"هادی صابری" دبیر فدراسیون از انتقال پیکر مرحوم "کریم نادعلیان" کوه‌نورد اراکی از ارتفاعات "دماوند" خبر داد.
وی در این رابطه گفت: با هماهنگی و پشتبانی هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان مرکزی و به همت کوه‌نوردان این استان، پیکر مرحوم "کریم نادعلیان" که بهمن ماه سال گذشته در ارتفاعات "دماوند" دچار حادثه‌ی سقوط شده و بدلیل شرایط نامساعد آب و هوایی منطقه، تاکنون در همان محل باقیمانده بود، یکشنبه ۱۳ خرداد ماه به پائین منتقل و به خانواده‌ی وی تحویل شد.
گفتنی است: "نادعلیان" از جمله کوه‌نوردان با سابقه‌ی اراکی بود که در بهار سال ۹۰ برای صعود به قله "ماناسلو" نیز تلاش کرد.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 14 خرداد 1391 - ساعت 23:10 نظرات (0)
فصل بهار هیمالیای 2012 تقریباً به پایان رسید و کوه‌نوردان بمرور تبت و نپال را ترک می کنند. عده ای به پاکستان 2012 می اندیشند، عده ای نیز به سال بعد، گروهی در پی لذت صعود خود و گروهی در غم ناکامی!
با پایان فصل آمارها نیز کم کم ثبت و نهایی می شوند. اما همین اطلاعات ناقص دریافتی نیز حاکی از سهم اندکی است برای ایرانیان از هجوم کوهنوردان به کوه های مرتفع!
در سال جاری سوای گروههای که برای راهپیمایی مسیرهای کمپ اصلی آناپورنا، اورست و... راهی نپال شدند و آمار دقیقی از آن مخابره نشده (و البته به بحث ما نیز ربطی ندارد!) تعداد 18 تلاش بر روی 6 قله 8000 متری نپال، توسط 15 مرد و سه زن (در واقع 2 زن که یکی از آنها بر روی دو قله تلاش نموده) صورت گرفته. 
ماکالو با 5 تلاش بیشترین و لوتسه با یک تلاش کمترین نفرات را به خود اختصاص داد:
اورست - 4 نفر - 2 صعود موفق
لوتسه - 1 نفر - 1 صعود موفق
ماکالو - 5 نفر - 2 صعود موفق
دائولاگیری - 3 نفر - 1 صعود موفق
ماناسلو - 3 نفر - 3 صعود موفق - 1 کشته
دائولاگیری - 3 نفر - 1 صعود موفق
آناپورنا - 2 نفر - 1 صعود موفق


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 14 خرداد 1391 - ساعت 20:30 ادامه مطلب نظرات (0)
"محمود شعاعی" در گفت و گو با خبرنگار ورزشی برنا با اشاره به بخشی از برنامه های پیش روی فدراسیون با اعلام خبر برگزاری اجلاس هیئت رییسه اتحادیه کوه‌نوردی اسیا در تبریز گفت: تاکنون 17 نفر از اعضای اتحادیه کوه‌نوردی اسیا برای حضور در دراین اجلاس اعلام آمادگی کرده اند . 
وی در ادامه با بیان اینکه تلاش خواهیم کرد تا این نشست به محلی برای تبادل آخرین اطلاعات و دستاوردهای علمی و فنی در رشته کوه‌نوردی تبدیل شود، اظهار داشت: بخشی از برنامه های فدراسیون بر مبنای همکاری و تعاملات بین المللی بنا نهاده شده است واین اجلاس در واقع بخشی از برنامه های فدراسیون درحوزه بین الملل است . 
سرپرست فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی زمان برگزاری این نشست را اواخرخرداد ماه اعلام کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم در این نشست به نتایج خوبی دست پیداکنیم . 
"شعاعی"  همچنین برگزاری رویدادهای مختلف ورزشی در ایران را بخشی از برنامه های فرا ملی این فدراسیون درحوزه مسابقات عنوان کرد و افزود : 21 تیرماه مسابقات سنگ‌نوردی جوانان و نوجوانان اسیا را درمجموعه کوهستانی "پلور" برگزار خواهیم کرد. 
وی توضیح داد: این رقابتها که دردو رده سنی نوجوانان وجوانان برگزار می شود در راستای برنامه های پشتوانه سازی برای تیم ملی بزرگسالان تدوین و به اجرا در می آید . 
"شعاعی" افزود : خوشبختانه در سالهای اخیر در برخی مواد سنگ‌نوردی ، ورزشکاران کشورمان توانسته اند به جایگاههای خوبی در سطح آسیا وجهان دست پیداکنند بنابراین طبق برنامه های فدراسیون برای حفظ ، ارتقاء و تثبیت این جایگاه‌ها با شناسایی ورزشکاران مستعد در رشته سنگ‌نوردی و هدایت آنها به بخش حرفه ای و قهرمانی در تلاشیم که پشتوانه ای مقتدر برای تیم ملی بزرگسالان کشورمان اماده نماییم.
منبع: کوه نوشت


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 14 خرداد 1391 - ساعت 16:21 نظرات (0)
به گزارش هيئت كوه‌نوردى و صعودهاى ورزشى استان تهران: این هیئت دوره هاى بازآموزى برف و يخ بانوان و آقايان؛
 مربيان پيش‌كسوت و درجه٢ را از  ١٧ لغايت ١٩ خردادماه و مربيان درجه٣ را از ١٨ لغايت ١٩ خردادماه برگزار می‌کند. 
جهت کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه 
http://www.tehranclimb.ir 
 مراجعه نمائید.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون

ارسال شده در تاریخ یکشنبه14 خرداد 1391 - ساعت 15:30 نظرات (0)

كوه‌نوردان صنعت آب و برق كشور، در مهر سال جاري به يكي از قله‌هاي رشته كوه هيماليا صعود مي‌كنند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران ایسنا)، هم اکنون اردوی آمادگی كوه‌نوردان صنعت آب و برق كشور براي صعود به رشته كوه هيماليا در حال برگزاری است. بر اساس اين گزارش، نخستین مرحله این اردو روزهاي 27 و 28 ارديبهشت سال جاري در منطقه توچال تهران برگزار شد. در اين اردوي آمادگي حدود 80 نفر از كوه‌نوردان وزارت نيرو از سراسر كشور شركت كردند.

همچنين دومين اردوي آمادگي براي صعود برون مرزي روز 30 خرداد جاري در منطقه سبلان استان اردبيل برگزار می‌شود.
منبع: کوه نوشت


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 14 خرداد 1391 - ساعت 15:19 نظرات (0)
زمان بازگشت «پـروانه کاظمی»: پنج‌شنبه 18 خرداد
به گزارش باشگاه‌اسپیلت: «پـروانه کاظمی» فاتح قلل "اورست" و "لوتسه" ساعت ۴:۳۵ بامداد روز پنج‌شنبه 18 خرداد ماه از طریق پرواز قطـر ایرلاین QR484. در فـرودگاه امام (ره) به میهن بازمی‌گرد.
منبع: کوه نوشت

ارسال شده در تاریخ یکشنبه 14 خرداد 1391 - ساعت 14:30 نظرات (0)
پیشاپیش ولادت با سعادت حضرت علی(ع) مولود کعبه را به همه پدران و مردان تبریک عرض می نماییم. 
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 11 خرداد 1391 - ساعت 8:45 نظرات (1)

 ... پس از صعودهای آنچنانی به اورست گفتند : ما می‌توانیم اورست را آنگونه آماده بالا رفتن کنیم که نه تنها سه نفر بلکه ۵۰ نفر را در یکبار به آن اوج برسانیم . در این برنامه‌ها ، نردبان‌ها و طناب‌های ثابت در راه صعود برقرار کردند ، مکان‌هایی برای ذخیره کردن بطری‌های اکسیژن و یک مسیر کوبیده شده را که نیاز به مهارت‌های کوه‌نوردی ندارد تا قله آماده ساختند . امروز دیگر صعود به اورست مانند آن شده است که بلیطی برای هواخوری و حمام آفتاب در مدیترانه تهیه شود همراه با پانسیون کامل ، ضمانت و بیمه سفر و جوش و خروش و سرگرمی‌های اینگونه سفرها ... که همه اینها چیزی نیست جز به تباهی کشانیدن کوه‌نوردی ! ... "
رینهولد مسنر _ مجله ی کوه شماره 34

" ... با تجربه و تشخیصی که من از کوه‌نوردی دارم ، این کار کوه‌نوردی نیست . چند هزار متر طناب ثابت آماده کردن و نردبان‌های آلومینیومی به هم متصل شده روی شکاف‌های یخی گذاشتن و پا در جای پای راهنما نهادن ... بدون اینکه خود راهگشا بودن و قریحه و استعدادی نشان دادن ، هیچ است! ... "
ادموند هیلاری _ مجله ی کوه شماره 32
منبع: کلاغهاارسال شده در تاریخ پنج شنبه 11 خرداد 1391 - ساعت 8:30 نظرات (0)
تنها کوهنوردی که در فصل صعود جاری اورست برای صعود سرعتی باقی مانده بود به خاطر نجات جان شرپای خود از صعود به اورست صرف نظر کرد.
پاتو ( پاتریسیو تیسالما) (Patricio Tisalema) کوهنورد اهل اکوادور که موفق شده بود خود را در عرض ۱۵ ساعت به کمپ ۳ برساند با بیهوش شدن شرپای خود در ارتفاع ۸۳۰۰ متری مجبور شد سخترین تصمیم زندگی خود برای ناتمام گذاشتن تلاش خود برای صعود سرعتی اورست را بگیرد.
به گفته او: "صعود طبق برنامه پیش می رفت. صعود از بیس کمپ پیشرفته در ارتفاع ۶۴۰۰ متری به کمپ ۱ در ارتفاع ۷۱۰۰ متری ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه طول کشید. در عرض ۴ ساعت و ۲۰ دقیقه به کمپ ۲ در ارتفاع ۷۷۰۰ متری رسیدم. و سپس ۵ ساعت طول کشید تا به کمپ ۳ در ارتفاع ۸۳۰۰ متری برسم."
اما بعد از مدت کوتاهی که پاتو و هم تیمی اش رافائل کمپ ۳ را ترک میکنند شرپای آنان به حالت بیهوشی می افتد. در آن هنگام رافائل و پاتو باید به او کمک های اولیه می رساندند و پاتریسیو باید سخترین تصمیم زندگی اش را می گرفت. تا قله ادامه بدهد یا جان شرپایش را نجات دهد.
پاتو و رافائل سریعا به کمپ ۳ بر میگردند و اوضاع شرپا را تثبیت می کنند. پاتو اضافه میکند که او در شرایط فیزیکی ایده آلی بوده و فکر می کرد که می تونسته در عرض ۵ ساعت بر قله بایستد که در مجموع می توانست با زمان ۱۸ ساعت به کار خود خاتمه دهد.
در حال حاضر پاتو در بیس کمپ پیشرفته ست و کاملا پریشان حال و ناراحت هست که چنین شانسی را از دست داده است. با این حال طبق گفته مدیر وبسایت او به سایت اکسپلوررز وب او می داند که زندگی یک انسان بیشتر از یک هدف بزرگ ارزش دارد.
منبع: کلوپ کوهنوردی سولدوز

منبع: http://www.explorersweb.com

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 11 خرداد 1391 - ساعت 8:10 نظرات (0)
"رادک جارُس" (radek jaros) کوه‌نورد اهل چک و از هم‌نوردان "عظیم قیچی ساز" در صعود به "آناپورنا" ، در حین صعود به این قله از ناحیه‌ی انگشتان هر دو پا دچار سرمازده‌گی شدید شده است.
وی در وب‌سایت خود با نمایش تصاویری از سرمازده‌گی انگشتانش، به دلایل این مصدومیت و وضعیت درمانی خود پرداخته.
گفتنی‌ست: این کوه‌نورد به غیر از قله‌ی k2، سایر قلل 8000 متری دنیا را صعود کرده است.
----------------------
پی‌نوشت: 
از دوستان هیمالیانورد ایرانی که آنان نیز در صعود به "ماناسلو" دچار سرمازده‌گی انگشتان پا شده‌اند خبر می‌رسد: "سید حسین صالحی" وضعیت مناسب‌تری دارد اما متأسفانه "امید آمحمدی" با وخامت در چند بند از انگشتان خود مواجه است! ... روند درمانی ایشان ادامه دارد، برای‌شان آرزوی بهبودی عاجل داریم.
منبع: کوه نوشتارسال شده در تاریخ پنج شنبه 11 خرداد 1391 - ساعت 7:30 نظرات (2)