بنابر اعلام پایگاه خبری تیم "ترانگو": اعضای این تیم روز یکشنبه 8 مرداد ماه ساعت 19:30 از طریق فرودگاه امام (ره) به میهن باز خواهند گشت.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
بنا بر اعلام پایگاه خبری تیم "ترانگو" : به منظور عزیمت به فرودگاه امام (ره) و استقبال از تیم؛ وسیله ایاب و ذهاب (یک دستگاه اتوبوس) در محل ایستگاه مترو "نواب" مهیاست .
* ساعت حرکت ۱۷:۳۰ روز یکشنبه ۸ مرداد.
سایر موارد هماهنگی استقبال از تیم را در پایگاه خبری "ترانگو" ملاحظه نمائید.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون 


ارسال شده در تاریخ شنبه 7 مرداد 1391 - ساعت 8:50 نظرات (0)
گروهی از کوه نوردان تهران تحت یک تیم آزاد به قصد صعود علم کوه امروز وارد منطقه حصارچال می شوند. بنا بر گفته ی یکی از شاهدان ساعاتی پیش، در حصارچال روی شیب برفی یکی از اعضاء سر می خورد و دو نفر دیگر به کمک وی می شتابند که متاسفانه در پی این حادثه دو تن از افراد گروه مجروح شده و آقای مهدی زمردی نیز جان به جان آفرین تسلیم می نماید. بلافاصله پس از اطلاع از حادثه گروهی از کوه نوردان کلاردشت به منطقه اعزام می شوند که خبر می رسد نفرات به پایین حمل شده اند و گروه نجات نیز از میانه راه باز می گردد. با پیگیری های مسول قرارگاه رودبارک نیروی انتظامی در جریان حادثه قرار می گیرد و در نهایت پیکر مرحوم زمردی جهت انجام مراحل قانونی به پزشک قانونی منتقل می شود.
منبع: پایگاه اینترنتی کوهنوردان کلاردشت
این مصیبت وارده را خدمت خانواده مرحوم زمردی و جامعه کوهنوردی ایران تسلیت عرض می نماییم.
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجرارسال شده در تاریخ شنبه 7 مرداد 1391 - ساعت 8:10 نظرات (1)
به گزارش کرد‌پرس کوه‌نوردان تیم قندیل پیرانشهر با هدف حفظ آمادگی جسمانی و گرامیداشت یاد و خاطره محمد اوراز و مقبل هنرپژوه در یک اقدام نمادین به قله 3932متری کاچکار در کشور ترکیه صعود کردند.
اعضای 12نفره  تیم کوه‌نوردی قندیل پیرانشهر را در این صعود که به مدت یک هفته و در اواخر تیرماه سالجاری انجام شد آقایان عبداله اتحاد وزین، خسرو پرون، جلال سلطانی، خالد محمدی، حسام الدین سرخابی، یاسین رشیدی، صلاح الدین اسماعیلی، احمد ابرون قارنا، سید طیب شین آبادی، طه عبدالهی، فتاح عبداله پور و رسول حمزه پور تشکیل می دادند. در این صعود کوهنوردانی از تیمهای هه لو و چیا از شهرستان پیرانشهر نیز حضور داشتند.
سرپرستی هدایت این صعود را آقای عبدالله اتحاد وزین از تیم کوه‌نوردی قندیل پیرانشهر برعهده داشت.
لازم به ذکر است که قله ”کاچکار” ملقب به عروس قلل ترکیه در سواحل دریای سیاه و در شمال شرقی کشور ترکیه ودر بخش شمالی رشته  کوه های آناتولی واقع شده است.
کوه های ک”اچکار” با هوای بارانی و مناظر بدیع توجه هر بیننده ای را به خود جلب میکند.
بلندترین قله این رشته کوهها قله (کاچکار-کارون)  می باشد که دارای ارتفاع 3932 متر می باشد. وجود یخچالهای بزرگ و حرکت آنها سبب شده است که در طول زمان کوه ها صیقل یافته و شکلی ناهموار به خود بگیرند، رودها و جویبارهای جاری شده از این کوهها بسیار شکوهنمدو زیبا می باشند.
منبع: کوه نوشت

صعود موفقیت آمیز کوهنوردان تیم قندیل را به مناسبت گرامیداشت یاد وخاطره رادمردان کوهستان( اوراز و مقبل هنرپژوه) را تبریک می گوییم. 
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 5 مرداد 1391 - ساعت 8:10 نظرات (0)
ارتفاعات یوسف سیاه(قروه)
گون از نسیم پرسید 
دل من گرفته زینجا , هوس سفر نداری؟ 
ز غبار این بیابان؟ 
همه آرزویم اما.... چه کنم که بسته پایم.... 
به کجا چنین شتابان؟ 
به هر آن کجا که باشد بجز این سرا سرایم 
سفرت به خیر اما تو و دوستی خدا را 
چو از این کویر وحشت به سلامتی گذشتی
به شکوفه ها به باران 
برسان سلام ما را

«دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی
م. سرشک»
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه


ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 4 مرداد 1391 - ساعت 8:55 نظرات (0)
خبرگزاری فارس: یک مرد فرانسوی و یکی از سه فرزندش در تلاش برای فرار از آتش سوزی های اسپانیا با پریدن از صخره ای به ارتفاع 50 متر کشته شدند.
به گزاش خبرگزاری فارس، این مرد به همراه همسر و 3 فرزندش در تلاش برای فرار از شعله های آتش قصد داشتند از صخره ای 50 متری به درون آب بپرند.
دو نفر دیگر نیز در اواخر هفته در اثر آتش سوزی های شمال شرق اسپانیا که حدود 90 کیلومتر مربع را سوزانده است کشته شده اند.
مادر خانواده و دو نفر دیگر از کودکان زنده ماندند. حدود 150 نفر دیگر که اغلب توریست های فرانسوی بودند نیز مجبور شدند برای فرار از شعله های آتش که آنها را محاصره کرده بود خودروشان را رها کرده و به اقدام مشابهی دست بزنند که بسیاری از آنها دچار شکستگی یا سوختگی شده اند.
این خانواده از سایر جمعیت جدا شده و در نهایت به صخره ای رسیده بودند که دیگر راه فراری نداشتند.
به نوشته آسوشیتدپرس آتش سوزی ها که از یکشنبه آغاز شده است باعث شده تا بیش از 1400 نفر مجبور به تخلیه خانه شان شوند و شب را در پناهگاهها بگذرانند ضمن اینکه دو نفر نیز جان خود را از دست داده اند.
منبع: گروه کوهنوردی کلکچال


ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 4 مرداد 1391 - ساعت 8:40 نظرات (0)
به گزارش رسیده از برادران "بهادرانی" که در تلاش برای صعود به قله ی "برودپیک" هستند: آنان همچنان به دلیل شرایط نامساعد جوی همراه با باد و بارنده‌گی در کمپ اصلی به سر می‌برند و مترصد شرایط مساعد جهت ادامه ی تلاش خود هستند.
این گزارش حاکی‌ست: "عظیم قیچی ساز" دیروز از کمپ اصلی "کی‌۲" راهی ارتفاعات بالاتر شده است.
منبع: پایگاه فدارسیون


ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 4 مرداد 1391 - ساعت 8:10 نظرات (0)
این تصویر متعلق به کیست!؟
ابهاماتی که در حادثه ناپدید شدن سامان عزیز در تابستان 87 وجود داشت اکنون نیز پس از گذشت 4 سال و با بررسی های به عمل آمده در خلال این مدت زمان بیشتر و بیشتر شده است به گونه ای که با وجود تمام شواهدی که بارها و بارها گفته شده و اعضای گروه یا از پاسخ به آن طفره رفتند و یا از آن اظهار بی اطلاعی نمودند، مثل ندادن بیسیم و وسیله ارتباطی به سامان، صدای سامان در حال گفتن کلمه ماشاالله در قله فرضی و در کنار بقیه اعضای تیم، درخواست ننمودن امداد به عمد و حتی جلوگیری از امدادرسانی تیمی که توسط پیگیری فدراسیون و خانواده سامان به منطقه فرستاده شد، مونتاژ بودن فیلم (بنا بر نظریه اداره کل تشخیص هویت)، رد فتح قله از سوی فدراسیون (http://msfi.ir/archive/news-archive/1394-1389-07-28-04-41-47) و بسیاری از مدارک دیگر که تماما از روی گفته ها و فیلم های خود اعضای تیم به دست آمده است. اکنون مدرکی موجود می باشد که دیگر جای هیچ توجیه و حرف و حدیثی را باقی نمی گذارد.
داستان ساختگی اعضای تیم به این صورت بود که در روز حمله به قله سامان در ارتفاع 7700 متری دچار علایم ارتفاع زدگی شده و در آنجا از تیم جدا شده و رو به پایین می رود و بقیه اعضای تیم (کاظم فریدیان، لیلا اسفندیاری، سهند عقدایی، احسان پرتویی نیا و حسین ابوالحسنی) به سمت قله حرکت می کنند و در نهایت در ساعت 5 تا 6 عصر به قله می رسند و زمانی که به کمپ 4 بر می گردند اثری از سامان نمی بینند و بقیه ماجرا ....
در همان تکه فیلم کوتاه و مبهم قله فرضی که صدای ماشاالله سامان در آن شنیده شد حال تصویر سامان هم در آن دیده می شود. اکنون به تکه ای از این فیلم در قله فرضی نگاه کنید:
لینک فیلم شماره 1
(http://uplod.ir/dxpriije1wab/film1.mpg.htm)
به جاگیری افراد که در زیر آمده با حرکت آهسته دقت نمایید:
لینک فیلم شماره 2
(http://uplod.ir/fk4j3dvhd7m1/film2.mpg.htm)
در اینجا کاظم فریدیان فیلم بردار است و حرکت دوربین از سمت چپ به راست می باشد. در تصویر ابتدا سهند عقدایی و احسان پرتویی نیا را می بینیم که همدیگر را در آغوش می کشند و بعد در فاصله چند متری تصویر حسین ابوالحسنی را می بینیم که بر روی زمین نشسته است و در نهایت دوربین بر روی صورت لیلا می رود که در فاصله بسیار نزدیکی با فیلم بردار قرار دارد. به این تکه از فیلم که به صورت آهسته تصویر داخل عینک لیلا اسفندیاری را نمایش می دهد دقت کنید:
لینک فیلم شماره 3
(http://uplod.ir/26jy6iri5224/film3.mpg.htm)
در بازتاب تصویر داخل شیشه عینک لیلا، تصویر یک شخص دیده می شود که با در دست داشتن دو باتوم و قامتی راست و استوار در حال گام برداشتن است، این شخص از سمت راست به چپ در حال حرکت است و از آنجا که بازتاب تصویر شخص در شیشه عینک به صورت کامل می باشد پس در فاصله دورتری از این افراد قرار دارد. این تصویر مربوط به چه کسی می تواند باشد!؟

بر اساس این فیلم جاگیری شماتیکی از افراد در پایین آمده است:مگر نه آن که در این روز به غیر از محمد نوروزی وچند تن دیگر که در بیس کمپ نانگاپاربات بوده اند شخص دیگری به جز این تیم در ارتفاعات نانگاپاربات نبوده است، پس به جز سامان نعمتی این تصویر مربوط به هیچ فرد دیگری نمی تواند باشد و اما پاسخ اعضای تیم به این پرسش بسیار جالب است همگی ادعا می کنند که این شخص نمی دانیم چه کسی است ولی هر کسی هست سامان نیست!
همایون نعمتی
91/4/27

ارسال شده در تاریخ سه شنبه 3 مرداد 1391 - ساعت 8:55 نظرات (0)
عصر امروز سه شنبه ۳ مرداد ماه؛ «کمیسیون بررسی حوادث» با فراخواندن کوه‌نوردان «امید آمحمدی» و «سید حسین صالحی»؛ از هم‌نوردانِ زنده یاد «جعفر ناصری» در صعود به «ماناسلو»، به بررسی حادثه‌ی مربوطه می‌پردازد.
این جلسه ساعت ۱۸ امروز در محل فدراسیون به ریاست «دکتر حسن صالحی مقدم» برگزار خواهد شد.

منبع: پایگاه خبری فدراسیون


ارسال شده در تاریخ سه شنبه 3 مرداد 1391 - ساعت 10:30 نظرات (0)
سنگنوردی را میتوان از انواع رشته های ورزشی دانست که باید سبک انجام شود. به طور کلی میتوان سنگنوردی و رشته های آن از قبیل بولدرینگ وداخل سالن وسنگ نوردی امداد ونجات وفعالیتهای دیگر مشابه مثل کوه نوردی انفرادی .یخ نوردی وصعود آلپی را نام برد اگر چه این رشته ها از هم متفاوت هستند ولی از لحاظ میزان بالای انعطاف پذیری  تعادل و  قدرت و استقامت باهم مشابهند.
 چگونه یک روز خوب برای یک صعود خوب ولذت بخش برای شما  به وجود می آید و شما معنی واقعی و احساس خوب سنگنوردی  درک می کنید ؟
سنگ نوردان نخبه در جواب به شما پیشنهاد میکنند که: یکی از عوامل مهم برای داشتن یک صعود خوب تغذیه مناسب است.
آموزش تغذیه را در ادامه مطلب بخوانید...
ارسال شده در تاریخ سه شنبه 3 مرداد 1391 - ساعت 8:30 ادامه مطلب نظرات (1)

نظر به درپیش بودن بازگشت تیم دیواره نوردان کشورمان از صعود به برج بی نام "ترانگو"؛ ستاد استقبال از این عزیزان با دعوت فدراسیون از نماینده گان تشکل ها ، گروه ها و باشگاه های مختلف تشکیل شد. 
در این جلسه که روز دوشنبه 2 مرداد ماه برگزار گردید؛ به موارد مختلفی در خصوص استقبال باشکوه از این تیم پرداخته و مقرر شد با پشتیبانی فدراسیون و تشریک مساعی یکایک عوامل؛ آئین استقبال به نحو شایسته ای انجام شود. 
شایان ذکر است: به محض مشخص و قطعی شدن زمان دقیق بازگشت تیم؛ مراتب به نحو مقتضی اطلاع رسانی خواهد شد.
دعوت شده گان به این جلسه که با حضور مسئولین فدراسیون؛ موسوی، داورپور و رضایی نیز همراه بود عبارت بودند از: 
خزائی رئیس هیئت البرز – رضایی رئیس  هیئت اراک – کاشفی رئیس هیئت تهران- نقدی رئیس هیئت کرمانشاه -  ثابتیان مدیرعامل انجمن کوه نوردان – وحید بهرامی و شهرام عباس نژاد از عوامل تیم - شایان پور مدیرعامل باشگاه دماوند – شیشه چی از باشگاه آرش – جناب زاده از گروه هفت خوان کرج و علیزاده از خانه کوه نوردان کرج و با حضور کیانی نماینده باشگاه دماوند، حسین پور و علی عزیزی نماینده هیئت تهران.

منبع: پایگاه خبری فدراسیونارسال شده در تاریخ سه شنبه 3 مرداد 1391 - ساعت 8:20 نظرات (0)