پایگاه خبری فدراسیون: بر اساس گزارش رسیده از سوی “ابراهیم نوتاش“: سایت GHM (سازمان کوهستان بلند) خبر برگزاری دومين جشنواره بین المللی سنگ‌نوردي در بيستون کرمانشاه را رسماَ اعلام کرد.
گفتنی است: اين جشنواره قرار است مقارن با هفته تربیت بدنی از 22 تا 29 مهر ماه جاری ( 13 تا 20 اکتبر) در کرمانشاه برگزار خواهد شد.
منبع: فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی


ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 16 فروردين 1391 - ساعت 22:10 نظرات (1)
در ابتدا نوآموز باید با وسایل اسکی آشنا شود و به اسکیها، چوبدستها و کفشهای اسکی عادت کند. در ضمن باید با سُرخوردن، لبه دادن، چرخیدن ، وزن دار کردن و سبک کردن اسکیها نیز آشنا شوند و در عین حال با دمای محیطی که قرار است در آنجا اسکی کند وفق پیدا کند.
بمنظور آشنا شدن نوآموز با وسایل و عادت کردن به آنها ، انجام حرکات مقدماتی و انتخاب محل بسیار اهمیت دارد.
تمرینات را در ادامه مطلب بخوانید...ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 16 فروردين 1391 - ساعت 8:10 ادامه مطلب نظرات (1)
تیم روسها به سرپرستی آلکساندر آبراموف تلاش برای مسیری جدید و متفاوت برروی اورست از سمت تبت خواهد داشت . آنها از قله شمالی چانگ تسه صعود خود را آغاز خواهند کرد و به سمت جبهه شمالی خواهند رفت و سپس مسیر استاندارد جبهه شمالی را به سمت قله ادامه خواهند داد. این خط بطور میانگین بلندترین مسیر پیموده شده بر روی اورست از آغاز تا کنون خواهد بود.
چاد کلوگ صعود سرعتی و بدون اکسیژن و بیل بروک 63 ساله امریکائی قصد صعود به اورست از جبهه جنوبی و سپس جبهه شمالی در یک فصل را خواهد داشت .کنراد آنکر و کوری ریچادرز به اسپانسری نشنال جتوگرافی نیز به سبک سبکبار در جبهه غربی اورست که بیست سال است صعودی به خود ندیده تلاش خواهند داشت و ادری بایر و نورت فیس نیز تیمی را عازم جبهه غربی و نیز جنوبی این قله خواهند کرد.
دیگری صعودهای شاخص هیمالیا در سالجاری
نیوس مروی ایتالیائی و همسرش برای صعود به کانچن چونگا تلاش خواهند کرد ، نیوس بعد از اوه یون سان شانس بعدی زنان برای عضویت در باشگاه هشت هزارمتری ها خواهد بود
کارلوس سوریای 73 ساله ، تونک و عظیم قیچی ساز، والدمار نیکلویچ  دان بوری و یولی استک نیز بر روی آناپورنا تلاش خواهند داشت.
منبع: گل کوه
http://www.explorersweb.com/everest_k2/news.php?id=20733ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 16 فروردين 1391 - ساعت 7:50 نظرات (0)
انجمن پزشکی کوهستان ایران: در برنامه های کوهنوردی بعضی مواقع شرایطی پیش می آید که ممکن است ناگزیر باشید مدت زمانی در شب پیمایش داشته باشید ولی همیشه سعی کنید طوری برنامه ریزی نمائید که صعود و اجرای برنامه شما در طول روز به پایان برسد و قبل از تاریکی هوا به نقطه استقرار کمپ یا انتهای برنامه رسیده باشید، چرا که پیمایش در شب می تواند خطرات بسیاری را برای شما و گروه همراهتان به وجود آورد. ولی اگر در شرایطی قرار گرفتید که تصمیم پیمایش مسیری در شب داشتید موارد زیر را اجرا کنید تا از ایمنی بیشتری برخوردار باشید....ارسال شده در تاریخ سه شنبه 15 فروردين 1391 - ساعت 20:51 ادامه مطلب نظرات (0)
پایگاه خبری فدراسیون: با پایان یافتن تعطیلات نوروزی و به جریان افتادن امور اداری؛ فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی طی اطلاعیه ای اسامی نفرات معرفی شده به وزارت ورزش و جوانان جهت اخذ مجوز شورای برون مرزی و اعزام به صعودهای هیمالیا در فروردین سال 1391 را اعلام داشت.
اسامی به ترتیب حروف الفبا عبارتند از:
-    امید آمحمدی قله ماناسلو
-    حسین بهمنیار قله اورست
-    دکتر علیرضا بهپور قله ماکالو
-    محمود شعاعی قله ماکالو
-    فرخنده صادق قله ماناسلو
-    سید عبدالحسین صالحی قله ماناسلو
-    عظیم قیچی ساز قله آناپورنا
-    جعفر ناصری قله ماناسلو
-    حسین مقدم قله ماکالو
-    ایرج معانی قله ماکالو
-    محمود هاشمی قله ماکالو
شایان ذکر است: تمامی نفرات معرفی شده علاوه بر طی سلسله مراتب اداری اخذ مجوز در موعد مقرر و حضور در اردوها و تست های تعیین شده از سوی کارگروه هیمالیانوردی؛ به صورت مستقل و با هزینه ی کاملاً شخصی اقدام به اجرای برنامه های خود می نمایند.
هم چنین: فدراسیون تنها در رابطه با مکاتبات لازم جهت اخذ مجوزهای خروج از کشور و پوشش رسانه ای این تلاش ها اقدام نموده و خواهد نمود.
خاطر نشان می شود: فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی در رابطه با انتخاب قله ها و شرکت های طرف قرار داد این کوه نوردان نیز هیچ گونه اعمال نظری نداشته است.
منبع: فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی
ارسال شده در تاریخ دوشنبه 14 فروردين 1391 - ساعت 20:19 نظرات (1)
طی تماس تلفنی:  "عظیم قیچی ساز" که ۱۰ فرودین ماه سال جاری با هلی کوپتر وارد بیس کمپ آناپورنا به ارتفاع ۴۱۵۰ متر شده بود پس از استراحت و هم هوایی در کمپ ۱ به ارتفاع ۵۰۰۰ متر به کمپ ۲ به ارتفاع ۵۷۰۰ متر صعود و پس از هم هوایی در کمپ ۲ به بیس کمپ بازگشته و در حال استراحت می باشد تا در روزهای آتی به سمت کمپ ۳ به ارتفاع ۷۳۵۰ متر حرکت کند برای ایشان و دیگر کوه نوردان حاضر در منطقه صعودی موفق همراه با سلامتی آرزومندیم.
منبع: تبریز کوه - کوه نوشت
ارسال شده در تاریخ دوشنبه 14 فروردين 1391 - ساعت 19:10 نظرات (2)
البرز را می توان به یک باره در کلبه هنری توچال به نظاره نشست. تصاویر زیبای قله های رفیع، خط الرأس های باشکوه و دشت های گسترده البرز با نگاه تیز بینانه دو عکاس جوان احساس خوبی را برای علاقمندان به طبیعت و هنر بر جای می گذارد. کوه نوردان خسته از صعود می توانند ارتفاعات محبوب خود را از دریچه دوربین حمید کاشانی و آرش جعفریان دو عکاس کوه نورد ببینند. همسرایی طبیعت و هنر خسته گی از تن می زداید.
بوی البرز عنوان نمایشگاه عکسی است که از ۱۹ اسفند تا پایان اردیبهشت ماه در کلبه هنری ایستگاه ۵ توچال برپاست. در این نمایشگاه بیش از ۲۵۰ عکس برای اولین بار به نمایش در آمده اند. موضوع این عکس ها کوه های البرز است. حمید کاشانی و آرش جعفریان، دو عکاس طبیعت، حاصل سال ها تلاش هنری خود در کوه های البرز را به صورت مشترک در معرض دید عموم قرار داده اند...
منابع: فرهنگ چال- کلاغها- کوه نوشتارسال شده در تاریخ دوشنبه 14 فروردين 1391 - ساعت 8:10 نظرات (0)
طبیعت خانه ماست ،زمین نخستين کاشانه بشر و سرمایه اوست؛ زمين را دوست بداريم تا شاهد زیبایی‌هایی که ما را احاطه‌ کرده، باشیم.
بیایید در این روز طبیعت چند اصول طبیعت گردی را که بارها شنیده ایم، با هم مرور کنیم :
- پرهیز از کندن گل ها و گیاهان و شکستن شاخه های درختان.
-  پرهیز از نزدیک شدن به آشیانۀ جانوران و آسیب رساندن به آن ها.
- خودداری از افروختن آتش ( استفاده از آتش با رعایت اصول و فقط در موارد اضطراری ).
- راهپیمایی در مسیرهای پاکوب و پرهیز از پیمودن دامنه های بکر و رویشگاه گیاهان.
- برپایی کمپ با کمترین آسیب به پوشش گیاهی.
-زباله ها را در محیط زیست و طبیعت رها نکنیم، همیشه چند کیسه همراه ببریم و همۀ زباله های تجزیه شدنی و تجزیه نشدنی را به شهر برسانیم.....
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروهارسال شده در تاریخ یکشنبه 13 فروردين 1391 - ساعت 8:45 نظرات (0)
عبدالرضا امیدوار شهری در گفت‌‌وگو با خبرنگار جامعه فارس در خصوص وضعیت هوای کشور 13 فروردین (روز طبیعت) اظهار داشت: آسمان استان تهران روز سیزدهم فروردین مصادف با روز طبیعت صاف و نیمه‌ابری پیش‌بینی می‌شود.
وی ادامه داد: آسمان استانهای آذربایجان شرقی صاف تا نیمه‌ابری، آذربایجان غربی نیمه‌ابری با رگبار، اردبیل کمی ابری، نیمه‌ابری با بارش پراکنده، اصفهان صاف و کمی ابری، البرز صاف و نیمه‌ابری و ایلام صاف و کمی ابری است.
امیدوار شهری افزود: همچنین آسمان استان بوشهر صاف، کمی ابری با ورزش باد، چهارمحال و بختیاری صاف و کمی ابری، خراسان شمالی صاف و نیمه‌ابری با افزایش ابر و رگبار، خراسان رضوی و جنوبی صاف و نیمه‌ابری پیش‌بینی می‌شود.
مدیر کل پیش‌بینی سازمان هواشناسی گفت: آسمان استان‌های خوزستان، زنجان، سمنان، قزوین، قم، کردستان، کرمان و کرمانشاه صاف و کمی ابری خواهد بود.
امیدوار شهری ادامه داد: آسمان استان‌های سیستان و بلوچستان صاف نیمه ابری، فارس صاف نیمه‌ابری با ورزش باد، کهگیلویه و بویراحمد صاف کمی ابری، گلستان، گیلان و مازندران کمی ابری تا نیمه‌ابری، لرستان و مرکزی صاف کمی ابری، هرمزگان صاف کمی ابری با وزش باد و همدان و یزد صاف و کمی ابری پیش‌بینی می‌شود.
منبع: خبرگزاری فارس


ارسال شده در تاریخ شنبه 12 فروردين 1391 - ساعت 09:15 نظرات (1)
انجمن پزشکی کوهستان ایران: در سراسر دنيا ميليونها نفر به كوهنوردي، كوهگردي و گلگشت و صخره نوردي مي پردازند. در بسياري از كشورها، ورزشهاي كوهستان بخش قابل توجهي از زندگي روزانه را تشكيل مي دهد.
از نظر انگيزه هاي لازم براي پرداختن به يك فعاليت، كمتر فعاليتي را مي توان يافت كه تا اين حد جذابيت و كشش داشته باشد، از جمله جذابيت ها و انگيزه هاي موجود در اين رشته، از فعاليتها مي توان به تامين سلامت، تحرك، ارتباط با طبيعت، انگيزه هاي اجتماعي و در نهايت لذت كشف و ماجرايي اشاره كرد.
به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبرنگاران؛ نادر ضرابيان كارشناس محيط زيست، با اشاره به ماهيت كوهنوردي، گفت: در كوهنوردي واژه هايي تحت عنوان رقيب، رقابت، حريف، برد و باخت وجود ندارد.
وي ادامه داد: براي تمام كساني كه فعاليت كوهنوردي دارند، در هر گروه و سمتي از واژه همنورد استفاده مي كنيم.......ارسال شده در تاریخ شنبه 12 فروردين 1391 - ساعت 9:10 ادامه مطلب نظرات (1)