اعضای گروه قاجر در قله پریشان 1354
نفرات ایستاده از راست: زنده یاد هوشنگ کریمی، طیب صالحی
نفرات نشسته از راست: یوسف الهیاری، داریوش الهیاری

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

«حميد مساعديان» رئيس مؤسسه‌ی پزشكي كوهستان ايران در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران  افزود: فصل زمستان تمام شده و هوا كم كم گرم مي‌شود و اين مسئله باعث مي شود كه در مناطق كوهستاني برف آب و سرازير شود و در نهايت سقوط بهمن حاصل شود و در اين ميان كوه‌نوردان بايد مراقب خود باشند و با احتياط به اين ورزش بپردازند.
وي تصريح كرد، در اين فصل سرما به همراه برف است و افراد بايد با تجهيزات كامل اعزام شوند .
«مساعديان» درادامه گفت : يكي از نكته هاي مهم كه بايد در نظر گرفته شود اين است كوه‌نوردان حتماً قبل از اعزام از شرايط جوي منطقه اطلاعات كافي پيدا كنند و با توجه به اينكه در زمستان اكثر مواقع هواي كوهستان برفي وسرد است از انجام اين ورزش خودداري كنند.
وي اضافه كرد: با آغاز بهار علاقه‌مندان به  كوه‌نوردي وطبيعت‌گردي مي‌خواهند به اين ورزش بپردازند و در ايام تعطيلات نوروز كوه‌نوردي انجام دهند كه نياز است مواردي را مورد توجه قرار دهند. اول اينكه قبل از عزيمت از هواشناسي وضعيت آب وهوايي منطقه را بپرسند و با توجه به اينكه در اين فصل هوا متغير است خيلي بايد مواظب خود باشند امكان دارد صبح هوا خوب باشد ولي عصر شرايط به گونه ديگر باشد.
وي گفت: گم كردن مسير هم مسئله مهمي در كوه‌نوردي است كه موجب مي‌شود جان ورزشكار به خطر بيا فتد و سلامت فرد را تهديدكند.
«مساعديان» اضافه كرد كمبودغذا نيز ممكن است سلامت وجان كوه‌نورد را به خطر بياندازد براي همين همراه داشتن دو وعده غذاي اضافي لازم است .
وي گفت: اگر افراد با وسيله نقليه قصد سفر دارند ايمني ماشين خود را كنترل كنند و زنجير و يخ شكن را همراه خود داشته باشند كوهستان را جدي بگيرند و لباس گرم نيز از ملزومات كوه‌نوردي است .
وي عنوان كرد اگر در هنگام سفر مخصوصاً در مناطق كوهستان لباس گرم باعث مي شود كه دماي بدن فرد پايين بيايد و شخص دچار سرما‌زدگي شد اين مورددر سنين پايين و خيلي بالا ممكن است عواقب بدي را به دنبال داشته باشد شايد جوانان مقاومت زيادي را دارا باشند ولي كودكان و كهنسالان اينگونه نيستند!
 منبع: کوه نوشتارسال شده در تاریخ پنج شنبه 8 فروردين 1392 - ساعت 21:49 نظرات (0)
"محمد فهیمی"  رئیس کارگروه روابط بین الملل فدراسیون در گفت‌وگو با  پایگاه خبری فدراسیون؛ گزارشی از برگزاری مجمع عمومی فدراسیون جهانی سنگ‌نوردی که اخیراً در "شانگهای" چین برگزار شد ارائه کرد.
وی یکی از مهمترین بخش‌های هشتمین مجمع عمومی IFSC  را انتخاب رئیس جدید و سایر اعضای هیئت رئیسه‌ی فدراسیون جهانی برای چهار سال آینده برشمرد و افزود؛ در این نشست که 81 فدراسیون عضو از جمله "ایران" شرکت داشتند، "مارکو اسکولاریس" بار دیگر سکان ریاست فدراسیون جهانی را بر عهده گرفت.
"فهیمی" افزود: هم‌چنین اعضای هیئت رئیسه نیز به این شرح انتخاب شدند: -رییس: آقای "مارکو اسکولاریس" ازایتالیا (ابقا شد)، دبیر کل: خانم  "دبرا گاریچ" از امریکا (در دوره گذشته، مسئول امور مالی و خزانه دار فدراسیون جهانی بود)، نایب رییس، رسانه و ارتباطات: آقای "لی ژیشین" از چین (در دوره گذشته، رییس فدراسیون سنگنوردی آسیا بود)، نایب رییس، امور مالی و خزانه دار: آقای "پییر پایلسون" از فرانسه (در دوره گذشته دبیر کل فدراسیون جهانی بود) و نایب رئیس، ورزش و مسابقات: آقای "هلموت کنابل" از آلمان (ابقا شد).
" فهیمی" گفت: "مارکو اسکولاریس" با شرکت در نشست خبری، با اشاره به حضور 81 فدراسیون عضو در هشتمین مجمع عمومی فدراسیون جهانی در "شانگهای"، این امر را نشانه ی فراگیر بودن و محبوبیت سنگ‌نوردی در جهان دانست. او با ذکر این نکته که سنگ‌نوردی به خودی خود یک ورزش مستقل و جدید است و شاخه ای از هیچ ورزش المپیکی دیگری نیست، شانس سنگ‌نوردی را برای حضور در رقابت‌های المپیک زیاد دانست.
رئیس کارگروه روابط بین‌الملل فدراسیون خاطرنشان کرد؛ همزمان با مجمع عمومی فدراسیون جهانی، مجمع عمومی فدراسیون آسیایی هم برگزار شد که یکی از مهمترین بخش های این مجمع نیز، انتخاب رئیس جدید و سایر اعضای هیئت رئیسه‌ی فدراسیون سنگ‌نوردی آسیا برای چهار سال آینده بود.
وی افزود: پس از کناره‌گیری رئیس سابق فدراسیون سنگ‌نوردی آسیا،  "لی ژیشین" از چین، برای عضویت درهیئت رییسه فدراسیون جهانی، "آنتونی سی"، به اتفاق آرا به ریاست فدراسیون سنگ‌نوردی آسیا برگزیده شد. هم‌چنین در این انتخابات، "دینگ  شیائو هووا"  از چین به سمت دبیرکلی فدراسیون آسیایی انتخاب شد.
 "فهیمی" با اشاره به این‌که خود نیز در سمت نایب رئیسی منطقه‌ی غرب آسیا ابقاء شد، گفت: "بابک ضیا"  هم به عضویت کارگروه ورزش فدراسیون سنگ‌نوردی آسیا درآمد و اعضای هیئت رئیسه نیز به این شرح زیر انتخاب شدند:- "آنتونی  سی" از سنگاپور-"دینگ  شیائو هووا" از چین-"کیم  جائه ووک" از کره-"کوبیناتا  تورو" از ژاپن-"محمد فهیمی" از ایران-"پارکپوم  راتاناروجاناکول" از تایلند-"بگلان  ژونوس" از قزاقستان-"ابو ظفر سعید" از پاکستان. هم‌چنین سه نفر هم به عنوان اعضای کارگروه ورزشی در جلسات و تصمیم گیری‌های هیئت رییسه حضور خواهند داشت: -"فرانسیس  لو" از هنگ کنگ-"ویچی  هووانگ" از چین تایپه و " بابک ضیا " از ایران.
وی تصریح کرد: در واقع ایران اکنون تنها کشوری‌ست که دو نماینده در تصمیم‌گیری‌های هیئت رییسه خواهد داشت.
"فهیمی" در پایان این گفت‌وگو اظهار داشت: در جریان این نشست، در بخش مسابقات، رقابت‌های زیر به تصویب رسید و همه کشورهای آسیایی به مشارکت و حضور فعال در این رقابت‌ها فراخوانده شدند:
-مسابقات سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا سال 2013 در ایران، از 22 تا 24 ماه می
-مسابقات جهانی ورزش‌های پرهیجان جام "کیا" در شانگهای، از 10 تا 12 جوئن سال 2013 (سختی و سرعت)
-مسابقات کشورهای اسلامی در اندونزی در سال 2013
-مسابقات سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا در سال 2014 در اندونزی
-مسابقات سنگ‌نوردی قهرمانی جوانان و نوجوانان آسیا در سال 2014 در تایلند
-ایران، چین و کره، نامزدهای اصلی برگزاری مسابقات سنگ‌نوردی قهرمانی جوانان و نوجوانان آسیا در سال 2013 می‌باشند. در خصوص میزبانی این رقابتها متعاقباً تصمیم‌گیری خواهد شد. در صورت میزبانی ایران، این رقابتها در اواخر سال 2013 برگزار خواهد شد.
-مسابقات ساحلی آسیا در نوامبر سال 2014 زیر پوشش کمیته المپیک آسیا در رشته های سرعت (رکورد) و سرعت تیمی (کلاسیک).
 منبع: کوه نوشت

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 8 فروردين 1392 - ساعت 21:43 نظرات (0)
«عظیم قیچی ساز» کوه‌نورد توانمند کشورمان؛ بامداد امروز ۷ فرودین ۹۱، ایران را به مقصد نپال به منظور صعود به قله‌ی 8463 متری «ماکالو» پنجمین کوه مرتفع جهان، ترک کرد.
این کوه‌نورد اهل تبریز؛ تاکنون صعود به ۱۰ قله‌ی بالای ۸ هزار متر دنیا را در کارنامه دارد و در صورت صعود به «ماکالو» و ۳ قله‌‌ی دیگر (لوتسه، چوآیو و شیشاپانگما) ، نام خود را به عنوان اولین ایرانی در باشگاه ۸۰۰۰ هزاری‌های دنیا که تنها ۲۹ هیمالیانورد از سراسر جهان عضو آن هستند، ثبت خواهد کرد.
بر اساس برآورد زمانی و در صورت شرایط مساعد جوی، صعود «قیچی ساز» به پنجمین قله‌ی مرتفع جهان موسوم به «هیولای سیاه»، حدود ۵۵ روز به طول خواهد انجامید.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون


ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 7 فروردين 1392 - ساعت 16:20 نظرات (0)


روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ دوشنبه 5 فروردين 1392 - ساعت 15:54 نظرات (2)


                                                             آنا اشتور
مرحل اول جام جهانی سنگنوردی روز جمعه و شنبه گذشته در رشته های بولدر و سرعت در چونگ کوئینگ - کشور چین برگزار شد . در بولدر مردان دمیتری شارافودینوف از روسیه، و در بولدر زنان آنا اشتور از اطریش مقام اول را به دست آوردند . ژاکوب شوبرت سنگنورد معروف اطریش و جهان مقام دوم لید مردان و شونا کاگسی مگا استار انگلیسی ها مقام پنجم لید زنان را به دست آوردند . نتایج به دست آمده به شرح زیر است :

IFSC Climbing Worldcup Boulder Chongqing (CHN) 2013
Men
Dmitrii Sharafutdinov RUS
Jakob Schubert AUT
 Tsukuru Hori JPN 
Women
Anna Stöhr AUT 
Momoka ODA JPN 
Alex Puccio USA 
IFSC Climbing Worldcup Speed Chongqing (CHN) 2013
Men
 Stanislav Kokorin RUS 
Libor Hroza CZE 
Qixin Zhong CHN 
Women
 Aleksandra Rudzinska POL
 Yuliya Levochkina RUS 
Iuliia Kaplina RUS 
مرحله دوم این رقابت ها در آنسی- شامونی برگزار خواهد شد .
http://www.planetmountain.com/english/News/shownews1.lasso?l=2&keyid=40725#

با تشکر از وبلاگ بیواک

ارسال شده در تاریخ دوشنبه 5 فروردين 1392 - ساعت 14:53 نظرات (0)
«یوئیچیرو میورای» ژاپنی قصد دارد «اورست» را برای سومین بار در طول زندگانی‌اش صعود کند. این در حالی است که وی از مشکل قلبی نیز رنج می‌برد اما مصمم است تا با صعود به اورست 8848 متری، فتح بلندترین قله جهان را بعنوان داروی ضد پیری معرفی کند!
وی هفته آینده وارد «کاتماندو» می شود و درماه می  شروع به صعود خواهد کرد. پیرمرد ژاپنی در سال 2003 در سن 70 سالگی اورست را با موفقیت صعود کرد. در سن 75 سالگی نیز برای دومین بار صعود موفقیت آمیز خود را انجام داد
وی به روزنامه ژاپنی گفت می خواهم ثابت کنم که سن نمی تواند مانع از انجام کارهای سخت گردد. در سال 2007 یک ژاپنی دیگر بنام «کاتسوسوکه یاناگیساوا» در سن 71 سالگی قله «اورست» را فتح کرده و رکورد «میورا» را شکست.
در ماه می سال 2008 «میورا» در سن 75 سالگی قله را برای بار دوم فتح کرد اما دو روز بعد از وی، «بهادر شرچان« با 76 سال سن قله را فتح کرده و رکورد را از چنگ این مرد ژاپنی شکست ناپذیر در آورد.
«بهادر» نپالی اکنون رکورد «گینس» را در اختیار دارد و البته «میورا» گفته رکورد برایش مهم نیست. در دهه 1970 وقتی «میورا» در ارتفاع 8 هزار متری اورست اسکی بازی کرد توجه رسانه های جهان را به خود جلب کرد.
پدر «میورا» نیز در سن 99 سالگی روی «مون بلان» اسکی کرده است! «میورای بزرگ» 7 سال پیش در سن 101 سالگی در گذشت.

منبع: خبرآنلاین به نقل از «اسکای نیوز» با تشکر از کوه نوشت


ارسال شده در تاریخ دوشنبه 5 فروردين 1392 - ساعت 14:47 نظرات (0)
 
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 4 فروردين 1392 - ساعت 12:10 نظرات (1)
پس از اخبار واصله‌ در خصوص مفقود شدن یک کوه‌نورد ایرانی به نام «علی اسدی» (اهل سرعین) در ارتفاعات «البروس» روسیه که به صورت شخصی اقدام به اجرای برنامه‌ی صعود نموده، فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی پیگیری‌هایی را توسط کارگروه بین الملل فدراسیون به ویژه از طریق «اسرافیل آشورلی» رئیس آذربایجانی کارگروه جوانان فدراسیون جهانی در رابطه با فرآیند جست‌وجو و امداد انجام داده است؛ که مجموع گزارش‌های ارسالی «آشورلی» بر اساس ارتباطات وی تا این لحظه به این شرح می‌باشد:
«علی اسدی» و همنورد لهستانی وی به نام «پاول»، روز 8 مارس تلاش خود را برای صعود به قله‌ی «البروس» آغاز می‌کنند. 
در جریان این تلاش؛ یک کوه‌نورد روسی که در حال فرود از قله بوده است آنها را در ارتفاع 4300 متری می‌بیند. او به آن دو هشدار می‌دهد که هوا مساعد نیست و تأکید می‌کند؛ در ارتفاع 4800 متری نیز شیب یخی خطرناکی وجود دارد و به آنها پیشنهاد می‌نماید که با هم به پایین برگردند. با این وجود «علی» و «پاول» تصیمیم می‌گیرند به صعود خود به سمت قله ادامه دادند. در واقع این آخرین باری بوده است که این دو کوه‌نورد دیده شده‌اند.
گزارش «اسرافیل آشورلی» حاکی‌ست: تیم  «ایرکوتسک»  4 شب در پناهگاه ( ارتفاع 5000 متری) مستقر بوده‌اند اما هیچ اثری از آنها نمی‌بینند. در تمام این روزها نیز هوای منطقه «البروس» نامساعد، مه آلود، توأم با بارش برف بوده است.
هم‌چنین در 21 مارس، امدادگران به وسیله‌ی بالگرد، پروازی را برای جستجو در ارتفاعات «البروس» انجام داده‌اند، که متأسفانه بی‌نتیجه بوده است.
شایان ذکر است؛ سفارت «ایران» نیز با امدادگران در تماس بوده و موضوع هم‌چنان در حال پیگیری است.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون

ارسال شده در تاریخ یکشنبه 4 فروردين 1392 - ساعت 11:52 نظرات (0)
   
               
                                               ادموند هیلاری - جرج لووه
جرج والاس لووه ، آخرین بازمانده ی اولین صعود اورست در سن 89 سالگی در گذشت . او 15 ژانویه 1924 در نیوزیلند به دنیا آمد و 20 مارس 2013 در انگلستان دار فانی را وداع گفت . مرگ او فقط چند هفته قبل از شصتمین سالگرد اولین صعود قله اورست ، و قبل از انتشار کتابش به نام " نامه هایی از اورست " رخ داد .
جرج لووه یکی از دو نیوزیلندی در اکسپدیشن انگلیسی 1953 اورست بود ؛ و دیگری ادموند هیلاری ! لووه  یکی از کوهنوردانی بود که روز 28 می ،  آخرین کمپ را در 300 متری زیر قله ( در ارتفاع 8550 متری ) بر پا کردند و روز بعد ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی موفق به صعود  قله شدند . در برگشت از قله ، هیلاری  به او می گوید :  " خوب ، جرج ، بالاخره کلک اون لعنتی رو کندیم " .
"Well, George, we knocked the bastard off"
استفان ونبلز ، اولین انگلیسی صعود کننده به قله اورست بدون اکسیژن مکمل ، و رئیس فعلی هیئت داوری جایزه کلنگ طلایی 2013 می گوید : " او ازخود گذشتگی بزرگی از خودنشان داد تا دوستش هیلاری به قله رسید . "
و خود او در واپسین روزها می گوید: "چشمهایم را می بندم و از لحظه ی خوش بالای آن کوه به خود می بالم ."
http://www.thebmc.co.uk/last-everest-1953-team-member-george-lowe-dies
با تشکر از وبلاگ بیواک

ارسال شده در تاریخ شنبه 3 فروردين 1392 - ساعت 23:50 نظرات (0)
«عظیم قیچی ساز» در وب سایت شخصی خود اعلام کرد: اواسط فروردين ماه ايران را به مقصد کشور نپال ترک خواهم کرد تا در قالب تيمي بين المللي بر روي قله 8463 متري ماکالو (پنجمين قله مرتفع جهان) فعاليت کنم. تا جايي که اطلاع دارم اعضاي تيم از کشورهاي صربستان - اسپانيا - چين و آلمان خواهند بود. 
اين فعاليت حدود 55 روز بطول خواهد انجاميد. لازم به توضيح است که در صورت موفقيت، يازدهمين صعود 8000 متري بنده خواهد بود.
ماکالو کوهي منفرد واقع در 22 کيلومتري شرق کوه اورست است و شکلي شبيه به يک هرم چهار وجهي دارد. به عنوان يکي از سخت ترين کوهها براي صعود مطرح شده و دليل آن شيب بسيار زياد و تيغه‌هاي تيز خط الراس آن مي‌باشد.
منبع: کوه نوشت 

ارسال شده در تاریخ شنبه 3 فروردين 1392 - ساعت 17:41 نظرات (0)