«عظیم قیچی ساز» هیمالیانورد خوب کشورمان که ۴ مهر ماه موفق به صعود قله‌ی «چوآیو» شد، شب گذشته به میهن بازگشت. او هم اکنون در تهران است و به زودی به زادگاهش شهر «تبریز» بازخواهد گشت. 
منبع: پایگاه خبری فدراسیون 
بازگشت افتخارآمیز عظیم قیچی ساز هیمالیانورد توانمند کشورمان به میهن را خدمت خانواده ایشان و جامعه ورزشی ایران تبریک می گوییم.
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر ایران


عکس آرشیوی‌ست


ارسال شده در تاریخ سه شنبه 9 مهر 1392 - ساعت 13:45 نظرات (4)
پس از فراخوان پاکسازی این غار و داوطلبی عده ای از اعضا و علاقه مندان این پروژه ملی با قبول همکاری و مدیریت هیات کوهنوردی و صعود های ورزشی کرمانشاه روز چهارم مهرماه با استقبال آقای بهمن مشکوب ریاست هیات از حدود سی تن از داوطلبین مرحله اول از شهرهای مختلف کشوراز روستای چالابه آغاز شد ...... 

ارسال شده در تاریخ سه شنبه 9 مهر 1392 - ساعت 07:57 ادامه مطلب نظرات (1)
«قیچی ساز» رکورددار ایرانی صعود به قلل بالای 8 هزارمتر جهان:
باید زنده بمانم تا این پروژه را تمام کنم!

مصاحبه توسط: حسین رضایی
عکس: محمد شاه‌حسینی

مجله‌ی «دی-وان» اولین و تنها ماهنامه‌ی ۳بعدی LifeStyle در ایران است که شامل مطالب متنوع در زمینه‌های گوناگون از قبیل: مصاحبه با چهره‌های شاخص هنر، موسیقی و ورزش است ... از نکات جالب این مجله، تصاویر ۳بعدی با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های پردازش تصویر و با بالاترین کیفیت چاپی و بهترین کاغذ همراه با بسته بندی شکیل و عینک سه بعدی است که در پیش‌خوان مطبوعات عرضه می‌شود.
به عنوان خبرنگار این مجله و با همکاری دوست عزیزم، دبیر سرویس عکس این مجله؛ «محمد شاه‌حسینی»، تصمیم گرفتیم مصاحبه‌ای را با «عظیم قیچی‌ساز» هیمالیانورد توانمند کشورمان انجام دهیم ... از او دعوت کردیم ... «عظیم» که عمدتاً به سختی زیربار مصاحبه با رسانه‌ها می‌رود و به دشواری می‌توان او را به حرف آورد، یک ساعتی را به ما اختصاص داد ... با او از هر دری سخن گفتیم و مصاحبه‌ای تهیه و تنظیم شد که شاید تا به حال انجام نشده بود!
لازم به ذکر است؛  این مصاحبه در ۱۶ مرداد ماه ۹۲ با «عظیم قیچی ساز» انجام شده است که در تدارک عزیمت به صعودی دیگر بود ... وی ۱۱ شهریور ماه ایران را به مقصد «تبت» برای صعود به قله‌ی «چوآیو» ترک کرد تا گام در مسیر صعود به دوازدهمین قله‌ی ۸هزاری خود بگذارد و موفق شد ۴ مهر به این مهم دست یابد.
متن مصاحبه را در ادامه مطلب بخوانید....


ارسال شده در تاریخ دوشنبه 8 مهر 1392 - ساعت 11:56 ادامه مطلب نظرات (0)
 خاستگاه ورزش كوه‌نوردي را «كشورهاي آلپي» اروپا (فرانسه، ايتاليا، اتريش، سوييس) مي‌دانند. بسياري از اهالي اين كشورها به دليل وجود رشته كوه آلپ، از ديرباز با فن پيمايش كوه‌ها آشنا بوده‌اند. چند مورد از كوه‌نوردي‌هايي را كه نه به منظور شكار و معدن كاوي و كشورگشايي ...بلكه فقط براي كوه‌نوردي (دست يافتن به قله‌ها و گردنه‌ها، نورديدن راه‌هاي نو) انجام شده است، مي‌توان در قرن‌ها قبل هم ديد؛ مثلاً صعود پت راركا (petrarca) اهل ايتاليا به قله‌ي كوه و انتو (Mont Ventox) در سال 1336 ميلادي. اما كار جدي‌تر كوه‌نوردي صدها سال پس از اينها آغاز شد. در سال 1760 يك دانشمند ثروتمند سوييسي از منطقه‌ي مون بلان Mont Blanc): بلندترين كوه آلپ كه 4807 متر ارتفاع دارد) ديدن كرد و گفت به هر كس كه بتواند تا قله‌ي اين كوه برود، جايزه‌اي خواهد داد. پس از چندين تلاش، سرانجام در 18 اوت 1786 يك پزشك به نام دكتر پاكار (Paccard) و يك راهنماي محلي به نام بالما (Balmat) اهل فرانسه توانستند پا بر قله‌ي مون بلان بگذارند.
از ميانه‌هاي قرن نوزدهم، كوه‌نوردي شكل باز هم جدي‌تر و پيوسته‌تري به خود گرفت؛ در سال 1854، آلفرد ويلز (Alfred wills) به قله‌ي 3701 متري وترهورن (Wetterhorn) در كوه‌هاي آلپ صعود كرد. از اين سال، دوره‌اي آغاز شد كه به «عصر طلايي كوه‌نوردي» معروف شد؛ در اين دوره، كوه‌هاي بلند آلپ‌ها يكي پس از ديگري صعود شدند. فتح قله‌ي سنگي و دشوار مترهورن (Matterhorn: 4477 متر) در سال 1865 به دست ادوارد ويمپر (E.Whymper) و همراهانش كه در جريان آن چهار نفر كشته شدند، پايان «عصر طلايي» كوه‌نوردي است. پس از آن، كوه نوردان جسور و نوآور ديگر فقط به دست‌يابي به قله‌ها نمي‌انديشيدند، بلكه در انديشه‌ي صعود از ديوارهاي سنگي و يخي دشوار و به جا گذاشتن «ركود»هاي جديد بودند.
نخستين باشگاه كوه‌نوردي جهان، به نام آلپاين كلاب (The Alpine Clube) در سال 1858 در انگلستان پايه‌گذاري شد و در چند سال پس از آن، باشگاه‌هاي مشابه در كشورهاي اتريش، سوييس، ايتاليا و ... تاسيس شد.
امروزه، ورزش كوه‌نوردي، دل مشغولي و حتي حرفه‌ي افراد بي‌شمار است: ميليون‌ها نفر به شكل تفنني كوه‌نوردي مي‌كنند، و هزاران نفر با كوه‌نوردي، سنگ نوردي، راهنمايي كوه‌پيمايان، اسكي كوه‌نوردي، توليد و فروش وسايل كوه‌نوردي زندگي مي‌كنند.
منبع: نشاط کوهستان


ارسال شده در تاریخ دوشنبه 8 مهر 1392 - ساعت 11:10 نظرات (0)
برای دوستداران محیط زیست و علاقه‌مندان به بوم‌گردی آبی، فردا می‌تواند روز بزرگی باشد. زیرا حدود دو هزار نفر از فعالان این دو حوزه در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد تهران گرد هم جمع خواهند شد تا از دغدغه‌ها و گرایه‌های خود در زمینه‌ی اعتلای گردشگری در بوم‌سازگان‌ (اکوسیستم) های آبی با رعایت موازین محیط زیستی سخن گفته و نشان دهند که هم می‌توان طرفدار محیط زیست باقی ماند و هم از تقویت اکوتوریسم در حوزه محیط‌های آبی بر ثروت ایرانیان و شادابی ایشان افزود. به همین مناسبت، فردا - هشتم مهرماه 1392 - همایش گردشگری و اکوتوریسم آبی و تلاش برای حفاظت از آن که برگرفته از شعار امسال روز جهانی گردشگری است، برگزار خواهد شد.......


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 7 مهر 1392 - ساعت 14:40 ادامه مطلب نظرات (0)
با توجه به برگزاری چهارمین دوره هماهنگی و بازآموزی مربیان درجه ۲ صعودهای ورزشی در شهریور ماه سال جاری ضمن تقدیر و سپاس از فعالیت سه سال گذشته مربیان محترم در برگزاری دوره‌های آموزشی و حضور در سالن‌های سنگ‌نوردی سراسر کشور که موجبات توسعه کمی و کیفی صعودهای ورزشی را به همراه داشته، مسئولیت مربیان در سه سال آینده بشرح پیوست اعلام می‌شود:
الف- آن دسته از مربیانی که موفق به حضور در دوره هماهنگی و بازآموزی فوق نشده‌اند می‌توانند در بازآموزی میان‌دوره ای که با درخواست متقاضیان واجد شرایط برگزار می‌شود حضور یابند.
ب- کادرآموزشی دوره های کارآموزی مقدماتی و پیشرفته صعودهای ورزشی برای سه سال آینده از میان اسامی اعلام شده که حوزه مسئولیت آنان نیز مشخص شده است انتخاب خواهند شد.
ج- کادر آموزشی دوره های مربیگری درجه ۲ و درجه ۳ برای سه سال آینده از بین مربیان درجه دو  صعودهای ورزشی که دارای توانمندی علمی، عملی، فنی، تجربی، حُسن شهرت و سوابق درخشان باشند توسط این فدراسیون انتخاب و اعلام خواهند شد.
د- جهت نظارت بر دوره‌های مربیگری و کارآموزی پیشرفته صعودهای ورزشی برای ۳ سال آینده این فدراسیون از میان اسامی پیوست که دارای توانمندی علمی، عملی، فنی، تجربی، حسن شهرت و سوابق درخشان باشند، انتخاب و اعلام خواهد نمود.
هـ- مدرس به فردی اطلاق می شود که در دوره های آموزش مقدماتی یا پیشرفته صعودهای ورزشی می تواند با عنوان مدرس حضور یافته و کلیه مسئولیت های فنی و آموزشی دوره به عهده وی می باشد.
و- مربی به فردی اطلاق می شود که در دوره های آموزش مقدماتی یا پیشرفته صعودهای ورزشی با عنوان مربی و در کنار مدرس دوره جهت همیاری و همکاری می تواند حضور داشته باشد.
ز- آن‌دسته از مربیان درجه ۲ صعودهای ورزشی که مقابل اسامی آنان کلمه مشروط قید شده است می‌بایست در دو دوره کارآموزی پیشرفته صعودهای ورزشی با نظر فدراسیون به عنوان مربی کارورز حضور یافته و پس از تایید مدرس دوره نسبت به نتیجه نهایی و مسئولیت آموزشی آنها اعلام‌نظر خواهد شد.
مقتضی است هیئت‌های کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی نسبت به اطلاع‌رسانی موارد فوق در اسرع وقت اقدام نمایند.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون


ارسال شده در تاریخ شنبه 6 مهر 1392 - ساعت 23:43 نظرات (0)
10 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر، به مناسبت روز غارهای پاک مجموعه غارهای باباگرگر را که در شمال شرقی قروه واقع شده، پاکسازی نمودند.
مجموعه غارهای بابا گرگر حدود 9 غار می باشد که در ایام گذشته از آنها به عنوان زاغه استفاده می کردند
در این برنامه حدود 60 گونی زباله از داخل غارها خارج نمودند
با توجه به اینکه این غارها در کنار چشمه آب معدنی باباگرگر و منطقه زیارتی ( بقعة امامزاده سيد جلال الدين ) قرار دارند کلیه زباله ها توسط اهالی روستا و فروشگاه هایی که جهت گردشگران آنجا هستند، در داخل غارها ریخته شده است.  
گزارش تصویری را در ادامه مطلب ببینید....
 روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه


ورودی یکی از غارها که تا ته غار پر از زباله بود تاریخ اجرای برنامه : 5 مهر 1392

شرکت کنندگان (آقایان) : اسماعیل عباسی، پرویز اردلان، جلال حنیفی، عطا آزادی، سجاد صبوری، علی حسن بیگی، هادی نوری(سرپرست)

شرکت کنندگان (بانوان) : مینا الماسی، مهشید الماسی، لیلا صالحی


ارسال شده در تاریخ جمعه 5 مهر 1392 - ساعت 14:13 ادامه مطلب نظرات (9)


تصویری از «عظیم قیچی‌ساز» و هم‌نوردش «فرران لتورره» (Ferran Latorre) اسپانیایی بر فراز «چوآیو»
«عظیم قیچی ساز» هیمالیانورد توانمند کشورمان موفق شد صبح امروز پنج‌شنبه ۴ مهر ماه ۹۲، قله ۸۲۰۱متری «چوآیو» را صعود کند.
«عظیم قیچی ساز» ساعت ۱۲:۳۰شب گذشته از کمپ ۲ به ارتفاع ۷۱۰۰ متری به سوی قله «چوآیو» حرکت می‌کند و موفق می‌شود بدون بهره‌گیری از کپسول اکسیژن مصنوعی، ساعت ۸صبح (۵:۴۵ صبح به وقت ایران) به وقت محلی بر فراز این قله ۸۲۰۱ متری بایستد. بنا بر تماس برقرار شده با وی؛ او در مسیر بازگشت است و ساعت ۱۱ صبح به کمپ ۲ رسیده است.
شایان ذکر است؛ «قیچی ساز» با این صعود، شمار صعودهای خود به قلل بالای ۸هزار متر دنیا را به عدد ۱۲ رساند و تنها با صعود به دو قله‌ی دیگر به نام‌های «شیشاپانگما» و «لوتسه»، به عنوان اولین ایرانی و افتخاری ارزشمند؛ نام خود را در باشگاه ۱۴ هشت‌هزاری‌های دنیا ثبت کند..
این صعود موفق را به وی، خانواده‌اش، جامعه‌ی ورزش کشور به ویژه اهالی کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی و همه‌ی ایرانیان ورزش دوست صمیمانه تبریک عرض می‌نمائیم.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون
اخبار تکمیلی:
بازگشت عظیم قیچی ساز به کمپ اصلی

بنا بر گزارش رسیده؛ «عظیم قیچی‌ساز» که صبح امروز موفق به صعود قله‎‌ی ۸۲۰۱ متری «چوآیو» شد، ساعاتی پیش در صحت و سلامت کامل به کمپ اصلی این قله بازگشت.

منبع: پایگاه خبری فدراسیون

صعود موفقیت آمیز عظیم قیچی ساز کوهنورد توانمند کشورمان را به خانواده ایشان و جامعه ورزشی ایران تبریک می گوییم و بازگشت توام با سلامتی را برایشان خواستاریم. 
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه 


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 4 مهر 1392 - ساعت 13:23 نظرات (5)
«سیدرضا خوشزاد» مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از تقدیر آتش‌نشانان نمونه توسط شهردار تهران و اعطای نشان شجاع به هفت تن از آتش‌نشانان خبر داد و تاكید كرد: در مراسم برج میلاد در هفتم مهر ماه جاری از خانواده دو شهید آتش‌نشانی «امید عباسی» و «جواد محمدی» و هم‌چنین زنده‌یاد «مجتبی جراحی» که در ارتفاعات قله‌ی «برودپیک» جاودانه شد نیز قدردانی می‌گردد.
این مراسم هفتم مهرماه که مصادف با «روز آتش‌نشان» است از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ ظهر با اجتماع ۱۶۰۰ نفری آتش‌نشانان در برج میلاد برگزار می‌شود.
منبع: کوه نوشت

عکس از: سایت آتش نشانی 125

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 3 مهر 1392 - ساعت 08:40 نظرات (1)
 چند سالی است که غارنوردان و علاقه مندان به کوهستان و غارها در اولین جمعه مهر ماه گرد هم می آیند و با پاکسازی محیط غارها و کوهستان حرکتی نمادین به منظور توجه بیشتر به این بخش از گردشگری را انجام می‌دهند.
بدین وسیله از دوستداران غارهای پاک دعوت به عمل می شود به مناسبت روز پاکسازی غارها جمعه مورخه 5 مهر مجموعه غارهای باباگرگر در شمال شرقی قروه را پاکسازی نمایند
پیشاپیش نهایت تشکر را از همکاری کلیه همنوردان داریم.
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه ارسال شده در تاریخ سه شنبه 2 مهر 1392 - ساعت 19:02 نظرات (2)