گلبولهای قرمز از کلیه ترشح می شود.....
ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 26 بهمن 1390 - ساعت 21:30 ادامه مطلب نظرات (0)