به هنگام سنگنوردی جذب رطوبت پوست دست توسط گچ و ساینده بودن سنگها و صخره ها باعث می شوند که پوست دست بسیار خشک شود. زمانیکه پوست دست خشک می شود بسیار مستعد ساییدگی , خراشیدگی و بریدگیها خواهد بود.
به محض اتمام صعود در اولین فرصت ممکن باید دستها را شسته و با استفاده از یک مرطوب کننده پوست را مرطوب کرد. استفاده از کرم های حاوی ویتامین E مناسب بوده و می توان آنها را از هر داروخانه ای تهیه نمود.
بریدگیها و کنده شدگی ها :
بریدگیهای کوچکتر را باید تمیز کرده و در اکثر حالات می توان آنها را با باند انگشت پوشاند. اگر در صورت وجود بریدگی صعود ادامه یابد ممکن است بریدگی باز شده و زمان طولانی تری برای بهبود آن لازم باشد. هر چند که در اغلب موارد بهتر است که از صعود صرف نظر کرده و منتظر بهبود و درمان بریدگی شد ولی در صورت ادامه صعود مرطوب نگه داشتن بریدگی از ترک خوردن و باز شدن آن جلوگیری می کند.
کنده شدگیها موارد جدی تری هستند. کنده شدگی زمانی اتفاق می افتد که لایه نازکی از پوست معمولا در اثر فشار زیاد روی یک گیره تیز پاره یا شکافته می شود. این وضعیت اغلب زمانی اتفاق می افتد که هوا سرد بوده و پوست دست نیز حس زیادی ندارد. شکافته شدن پوست و خون زیادی که از محل زخم خارج می شود در عمل ادامه صعود را غیر ممکن می سازد.در این موارد قبلا از روشهایی استفاده می شد که صعود کننده را قادر می ساخت به صعود خود ادامه دهد که از جمله آنها استفاده از چسب superglue (سرطانزا) برای چسباندن پاره شدگی بود. چون خطر عفونت در یک پاره شدگی عمیق بسیار بالا است بنابر این بهتر است که محل را با داروی ضدعفونی کننده شستشو داده و با گاز استریل پوشاند تا بهبود یابد و از ادامه صعود صرف نظر کرد.......


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 9 مهر 1391 - ساعت 09:30 ادامه مطلب نظرات (0)
بر اساس تماس تلفنی «عظیم قیچی ساز»؛ وی به همراه دیگر هم‌نوردش «مهدی قلیپور»؛ که دیشب را در ارتفاع ۶۴۰۰ متری «ماناسلو» و کمپ‌۲ گذرانده بودند، ‍صبح امروز در صحت و سلامت به کمپ اصلی بازگشتند.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 9 مهر 1391 - ساعت 9:10 نظرات (0)
به گزارش رسیده: دقایقی پیش «عظیم قیچی ساز» و «مهدی قلیپور» دو هیمالیانورد کشورمان موفق شدند قله‌ی 8163 متری «ماناسلو» را صعود کنند. 
این گزارش حاکی‌ست: این دو کوه‌نورد ساعت ۵ صبح امروز به وقت محلی از کمپ‌۴ عزیمت خود را به سمت قله آغاز کردند و ساعت ۱۱:۱۵‌ به وقت محلی (حدود 9 صبح به وقت تهران) موفق به صعود «ماناسلو» بدون استفاده از کپسول اکسیژن شدند.
 این دو کوه‌نورد هم‌اکنون در حال بازگشت به کمپ‌های پائین‌تر هستند. 
ضمن تبریک به این عزیزان، بازگشتی توأم با صحت و سلامتی را برایشان آرزو داریم. 
شایان ذکر است: «عظیم قیچی ساز» با صعود به قله‌ی «ماناسلو»، تعداد صعودهای خود به قلل بالای 8‌هزار متر دنیا را دو رقمی کرد و به 10 قله رساند. وی تنها صعود به 4 قله‌ی دیگر (لوتسه، ماکالو، چوآیو و شیشاپانگما)  را تا پیوستن به باشگاه‌8 هزارمتری‌های دنیا پیش رو دارد. 
گفتنی است: این دومین صعود «مهدی قلی پور» به قلل بالای 8 هزار متر دنیاست. وی پیش‌ از این موفق شده بود قله‌ی «گاشربروم2» را نیز صعود کند.
منبع: ‍پایگاه‌خبری‌فدراسیون
صعود موفقیت آمیز عظیم قیچی‌ساز و  مهدی قلیپور را  به قله‌ی ماناسلو تبریک می گوییم و آرزوی بازگشت توام با سلامتی را برای این کوهنوردان توامند کشورمان خواستاریم.
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه


ارسال شده در تاریخ شنبه 8 مهر 1391 - ساعت 9:30 نظرات (1)
سقوط یک هواپیمای کوچک مسافربری در نزدیکی کاتماندو پایتخت نپال منجر به کشته شدن ۱۹ نفر دیگر شد.
این هواپیما کمی پس از برخاستن از فرودگاه کاتماندو در روز جمعه سقوط کرده و ۱۹ سرنشین آن که اغلب
 کوهنورد بوده‌اند جان باخته‌اند.
یکی از مقامات خطوط هواپیمایی مرگ ۷ بریتانیایی و ۵ چینی در این حادثه را تأیید کرده است. این هواپیمای دو
 موتوره ملخ دار دورنیر متعلق به شرکت سیتا ایر بوده که از کاتماندو عازم لوکلا در منطقه اورست بوده است اما
 در زمین های نزدیک به کاتماندو سقوط کرد.
به گزارش بی بی سی، هنگام وقوع حادثه هوا صاف بوده و علت وقوع این حادثه هنوز مشخص نیست. مرگ ۴
 مسافر نپالی و ۳ خدمه نپالی هم در این حادثه تأیید شده است.
پاییز فصل اوج گردشگری در نپال است که ۸ قله از ۱۴ قله بالای ۸ هزار متر جهان از جمله قله اورست در این
 کشور قرار دارند.
هفته گذشته نیز دست کم ۱۱ نفر بر اثر سقوط بهمن در شمال غربی نپال در قله ماناسلو جان باختند.
در ماه می هم ۱۵ نفر در اثر برخورد هواپیمایشان به کوه در شمال غربی نپال جان باختند.
هنوز علت این حادثه مشخص نیست، ولی مدیر عامل فرودگاه بین‌المللی بریبوان گفته است که ظاهرا هواپیما به یک پرنده اصابت کرده است.
او گفت که مسئولان کنترل ترافیک فرودگاه مدتی پس از مشاهده حرکت غیرمعمول هواپیما با خلبان تماس گرفته‌اند و خلبان گفته است که به یک کرکس اصابت کرده است.
آقای سومان گفت که خلبان‌های هواپیما پس از این اصابت، تلاش کرده بودند که هواپیما را به فرودگاه برگردانند. هواپیمای دورنیر ۲۲۸ عازم لوکلا بود که مبداء سفر به منطقه اورست به شمار می‌آید.
فصل کوهنوردی در نپال آغاز شده و بسیاری از کوهنوردان، از جمله شمار زیادی از کوهنوردان غربی، از لوکلا راهی مشهورترین قله‌های هیمالیا می‌شوند.
بینود سینگ، سخنگوی پلیس به خبرگزاری فرانسه گفت که خلبان‌ها ظاهرا تلاش کرده بودند که هواپیما را در ساحل رودخانه به زمین بنشانند، ولی هواپیما آتش گرفت.
سوانح هوایی از جمله برای هواپیماهای کوچک در نپال کوهستانی چندان غیرمعمول نیست.
در ماه مه سال جاری، ۱۵ نفر در اثر سانحه هوایی در شمال این کشور جان خود را از دست دادند.
در سپتامبر ۲۰۱۱ نیز یک هواپیمای بوداایر که سرنشینان را برای تماشای کوه اورست برده بود، دچار سانحه شد و ۱۹ سرنشین آن کشته شدند.
منیع: انجمن پزشکی کوهستان


ارسال شده در تاریخ شنبه 8 مهر 1391 - ساعت 09:34 نظرات (0)
5 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر امروز (7 مهر 1391) اطراف پناهگاه پریشان را از زباله پاکسازی نمودند فراموش نکنیم نسل سالم در گروی محیط زیست سالم است. 
اهمیت حفاظت از محیط زیست را در ادامه مطلب بخوانید..
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

پناهگاه پریشان در جنوب قروه

ارسال شده در تاریخ جمعه 7 مهر 1391 - ساعت 21:24 ادامه مطلب نظرات (0)

گزارش تصویری برنامه های شش ماهه اول هیئت و گروه قاجر را در ادامه مطلب ببینید...
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ جمعه 7 مهر 1391 - ساعت 19:16 ادامه مطلب نظرات (0)

روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 6 مهر 1391 - ساعت 9:10 نظرات (3)
 شما برای چند روز هم می توانید بدون غذا در کوه زنده بمانید، به شرطی که انرژی خود را ذخیره کنید و آن را بی سبب هدر ندهید. اما آب برای زنده ماندن بسیار ضروری است. می توانید از برف هم برای تهیۀ آب مورد نیاز خود استفاده کنید.
- در شرایط بسیار سرد، عرق کردن سبب خیس شدن پوشاک و اتلاف سریع تر انرژی و در شرایط بسیار گرم نیز عرق کردن سبب از دست دادن آب بدن می شود. همواره در کوهستان به گونه ای فعالیت کنید که عرق نکنید.
- ادامۀ برنامه در باد و بوران و هوای بسیار سرد، با خطرهایی مانند گم شدن، یخ زدگی، پرت شدن، بهمن و تحلیل انرژی و افت دمای بدن همراه خواهد بود.
- در کوهستان به ویژه در فصل سرما سیگار نکشید. افراد سیگاری زودتر دچار سرمازدگی می شوند.
- اگر با یک گروه همراه هستید، تحت هیچ شرایطی از یکدیگر جدا نشوید، اگر تلفن همراه دارید گروه امداد را مطلع کنید.
- بیش از 40 تا 45 درصد حرارت بدن از سر دفع می شود. بنابر این در هوای سرد از کلاه استفاده کنید، اگر کلاه همراه ندارید می توانید با قسمتی از لباس خود، سرتان را بپوشانید.
- در شرایط سرما، چند لایه لباس نازک تر می تواند بهتر از یک لایه لبا س ضخیم از هدر شدن حرارت بدن شما جلوگیری نماید.
- در هوای سرد، به علائم سرمازدگی و افت دمای بدن توجه ویژه داشته باشید، این علائم، پوست سرد، لرز، گیج و منگ شدن، از دست دادن قدرت قضاوت و تصمیم گیری، اشکال در تکلم و سفتی و انقباض عضلانی است.
- هرگز فردی را که به شدت مصدوم است یا دچار افت دمای بدن شده است، حرکت ندهید، او باید گرم و خشک نگه داشته شود.
منبع: وبلاگ طبیعت کردی نسیم ایرانیان


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 6 مهر 1391 - ساعت 8:20 نظرات (0)
مفصل زانو به عنوان یک مفصل لولایی نقش بسیار مهمی را در حرکتها ومهارتهای ورزشی ایفا می نماید؛مینیسک،یک بافت عضروفی همبند مخصوص می باشد که همانند یک واشر ضربه گیر بر روی سطح فوقانی استخوان درشت نی ،طبق درشت نی(TIBIA PLATOE)قرارگرفته است؛در هر مفصل زانو دو تا مینیسک قرار گرفته که به نامهای مینیسک داخلی و مینیسک خارجی خوانده میشوند.
غضروف های بافت نرم زانو با فشار از جانب استخوان های مفصل زانو در زمانی که نیرویی غیر معمول استخوان ها را درمقابل یکدیگر به طرز غیر عادی بپیچاند می توانند دچا رصدمه شود.در حرکت معمولی زانو و در جریان حرکت های مختلف، به دنبال خم وراست کردن آن چنانچه با اندکی چرخش همراه باشد،غضروف ها اندکی به سمت عقب وجلو حرکت می کنند.به این ترتیب غضروف ها به مانند کاتالیزور درسرتاسریک حرکتت عمل می کنند، این امر با وجودی است که سطح مفصلی استخوان ران بزرگتر از سطح استخوان درشت نی است. به هر صورت با یک فشار غیر عادی، غضروف ها ممکن است دربین دو استخوان در هم فشرده شوند.دراین صورت، چنانچه استخوان ها بر روی یکدیگر پیچ خوردگی پیدا کنند وفشاری قیچی گونه برمینیسک اعما ل کنند،این بافت غضروفی از هم جدا می شود.
شایعترین آسیب به منیسک ها پیچ خوردگی غیر عادی زانو بوده و این امر در هنگامی رخ می دهد که وزن بدن بر روی پاها باشد.فشار ناگهانی به همراه خم بودن زانو،حتی زمانی که روی پا به صورت ایستاده نباشید،می تواند باعث گسستگی وپارگی مینیسک گردد.
آسیب به غضروف مینیسک درد فوری ایجاد میکند و این درد به حدی است که فرد قادر به حرکت دادن و چرخاندن زانو خود نمی باشد.در این وضعیت ورم قابل مشاهده به صورت تدریجی در اطراف زانو گسترش می یابد.علامت مشخصه پارگی مینیسک زانوی قفل شده می باشد که فرد احساس می کند در یک وضعیت نا مشخص زانویش گیر کرده است.
تشخیص ودرمان: بعد از بررسی زانوی آسیب دیده توسط پزشک یک رادیوگرافی معمولی از زانوی مصدوم در بخش رادیولوژی به عمل آمده و در صورت تغییر فضای متقارن مفصلی و بررسی سطوح استخوانی مفصل به پزشک ارتوپد ارجاع داده می شود؛MRI(magnetic Resonance Imaging) بهترین پروتوکل تشخیصی آسیب به مینیسک های زانو وبطور کلی بافت نرم آ« نواحی مثل رباطها و تاندونهای عضلات می باشد.
درمان :امروزه روشهای مدرن درمانی که رایجترین آن انجام اعمال جراحی با لیزر می باشد جای خود را به اعمال جراحی باز(تیغ جراحی)داده است.اما بطور کلی با توجه به اینکه جنس این بافتها(غضروف ها )به گونه ای است که ترمیم آن مشکل می باشد؛ بهترین روش پیشگیری از بوجود آمدن این نوع صدمات در ورزشکار حرفه ای؛ تقویت عضلات ، تاندونها و رباطهای جانبی مفصل در جهت کاهش میزان فشار بر کل مفصل می باشد.فیزیوتراپی و آب درمانی روشهای مناسبی برای بازگشت ورزشکار به میدان ورزشی می باشد.
محسن داودی:کارشناس ارشد پزشکی ورزشی
منبع : http://mohsendavoodi.blogfa.com/


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 6 مهر 1391 - ساعت 8:10 نظرات (0)
    به گزارش رسیده به نقل از «محمود رحامیان» دبیر هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان فارس: تیم ۸ نفره ‌هیمالیا‌نوردی این هیئت، پس از اخذ مجوز شورای برون مرزی وزارت ورزش و جوانان پشت سر گذاردن ۱۴ اردوی آماده‌گی جهت صعود به قله ۷۲۴۶ متری «دائولاگیری ۷»، ساعت ۳۰ دقیقه بامداد جمعه ۷ مهر ماه جاری از طریق فرودگاه شهید ایت الله دستغیب شیراز به مقصد کاتماندو ترک می کنند.
این برنامه نخستین تلاش ایرانیان بر روی قله ۷۲۴۶ متری دائولاگیری ۷ (پوتا هیونچولی) در غرب منطقه آناپورنا می‌باشد که توسط اعضای تیم هیئت استان فارس انجام می پذیرد.
اسامی اعضاء تیم عبارتند از: محمد حسین جلالی (سرپرست)، حمید بذر افکن (پزشک تیم)، فرشاد اختر کاویان، حیدر عباسی، حامد قشقایی، عباس ارجمند، علیرضا کشفی و وحید منتصری.
منبع: پایگاه خبری فدراسیونارسال شده در تاریخ چهارشنبه 5 مهر 1391 - ساعت 10:40 نظرات (0)