جمعی از بانوان گروه قاجر در گلگشت آبشار سنگین آباد1387

ورود به صفحه آلبوم خاطراتگفت آنجا چشمه خورشيد هاست
 آسمانها روشن از نور خداست
موج اقيانوس جوشان فضاست
باز من گفتم كه بالاتر كجاست؟
گفت بالاتر جهاني ديگر است
 عالمي كز عالم خاكي جداست
پهن دشت آسمان بي انتهاست....
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ جمعه 12 اسفند 1390 - ساعت 17:45 ادامه مطلب نظرات (3)
صعود از یخ در نگاه اول کار ساده ای به نظر می رسد. و بیننده احساس می کند کافیست تبر ها و کرامپون را بر ‏روی سطح یخ بکوبد و از آن بالا برود. در صورتیکه وقتی این تصور اولیه به مرحله عمل در می آید پیچیدگی کار خود ‏را نشان می دهد.‏
در یخنوردی نحوه ضربه زدن و انتخاب جای مناسب برای کوبیدن نوک تبر و کرامپون اهمیت بسزایی دارد.
نکات آموزشی را در ادامه مطلب بخوانید....

 ‏
آبشار سنگین آباد (قروه)

ارسال شده در تاریخ جمعه 12 اسفند 1390 - ساعت 10:35 ادامه مطلب نظرات (1)
صعود سنتي يا كلاسيك (Traditional Climbing)
سبكي از سنگ نوردي كه بر صعود مسيرهاي طولاني داراي حمايت مياني (ابزار يا ميخ)قابل انتقال تاكيد دارد.در اين روش صعود كننده ها  از کليه ابزارهای غير ثابت برای کار گذاشتن ميانی ها استفاده می کنند و نفر آخر همه ميانی ها را از مسير جمع کرده و آثاری از صعود در مسير باقی نمی ماند . اشکال کار در حمل ابزارهای سنگين و دست و پاگير و گرانی است که بايد با نوع کار گذاری هريک کاملا آشنايی داشت .
صعود ورزشي (Sport Climbing)
 در این رشته که عمومیت آن در دیواره ای کوتاه است ؛ سنگنورد از ابزار برای کار گذاشتن میانی استفاده نمی کند و قبلا در مسیر صعود رول ثابت کار گذاشته شده است . ایمنی و سرعت عمل در این رشته بالا است و نیازی به انواع ابزار گرانقیمت ( گوه - فرند - ترای کم - ... ) برای کار گذاشتن میانی ها نیست و امکان صعود برای افراد بیشتری وجود دارد . اشکال این کار نیز از بین رفتن زیبایی سنگ است چون رول ها برای همیشه بر روی مسیر باقی می مانند ..اين سبك شامل صعود هاي سالني و مسابقات هم مي شود.
انواع صعودها سنگنوردی را در ادامه مطلب بخوانید...ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 11 اسفند 1390 - ساعت 21:50 ادامه مطلب نظرات (0)
به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی تربیت بدنی آذربایجان شرقی، "قیچی ساز" كه در زمینه صعود به قلل بالای هشت هزار متر جهان ركوردار است، سیزدهم اسفند ماه جاری كشور را به مقصد قله ی 8091 متری "آناپورنا" ترك می كند.
برنامه این صعود تا روز سی ام اردیبهشت ماه سال آینده به طول خواهد انجامید.
منابع: ایرنا- فدراسیون کوهنوردی
آقای ایمان احمد پور مسئول کمیته فنی هیات کوهنوردی و صعود های ورزشی استان اصفهان نیز  به عنوان نماینده کوهنوردان ایرانی با کوهنوردان آلمانی در صعود به آناپورنا  شرکت می کند.
منبع: هیئت کوهنوردی استان اصفهان

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 10 اسفند 1390 - ساعت 22:24 نظرات (4)
انجمن پزشکی کوهستان ایران: بدن انسان یک سیستم پیچیده و کاملا هماهنگ است. اندام و دستگاه های مختلف بدن در شرایط مختلف درست مثل بخش های مختلف یک کارخانه دقیق با هماهنگی بی نظیری بدن را برای فعالیت و ادامه حیات آماده می کنند. هر کدام از این دستگاه عملکردی خاص در حفظ حیات دارند که به طور کلی آن را فیزیولوژی آن دستگاه می نامند. در واقع فیزیولوژی علمی است که همین عملکرد  ها را مورد بررسی قرار می دهد.

با قرار گرفتن بدن در ارتفاع و تغییر شرایط محیط عملکرد دستگاه های بدن نیز دچار تغییر می شود. تغییری که ادامه ی حیات لازمه ی آن است. و این تغییراتی است که اجازه می دهد فردی بدون اکسیژن بر بام دنیا در ارتفاعی که در نگاه اول ضد حیات است قدم بگذارد. این تغییرات را تحت عنوان فیزیولوژی ارتفاع بررسی می کنند. آگاهی از این تغییرات تا حد زیادی شناخت ما را از فعالیتی که انجام می دهیم تحت تاثیر قرار می دهد و دید ما را برای تقویت بدن خود بهتر می کند. در ادامه این مطلب نکات مختصری پیرامون این موضوع درج شده که امیدوارم برای همنوردان عزیزم مفید واقع شود...

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 10 اسفند 1390 - ساعت 08:30 ادامه مطلب نظرات (0)
این غار به حدی وسیع است که برای وارد شدن به آن باید از یک مسیر عمودی به ارتفاع یک آسمانخراش ۴۰ طبقه پایین رفت. در آستانه ورود به "هانگ سون دونگ”، یک ستون غول پیکر از رسوبات کربناتکلسیم همانند برجی بلند در برابر دیدگان مکتشفان این غار عظیم ظاهر می شود.
در آوریل ۲۰۰۹ تیمی متشکل از مکتشفان انگلیسی و ویتنامی شروع به اکتشاف "هانگ سون دونگ” کردند و دریافتند که زیر جنگلهای بارانی در مرز میان ویتنام و لائوس غاری خیره کننده به طول بیش از ۴ کیلومتر و  در برخی نقاط با ارتفاع بیش از ۱۸۰ متر امتداد یافته است.
 بررسیها نشان داد که یک رودخانه زیرزمینی بین دو تا پنج میلیون سال قبل  این غار را در زیر این جنگل بارانی حفر کرده است.
مکتشفان از سال ۱۹۹۰ به این منطقه اعزام می شوند و تاکنون توانسته اند بیش از ۱۵۰ غار را کشف کرده و بیش از  ۱۴۰ کیلومتر تونل در داخل این غارها را نشانه گذاری کنند.
در این راستا، مجله علمی نشنال جغرافی در اولین شماره سال ۲۰۱۱ خود گزارشی تصویری از مناظر دیدنی این غار را منتشر کرده است.

منبع: صبا‌ایران- کوه نوشتارسال شده در تاریخ چهارشنبه 10 اسفند 1390 - ساعت 08:20 نظرات (0)
در چند هفته گذشته هنرمندی به نام «سونیا هنریچد» به کمک پنج تن دیگر از دوستانش توانستند یک اثر هنری جالب بر روی برف ایجاد کند ... نکته جالب در مورد این اثر این است که تمام آن به وسیله قدم زدن و رد پا ایجاد شده است.

منابع عکس و خبر: مشرق نیوز- کوه نوشت

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 10 اسفند 1390 - ساعت 08:10 نظرات (1)
آپا شرپا برای 21 بار صعود به قله اورست جایزه رکورد جهانی گینس را در روز دوشنبه دریافت کرد. آپای 52 ساله که کوهنوردی را بعنوان یک باربر شروع کرده بود در حال حاضر تنها فرد در جهان است که این تعداد صعود از اورست بلندترین قله جهان داشته ، آپا ضمن خوشحالی از این موفقیت از نسل جدید خواسته که راه او را ادامه دهند.http://www.newstrackindia.com/newsdetails/2012/02/28/271369-Mountaineer-enters-Guinness-World-Record
for-climbing-Everest-21-times.html
منبع: گل کوه

ارسال شده در تاریخ سه شنبه 9 اسفند 1390 - ساعت 19:34 نظرات (1)
ورزش کوهنوردی در کنار لذت های بسیار همواره همراه با خطر های زیادی می باشد. در طول سالیان دراز با تحقیقات فراوان و استفاده از تجربیات بسیار استاندارد های زیادی جهت ایمن شدن  از خطرات تعریف شده است. هر کدام از این موارد در حیطه های مربوطه در دوره ها، کتب و جزوات آموزشی به تفصیل شرح داده شده اند. در ادامه ی این مطلب 16 نکته که تحت عنوان قوانین 4 در 4 برای سلامتی کوهنوردان توسط اتحادیه جهانی کوهنوردی و UIAA منتشر شده است نوشته شده است.  به نظر می رسد که حتی عمل کردن به همین موارد مختصر هم دشوار است ولی مسلما بسیار مفید است و ما را در جهت انجام سالم تر ورزش کوهنوردی یاری می کند.
نکات سلامتی کوهنوردان را در ادامه مطلب بخوانید...


مسیر بدر( قروه)

ارسال شده در تاریخ سه شنبه 9 اسفند 1390 - ساعت 0850 ادامه مطلب نظرات (0)
احتمال ریزش بهمن به دلیل افزایش دما!
به گزارش وا‌نیوز: مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور از افزایش دما از امروز در دامنه‌های جنوبی البرز و سواحل خزر تا چهارشنبه خبر داد و گفت: در این مدت احتمال ریزش بهمن در ارتفاعات البرز و گذرگاه‌های ارتباطی استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، تهران و البرز انتظار می‌رود.
وی افزود: از روز چهارشنبه سامانه بارشی دیگری از سمت شمال غرب و غرب وارد کشور خواهد شد.
منبع: وانیوز


مسیر آبشار سنگین آباد(قروه)

ارسال شده در تاریخ سه شنبه 9 اسفند 1390 - ساعت 08:45 نظرات (0)