اعضای گروه قاجر در زردکوه بختیاری1376
نفرات ایستاده از راست: مجتبی مالکی، شهریار محمدی
نفرات نشسته از راست: شهرام نعمتی، ؟

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

بنا بر گزارش ارسالی به «کوه‌نوشت»: تیم دو نفره‌ی کوه‌نوردان کرمانشاهی؛ «رضا شهلایی» و «دکتر کیخسرو مردانپور» که در برنامه ای مستقل اقدام به تلاش بر روی قله «اورست» نموده اند، دیروز (یکشنبه) پس از شب مانی در کمپ های 1و 2 به کمپ اصلی بازگشته‌اند.
این گزارش حاکی‌ست: پس از مرگ ناگهانی یکی از شرپاهای تیم که 3 روز پیش اتفاق افتاد، دیروز نیز در مسیر  کمپ یک شرپای (احتمالاً تیم امریکا) در اثر سقوط جان باخت!
این دو کوهنورد ایرانی به اتفاق سایر تیم ها منتظر ثابت گذاری مسیر کمپ 3 و ادامه فرایند هم هوایی با لمس و شب مانی کمپ 3 خواهند بود. هوای منطقه نیز بسیار خوب گزارش شده است.
منبع: کوه نوشت
"شعاعی"و برپایی کمپ 2 در "ماکالو"
به گزارش "هادی صابری" دبیر فدراسیون بر اساس تماس تلفنی با "محمود شعاعی" : وی در خصوص جریان صعودش به قله  "ماکالو" اعلام کرد: امروز موفق شده است کمپ دو را در ارتفاع 6700 متری برقرار کرده و به کمپ اصلی بازگشته است.
این گزارش حاکی ست: وی در 4 الی 5 روز آینده بنا دارد در صورت مساعد بودن شرایط پیشروی خود را به سمت کمپ 3  ادامه دهد.
 منبع:پایگاه خبری فدراسیونارسال شده در تاریخ دوشنبه 4 ارديبهشت 1391 - ساعت 13:10 نظرات (0)
«گوگل» هم خودش را با «روز زمین» هماهنگ کرد!
مدیران موتور جستجوی گوگل به مناسبت «روز زمین» و به رسم همیشگی؛ چند روزی‌ست که لوگویی خاص طراحی کرده‌اند که در آن با استفاده از بوته‌های گیاه اسم این سایت نوشته شده است ... اما ابتکار جالب گوگل اینجاست که بعد از لحظاتی این بوته‌ها گل می‌دهند و زیبایی‌های محیط زیست سیاره‌مان را یادآوری می‌کنند!
منبع: کوه نوشت
ارسال شده در تاریخ دوشنبه 4 ارديبهشت 1391 - ساعت 8:10 نظرات (0)
روز زمین، روزی برای افزایش آگاهی و قدردانی نسبت به محیط زیست کرهٔ زمین است. این روز دو بار در سال، یک بار در طول فصل بهار در نیمکره شمالی و در طول فصل پاییز در نیمکره جنوبی (که فصل بهار آن نیمکره محسوب می شود) برگزار می‌شود.
سازمان ملل متحد نیز هر سال در اعتدال بهاری، این روز را جشن می‌گیرد. این رسمی بود که توسط فعال صلح یعنی جان مک‌کانل در سال ۱۹۶۹ در اجلاس یونسکو معرفی شد و توسط سناتور آمریکایی گیلورد نلسون به عنوان یک جلسهٔ آموزشی در مورد محیط زیست بنیان گذاشته شد. در خیلی از کشورها روز ۲۲ آوریل هم زمان با ۳ اردیبهشت روز زمین است و جوامع بسیاری نیز هفتهٔ زمین را با آغاز روز زمین جشن می‌گیرند و تمام هفته را به فعالیتهای زیست محیطی اختصاص می‌دهند.
منبع: ویکی پدیاارسال شده در تاریخ دوشنبه 4 ارديبهشت 1391 - ساعت 7:30 نظرات (0)
خبر برگزاری دومین فستیوال جهانی بیستون در  La Montagne & Alpinisme که نشریه کلوب‌آلپاین فرانسه است، منتشر شده است.
در این حبر می‌خوانیم:
فدراسیون باشگاه های کوه نوردی فرانسه در سال ۲۰۱۱ دو قرارداد همکاری با فدراسیون کوه‌نوردی ایران و با انجمن کوه‌نوردان ایران امضا کرده است.
در چهارچوب این قرارداد و به‌دنبال شرکت سنگ‌نوردان فرانسوی در نخستین فستیوال در سال ۲۰۱۰ که در آن مسیرهای زیادی گشوده شد، به شما توصیه می‌کنیم در دومین فستیوال بین‌المللی بیستون که از ۱۳ تا ۲۰ اکتبر ۲۰۱۲ (۲۲ تا ۲۹ مهر ۱۳۹۱) برگزار می‌شود شرکت کنند.
هزینه این برنامه (بدون در نظر گرفتن هزینه‌ی سفر از فرانسه به ایران و برعکس) برابر ۲۰۰ یورو  است که شامل پرواز داخلی تهران - کرمانشاه - تهران، غذا و سکونت در دای دیواره است.
فرانسوی‌ها می‌توانند در فرودگاه تهران ویزای خود را بگیرند ولی امریکایی‌ها، انگلیسی‌ها و کانادایی‌ها باید پیش از سفر ویزای خود را از نمایندگی‌های دیپلماتیک دریافت کرده باشند.
برنامه این فستیوال که از طرف ابراهیم نوتاش با همکاری فدراسیون کوه‌نوردی اعلام شده عبارت است از:
روز ۱۳  اکتبر - پرواز به کرمانشاه
عصر روز ۱۳ اکتبر - مراسم آغازین جشنواره.
روزهای ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ اکتبر - سنگ‌نوردی
روز ۱۸ اکتبر - سنگ‌نوردی
شام‌گاه ۱۸ اکتبر - مراسم پایانی
۱۹ اکتبر - بازدید از  آثار تاریخی و باستانی کرمانشاه و عصر همان روز بازگشت به تهران. (امکان کار برای کسانی که بخواهند روز ۱۹ اکتبر را هم سنگ‌نوردی کنند فراهم خواهد بود)
۲۰ اکتبر - بازدید شهر تهران (اختیاری است).
منبع: آرام کوهارسال شده در تاریخ یکشنبه 3 ارديبهشت 1391 - ساعت 17:10 نظرات (0)


«در کنار گلبنی خوش رنگ و بو طاووس زیبا
با پر صد رنگ خود مستانه زد چتری فریبا
از غرورش هرچه من گویم یک از صدها نگفتم
نکته ای در وصف آن افسونگر رعنا نگفتم
تاج رنگینی به سر داشت، خرمنی گل جای پر داشت
در میان سبزه هر سو، بی خبر از خود گذر داشت...
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ یکشنبه 3 ارديبهشت 1391 - ساعت 8:10 ادامه مطلب نظرات (3)
بر اساس اخبار رسیده از تيم هاي اعزامي کشورمان به ارتفاعات برون مرزي مطلع شديم:
تيم 3 نفره هیمالیانوردان ايراني كه قصد صعود قله 8463 متري ماكالو را دارند، روز چهارشنبه 30 فروردين ماه به كمپ اصلي اين قله در ارتفاع 5700 متر رسيدند و در روزهاي آتي قصد دارند به سمت ارتفاعات بالاتر حركت كنند.
مرتضی رمضانی نيز پس از برقراري كمپ اول در ارتفاع حدود 5800 متري دائولاگيري (8168 متر) به دليل نامساعد شدن شرايط آب و هوايي مجبور به بازگشت به كمپ اصلي و انتظار براي هوايي مساعدِ ادامه برنامه شد.
تيم 2 نفره هيماليانوردان تهراني در ماناسلو (8163 متر)، روز پنج شنبه 31 فروردين ماه،‌ كمپ اول خود را در ارتفاع 5700 متر (300 متر بالاتر از ارتفاع معمول) برقرار و اقدام به شب ماني در اين ارتفاع كردند،‌ اين تيم قصد داشت روز جمعه به منظور گشايش  400 متر از مسير كمپ دوم تلاش كند.
و پروانه كاظمي بانوي هيماليانورد تهراني، روز 30 فروردين ماه در كمپ دوم قله اورست (8848 متر) به ارتفاع 6400 متر مستقر شد. كاظمي به منظور هم هوايي قصد دارد 2 روز در اين ارتفاع بماند و سپس به سمت كمپ سوم حركت كند.
منبع:هیئت کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران- کوه نیوز


 

ارسال شده در تاریخ یکشنبه 3 ارديبهشت 1391 - ساعت 7:45 نظرات (0)
به فاصله کمتر از یک هفته از مرگ کارسانگ نامگال بر اثر بیماری ارتفاع، صبح روز 21 آوریل و حوالی ساعت 10، دومین شرپا نیز پائینتر از کمپ 1 بر اثر سقوط در شکاف جان باخت.
هنوز اطلاعات دقیقی از این حادثه مخابره نشده، اما جسد شرپای کشته شده که سابقه دوبار صعود اورست را نیز دارد، پس از خروج از شکاف یخی به کمپ 1 منتقل گردیده تا توسط بالگرد به پائین منتقل گردد.
در محل خروج از آبشار یخی و ورود به فلات کم غربی (دره سکوت) کوهنوردان با شکافهای یخی بسیاری روبرو می شوند. گرچه محل با طنابهای ثابت و نرده بان ایمن شده، اما گاهن پیش می آید شکافی خارج از دید، فردی را طعمه خود سازد.
برای این شرپا آرامش را طلب می کنیم.

منبع: http://www.alanarnette.com
پی نوشت- کلمه شرپا به معنای "مردمان شرقی" است. شرپاها ساکنان اصلی هیمالیا مردمانی هستند که حدود 300 سال قبل از تبت به سمت شمال نپال مهاجرت کردند و دامنه های هیمالیا را کاشانه خود ساختند. با ورود کوهنوردان و جهانگردان به این منطقه نیز شرپاها همواره همراهانی وفادار برای ایشان بودند و بسیاری از آنها برای موفقیت کوهنوردان جان خود را از دست داده اند.
منبع: کوه قافارسال شده در تاریخ یکشنبه 3 ارديبهشت 1391 - ساعت 7:30 نظرات (0)
گروهی از دانشمندان آمریکایی روز جمعه در تلاش برای کسب دانش بیشتر درباره سیستم قلب و عروق افراد در ارتفاع بالا و کمک به درمان بهتر بیماران قلبی و تنفسی برای تحقیق درباره کوه‌نوردان قله اورست رهسپار نپال شدند.
بروس جانسون متخصص بیماری های قلبی - عروقی در درمانگاه مایو در مینه سوتا و سرپرست این گروه گفت موضوع این تحقیق یک گروه آمریکایی است که در نظر دارد اولین صعود یک گروه امریکایی را به قله اورست در سال هزار و نهصد و شصت و سه تکرار کند.
به گزارش خبرگزاری رویترز از کاتماندو، ۹ کوه‌نورد در این گروه تحقیق حضور دارند که از مسیرهای مختلف به قله اورست صعود می‌کنند.
حدود سه هزار و هفتصد نفر از سال هزار و نهصد و شصت و سه تاکنون مرتفع ترین قله جهان را به ارتفاع هشت هزار و هشتصد و پنجاه متر فتح کرده اند.
جانسون در کاتماندو به رویترز گفت:« ما علاقه مندیم اطلاعاتی را درباره فیزیولوژی ریه در ارتفاع بالا داشته باشیم که مشابه فیزیولوژی ریه در بیماران نارسایی قلبی است.» جانسون گفت: این ۹ کوه‌نوردی که پیشتر با آب و هوای کوهستانی آشنا شده اند به تجهیزاتی از جمله ساعت مچی ویژه و یک بازوبند مجهز هستنند که به مسئولان در ازمایشگاه اردوگاه اصلی امکان نظارت بر فعالیت بدن آنها را می دهد.
این ساعت سطح اکسیژن خون آنها را اندازه گیری می کند و بازوبند نیز میزان انرژی و کالری مصرفی آنها را نشان می دهد.
جانسون گفت وسیله ای در لباس این کوه‌نوردان تعبیه شده است که فعالیت های قلبی آنها را اندازه گیری می کند. وی افزود این تحقیق به کشف اطلاعات بیشتری درباره بیماری ها در ارتفاع بالا منجر می شود؛ بیماری هایی که باعث مرگ افراد در مناطق کوهستانی می شود.
منبع: کوه نوشت _ واحد مرکزی خبرارسال شده در تاریخ شنبه 2 ارديبهشت 1391 - ساعت 23:30 نظرات (0)
فدراسیون پزشکی ورزشی  دوره 50 ساعته ماساژ ورزشی را خردادماه امسال برگزار می کند.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون پزشکی ورزشی،دوره 50 ساعته ماساژ ورزشی  فدراسیون پزشکی ورزشی  ویژه بانوان  از 30 اردیبهشت تا 4 خردادماه و دوره آقایان نیز از 6 تا 11 خردادماه در  شرایطی در محل فدراسیون برگزار می شود که حضور در این دوره مشروط به پذیرفته شدن علاقه مندان در آزمون ورودی است.
متقاضیان شرکت در دوره جهت ثبت نام در آزمون ورودی شنبه 91/2/9 الی سه شنبه 91/2/12 با همراه داشتن مدارک زیر به کمیته آموزش فدراسیون مراجعه کنند:
مدارک لازم جهت ثبت نام در آزمون ورودی :
1-    یک قطعه عکس 4*6 رنگی زمینه سفید
2-    کپی کارت ملی
3-    کپی آخرین مدرک تحصیلی ( دارا بودن حداقل مدرک دیپلم جهت شرکت در دوره الزامی می باشد)
4-    واریز مبلغ 10,000 تومان به شماره حساب 1367734480 جام بانک ملت به نام فدراسیون پزشکی ورزشی جهت شرکت در آزمون ورودی
*برای اطلاعات بیشتر با کمیته آموزش تماس گرفته شود. شماره تماس: 83826 داخلی 694
منبع: فدراسیون پزشکی ورزشی

ارسال شده در تاریخ شنبه 2 ارديبهشت 1391 - ساعت 14:10 نظرات (0)
به اطلاع هیئت اجرایی صعود قلم می رسد که رای پیشنهادی ما  "جنگل و آبشار خرپاپ(کردستان) به میزبانی آقای فرید صدقی" می باشد.
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروهارسال شده در تاریخ شنبه 2 ارديبهشت 1391 - ساعت 15:44 نظرات (0)