اعضای گروه قاجر در اولین قله پنجعلی1354
نفرات از راست: طیب صالحی، سیامک سلطانی، بهمن امانی، زنده یاد بهمن زارعی، شعاع عبدی، داریوش الهیاری، زنده یاد قدوس بهرامی

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

اولگا رومیانتسف (Olga Rumyantsev) که دو روز پیش به همراه یک تیم ،که اعضای آن عضو ANI (شبکه بین المللی ماجراجویی) بودند، راهی صعود کوه سیدلی (Sidley) مرتفع ترین قله آتشفشانی در قطب جنوب شده، تصمیم دارد هفت قله مرتفع آتشفشانی هفت قاره را در یک سال صعود کند. او در صعود سیدلی به ارتفاع ۴،۲۸۵ متر به شکل مستقل و سولو حضور دارد.
اولگا در فصل صعود امسال در قطب جنوب قبل از صعود به سیدلی دو بار به وینسن (Vinson) مرتفع ترین قله قطب جنوب (۴،۸۹۲ متر) صعود کرده و در راه تکمیل پروژه خود برای صعود دماوند به ایران نیز خواهد آمد.
او دارای مدرک دکترای اقتصاد از دانشگاه مسکو بوده و قبل از اینکه به عنوان راهنمای کوهستان فعالیت کند به حرفه بازاریابی و تجزیه و تحلیل مشغول بوده است. اولگا به دلیل عشق و علاقه خود به کوهستان که از دوران نوجوانی اش شروع شده سه سال پیش به عنوان راهنمای تمام وقت در باشگاه 7Summits-Club الکساندر آبراموف فعالیت می کند. او در مسکو زندگی می کند و دو دختر دارد که ۱۶ و ۴ ساله هستند. وقتی که اولگا خونه نیست مادرش از دختران او مراقبت می کند.
او دلیل تصمیم خود برای صعود قلل آتشفشانی هفت قاره را تعداد کم کوه نوردانی که به این قلل صعود کرده اند می داند و اضافه می کند که تا به حال تنها یک رومانیایی و یک ایتالیایی به این قلل صعود کرده اند. اولگا در ادامه می گوید که به بازدید از موزه ها، آشنایی با فرهنگ های جدید و تنها مسافرت کردن علاقه دارد.
این بانوی کوه نورد روس بعد از سیدلی قصد دارد کیلیمانجارو (۵،۸۹۵ متر) در تانزانیا را صعود کند و سپس راهی کوه گیلاو (Giluwe) به ارتفاع ۴،۳۶۸ متر در گینه نو و در ماه ژوئن (خرداد یا تیر ماه) برای صعود دماوند به ارتفاع ۵۶۱۰ متر راهی ایران خواهد شد. در مرحله بعدی کوه های البروس روسیه با ارتفاع ۵،۶۴۲ متر، اوریزابا (Orizaba) در مکزیک با ارتفاع ۵،۶۳۶ متر و اوجوس دل سالادوس (Ojos del Salados) با ارتفاع ۶،۸۹۳ متر قرار دارند. در میان این کوه ها اوجوس مرتفع ترین قله آتشفشانی می باشد.
منبع ترجمه:کلوپ کوهنوردان سولدوز


Olga Rumyantsev
او در این تصویر در حال گذراندن وقت خود در بیس کمپ ANI در سیدلی ست

ارسال شده در تاریخ شنبه 30 دی 1391 - ساعت 12:46 نظرات (2)
دوازدهمین کارگاه آموزشی هئیت کوهنوردی شهرستان سنندج تحت عنوان (پوشاک و تجهیزات غارنوردی) مورخ 91/11/2 رآس ساعت 15 در استادیوم گولان برگزار می شود .
منبع: گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج 
ارسال شده در تاریخ شنبه 30 دی 1391 - ساعت 12:37 نظرات (1)
وبلاگ صعود قلم با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد؛ بدینوسیله از کلیه‌ی وبلاگ نویسان مرتبط با کوه‌نوردی، طبیعت٬ محیط پاک کوهستان و همه‌ی علاقمندان این عرصه دعوت می شود در صورت تمایل به میزبانی هشتمین صعود قلم که درسال ۱۳۹۲ اجرا خواهد شد، پیشنهادات خود را با ذکر موارد زیر از تاریخ ۱ بهمن ماه سال جاری٬ تا پایان روز ۳۰ فروردین سال ۱۳۹۲ در قسمت نظرات وبلاگ صعود قلم درج نمایند.
۱- نام٬ ارتفاع و موقعیت قله یا مکان مورد نظر.
۲- نام افراد و مسئولین اجرایی.
۳- تاریخ دقیق پیشنهادی میزبان.
۴- زمان بندی اجرای برنامه در صورت امکان.
۵- مکان اجتماع و افتتاحیه ی برنامه٬ همراه با ظرفیت سالن.
۶- شرایط امکان اسکان افراد شرکت کننده.
۷- شرایط پذیرایی و تغذیه ی شرکت کنندگان در برنامه.
۸- وسیله ی ایاب و ذهاب.
۹- کلیه ی خدمات و امکانات احتمالی دیگر.
توجه: 
بندهای ۷ تا ۹ اختیاری بوده و به شرایط داوطلب یا داوطلبین میزبانی بستگی دارد.
-------------------
پی نوشت:
میزبان یا میزبان ها٬ تاریخ اجرای برنامه را جهت تداخل نداشتن با برگزاری امتحانات پایان سال تحصیلی ۱۳۹۱-۱۳۹۲ مد نظر قرار دهند.
در صورتی که پیشنهادی برای میزبانی ارائه نگردید یا به هر دلیلی برای میزبان امکان برگزاری فراهم نشد٬ برنامه "به همان قله یا قله ای دیگر" به صورت دانگانه برگزار می شود.
به محض دریافت هر پیشنهاد بلا فاصله جهت نمایش در وبلاگ درج خواهد شد.
منبع: وبلاگ صعود قلمارسال شده در تاریخ شنبه 30 دی 1391 - ساعت 12:20 نظرات (0)
دوستان سنگ نورد می دانند که وقتی در طول بلند کار میکنند وقتی بازو یا ساعد به اصطلاح دم می کند دیگر صعود کردن مشکل می شود یکی از دلایل این امر اسید لاکتیک است..
اسید لاکتیک چیست و چگونه تولید می شود؟
به طور خلاصه می توان گفت وقتی اکسیژن موجود در خون کافی نباشد اسید لاکتیک تولید می شود. تولید این ماده نتیجه فرایند تولید انرژی در ماهیچه بدون وجود اکسیژن است. یکی از دلایل کمبود اکسیژن در خون انقباض عضلات است که موجب بسته شدن مویرگهای حامل اکسیژن میشود. گفته می شود در صورتی که ماهیچه ناچار به تحمل فشاری به اندازه نیمی از قدرت ماکزیمم آن باشد، همه مویرگهای آن بسته می شود. اعمال فشار کمتر موجب باز شدن تدریجی این مویرگها و ادامه جریان خون خواهد شد. وقتی فشار کمتر یا در حد 20 درصد فشار ماکزیمم است، این مویرگها کم و بیش پر خواهند بود.
یک عامل دیگر فاصله زمانی درگیر شدن ماهیچه است. اگر به ماهیچه درگیر هر چند ثانیه یک بار استراحت داده شود اسید لاکتیک در آن تولید نمی شود. رسیدن خون تازه دارای اکسیژن به ماهیچه موجب تولید انرژی با استفاده از ATP خواهد شد که یک منبع تولید انرژی برای فعالیت های کمتر از پنج ثانیه است. انقباض بیش از پنج ثانیه یا انقباض مداوم با استراحت کم به معنی آغاز به کار سیستم اسید لاکتیک برای تولید انرژی در غیاب اکسیژن است.
وجود خون خیلی زیاد در ساعدها بیش از اینکه فایده داشته باشد، محدودیت ایجاد می کند. به این دلیل که مویرگهای ساعد باید این خون را جابجا کنند. در این حالت سیاهرگی که خون را به قلب برمی گرداند قادر به انتفال همه خون اضافی نخواهد بود و مویرگها به ناچار باید فشار زیادی را تحمل کنند. این حالت بعد از صعود و پس از پایین آوردن بازوها رخ می دهد. در این حالت خون تازه به راحتی به ساعد پمپ می شود ولی برگشت کند آن موجب دم کردن ماهیچه می شود. 
منبع: پاکوب_ ازصبا جودکیارسال شده در تاریخ جمعه 29 دی 1391 - ساعت 22:34 نظرات (1)
 لازمه کوهنوردی فنی در زمستان دقت بیشتر و رعایت نکات ایمنی و همچنین تدارک مناسب است . هنگام بستن کوله خود برای یک برنامه زمستانی ( خواه فنی خواه ساده ) باید به یاد داشته باشیم هیچوقت نمی توان با قاطعیت در زمستان طول یک برنامه را پیش بینی نمود. 
به همراه داشتن لوازم زیر در زمستان در کوله هر کوهنوردی در برنامه های کوتاه ایمنی او را بالا می برد.....


ارسال شده در تاریخ جمعه 29 دی 1391 - ساعت 22:01 ادامه مطلب نظرات (0)
بر اساس هماهنگی‌ انجام شده؛ «محمود شعاعی» سرپرست فدراسیون جمعه ۲۹ دی ماه میهمان برنامه‌ی «رو در رو» از شبکه‌ی رادیویی ورزش است.

این برنامه از ساعت ۱۳:۱۵ به روی آنتن می‌رود.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 28 دی 1391 - ساعت 12:09 نظرات (0)
نمایی از ارتفاعات (یوسف سیاه) قروه
بالای سر خورشید، در آبی گسترده می تابید
بیدار روشن پاک، پایین سراسر کوه بود کوه بود کوه
با صخره های سرکشیده تا، پرند ابر
با کوه حرفی داشتم از دور..
آن ستیغ سربلندت همچنان پیدا
خود را کجاها می کشانی سوی بالاها و بالاها
ای دامن برداشته از خاک
ای کوه، ای غمناک...
«فریدون مشیری»
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه


ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 27 دی 1391 - ساعت 09:07 نظرات (2)
متاسفانه در هفته گذشته بعلت برودت بسیار ارتفاعات بالای 4000 متر تعداد قابل توجهی از کوهنوردان که رعایت موارد ایمنی و محافظت های لازم را ننموده اند دچار یخ  زدگی پوست صورت و بینی شده اند.
چند مورد از این تعداد افراد از کوهنوردان صعود کننده به قلل اشترانکوه، دماوند و سبلان بوده و بطور کلی در ارتفاعات بالای 4000 متر بعلت سرمای شدید( جمعه گذشته هوای قله توچال 33- و قله علم کوه 45- و قله دماوند 54- بوده است ) گزارش شده است و صعود در این ارتفاع با شرایط باد و سرما برای بروز سرمازدگی و یخ زدگی اندامها بسیار مستعد می باشد.
خوشبختانه بسیاری از این یخ زدگی های سطح پوست از درچه یک و دو بوده و با کمی مراقبت بهبود می بابند. علائم اولیه یخ زدگی پوست صورت شامل: کرختی، بی حسی، رنگ پریدگی، درد و احساس سنگینی روی گونه و پوست صورت می باشد که افراد مبتلا باید هرچه سریعتر نسبت به گرم نگه داشتن موضع سرمازده اقدام نموده و از صعود به ارتفاعات بالاتر جدا بپرهیرند.
مبتلایان می توانند علاوه بر حمام آبگرم روزانه جهت ترمیم سریعتر بافت سرمازده و صدمه دیده، از کرم آلوئه ورا استفاده نمایند.
استفاده از کلاه توفان و عینک مناسب ضد طوفان می تواند از بروز سرمازدگی جدی در برنامه های زمستانی بکاهد.
تدوبن: دکتر حمید مساعدیان
منبع: انجمن پزشکی کوهستان ایران
ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 27 دی 1391 - ساعت 08:49 نظرات (0)
تخریب و شکستن بولتها یکی از اصلی ترین دلایل حوادث در سنگنوردی است. در این مقاله یکی از مکانسیم های تخریب بولت ها در محیط های آبی رو "ترک برداری بر اثر تنش خوردگی کلراید" ن بار توسط یو آی ای ای در سال 2009 عنوان شد. در مقاله بیان شد که تا بیست درصد بولت هایی که در محیط های آبی یا حاره ای قرار دارند درخطر شکست میباشند. علاوه بر مکانیسم (SCC)، ریسک نصب بد بولت خطر شکست آن را نیز افزایش می دهد. 
در این مطالعه مشخص شد که وجود رطوبت از یک مقدار مشخص به بالا باعث نشستن نمک بر روی بعضی از انواع استینلس استیل شده که مکانیسم شکست را از آنچه انتظار می رود سریع تر می نماید. کارگاه هایی که تحت این تاثیر قرار می گیرند، قبل از شکست خود، همیشه علامت آشکاری را از خود نشان نمی دهند. علاوه بر آن نصب غیراصولی بولت مانند استفاده دو فلز غیر مشابه که باعث خوردگی گالوانیک می شود نیز از عوامل شکست بولت هاست....ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 27 دی 1391 - ساعت 08:46 ادامه مطلب نظرات (0)
 نقشه های GPS مربوط به مسیرهای مختلف کوهنوردی و طبیعت گردی ایران رو از طریق لینکهای زیر میتونید مشاهده دانلود و یا جهت استفاده عموم آپلود کنید .
تمامی فایلها قابل اجرا با برنامه گوگل ارث نیز هستند .
سایتهای واقعا مفیدی هستند .
http://www.wikiloc.com/trails/outdoor/iran
http://www.irangpstracks.com/
منبع: انجمن پزشکی کوهستان ایران


ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 27 دی 1391 - ساعت 08:42 نظرات (0)