اعضای گروه قاجر در زندان دیو تکاپ (تخت سلیمان)1383

نفرات از راست: زنده یاد سامان نعمتی، عطا رضایی، شهرام نعمتی، عطا آزادی، طیب صالحی

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

یک زن انگلیسی جشن تولد 99 سالگی خود را با بالارفتن از ساختمانی مرتفع به همراه نوه‌اش جشن گرفت ... این زن یک کوه‌نورد حرفه ای است!
منبع: کوه نوشت


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 9 خرداد 1392 - ساعت 12:31 نظرات (0)
همانطور که قبلا" پیش بینی شده بود ، مین بهادر شرچان 81 ساله که برای حفظ رکورد سال 2008 خود به عنوان مسن ترین فاتح اورست تا کمپ اول پیشروی کرده بود به دلیل احساس بیماری توسط یک فروند هلیکوپتر به کمپ اصلی و از آنجا به کاتماندو انتقال یافت. شرچان برنامه ریزی کرده بود که روز 29 ماه مه در شصتمین سالگرد صعود به اورست توسط ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی بام جهان را صعود کند اما در همین روز به دلیل احساس ناراحتی ناشی از کهولت سن به کمپ اصلی منتقل شد ، او دو هفته بود که در منطقه بسر می برد. مین بهادر در 76 سالگی رکورد مسن ترین فاتح اورست را بدست آورده بود و پنج سال این رکورد را حفظ کرد تا اینکه مورای 80 ساله ژاپنی در همین فصل این رکورد را از آن خود ساخت.
منبع: گل کوه

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 9 خرداد 1392 - ساعت 12:27 نظرات (0)
به مناسبت شصتمین سالگرد فتح قله "اورست"؛ جشن ورژه ای در شهر کاتماندو در نپال برگزار شد. 
به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی واحد مرکزی خبر: اورست برای اولین بار توسط ۲ کوه‌نورد در 29 ماه مه 1953 صعود شد.  به همین مناسبت در مراسمی که به مناسبت شصتمین سالگرد فتح این قله انجام شد کوه‌نوردان و شخصیت‌های حاضر برای گرامی‌داشت یاد آن دو کوه‌نورد، حلقه‌های گل به گردن مجسمه‌های آن دو انداختند.
هم‌چنین وزیر گردشگری نپال مدال هایی را به مهمانان برای حمایت از صنعت گردشگری در این کشور اهدا کرد. 
بعد از اولین فتح اورست تاکنون در حدود چهار هزار نفر توانسته اند به قله این کوه صعود کنند. این کوه یکی از مهمترین منابع درآمد برای کشور فقیر نپال است.
منبع: کوه نوشت


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 9 خرداد 1392 - ساعت 12:25 نظرات (0)
هیئت اجرایی کمیته بین المللی المپیک به سنگنوردی گفت نه !
هیئت اجرایی کمیته بین المللی المپیک در نشست امروز خود در سن پترزبورگ روسیه از بین 8 رشته ورزشی نامزد ورود به بازی های المپیک 2020 سه رشته کشتی ، بیس بال و اسکواش را انتخاب کرد . قرار است مجمع عمومی المپیک در نشست 16 شهریور خود در بوئنس آیرس  ازبین این سه رشته ورزشی فقط یک رشته را برای ورود به بازی های المپیک 2020 انتخاب نماید .
بله ، رویای المپیکی شدن سنگنوردی متوقف شد ، اما رویای صعود های سریعتر ، قویتر و بالاتر انسان هرگز متوقف نخواهد شد . ما همچنان صعود می کنیم بازهم سریعتر ، قویتر ، بالاتر !
انتشار این خبر برای من سخت بود ، خیلی سخت . باورم نمی شود .
https://www.thebmc.co.uk/climbings-olympic-dream-on-hold-2020
http://www.8a.nu/
با تشکر از وبلاگ بیواک


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 9 خرداد 1392 - ساعت 09:25 نظرات (1)
امروز 29 ماه می است . شصت سال پیش در چنین روزی برای اولین بار دو انسان ؛ هیلاری و تنزینگ از دو جهان متفاوت فرهنگی - اقتصادی ؛ همه ی توان فیزیکی و روانی خود را به اشتراک گذاشتند و پای بربلندترین نقطه زمین نهادند . 29 می روزی خوش یمن و مهم در تاریخ کوهنوردی است .

ادموند هیلاری و تنزینگ نورگای
امروز 29 ماه می است . غروب امروز قرار است هیئت اجرایی کمیته بین المللی المپیک از بین 8 رشته ورزشی که نامزد ورود به بازی های المپیک 2020 هستند سه رشته را انتخاب کند تا مجمع عمومی المپیک روز 7 سپتامبر ( 16 شهریور) از بین آنان یک رشته را به عنوان انتخاب نهایی خود معرفی نماید . آیا سنگنوردی یکی از این سه رشته خواهد بود ؟ آیا 29 می روزی مهم برای آینده سنگنوردی خواهد بود ؟ 
منبع: بیواک

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 8 خرداد 1392 - ساعت 16:52 نظرات (1)

گفت آنجا چشمه خورشيد هاست
 آسمانها روشن از نور خداست
موج اقيانوس جوشان فضاست
باز من گفتم كه بالاتر كجاست؟
گفت بالاتر جهاني ديگر است
 عالمي كز عالم خاكي جداست
پهن دشت آسمان بي انتهاست....
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 8 خرداد 1392 - ساعت 08:52 ادامه مطلب نظرات (1)
 چهاردهمین دوره ماراتن اورست همزمان با شصتمین سالروز نخستین فتح اورست توسط ادموندهیلاری و شرپا تنسینگ نورگی در دامنه کوه اورست برگزار خواهد گردید. مرتفعترین ماراتن دنیا به روال هر ساله خود از ساعت 11.30 دقیقه و از نزدیکترین روستا به کمپ اصلی، گوراکشب با ارتفاع 5184 متر آغاز خواهد گردید. نقطه پایانی این ماراتن نیز ارتفاع 3446 متری نزدیک نامچه بازار خواهد بود. نخستین دوره این رقابتها در سال 1987 میلادی برگزار گردید. این رقابتها علاوه بر جلب توجه جهانیان به نخستین صعود قطب سوم کره زمین اورست، تلاش دارد تا گردشگران و علاقمندان را از سراسر دنیا راهی کشور نپال نماید.
 با تشکر از کوه قاف پی نوشت ایده برگزاری این رقابتها نخستین بار توسط Tony Hunt و Jan Turner در سال 1985 و برگزاری مسابقه دو در مسیر رفت و برگشت از نامچه بازار به دیانبوچه صورت گرفت. از آن پس این رقابتها همه ساله برگزار گردید.  
منبع: انجمن پزشکی کوهستان ایران


http://www.everestmarathon.org.uk/images/stories/index_1.jpg

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 8 خرداد 1392 - ساعت 08:49 نظرات (0)
کوه نوردانی که بدون رعایت مسائل ایمنی به ارتفاع بالاتر از 2300 متر صعود می‌کنند ممکن است دچار ورم مغزی در ارتفاع بالا شوند. تحقیقات نشان داده‌اند که ممکن است سال‌ها بعد از ایجاد این شرایط خونریزی‌های کوچک مغزی در مغز این افراد ایجاد شود. تحقیقات همراه با عکس برداری‌های مغناطیسی مشخص کرده‌اند که کوه نوردانی که دچار کوه زدگی شده‌اند، علائمی از خونریزی مغزی در سال‌های بعد نشان می‌دهد.
این تحقیقات در جلسه سالانه جامعه رادیو لوژی آمریکایی شمالی (RSNA) مطرح شد. ورم مغزی در ارتفاع بالا (HACE) شرایط خطرناکی است که در ارتفاع بالای 2300 متر برای کوهنوردان و اسکی بازان ایجاد می‌شود. مایکل کنوت استاد دانشکده پزشکی دانشگاه گوتینگن آلمان می‌گوید: این شرایط معمولا در محیط و آب و هوای بد ایجاد می‌شود که کوه نوردان در آن نه کمک ، نه لوازم و ابزار تشخیص پزشکی به همراه دارند.
تحقیقات در این زمینه توسط دکتر کنوت و همکارانش انجام شده است. آنها MRI چهار گروه مختلف از کوهنوردان را با هم مقایسه کردند؛ کوه نوردانی که HACE نداشتند، کوه نوردانی که نشانه‌هایی از HACE در کارنامه کوه نوردی خود داشتند، کوه نوردانی که دچار کوه زدگی مزمن شده بودند و کوه نوردان که دچار ورم ریه به دلیل رفتن در ارتفاع بالا (HAPE) شدند. MRI این افراد بدون توجه به شرایطی که برای آنها پیش آمده بود بررسی شد و آزمایش وخامت و تعداد خون ریزی‌های کوچکی که در مغز آنها ایجاد شده بود، مثبت شد.
دکتر کنوت می‌گوی : در بیشتر موارد این خونریزی‌ها آن قدر کوچک هستند که تنها با تکنیک‌های خاص MRI قابل مشاهده‌اند. با این تکنیک این خونریزی‌ها به صورت لکه‌های سیاه مشاهده می‌شوند. از 10 کوه نوردی که مورد بررسی قرار گرفتند هشت نفر آنها دچار این خونریزی‌های کوچک مغزی شده و نتایج دو نفر از آنها نیز نامعلوم است.
دکتر کنوت می‌گوید: پیش از این تصور می‌شد که HACE باعث خونریزی مغزی نمی‌شود، اما تحقیقات ما نشان داده‌اند که خونریزی‌های کوچک و قابل مشاهده در مغز افراد مبتلا HACE به وجود می‌آید.
افرادی که دچار HACE مزمن شده بودند، بیشترین خونریزی کوچک مغزی را داشتند این خونریزی‌ها در ناحیه فیبرهای عصبی که قسمت راست و چپ مغز را به هم متصل می‌کنند، وجود داشت. این خونریزی‌ها ممکن است مدت‌ها پس از ایجاد کوه زدگی به وجود بیایند. با این وجود دکتر کنوت معقتد است کسانی که دچار HACE می‌شوند نباید کوه نوردی را رها کنند. وی می افزاید : ما نمی‌توانیم همچنین توصیه‌ای به کوه نوردان داشته باشیم. با این وجود کوه نوردانی که قبلا دچار HACE شده‌اند دیرتر به شرایط آب و هوایی جدید خود می‌گیرند.
 ایسنا - با تشکر از کلاغها

 

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 8 خرداد 1392 - ساعت 08:16 نظرات (1)
رییس کنفدراسیون سنگ‌نوردی آسیا درباره بیست‌ویکمین دوره‌ي مسابقات سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا در پارک ملت گفت: ایران با این میزبانی که انجام داد می‌تواند میزبانی مسابقات جهانی را بگیرد. 
"آنتونی سی" در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: مسابقات تهران در شرایط خوبی برگزار شد و خوشحالم که ایران این میزبانی را قبول کرد و از میزبانی خوب شما متشکرم.
وی افزود: سطح فنی مسابقات بالا بود و همین که ورزشکاران توانستند در این فضای آرام مسابقه بدهند و از این مسابقه دادن لذت ببرند، جای خوشحالی دارد. پخش تلویزیونی این رشته در ایران هم باعث خوشحالی ورزشکاران آن شد که این هم کمک کرد مسابقات بهتر باشد.
رییس کنفدراسیون سنگ نوردی آسیا با اشاره به این که سنگ نوردان ایرانی عملکرد خوبی داشتند، یادآور شد: ایرانی‌ها از صعود کنندگان خوب آسیا هستند و در این مسابقات هم دیدید که مدال های خوبی را کسب کردند. این عملکرد خوب آنها باعث می‌شود تا به مسابقات مختلف دعوت شوند و جایگاه خود را ارتقا دهند.
"آنتونی سی"، با تاکید بر این که ایران میزبانی خوبی در این دوره از رقابت‌ها داشت، افزود: شما میزبان خوبی بودید و مشکل خاصی در مسابقات نبود. داوری‌ها هم رضایت بخش بود. اعتراضاتی بود، اما داوران طبق وظیفه خود به آنها رسیدگی کردند و مساله خاصی نبود.
منبع: کوه نوشت


ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 8 خرداد 1392 - ساعت 08:13 نظرات (0)
بر اساس هماهنگی انجام شده؛ امروز چهارشنبه ۸ خرداد ماه؛ «فرناز اسماعیل زاده» و «الناز رکابی» دو تن از قهرمانان تیم ملی سنگ‌نوردی کشورمان، در شبکه‌ی ورزش سیما حضور خواهند یافت.
گفت‌وگو با این قهرمانان به صورت زنده از ساعت ۱۱:۳۰ صبح از شبکه‌ی ورزش پخش خواهد شد.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون


ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 8 خرداد 1392 - ساعت 08:11 نظرات (3)