قله زرینه کوه دورنمای قله دماوند با 1387
نفرات نشسته از راست ردیف اول: شهرام نعمتی، شاهین کوثری، عبدالله سنگین آبادی، عطا کوثری، شعله اکبری، مجید رضایی،طیب صالجی
نفرات نشسته ردیف دوم: مشتاق لقایی، لیلا صالحی، مهشید الماسی، یاسمن نعمتی، علی فعله گری، پگاه عزتی، صدیقه نوربخش

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

بسیاری از پروژه‌های سد سازی از ارزیابی دقیقی درباره پیامدهایی بسیار مهم مانند اثرات زیست محیطی، جابجایی ساکنان بومی، پرداخت غرامت کافی، نابودی شیوه‌های سنتی کسب درآمد و تامین آب و نابودی تنوع زیستی برخوردار نیستند!
به گزارش گروه بین الملل زیست نیوز، "هیمالیا" مرتفع‌ترین رشته کوه جهان، ممکن است به زودی رکورد دیگری را نیز به نام خود ثبت کند؛ این رشته کوه می تواند به متراکم‌ترین منطقه جهان از نظر احداث سد مبدل شود. بیش از یک هزار سد که عملیاتی شده، در دست ساخت و ساز بوده و یا برنامه ریزی برای ساخت آنها انجام شده، از شمال هند تا نپال و بوتان را شامل می شوند. در کنار تولید انرژی پاک، سدها می توانند به تقویت کنترل سیل و دسترسی به آب آشامیدنی کمک کنند. اما در مقابل، ساخت سد تهدیدی بزرگ و جدی برای گونه‌های گیاهی و جانوری بومی محسوب می شود ... متن‌کامل در عصرایران
منبع: کوه نوشتارسال شده در تاریخ چهارشنبه 13 دی 1391 - ساعت 08:28 نظرات (0)
"مهدی قلی پور"، کوه‌نورد تبریزی و فاتح 5 قله بالای 8000 متر، برای صعود به قلل ماکالو و لوتسه در هیمالیا درخواست خود را به فدراسیون کوه‌نوردی ارسال کرد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه‌ی آذربایجان شرقی، "مهدی قلی‌پور" قصد دارد به قله‌ی ماکالو به ارتفاع 8462 متری و قله‌ی لوتسه به ارتفاع 8516 متری صعود کند.
وی پیش از این قلل ارشباف پوبدا، گاشربروم یک و دو را در سالهای 86 ، 88 و 90 و در سال 91 قلل گاشربروم 2 و ماناسو را صعود کرده است.
"قلی‌پور" پیش از این قصد داشت قله‌ی "نانگاپاربات" را در زمستان 91صعود کند که این امر میسر نشد.
"مهدی قلی‌پور" سال 91 به همراه عظیم قیچی ساز موفق شده بود قله ماناسو را صعود کند. در صورت فتح قلل ماکالو و لوتسه، ششمین و هفتمین قلل بالای 8000 متر این کوه‌نورد صعود خواهد شد.
منبع: کوه نوشت


ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 13 دی 1391 - ساعت 08:24 نظرات (0)
9 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر طبق برنامه زمانبندی شده شش ماهه دوم  روز جمعه 8 دی ماه 1391 به قله قلوز و دروازه در جنوب قروه صعود نمودند. 
گزارش برنامه را در ادامه مطلب بخوانید...ارسال شده در تاریخ سه شنبه 12 دی 1391 - ساعت 11:20 ادامه مطلب نظرات (2)


روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ سه شنبه 12 دی 1391 - ساعت 10:06 نظرات (0)
فدراسیون طی اطلاعیه‌ای به هیئت‌های سراسر کشور اعلام کرد: سیزدهمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی جام فجر و انتخابی تیم ملی، در اوایل اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد. لذا مقتضی است تمامی هیئت‌های کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان‌ها نسبت به انتخاب و آماده‌سازی تیم استان در دو بخش مردان و زنان برای سه رشته بولدرینگ، سرطناب و سرعت تا نیمه اول بهمن‌ماه و هم‌چنین هماهنگی، حمایت لازم و اطلاع‌رسانی مراتب فوق در سطح استان، به‌ویژه جهت واجدین شرایط اقدام نمایند.
بدیهی است اطلاعات تکمیلی متعاقباً اعلام خواهد شد.
منبع: پایگاه‌خبری‌فدراسیونارسال شده در تاریخ سه شنبه 12 دی 1391 - ساعت 09:43 نظرات (0)
 افت دمای بدن (Hypotermi) و سرمازدگی (Frosbite) از خطراتی هستند که در ورزش های زمستانی و حضور در کوهستان وجود دارد، این دو خطر روی یکدیگر تاثیر مستقیم دارند.
هایپوترمی یا افت دمای بدن (Hypotermi)
هایپوترمی (افت دمای بدن) در لغت به معنی درجه حرارت پائین است و به وضعیتی گفته می شود که دمای مرکزی بدن فرد از حد خاصی (۳۵ درجه سانتیگراد) کمتر باشد. منظور از دمای مرکزی، دمای داخل دهان یا معقد است، چون ممکن است دمای دست یا پا حتی خیلی کمتر از این حد باشد، ولی فرد دچار هایپوترمی نشده باشد....
ارسال شده در تاریخ سه شنبه 12 دی 1391 - ساعت 09:37 ادامه مطلب نظرات (1)


روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ دوشنبه 11 دی 1391 - ساعت 23:52 نظرات (0)

کشف جسد یخ‌زده کوه‌نورد جوان در ارتفاعات دربند!
جسد یخ‌زده یک کوه‌نورد جوان توسط گروه امداد و نجات کوهستان از ارتفاعات دربند به پایین منتقل شد. ،رامین نایب پور، رییس گروه امداد و نجات کوهستان سازمان آتش‌نشانی دراین‌باره گفت: در پی تماس همسر یک کوه‌نورد جوان با سامانه 125 مبنی بر مراجعه نکردن وی پس از ساعت‌ها کوه‌نوردی به منزل، ستاد فرماندهی آتش نشانی تهران در ساعت 2:05 بامداد روز جمعه، گروه ویژه امداد و نجات کوهستان رابا تجهیزات ویژه نجات بسوی محل اعلام شده در ارتفاعات ولنجک اعزام کرد. وی ادامه داد: کوه نورد جوان به هویت «حسین راست یار» صبح روز پنجشنبه عازم ارتفاعات ولنجک شده و در پی گرفتار شدن در برف و بوران دچار حادثه شده بود که همسر وی با ابراز نگرانی از نیروی انتظامی و سازمان آتش نشانی برای یافتن وی درخواست کمک کرده بود که آتش نشانان در شرایط سخت و تاریکی هوا و سرمای شدید مسیر تله کابین را روی زمین در میان یخ و برف به جستجو پرداختند اما به نتیجه نرسیدند و ناچار پس از ساعاتی به پایگاه بازگشتند و با روشن شدن هوا بار دیگر عملیات جستجو را از سر گرفتند و پس از ساعت‌ها، سرانجام جسد یخ زده مرد گمشده را در میان رودخانه بالای آبشار سوتک یافتند...
ایسنا
کوه‌نورد بانه‌ای بر اثر سقوط از کوه جان سپرد!
رسول فاتحی کوه‌نورد بانه‌ای هنگام کوه‌پیمایی در ارتفاعات برفگیر شهرستان بانه دچار حادثه شد و بر اثر سقوط از کوه جان سپرد. فاتحی از کوه‌نوردان گروه سورکیو بانه به همراه 12 نفر از همنوردان خود جمعه هشتم دی قصد صعود به کوه گرده کوه با ارتفاع دو هزار و 765 متر از سطح دریا را داشت که درارتفاع دو هزار و 500 متری بر اثر لغزندگی و یخ بودن مسیر از ارتفاع 200 متری سقوط کرد و بر اثر جراحات وارده جان سپرد. مراسم تشییع پیکر ˈرسول فاتحیˈ  روز گذشته با حضور اقشار مختلف و ورزش دوست شهرستان بانه برگزار شد...
ایرنا
منبع: کوه نوشتارسال شده در تاریخ دوشنبه 11 دی 1391 - ساعت 19:05 نظرات (0)
 در زمستان و اوايل بهار کوهنوردی به واسطه ی وجود برف و يخ مشکل تر اسـت و بایـــد آن را جدی گرفت. در ارتفاع بالای چهار هزار متر شرايط قطبی حکم فرما است و به همين دليل آمادگی،توان و استقامت بيشتری در مقايسه با فصول ديگـــر دارد. کوچک ترين بی احتياتی باعث صدمات و خطرات جدی می شود.به همين خاطر تلفات اين دو فصل بســـيار زياد است. وزش باد سرد خيلی زود باعث بيحس شـدن اعضـاء شما می شود، مگر  اينکه ضد باد خوبی داشته باشيد و مرتب حرکت کنيد.

در زمستان و اوايل بهار يک روز آفتابی و بدون باد تبديل به کولاک و يا باران می شود. برف، مسير يابی را فوق العاده مشکل می کند و نه تنها راهها بلکه تکه سنگها را نيز می پوشاند.اگر چه غفلت و بی توجهــــــــــی در تابستان چندان خطرناک نیست ولی در زمستان اگر با فوت و فن کوهنوردی آشنا نباشــد خطر مهلکی به شمار می رود و بالاخره طول روز در زمستان کوتاه(کمتر از8 ساعت) و شبها بسيار طولانی است(16 ساعت). بنابراین خيلی زود در اين فصل با تاریکی روبرو میشوید. از شب زنده داری اضطراری در اين فصل بهر قیمتی که شده باید خــــــودداری کرد....ارسال شده در تاریخ یکشنبه 10 دی 1391 - ساعت 19:01 ادامه مطلب نظرات (1)
مجتبی قناعت‌شعار کوهنورد و عضو گروه پژواک رشت
جمعه ۸ دی ماه ۱۳۹۱ در جریان صعود به ارتفاعات ماسوله (لاسه سر ۲۶۰۰ متر) گرفتار بهمن شده است.
گروهی از کوهنوردان استان گیلان و نیروهای هلال احمر از ساعاتی بعد از حادثه جست‌وجو را آغاز کرده اند اما تا این لحظه خبری از او به دست نیامده است.
با امید سلامتی برای مجتبی
منبع: آرام کوه


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 10 دی 1391 - ساعت 18:23 نظرات (2)