برف می بارید و ما آرام
گاه تنها، گاه با هم، راه می رفتیم.
چه شکایت های غمگینی که می کردیم
یا حکایتهای شیرینی که می گفتیم.
«مهدی اخوان ثالث»
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ دوشنبه 3 بهمن 1390 - ساعت 14:29 نظرات (0)
براساس تحقیقات جدید ۴۰ درصد از یخچال های طبیعی رشته کوه آلپ در طول چهل سال گذشته در پی گرمایش کره زمین؛از بین رفته‌اند.
به گزارش سرویس علمی فناوری جام نیوز(18 ژانویه / 28 دی)، در تمام دنیا و در طول و عرض‌های جغرافیایی مختلف، یخچال‌های طبیعی در حال آب شدن و از بین رفتن هستند.
سرعت آن حتی بیش از پیش بینی‌های هشدار دهنده‌های چند سال گذشته است. اخیرا موسسه تحقیقاتی در فرانسه در نزدیکی شامونی در کوه‌های آلپ فرانسه روند تصاعدی افزایش آب شدن یخچال‌ها را تایید کرده است.
بر اساس این پژوهش جدید، 40 درصد از یخچال‌های طبیعی منطقه آلپ در طول چهل سال گذشته از بین رفته‌اند. در اواخر ده 60 و اوایل ده 70 میلادی مساحت یخچال‌های طبیعی در ناحیه قله مون بلان از رشته کوه آلپ، 375 کیلومتر مربع بود که در سال 2000 به 275 کیلومتر کاهش یافت.
بر اساس گزارش یورونیوز، این روند در منطقه‌ای از آلپ در مرز مشترک سوئیس، اتریش، اسلوانی، آلمان، فرانسه و ایتالیا نیز مشاهده می‌شود.


پل معلق بر روی یخچالی در سوئیس به طول 170 متر و ارتفاع 100 متر به عنوان طولانی ترین پل معلق در کوه های آلپ
منبع: کوه نوشت

ارسال شده در تاریخ دوشنبه 3 بهمن 1390 - ساعت 12:40 نظرات (0)
حتما برای دوستان سنگنورد پیش آمده که هنگام حمایت نفر سر طناب دچار درد شدیدی در ناحیه گردن و شانه ها شوید .
به تازگی عینکی تولید شده که می توانید با استفاده از آن بدون بالا بردن سر ، نفر صعود کننده را ببینید .
با پیشرفت علم و تکنولوژی ورزش کوهنوردی هم مدام راحت تر و البته فراگیر تر می شود.
اطلاعات کامل تر را در ادامه مطلب بخوانید...ارسال شده در تاریخ دوشنبه 3 بهمن 1390 - ساعت 12:10 ادامه مطلب نظرات (0)
    متاسفانه با خبر شدیم در ضایعه دردناک غرق شدن یک اتوبوس دریایی در بندر عباس جانباختگان همگی از کوهنوردان خراسانی و خانواده هایشان هستند ...
این حادثه تلخ را به بازماندگان و کوهنوردان عزیز خراسان تسلیت عرض می نماییم ...
جزییات حادثه را اینجا بخوانید :
http://www.hamshahrionline.ir/news-157911.aspx
منبع: ماگماارسال شده در تاریخ دوشنبه 3 بهمن 1390 - ساعت 7:30 نظرات (0)


http://www.summitpost.org/sunrise-on-the-cotopaxi-just/78188/c-337262
برداشت عکس از :وبلاگ شازده کوچولو
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ یکشنبه 2 بهمن 1390 - ساعت 20:55 نظرات (0)
به هنگام کوه پیمایی در مورد اینکه در طی سفرتان هوا چگونه خواهد شد حقیقتاً تنها می توانید حدس قریب به یقین داشته باشید. یکی از بزرگ ترین تهدیدات هوا در این زمان برای افراد رعد و برق است. هوا هر چه که می خواهد انجام خواهد داد ؛ اما به عنوان کوه پیما امکان آن هست که خود را برای کارهای مادر طبیعت آماده کرد ، حتی زمانی که از آسمان گلوله می بارد و با رعد و برق شکافته می شود.
آموزش ها را در ادامه مطلب بخوانید..
ارسال شده در تاریخ یکشنبه 2 بهمن 1390 - ساعت 17:09 ادامه مطلب نظرات (0)
آبشار سنگین آباد در نزدیکی روستای سنگین آباد و در 8 کیلومتری جنوب قروه واقع شده است. جهت دستیابی به این آبشار  ابتدا از قروه به سمت شهرک قلعه و از آنجا به طرف روستای سنگین آباد می توان رفت. این مسیر تا ابتدای روستای سنگین آباد آسفالت بوده و از قروه تا آنجا حدود 10 دقیقه زمان خواهد برد. جاده مابین آبشار و روستا سنگلاخی می باشد.اگر مسیر خشک و بدون برف باشد، می توان با ماشین تا نزدیکی آبشار رفت. فاصله بین آبشار و روستا، با ماشین حدود 10 دقیقه و پیاده حدود 40 دقیقه است.
اقدام اولیه جهت ایجاد آبشار یخی
سال 1386 اولین جشنواره یخنوردی در منطقه میگون برگزار گردید. در این برنامه دو نفر (زنده یاد سامان نعمتی و رحمان مرادیانی)از اعضای هیئت و گروه قاجر قروه شرکت کردند.
یکی از این افراد پس از مراجعت به قروه به فکر یخنوردی و ایجاد دیواره یخی در منطقه قروه افتاد. آبشار سنگین آباد را برای این کار انتخاب کرد. زیرا شرایط لازمه جهت ایجاد دیواره و شیب یخی و تمرین برای درای تولینگ وجود داشت.
مراحل کار همراه با گزارش تصویری را در ادامه مطلب بخوانید..


مسیر آبشار سنگین آباد


آبشار یخی سنگین آباد

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 29 دی 1390 - ساعت 17:45 ادامه مطلب نظرات (18)
در کتاب کوهنوردی نوشته تونی لارنس به متن جالبی وجود دارد:
"رفتار و عملکرد ما در کوهنوردی بر مبنای مجموعه قوانین نانوشته است. "
قوانینی که جایی بصورت نوشته شده وجود ندارد, الزامی بر انجام و رعایت آن ها وجود ندارد و گاه می توانند تفسیر به رای شوند و گاه بسیار نسبی هستند , اما بصورت یک میراث در فرهنگ کوهنوردی پا گرفته و منتقل شده است.
بحث هایی نظیر اخلاقی بودن یک صعود از نظر تکنیک به کار گرفته شده در آن - درست یا غلط بودن رول کوبی - اینکه چه کسی اولین بار یک مسیر را صعود کرده و ......
در کوهنوردی اروپا به دلیل سابقه مستند - مکتوب و دنباله دارد و انتقال درست تجربیات این قوانین نانوشته به گونه ای شفاف در جامعه کوهنوردی مورد اجماع است . ( هر چند همواره استثناهایی وجود دارند و به یاد داشته باشیم که همیشه تضاد عاملی برای پیشرفت است)...ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 29 دی 1390 - ساعت 16:20 ادامه مطلب نظرات (0)
18 ژانویه 2012 – ماریو مرلی Mario Merelliامروز 8 صبح  در حین صعود از پیزو ردورتا  (وال سریانا، شهر برگامو، ایتالیا) جان داد. مرلی یکی از مشهورترین کوه نوردان ایتالیا و هیمالیا نورد و یکی از تاثیر گذارترین افراد صحنه کوه نوردی برگامو ایتالیا بود.

این اتفاق امروز 8 صبح در پیزو ردورتا در وال سریانا اتفاق افتاد. او در حال صعود با پائولو والوتی جان داد. بیشتر از این چیزی نمی دانیم. اما مثل معمول خبر مانند شعله آتش فراگیر شد. ماریو کوه نوردی پیر در دنیای کوه نوردی نبود. و جسم پیری نداشت.او نماینده کامل صحنه کوه نوردی برگامو و نماد کوه نوردی بود.....ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 29 دی 1390 - ساعت 13:32 ادامه مطلب نظرات (0)
كارگروه صعودهاي ورزشي به منظور انتقال تجربيات و ارتقاي سطح داوران صعودهاي ورزشي، گردهمايي يك‌روزه داوران را با حضور مدرس اعزامي از IFSC به شرح زير برگزار مي‌نمايد....ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 29 دی 1390 - ساعت 07:30 ادامه مطلب نظرات (0)