فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی طی بخش‌نامه ای به هیئت‌های سراسر کشور اعلام کرد: نظر به فرارسيدن فصل سرما و كاهش كيفيت برگزاري دوره‌هاي سنگ‌نوردي، مقتضي است از ابتداي آذرماه در مناطق سردسير از دادن مجوز برگزاري دوره‌هاي سنگ‌نوردي مقدماتي و پيشرفته در طبيعت اجتناب گردد.
 منبع:‍پایگاه خبری فدراسیون


ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 25 آبان 1390 - ساعت 7:50 نظرات (0)
14 ساعتِ دلهره آور برای دو دختر در میان برف و کولاک!
دو دختر کوه‌نورد در میان برف و کولاک گرفتار شده بودند. دست و پای یکی از آنها دچار یخ زدگی شده بود و توان راه‌رفتن نداشت.
 
آنها ساعت‌ها در ارتفاعات پیازچال در سرمای وحشتناک با مرگ دست‌وپنجه نرم می‌کردند تا اینکه بعد از ۱۴ساعت، سرانجام تیم‌های امدادی را در یک قدمی خود دیدند و از مرگ حتمی نجات یافتند. حالا ۶ روز از آن حادثه می‌گذرد و هر دو دختر جوان زندگی عادی خود را از سر گرفته‌اند اما ماجرای روز حادثه را هیچ وقت فراموش نخواهند کرد.

یکی از آنها مریم، ۲۲ساله است که از چهار سال قبل کوه‌نوردی می‌کند. او با یادآوری روز حادثه می‌گوید: حدود ساعت ۷ صبح دوشنبه ۱۶ آبان‌ماه سال‌جاری بود که همراه یکی از دوستانم که او هم مثل من سال‌هاست کوهنوردی می‌کند به سمت دربند رفتیم تا از آنجا به ارتفاعات کلکچال برویم.
بقیه ماجرا در ادامه مطلب بخوانید...

ارسال شده در تاریخ سه شنبه 24 آبان 1390 - ساعت 8:5 ادامه مطلب نظرات (0)
دردی که کوه‌نوردان بیشتر به آن مبتلا می‌شوند!
"حميد مساعديان" در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: زانو درد يکي از شايع ترين و مهمترين بيماري‌هاي کوه‌نوردي است که باعث مي شود فرد مبتلا از آن رنج ببرد و در هنگام کوه‌نوردي بامشکل همراه شود و براي کاهش درد و بهبود آن هنگام اجراي برنامه از زانوبند استفاده کنند. بي توجهي به يک سري از موارد در اين ورزش باعث مي شود که زانو درد در بين کوه‌نوردان رايج شود.
به التهاب تاندون هاي زانو، تاندونيک يا زانودرد مي گويند و کوه‌نوردان بيشتر به آن مبتلا مي شوند. براي اينکه به زانودرد مبتلا نشويد بايد از انجام حرکات پرشي و جهشي و سرعت بالا جلوگيري کنيد، اگر مشکلات زمينه اي زانو درد داريد حتما با پزشک متخصص مشاوره کنيد و از او براي کوه‌نوردي راهنمايي بخواهيد، از حمل بار سنگين پرهيز کنيد. حدالامکان بارتان يک چهارم وزن بدنتان باشد تا فشار بيشتر به زانوها نيايد.ارسال شده در تاریخ سه شنبه 24 آبان 1390 - ساعت 7:40 ادامه مطلب نظرات (0)
اتحاديه بين‌المللي حفاظت از طبيعت اعلام كرد:
گروهي از دانشمندان برجسته علوم دريايي در اتحاديه بين‌المللي حفاظت از طبيعت، مأموريت جديدي را با هدف كشف كوهستان‌هاي زيردريايي در اعماق اقيانوس‌ها آغاز مي‌كنند. اين عمليات اكتشافي با هدف شناسايي رشته كوه‌هاي دريايي منطقه Ridge در جنوب غرب اقيانوس هند طي يك مأموريت شش هفته‌اي انجام خواهد گرفت.

اين مطالعات اساسا روي گونه‌هايي متمركز خواهد شد كه در بستر اقيانوس‌ها و درياها زندگي مي‌كنند. همچنين در اين مأموريت اكتشافي، پيامدهاي صيادي در اعماق درياها بر روي حيات جانداران دريايي در اين منطقه، مورد ارزيابي و بررسي قرار خواهد گرفت.

اين دومين باري است كه چنين مأموريت اكتشافي در اين منطقه از اقيانوس هند صورت مي‌گيرد. نوبت قبل مأموريت مشابهي در سال 2009 ميلادي انجام گرفت و به شناسايي گونه‌هاي جديدي از ماهي‌هاي مركب منتهي شد.
منبع:ایسناارسال شده در تاریخ سه شنبه 24 آبان 1390 - ساعت 7:30 نظرات (0)
به گزارش فدارسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی: سید واسع سید موسوی از اعضای تیم هیئت کردستان گزارش مختصری را همراه عکس از صعود اخیرشان به قله "مراپیک" به ارتفاع 6654 متر و "بارونتسه" به ارتفاع 7129 متر در مهر و آبان 90 ارائه کرده است که در ادامه از نظر می گذرانید....
ارسال شده در تاریخ دوشنبه 23 آبان 1390 - ساعت 09:45 ادامه مطلب نظرات (3)
اولین دوره آموزشی امداد و نجات در غار، کار خود را از روز جمعه 20 آبان ماه با حضور 32 شرکت کننده از استانهای تهران، کردستان، کرمانشاه، قزوین، البرز، اصفهان، خراسان رضوی و جمعیت هلال احمر در مجتمع کوهستانی پلور آغار کرد.

مدرسان فرانسوی این دوره، بامداد روز جمعه با استقبال "صابری" دبیر فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی و "فهیمی" دبیر کارگروه امور بین الملل وارد ایران شدند و پس از استراحت در هتل به‌ همراه مسئول بخش غارنوردی و تنی چند از همراهان عازم پلور - محل برگزاری دوره - گردیدند.

پیش از شروع به کار دوره، مدرسان، ابزار انفرادی و گروهی را مورد بازدید قرار دادند و دوره بصورت رسمی از ساعت 16:30 آغاز شد. در بخش اول افتتاحیه، مدرسان فرانسوی، اهداف دوره و برنامه‌های روزانه را تشریح کردند و در ادامه با نمایش تصاویری به معرفی سازمان امداد و نجات در غار فرانسه، چارت سازمانی، روال امداد و نجات در فرانسه و ... پرداختند.
گزارش را در ادامه مطلب بخوانید...ارسال شده در تاریخ یک شنبه 22 آبان 1390 - ساعت 10:30 ادامه مطلب نظرات (0)


بگذار هر روز دلیلی باشد برای زندگی
بگذار هر روز دریایی باشد فراموش نشدنی
بگذار هر روز عشقی باشد نثار کردنی

روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه


ارسال شده در تاریخ شنبه 21 آبان 1390 - ساعت 09:25 نظرات (2)
قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: با توجه به شرایط ناپایدار جوی و بارش برف و باران در اغلب مناطق كوهستانی كشور، كوه‌نوردان اعزامی به مناطق كوهستانی در سراسر كشور توصیه های ایمنی گروه های امداد و نجات هلال احمر را جدی بگیرند و هنگام برنامه ریزی صعود به مناطق كوهستانی ضمن به همراه داشتن پوشاك كافی و مناسب فصل و همچنین آگاهی از وضعیت آب و هوا، از مسیرهای مشخص و پاكوب شده برای صعود و فرود به ارتفاعات كوهستانی استفاده كنند.
زمان بندی مناسب برای به پایان رساندن برنامه صعود و فرود را قبل از تاریكی هوا داشته باشند.
 همراه داشتن وسایل ضروری كوهستان شامل مواد غذایی كافی و وعده غذایی اضافه، تجهیزات روشنـایی، سـوت، قطب نما، نقشه منطقه ای كوهستان، كیف كمك های اولیه، چاقو، كبریت، كارت شناسایی و گوشی همراه را برای كوهنوردان ضروری دانست.

اگر قصد صعود به مناطق كوهستانی را دارید به همراه گروهی مجرب و آموزش دیده اقدام به این كار كنید. از رفتن به ارتفاعات برفگیر خودداری كنید و در صورت عزیمت از لباس های دارای رنگ واضح ( قرمز، زرد و فسفری) برای سهولت در رصد امدادگران و نجاتگران استفاده كنید.

 توجه به علائم هشدار دهنده، تابلوهای راهنمای مسیر، هشدارهای افراد مجرب، فراگیری آموزش های كوه‌نوردی و همراه داشتن شماره تماس ارگان های امدادرسان منطقه (اورژانس، هلال احمر، نیروی انتظامی ) را برای كوه‌نوردان ضروری می باشد.
منیع: ایرنا


 

ارسال شده در تاریخ شنبه 21 آبان 1390 - ساعت 07:54 نظرات (0)
   غار یخی چما یکی از بی‌نظیر و‌ کم‌نظیرترین نقاط گردشگری ایران در استان  چهارمحال‌و‌بختیاری، برای بسیاری از گردشگران ناشناخته مانده است .  در فاصله 25 کیلومتری چلگرد در نزدیکی روستای شیخ‌علیخان یکی از نادرترین و اعجاب‌انگیزترین غارهای منطقه به نام غار یخی چما با قندیل‌های فراوان یخی واقع شده است.

از زیر یخ‌های این غار چشمه‌ای با آب سرد در جریان است که نهایتا به سد کوهرنگ می‌ریزد. قرار گرفتن در دره‌های عمیق و انباشت حجم برف‌های چندین ساله در این مکان سبب شده قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.  سطح وسیع برف در غاریخی چما محلی برای تفریح و سرگرمی جوانان و نوجوانان عشایری منطقه چما شده که علاوه بر این، در سال‌های اخیر مسابقات اسکی تابستانه کشور نیز در این محل برگزار می‌شده است.

غار یخی چما در شهرستان کوهرنگ که به بزرگترین منبع آب شیرین ایران نیز شهرت دارد، یکی از بی‌نظیرترین و کم‌نظیرترین نقاط گردشگری ایران است که برای بسیاری از گردشگران ناشناخته مانده است .
منبع: جام جم آنلاینارسال شده در تاریخ شنبه 21 آبان 1390 - ساعت 07:37 نظرات (1)گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ شنبه 21 آبان 1390 - ساعت 07:31 نظرات (1)