فراخوان برنامه صعود به قلل دنا بمناسبت سالگرد یار همیشگی نانگاپاربات


به نام خالق كوهها
«ياد و خاطره تمامي جانباختگان كوهستان بخصوص سامان عزيز گرامي باد»
همنورداني كه مايل هستند در برنامه صعود قلل دنا بمناسبت سالگرد زنده ياد سامان نعمتي شركت فرمايند ضمن آمادگي جسماني مناسب رعايت موارد ذيل، نياز حضور در برنامه مي باشد.
1. حضور فعال در برنامه هاي مورخه 94/4/12 (خط الرأس قله سامان تا پريشان) و مورخه 94/4/18 (شب ماني قله بدر)
2. تكميل تجهيزات مورد نياز برنامه طبق ليست پيشنهادي
3. ثبت نام حداكثر تا مورخه 94/4/17
4. ليست تجهيزات و برنامه در فروشگاه كوهنوردي سامان موجود ميباشد
5. جلسه هماهنگي برنامه 94/4/22 در محل دفتر هيئت كوهنوردي
روابط عمومی گروه کوه نوردی قاجر قروه

اعضای گروه قاجر در قله دماوند1371
نفرات از راست:طیب صالحی، شهرام نعمتی، عطا آزادی

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

هفتمین دوره پزشکی غار در مورخ 1391/4/2 روز جمعه به میزبانی هئیت کوهنوردی  استان کردستان (کار گروه غارنوردی استان ) و با حضور 40 نفر از شرکت کنندگان از استانهای کردستان-اذربایجان شرقی-همدان و کرمانشاه از ساعت 8 صبح الی 19 بعدظهور برگزار شد.
در این دوره مباحثی در خصوص :
1-بیماریها و مشکلات غارنوردان
2-تروما در غارنوردان
3-سندرم هارنس در غارنوردی
4-هیپوترمی و خطرات ناشی از آن در غارنوردی
5-بهداشت غارنوردی
توسط مربی و مدرس این دوره آقای دکتر مسعود حمیدی ارائه گردید.
در ضمن حضور مربی پیشکسوت آقای محمد طالبی مقدم باعث رونق این دوره شد.
منبع: غارنوردان استان کردستان ارسال شده در تاریخ جمعه2 تیر 1391 - ساعت 23:30 نظرات (0)
منطقه سولدوز 
منبع عکس: کوهستان حقیقت
اینک تابستان پر حرارت نرم نرمک رسید از راه. این باشکوهترین پدیده هستی بر شما مبارک باد.  
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 1 تیر 1391 - ساعت 9:10 نظرات (0)
انجمن پزشکی کوهستان ایران: در شرايط اضطراری (خرابی هوا، طوفان یا مه غليظ، صاعقه ، بارندگی شديد) سعی کنید ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید و سه مرحله زير را انجام دهيد.
-1 توقف فعاليت ها: در مواقع بحرانی اکثر افراد سرگردان و بی هدف به راه خود ادامه می دهند. مهمترين کار شما در صورت بروز يک شرايط بحرانی بايد توقف فعاليت ها و ارزيابی شرايط بحرانی پيش آمده باشد.

-2 تشخيص موقعيت و اولويت بندی نيازها: دراين مرحله شما بايد مهم ترين نيازهای خود را برای بقا در شرايط محيطی که در آن هستيد تشخيص دهيد و آنها را به ترتيب اولويت برای خودتان فراهم کنيد. مهمترين اين عوامل شامل موارد زير است اما تعيين دقيق آنها بستگی به موقعيت محيطی که در آن هستيد دارد:
1. ضرورت های ایمنی :وشاک، سرپناه، آتش
2. ارسال پيام کمک :سوت، فرياد، بی سيم، موبايل
3. زنده ماندن (غذا و آب)
4. ادامه مسیر: با کمک نقشه يا بدون کمک نقشه
5. سلامت روانی، و جسمی مانند آسيب ها و زخم ها و ... 

-3 ابتکارعمل: برای برآورده کردن نيازها از تجهيزات همراه يا از موادطبيعی که در اطراف وجود دارد استفاده کنيد. بعد از اينکه نيازهايتان را در پنج زمينه اصلی بقا تعيين کرديد و اولويت بندی آنها را مشخص کرديد، بايد اين نيازها را برطرف کنيد. در بعضی مواقع نيازهای شما به راحتی برآورده می شود و در اختيار است و در بعضی مواقع نياز به خلاقيت و ابتکار عمل شما دارد.
بقا در کوهستان را در ادامه مطلب بخوانید...


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 1 تیر 1391 - ساعت 8:10 ادامه مطلب نظرات (0)
هشتمین دوره آموزش زمین شناسی و کارست در روز 9 تیر ماه در سنندج برگزار می‌شود.
پیرو هماهنگی با بخش غارنوردی کارگروه کوه‌نوردی فدراسیون، هشتمین دوره آموزش زمین شناسی و کارست (شناخت مورفولوژی کارست) توسط بخش غارنوردی هیئت کوهنوردی استان کردستان در روز 9 تیر ماه در شهر سنندج برگزار خواهد شد.
مباحث تئوری شامل شناخت ناهمواری‌های کارستی، ناهمواری‌های کارستی در ایران، چگونگی عمل کارست، اشکال مختلف کارست، دره‌ها و چشمه‌های کارستی، غار (تعاریف، مفاهیم، ...)، عوامل تشکیل دهنده غارها، رسوبات غارها، ... در جهت کسب مهارت در اکتشافات سطحی و زیر زمینی و آشنایی علمی با مفاهیم زمین شناسی و غارشناسی تدریس می‌شود.
زمان برگزاری: روز جمعه 1391/4/9 – ساعت 8 صبح
مکان: سنندج، خیابان پاسداران، خیابان شهید تعریف، اداره کل ورزش و جوانان استان کردستان
مدارک مورد نیاز: یک قطعه عکس 4*3، رونوشت شناسنامه و کارت ملی
شرایط ثبت نام: پرداخت مبلغ 000/300 ریال به شماره 52/709429 بانک ملت، به نام هیئت کوهنوردی استان کردستان تا تاریخ 08/04/91 (شماره فیش را به شماره تلفن 09188733405 با پیامک ارسال نموده و از ارسال آن اطمینان حاصل فرمائید).
توجه: به علت محدوديت نفرات اولويت با كسانی است كه زودتر ثبت نام كرده اند.
مزایای دوره: دریافت گواهینامه از هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان کردستان
شایان ذکر است براساس مصوبه فدراسیون کوهنوردی کشور دوره‌های: پزشکی غارنوردی، زمین شناسی و کارست و نقشه برداری غار پیش نیاز دوره مربیگری غارنوردی هستند و برای دوره مربیگری غار، شرکت در آنها الزامی است.
مدرس: مهندس عباس توسلی
لوازم مورد نیاز: نوشت افزار
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 09188733405 محمد مهدی پناه تماس حاصل فرمائید.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی

منبع عکس: غارنوردان استان کردستان

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 1 تیر 1391 - ساعت 7:55 نظرات (0)
نشست سالیانه‌ی هیئت رئیسه‌ی اتحادیه‌ی کوه‌نوردی آسیا روز جمعه ۲ تیرماه جاری به میزبانی کشورمان در شهر «تبریز» برگزار می‌شود.
این نشست با حضور اعضای هیئت رئیسه‌ی اتحادیه‌ی کوه‌نوردی آسیا شامل: چین، ژاپن، کره‌جنوبی، هنگ‌کنگ، چین‌تایپه، پاکستان، قرقیزستان و ایران به مدت یک‌روز برگزار خواهد شد.
در نشست هیئت‌رئیسه به مسائل مختلفی از جمله؛ بررسی اهداف، تقویم فعالیت‌ها، حق‌عضویت‌ها، تعاملات و برنامه‌های مشترک کشورهای عضو و ... پرداخته خواهد شد.
گفتنی‌ست: «ایران» در حال حاضر عهده‌دار نایب رئیسی اتحادیه کوه‌نوردی آسیا و نماینده‌ی حوزه‌ی «محیط زیست» این قاره است.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون 


ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 31 خرداد 1391 - ساعت 8:45 نظرات (0)
به جهت طرح ابهاماتی در خصوص صعود اخیر دو نفر از کوه‌نورد کشورمان؛ "محمود هاشمی" و "حسین مقدم" به "قله‌ی اصلی ماکالو" ، فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی از ایشان خواست تا با ارائه‌ی توضیحات، مستندات قوی‌ و هم‌چنین فوریت بخشی در برگزاری گزارش عمومی برنامه، نسبت به تنویر افکارعمومی اقدام نمایند.
ضمن پوزش از مخاطبان این پایگاه خبری، عجالتاً در بخش گزارش تصویری این صعود نیز تغییراتی در مضمون عنوان و توضیحات ذیل تصاویر لحاظ گردید .
خاطرنشان می‌گردد: بنا و رسم معمول پایگاه خبری فدراسیون در پوشش اخبار صعودهای مرتبط، ابلاغ تبریک به هیمالیانوردان کشور و موارد مشابه؛ بدواً صحت و صدق گزارش‌های مخابره شده بوده و خواهد بود. بدیهی‌ست متعاقباً و پس از ارائه‌ی گزارش مکتوب و تصاویر صعودها - به منظور تحقق اقدامات بعدی -  مراتب در کارگروه هیمالیانوردی مورد بررسی لازم قرار می‌گیرد.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 31 خرداد 1391 - ساعت 8:30 نظرات (0)

در یکی از گزارشهای صعود آناتولی بوکرایف خواندم وی در 29 آوریل سال 94 خود به ماکالو، پس از صعود تا 35 متری قله و بازگشت به کمپ اصلی متوجه اشتباهش در صعود قله شده و به فاصله دو هفته در 15 می مجددن راهی قله می شود و موفق می شود در مدت 46 ساعت قله را صعود کند.

 در تلاش سال 1380 بر روی ماکالو و پس از بازگشت از قله آنچه برایم تعجب داشت مکان نهایی صعود نخست بوکرایف به ماکالو بود و تصورم بر آن بود وی تا ابتدای یال نهایی صعود کرده باشد. اما نکته ای که امروز با خواند وبلاگ شازده کوچولو و فیلم و تحلیل شایسته او و همچنین عکسهای این وبلاگ به آن پی بردم به این ابهام 10 ساله پایان داد!

 درست است ماکالو دارای یک قله فرعی به ارتفاع 8463 متر است و قله اصلی آن 8475 متر ارتفاع دارد که از نظر مسافتی هم 35 متر پس از قله اصلی قرار دارد.

در صعود سال 80 زمانی که در هوایی بسته و همراه با بوران به انتهای برج قله (قله فرعی رسیدم) به خیال آنکه آن مکان انتهای مسیر قله است با شنیدن فریادهای آقای افلاکی که بدلیل خطرناک بودن مسیر مرا به بازگشت فراخوانده بود به پائین بازگشتم تا امروز با خواند وبلاگ شازده کوچولو به واقعیت صعودم به قله فرعی ماکالو پی ببرم و ابهام دو ارتفاع بودن ماکالو در منابع مختلف (قله اصلی 8475 متر و قله فرعی 8463 متر) برایم روشن شود.

و اینک با افتخار عنوان می کنم من تنها تا قله فرعی ماکالو صعود کرده ام........ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 31 خرداد 1391 - ساعت 8:10 ادامه مطلب نظرات (0)
اعضای تیم "ترانگو" با بدرقه چشمگیر جامعه کوه‌نوردی، روز 28 خرداد فرودگاه امام(ره) را به مقصد "اسلام آباد" ترک کردند و از صبح امروز در هتل "کانتینتال" اسلام آباد مشغول استراحت و انجام کارهای مربوط به ادامه سفر هستند.
منبع: ترا نگو
آرزوی سلامتی و موفقیت برای اعضای تیم ترانگو در اهداف والایشان داریم.
 روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه


ارسال شده در تاریخ سه شنبه 30 خرداد 1391 - ساعت 9:55 نظرات (0)
فرصتی دست داد تا با دعوت از «نضیر حسین» رئیس فدراسیون کوه‌نوردی پاکستان که در کشورمان به سر می‌برد، به اتفاق به تماشای آثار عکاسی «محمد نصیری» در خانه‌ی هنرمندان برویم.
«محمد» که غافلگیر شده بود و با اشتیاق برایش توضیح می‌داد، اما «راهی به سوی آسمان» برای «نضیر حسین» حال و هوای دیگری داشت! ... او با دیدن این تصاویر زیبا، راهی آسمان کشورش و ارتفاعات «قراقروم» شده بود ... قله‌هایی که خود نیز در روزگار جوانی‌اش بارها بر روی آنها تلاش کرده بود.
این نمایشگاه در سالن «تابستان» خانه‌ی هنرمندان تا ۵ تیر ماه همه‌روزه از ساعت ۱۴ الی ۲۱ دایر است.
منبع: کوه نوشت


ارسال شده در تاریخ سه شنبه 30 خرداد 1391 - ساعت 8:50 نظرات (0)
به گزارش کارگروه صعودهای ورزشی: در جریان سیزدهمین دوره رقابت‌های سنگ‌نوردی قهرمانی کشور پاسداشت استاد "محسن نوری" در دو رده‌ی سنی نوجوانان و جوانان "پسران" که در پلور جریان دارد؛ نتایج و رده بندی مرحله‌ی نهایی در رشته ی "سرطناب" به شرح ذیل اعلام شد: 
نوجوانان B:
مقام اول: سجاد مستجاب الدعوه خراسان رضوی- مقام دوم: ابوالفضل حسن پور خراسان رضوی - مقام سوم: محمد مهدی جلیلی خراسان رضوی
نوجوانان A:
مقام اول: محمد حسین دسترنج کرمانشاه مقام دوم:‌محمد جواد احمدی فارس- مقام سوم: رامین فرشباف آذربایجان شرق
جوانان : 
مقام اول: احمدرضا سلگی همدان - مقام دوم: ایمان کمالی خراسان رضوی -مقام سوم: سعید همتی خراسان رضوی
منبع: پایگاه خبری فدراسیونارسال شده در تاریخ سه شنبه 30 خرداد 1391 - ساعت 8:45 نظرات (0)