اعضای گروه قاجر در قله دوشاخه در جنوب قروه1386

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

کوه‌نوردان ایرانی در تلاشی ارزنده و در شرایطی دشوار همراه با وضعیت نامساعد جوی موفق به صعود پنجمین قله‌ی مرتفع دنیا ”ماکالو” به ارتفاع ۸۴۶۳ متر و مشهور به ”هیولای سیاه” شدند.به گزارش رسیده: وضعیت کوه‌نوردان کشورمان در تلاش برای صعود به این قله ‌این‌گونه مخابره شد:

- ”ایرج معانی” به جهت مشکل ریوی ( که عارضه‌ی ارتفاع تشخیص داده نشده!) تا کمپ ۲ در ارتفاع ۶۷۰۰ متری این قله صعود کرده و از ادامه‌ی صعود خودداری می‌کند.

- سایر نفرات ایرانی (دکتر علی‌رضا بهپور، محمود شعاعی، حسین مقدم و محمود هاشمی) که تا کمپ ۴ پیش‌روی کرده و مترصد شرایط مساعد بودند، ساعت ۲:۳۰ بامداد به وقت محلی روز پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه عزیمت خود را از کمپ ۴ به سمت قله آغاز می‌کنند.

- دو کوه‌نورد چینی نیز همزمان با کوه‌نوردان کشورمان راهی قله می‌شوند.

- به رغم پیش‌بینی هوای مساعد و پس از حدود ۲ ساعت، طی مسیر با بارش متناوب برف همراه می‌شود.

- به جهت پیش‌رو بودن این نفرات در فصل صعود امسال به ”ماکالو” خاصه در مسیر کمپ ۴ تا قله؛ حرکت با کندی صورت می‌گیرد و حتی در برخی نقاط ثابت گذاری انجام نمی‌شود.

- ”دکتر علی‌رضا بهپور” تا مرز ارتفاع ۸۰۰۰ متری این قله موفق به صعود شده و باز می‌گردد.

- ”محمود شعاعی” ساعت ۱۶:۳۰ به وقت محلی تا مرز ارتفاع ۸۴۰۰ متری (قبل از آغاز شانه‌ی غربی ماکالو) موفق به صعود می‌شود و به دلیل پیش‌بینی نسبت به زمان بازگشت و شرایط نامساعد جوی، از پیش‌روی صرفنظر می‌کند.

- ”حسین مقدم” (بدون استفاده از کپسول اکسیژن!) و ”محمود هاشمی”، ساعت ۱۷:۱۰ به وقت محلی موفق به صعود قله‌ی ۸۴۶۳ متری ”ماکالو” می‌شوند.

- نفرات ساعت ۲۳:۳۰ دیشب به وقت محلی و پس از انجام صعودی دشوار در شرایط نا مساعد‌جوی، به کمپ ۴ باز‌می‌گردند. ( گفتنی‌ست: ۲ کوه‌نورد چینی نیز که موفق به صعود قله شده بودند ساعت ۱:۳۰ بامداد امروز به کمپ ۴ بازمی‌گردند.)

- کوه‌نوردان کشورمان هم‌اینک در صحت و سلامت در حال بازگشت به کمپ‌های پائین‌تر هستند و در صورت شرایط مساعد بنا دارند همین امروز به کمپ اصلی در ارتفاع ۵۷۰۰ متری بازگردند.

ضمن ارج نهادن به تلاش ارزنده‌ی یکایک کوه‌نوردان کشورمان در این صعود؛ موفقیت ”حسین مقدم” و ”محمود هاشمی” را در ایستادن بر فراز پنجمین قله‌ی مرتفع دنیا؛ به ایشان، خانواده‌ها و جامعه‌ی کوه‌نوردی، صمیمانه تبریک عرض می‌نمائیم.

---------------------
پی‌نوشت:- شایان ذکر است: این ششمین صعود ”محمود هاشمی” و چهارمین صعود ”حسین مقدم” به قلل بالای هشت هزار متر دنیا محسوب می‌شود.

- یادآور می‌شود: پیش از این نیز تیم ملی کشورمان در بهار سال ۱۳۸۰ پرچم کشورمان را بر فراز این قله به اهتزاز در آورده بود.

منبع:پایگاه خبری فدراسیون

ماکالو


ارسال شده در تاریخ جمعه 22 ارديبهشت 1391 - ساعت 10:10 نظرات (0)

پیشاپیش روز زن و مادر را به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به همه بانوان تبریک می گوییم.
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 21 ارديبهشت 1391 - ساعت 9:10 نظرات (1)
 علایم بر انگیختگی روحی در کوهنوردی شامل موارد ذیل است:
افزایش آدرنالین، خشکی دهان، عرق نشستن بر کف دست ها، نیاز به دفع ادرار
این علایم به خودی خود بد نیستند برای مثال: افزایش آدرنالین ضربان قلب را افزایش می دهد. در نتیجه اکسیژن بیشتری به بافت های عضلانی می رسد که به آن نیاز می باشد. افزایش عرق بر روی منافذ پوست نیز احتمال پارگی پوست را کاهش می دهد و دفع ادرار، وزنی را که با خود حمل می کنید پایین می آورد.
از سویی دیگر بالا رفتن میزان آدرنالین باعث کشیدگی عضلات هم می شود. از این روست که گاه کوه نوردان مضطرب دچار گرفتگی عضلات می شوند.....


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 21 ارديبهشت 1391 - ساعت 8:10 ادامه مطلب نظرات (0)
آرجون واجپای (Arjun Vajpai) کوهنورد ۱۹ ساله و البته جوانترین کوهنورد هندی که به اورست صعود کرده به دلیل بیماری حاد ارتفاع (AMS-Acute Mountain Sickness) از ادامه تلاش خود بر روی شیشاپانگما و چو اویو ،که قصد داشت هر دو را صعود کند، انصراف داد. این کوهنورد هندی همچنین جوانترین کوهنوردی ست که به قلل لوتسه و ماناسلو صعود کرده است.
آرجون بعد از بدست آوردن سلامتی خود قصد بازگشت دوباره به هیمالیا را دارد.
او که اواخر هفته پیش برای صعود قلل شیشاپانگما و چو اویو به بیس کمپ چو اویو رفته بود در حال حاضر به دلیل بیماری حاد ارتفاع توسط یک پزشک در بیس کمپ پیشرفته چو اویو در حال مداوا می باشد و قرار است امروز راهی بیس کمپ و سپس کاتماندو شود.
این کوهنورد در کمپ ۲ به ارتفاع ۷۲۰۰ متر دچار بیماری ارتفاع شد و با توصیه پزشک خود به بیس کمپ پیشرفته بازگشت. در ادامه این گزارش که دیروز توسط مادر آرجون (Priya Vajpai) به سایت ExWeb ارسال شده، هوای کوهستان بدتر شده و بقیه کوهنوردان نیز مجبور به بازگشت به کمپ های پایین تر شده اند.
منبع:کلوپ کوهنوردان سولدوز - ExplorersWeb


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 21 ارديبهشت 1391 - ساعت 7:45 نظرات (0)
اورست : May 8th 1978
Messner & Habeler camp two. Everest without oxygen 1978 photo Leo Disckinson
در سالگرد صعود تاریخی بدون کپسول اکسیژن رینهولد مسنر و پیتر هابلر به قله ی اورست
 هشتم می ۱۹۷۸، نقطه‌ عطفی در تاریخ کوه نوردی جهان است. در این روز رینهولد مسنر ایتالیایی و پیتر هابلر اتریشی، بلندترین نقطه‌ کره‌ زمین، قله‌ اورست را بدون ماسک تنفسی فتح کردند.
این کار خودکشی بود یا ماجراجویی آگاهانه؟ خودشان نیز به‌درستی نمی‌توانستند پاسخ دهند. در این روز، رینهولد مسنر، زاده‌ تیرول جنوبی (ایتالیا) و پیتر هابلر اتریشی را تنها یک رشته به‌هم پیوند می‌داد: انگیزه‌ای قوی که عاقبت بر ضعف تن فایق ‌آمد...............
ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391 - ساعت 8:50 ادامه مطلب نظرات (0)
امشب صعود نهایی
راهیان "ماکالو" دیشب را در کمپ ۴ سپری کردند
به گزارش دریافتی بامداد امروز: کوه نوردان ایرانی که در تلاش برای صعود به قله "ماکالو" هستند و طی ارتباط قبلی؛ قرار بود شب گذشته صعود نهایی خود را به قله انجام دهند، به دلیل خسته‌گی مفرط شرپاها و هم‌چنین سرعت باد، دیشب را در کمپ 4 این قله به ارتفاع 7600 متر سپری کردند و بنا دارند امشب در صورت شرایط مساعد راهی قله شوند.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون
ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391 - ساعت 8:10 نظرات (0)
دولت نپال مقررات جدید اخذ مجوز صعود به قله های این کشور را به منظور جذب بیشتر کوهنوردان به شرح زیر اعلام کرد:
1- حداقل سن صعود 16 سال کامل
2- پرداخت مبلغ 25000 دلار توسط هر کوهنوردی که از سمت نرمال جبهه جنوب شرقی عازم قله اورست می شود ، پیش از این هر تیم از یک تا هفت نفر ملزم به پرداخت مبلغ 70000 دلار بود
3- هزینه صعود از جبهه غربی و جنوب غربی اورست که مسیر نرمال نمی باشد همان مبلغ 50000 دلار باقی ماند
4- ارائه معرفینامه از باشگاه کوهنوردی برای هر کوهنورد یا هر تیم الزامی است
5- محدودیت فصل صعود لغو شد ، پیش از این فقط برای فصول بهار ، پائیز و زمستان مجوز صادر می شد.
6- ارائه سپرده 5% کل هزینه صعود سهم دولت قبل از اخذ مجوز صعود به اورست و 10% برای سایر قله ها
7- واریز بین 500 تا 4000 دلار برای مدیریت زباله ها توسط هر تیم کوهنوردی برای همه قله ها اجباری شد ، پیش از این فقط برای قله های منطقه خومبو این مبلغ اخذ می شد.

http://www.thehimalayantimes.com/fullNews.php?headline=New+rules+on++mountaineering++raise+hope&NewsID=331174 - گل کوه


ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391 - ساعت 7:45 نظرات (1)
صعود افتخار آمیز «عظیم قیچی ساز» اولین کوهنورد توانمند ایرانی را به قله «آناپورنا» و بازگشت ایشان به بیس کمپ اصلی را به جامعه کوهنوردی و خانواده محترمشان تبریک می گوییم. 
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

عظیم قیچی ساز بر فراز قله نانگاپاربات

ارسال شده در تاریخ سه شنبه 19 ارديبهشت 1391 - ساعت 8:30 نظرات (1)
انجمن پزشکی کوهستان ایران: محققان دریافتند كه انجام دو آهسته به‌طور روزانه طول عمر را افزایش می‌دهد.
به گزارش "هلث" تحقیقات انجام‌گرفته بر روی صدها زن و مرد نشان می‌دهد زنانی كه روزانه فقط چند دقیقه به‌طور آهسته می‌دوند به‌طور متوسط بین 5 تا 6 سال بیش از افراد عادی عمر می‌كنند. این آمار در مردان بین 6 تا 7 سال است.
پزشكان بر این باورند كه نیازی نیست افراد روزانه ساعات زیادی را به دویدن یا پیاده‌روی اختصاص دهند بلكه 15 تا 20 دقیقه دو آهسته یا پیاده‌روی تند برای حفظ سلامتی كفایت می‌كند.
دویدن برای سلامت قلب افراد میانسال و كهنسال خطراتی را به دنبال دارد بنابراین پزشكان برای این افراد پیاده‌روی تند را توصیه كرده‌اند.
برخی دیگر از فواید دویدن به‌طور آهسته عبارتند از : 
•افزایش تراكم استخوان 
•افزایش عملكرد سیستم دفاعی بدن 
•افزایش جذب اكسیژن 
•بهبود عملكرد قلب 
•تناسب اندام و كاهش وزن 
•كاهش تجمع پلاكت 
•كاهش فشار خون 
•افزایش حساسیت به انسولین در بیماران دیابتی 
منبع: انجمن پزشکی کوهستان


ارسال شده در تاریخ سه شنبه 19 ارديبهشت 1391 - ساعت 8:19 نظرات (0)
به گزارش پایگاه خبری explorersweb : «عظیم قیچی‌ساز» و «Sechu Lopez» کوه‌نورد اسپانیایی موفق به صعود «آناپورنا» شده اند. این اطلاعات  از سوی یک تیم مجارستانی تأیید شده است، به علاوه‌ی یک کوه‌نورد «چک» به نام «Radek Jaros» و یک شرپای نپالی.

این کوه‌نوردان در حال فرود هستند و اطلاعات بیشتری از آنان انتظار می رود. تیم «کارلوس سوریا» در حال ترک بیس کمپ هستند و کوه‌نورد مجارستانی Eross Zsolts  به کمپ چهار رسیده و کوه‌نورد سویسی (بدون اکسیژن) نیز از صعود منصرف شده است.
منبع: کوه نوشت


ارسال شده در تاریخ سه شنبه 19 ارديبهشت 1391 - ساعت 8:10 نظرات (0)