اعضای گروه قاجر در قله دماوند 1386

نفرات ایستاده از راست:موسی بودلایی، عرفان قاسمی، سردار عبدی، رامین سنگین آبادی، علی مقیمی، صدیق نادری،اسماعیل عباسی، مازیار نعمتی، حسین گوهری، امیر گوهری، تورج خالدیان، مجید رضایی، داوود مفاخری
نفرات نشسته از راست: لیلا صالحی، آرش عبدالملکی، مائده صالحی، مجید فعله گری، طاهره گوهری، صدیقه نوربخش، مهدی رامین، طیب صالحی، پویاصالحی، یاسمن نعمتی، شهرام نعمتی

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

در آستانه‌ی برگزاری بیست‌ویکمین دوره‌ی رقابت‌های سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا در «پارک ملت» تهران، علاوه بر رونمائی از پایگاه خبری این رقابت‌ها به آدرس: http://asian2013.msfi.ir/  که جدیدترین اخبار و تصاویر مسابقات را منعکس خواهد کرد، امروز شنبه ۲۸اردیبهشت ماه مسئولین فدراسیون طی یک نشست خبری در فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی با حضور خبرنگاران رسانه‌های جمعی، از کم و کیف برگزاری این رقابت‌ها خواهند گفت. 
منبع: پایگاه خبری فدراسیون


ارسال شده در تاریخ شنبه 28 ارديبهشت 1392 - ساعت 08:35 نظرات (0)
روز جمعه گذشته «پروانه کاظمی» ا انتشار اخبار کوتاه از وضعیت خود در «کانچن چونکا»، از تلاشی مجدد برای صعود این قله خبر داد.
بنا بر این خبر که در سایت شخصی‌اش منتشر گردیده؛ وی راهی کمپ‌های بالاتر است و ساعت ۱۴ دیروز در کمپ ۲ مستقر شده و شب را نیز در این کمپ سپری کرده است.
 منبع: کوه نوشت


ارسال شده در تاریخ شنبه 28 ارديبهشت 1392 - ساعت 07:39 نظرات (0)
دو کوهنورد هشتاد ساله برای صعود به اورست به عنوان مسن ترین فرد خود را آماده می کنند ، یکی از آنهـــا مین بهادرشرچان 81 ساله از نپال است که قبلا" رکورددار گینس برای صعود به اورست بعنوان مسن ترین فرد است و رقیب او یوتیچیرو مورا از ژاپن هر دو در کمپ اصلی جبهه جنوبی بسر می برند و در هفته های آینده عازم بام دنیا خواهند شد تا در هشتمین دهه زندگی شانس خود را برای صعود به این قله امتحان کنند.
شرچان گفته : "به اورست برنگشتم تا برای نگهداشتن رکوردم تلاش کنم بلکه می خواهم در دهه هشتاد زندگی تلاشی روی آن داشته باشم" مورا نیز گفته :"رکوردها باید شکسته شوند و آمادگی دارم که ادعا کنم این موفقیت نصیب من خواهد شد و مطمئن هستم که شرچان نمی تواند از عهده این رقابت برآید.

http://www.everestnews.com/everest2013/80yearoldstrysummit05162013.htm 
با تشکر از گل کوه


ارسال شده در تاریخ جمعه 27 ارديبهشت 1392 - ساعت 00:51 نظرات (0)
با توجه به شرایط طبیعی غار سهولان و نقاط نامکشوف این غار برنامه ای از طرف مدرسه غواصی آذر دلفین تبریز زیر نظر هیئت غواصی استان و فدراسیون غواصی جمهوری اسلامی ایران، جهت اکتشاف در اعماق آبهای غار سهولان ترتیب داده شد.
در گذشته غواصان خارجی به عمق 52 متری از آبهای این غار دست یافته بودند که این تیم با هدف اکتشاف بیشتر و شکستن رکورد قبلی وارد غار شده و در تالار انتهایی غار اقدام به غوص نمودند.
به گفته آقای جواد اصغری سرپرست برنامه با گذشتن موفقیت آمیز از عمق 50 متری و رسیدن به عمق 61 متری در این قسمت دیواره هایی به شکل کنج مانند مشاهده شد که با شیب ملایمی به عمق بیشتر امتداد داشت.
او به مدت 17 دقیقه در این عمق به کاوش پرداخت که متاسفانه به علت سیستم تنفسی محدود، دمای پایین (8 درجه سانتیگراد) و لباس، دچار افت دمای بدن شد و مجبور به بازگشت با روندی سریعتر از حد معمول به سطح گشت.
این کاهش فزاینده دمای بدن غواص باعث شد تا وی در ایستگاه های برداشت فشار توقف کمتری نماید که باعث بوجود آمدن مصدومیت رفع فشار شد. در این زمان غواص که به سطح آب رسیده بود توسط تیم همراه به داخل قایق عملیات برده شده و سریعا از غار خارج شد.
آقای اصغری در مرکز درمانی غواصی نیروی دریایی بندر انزلی بستری شدند که در این مرکز با استفاده از دستگاه برداشت فشار در سه نوبت به حالت طبیعی و نرمال برگشتند.
اطلاعات برنامه:
برنامه توسط گروه آذر دلفین تبریز انجام شده است.
نفرات برنامه: جواد اصغری سرپرست برنامه و غواص، سالار عباسی برهانی: غواص و احد لبیب شتربان: غواص پشتیبان.
محل غوص تالار انتهاییی غار سهولان.
دمای آب 8 درجه سانتی گراد؛ عمق پیمایش شده 61 متر، محاسبه با استفاده از دستگاه داب کامپیوتر.
تجهیزات استفاده شده: لباس 6 میلیمتری غواصی، کپسول هوای عادی، نور دستی.
با تشکر از همکاری صمیمانه مدیریت غار سهولان آقای یوسف محمود زاده و سایر دست اندرکاران غار سهولان.
لازم به ذکر است که در تماس تلفنی که دیشب با آقای اصغری داشتیم، حال ایشان مساعد و رو به بهبود می باشد.
ضمن تبریک این اکتشاف به این تیم، آرزوی سلامتی هر چه زودتر برای این شجاع دل آذربایجانی را داریم و امیدورایم در برنامه های بعدی شاهد موفقیت های روز افزون ایشان و گروه همراه باشیم.
گزارشگر: احمد خاتونی
منبع:سایت انجمن غارنوردانارسال شده در تاریخ پنج شنبه 26 ارديبهشت 1392 - ساعت 10:31 نظرات (1)
 رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از نجات دو کوهنورد آلمانی که در ارتفاعات دماوند گرفتار شده بودند خبرداد.
به گزارش انتخاب، محمود مظفری در گفت‌وگو با ایسنا با تشریح جزئیات عملیات نجات دو تن از کوهنوردان آلمانی که در ارتفاعات دماوند محبوس شده بودند گفت: صبح امروز در پی تماسی با مرکز فوریت‌های امدادی 147 امدادگران کوهستان این سازمان در جریان حادثه دیدن کوهنوردانی در ارتفاعات دماوند قرار گرفتند.
وی با بیان اینکه با توجه به نوع گزارش دریافتی و همچنین شرایط جوی بلافاصله یک تیم امداد کوهستان به صورت زمینی و تیمی دیگر به وسیله بالگرد به منطقه اعزام شد افزود: بررسی‌های اولیه نشان داد که یک تیم 10 نفره از توریست‌های آلمانی برای اسکی و کوهنوردی به ارتفاعات دماوند صعود کرده بودند که با توجه به ریزش بهمن در آن منطقه محبوس می‌شوند.
رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه از میان این تیم دو نفر دچار مصدومیت شده بودند گفت: این دو مصدوم که 70 و 71 سال داشتند از ناحیه کتف و کمر دچار سانحه شده بودند.
مظفر با بیان اینکه یکی از مصدومان سال پیش از ناحیه کمر عمل جراحی انجام داده بود گفت: با توجه به نوع مصدومیت این کوهنورد بلافاصله امداد هوایی برای انتقال این افراد به مراکز درمانی به محل ارسال شد که با توجه به شرایط جوی نامناسب اقدامات لازم انجام و این دو کوهنورد آلمانی به بیمارستان میلاد تحویل داده شدند.
با تشکر از انجمن پزشکی کوهستان ایران

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 26 ارديبهشت 1392 - ساعت 09:58 نظرات (0)
لزام تحویل و ثبت کلیه نامه‌ها و مدارک دوره‌ها در دبیرخانه فدراسیون
پیرو بخشنامه شماره ۲۰۴۳/۲۶۳ به تاریخ ۱۱ مرداد ۹۱ و در راستای رفع پیامدهای ناشی از عدم هماهنگی در مکاتبات و پیگیری و پاسخگویی هرچه سریع‌تر به مکاتبات و درخواست‌های هیئت‌ها و مراجعین محترم؛ تأکید می‌شود کلیه نامه‌ها و مدارک دوره‌های برگزار شده می‌بایست فقط به دبیرخانه فدراسیون تحویل و ثبت گردد و از تحویل مستقیم نامه به کارگروه‌های زیرمجموعه خودداری نمایند. بدیهی است در صورت عدم رعایت موارد پیش‌گفته، فدراسیون از پاسخگویی درخصوص مشکلات احتمالی به وجود آمده در مورد نامه‌هایی که در دبیرخانه فدراسیون ثبت نشده باشند، معذور می‌باشد.
فراخوان اعلام ویژه برنامه‌های بیست و چهارمین سالگرد ارتحال امام‌ خمینی(ره)
به آگاهی تمامی هیئت‌های محترم کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان می‌رساند؛ با توجه به نزدیک شدن بیست و چهارمین سالگرد ارتحال ملکوتی امام‌ خمینی(ره) و هماهنگی ستاد بزرگداشت مراسم مذکور جهت برگزاری برنامه‌های نمادین ویژه این مراسم، مقتضی است در اسرع وقت نسبت به اعلام برنامه‌های کوه‌نوردی، کوه‌پیمایی و ... به مناسبت مراسم مذکور، اقدام نمایند. 
بدیهی است بلافاصله پس از دریافت اطلاعات برنامه‌های آن هیئت محترم؛ اطلاع‌رسانی لازم به ستاد مذکور جهت هماهنگی‌های لازم صورت خواهد گرفت.

منبع: پایگاه خبری فدراسیونارسال شده در تاریخ پنج شنبه 26 ارديبهشت 1392 - ساعت 09:25 نظرات (0)
 آلکسی بولوتف 50 ساله که قصد گشایش یک مسیر جدید در جنوب غربی اورست به همراه دنیس اروبکو را داشت در اثر سقوط  جان سپرد ، این کوهنورد بزرگ از ارتفاع 1000 متری آبشار خومبو سقوط کرده . در پیامی که اروبکو فرستاده گفته :

" نمی دانم چگونه این خبر را اعلام کنم ، 15 ماه مه آلکسی با طناب در حال فرود روی صخره ای با لبه تیز بود که طناب پاره می شود و آلکسی به قعر دره ای به عمق 300 متر فرو می غلتد و ... مرگی آنی "

اروبکو که امیدوار به تلاش روی مسیر با همراهی آلکسی ظرف امروز یا فردا بود ، صدمه ای ندیده . این دو قصد تلاش روی مسیری نو و بسیار دشوار بدون اکسیژن ذخیره و بصورت سبکبار از یخچال بالای آبشار خومبو داشتند که طناب ثابت برای سمت جبهه جنوبی نصب شده  و صعود سبکبار را غیر ممکن می سازد. بولوتف کوهنورد بسیار زبده روس نقش کلیدی در مسیرهای جدید جبهه غربی K2 و جبهه شمالی ژانو و اولین صعود لوتسه مرکزی به ارتفاع 8414 متر را داشت ، (سایر صعودهای او ماکالو ، دائولاگیری ، چوآیو،ماناسلو،گاشربروم۱و۲،کانچن جونگا و برادپیک) بعد از نزاع مورو و استک با شرپاها این دومین تلاش روی اورست است که موجب می شود این فصل از صعود را پایان یافته تلقی کرد.

http://www.climbing.com/news/top-russian-climber-dies-on-everest/
با تشکر از گل کوه
Алексей Болотов. Alexey Bolotovارسال شده در تاریخ پنج شنبه 26 ارديبهشت 1392 - ساعت 08:55 نظرات (3)
«بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم
فلک را سقف بشکافیم و طرح نو دراندازیم»
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 25 ارديبهشت 1392 - ساعت 11:49 نظرات (1)
در میان شرپاها افراد منحصر به فرد زیادی را می توان یافت. کوشانگ دورجی یکی از این افراد است که به عنوان تنها فردی که موفق شده اورست را از 4 جبهه مختلف صعود کند شناخته شده است.
کوشانگ در سن 14 سالگی برای امرار معاش روستای خود را که در منطقه ماکالو بارون قرار دارد ترک نمود و به عنوان باربر در مسیرهای راهپیمایی هیمالیا مشغول به کار شد.  
وی نخستین بار در 10 می 1993 موفق شد اورست را از مسیر عادی جنوب شرقی صعود نماید. در سال 1996 و در روز 17 می کوشانگ این کوه را از مسیر عادی جبهه شمالی صعود کرد. دو سال بعد و در 28 می 1988 این شرپای پرتوان توانست سومین صعود خود را مجددن از مسیر نرمال جنوب شرقی صورت دهد. این کوشانگ در سال 99 و در روز 28 می از مسیر شرقی موفق به فتح اورست شد. وی سرانجام با صعود سال 2003 خود به اورست از مسیر غربی نام خود را به عنوان تنها انسانی که توانسته از 4 مسیر این کوه را فتح نماید به ثبت رساند.
وی هم اکنون ساکن دارجلیمگ در غرب بنگال است و به عنوان راهنمای و مربی کوهنوردان در این رشته فعالیت می کند.  
با تشکر از وبلاگ کوه قاف

منابع:
http://www.indianautographs.com
http://www.everesthistory.com
http://www.everestnews.com
1999 صعود از مسیر شرقی

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 25 ارديبهشت 1392 - ساعت 11:40 نظرات (1)
به علت حوادثی که در ورزش اتفاق می افتد آگاهی از انواع آسیب های ورزشی و شیوه درمان و جلوگیری از وخیم تر شدن آسیب بسیار مهم است. حال به بررسی برخی از این آسیب ها که در ورزش های برخوردی شایع هستند می پردازیم.
 آسیب های ناشی از ضربه
1. آسیب های اسکلتی ( شکستگی ها )
آسیب های اسکلتی در ورزش، به ویژه در ورزش هایی مانند فوتبال، راگبی، فوتبال امریکایی، هندبال، هاکی روی یخ و چمن، و ورزش های انفرادی از قبیل : اسکی سرعت و صحرایی، ژیمناستیک و سوار کاری که در آنها امکان برخورد وجود دارد، نسبتا شایع است.
اصولا باید شکستگی را یک آسیب بالقوه جدی تلقی کرد چون نه تنها اسکلت بلکه بافت های نرم مجاور آن مانند عروق، اعصاب، تاندون ها، رباطها، عضله ها و پوست نیز دچار آسیب می شود.
شکستگی ممکن است نتیجه یک ضربه مستقیم باشد، مثل ضربه به ساق پا. ضربه غیر مستقیم نیز می تواند موجب بروز شکستگی گرددف مانند زمانی که فرد بر اثر از دست دادن تعادل به طرز دردناکی زمین می خورد و پایش می شکند.
انواع مختلف جابه جایی استخوان در اثر شکستگی عبارتند از : زاویه دار شدن، چرخیدن و کوتاه شدن. هدف از درمان این است که دو سر استخوان شکسته تا حد امکان به وضعیت عادی بازگردد 
انواع صدمه ها را در ادامه مطلب بخوانید...ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 25 ارديبهشت 1392 - ساعت 10:08 ادامه مطلب نظرات (0)