این پتو جهت موارد اضطرای ساخته شده و دو منظوره می باشد بدین معنی که شخص را در برابر سرما و گرما حفظ می نماید . اندازه آن در حالت جمع شده به اندازه کف دست می باشد و در ابعاد باز شده 215×150 و 210×160 سانتیمتر است . جنس آن کامپوزیت و کوالیت است . کامپوزیت طبق تعریف انجمن متالوژی آمریکا به ترکیب ماکروسکوپی دو یا چند ماده مجزا که سطح مشخصی بین آنها وجود داشته باشد گفته می شود .....ارسال شده در تاریخ شنبه 2 دی 1391 - ساعت 13:59 ادامه مطلب نظرات (0)
همه خواندیم و دیدم و شنیدیم که بر اساس شايعات و خرافاتی منسوب به قبیله‌ی «مایا»  - که عده‌ی زیادی از مردم دنیا هم خوش‌باورانه، باور کردند! - ادعا می‌شد که پايان دنيا روز جمعه 21 دسامبر سال 2012 در ساعت 11:11 صبح است! ... که خب تمام نشد! 
البته محض احتیاط و بنا بر ادعایی جدیدتر(!) تا ساعت ۱۱:۱۱ روز ۲۲ دسامبر - یعنی امروز! - هم صبر شد که نکند با ۲۴ ساعت تأخیر دنیا تمام بشود، اما بازهم  نشد! ... و لذا همان‌گونه که حدس زده می‌شد، ادعای این آقایون و خانوم‌های مکزیکی که در تصاویر فوق ملاحظه می‌نمائید و منشاء این شایعات و خرافات بودند، محلی از اعراب نداشت! 
... اما! ... اما نکته‌ای در انبوه خبرها و بازتاب‌های مربوطه به خصوص در «رویترز» عنوان شد که در نوع خودش جالب بود! ... و آن صعود عده‌ای از مردم خرافی برای نجات جانشان به کوهی در کشور فرانسه بود! 
قله‌ی کوهستان «بوگارش» ؛ که ادعا شده تنها جاي امن زمين پس از پايان دنيا خواهد بود! ... این کوه در چند روز گذشته مهمان حدود 110 هزار نفر از مردم خرافاتي دنیا بود!! 
در خبرها آمده است؛‌ با پايان نيافتن دنيا، این خرافاتی‌های چه بسا ‌کوه‌نورد (البته بلانسبت شما!) در حال بازگشت هستند!
کوه نوشت


 


ارسال شده در تاریخ شنبه 2 دی 1391 - ساعت 13:52 نظرات (0)
سایت RockandIce در گزارشی جدید به طور انتخابی به ۱۳ کوه نورد و سنگ نوردی پرداخته که در سال ۲۰۱۲ جان خود را از دست داده اند. این گزارش به طور مفصل در سایت مذکور درج گردیده که اینجا شرح مختصری از این گزارش را تقدیم حضورتان خواهیم کرد.
جک رابرتس (Jack Roberts) یخ نورد و کوه نورد ۵۹ ساله آمریکایی که در ۱۵ ژانویه در پرتگاه های برایدل ویل (Bridalveil) در حال یخ نوردی در کلرادو آمریکا جان باخت. او در این حادثه ۶۰ فوت در طول طناب دوم سقوط کرده بود. او سابقه چهل سال صعود را داشت. همنورد او جان گفته بود که احتمالا ابزار او ترک برداشته بود. جک بیش از ۴۰ سال سابقه یخ نوردی و سنگ نوردی داشت. او همچنین نویسنده کتاب راهنمای Colorado Ice و نویسنده مقالات زیادی در سایت ها و مجلات صعودهای ورزشی بود.


Paul Borne

ارسال شده در تاریخ جمعه 1 دی 1391 - ساعت 12:37 ادامه مطلب نظرات (0)
 مصرف آب در کوه نوردی نیازمند توجه خاصی است، فعالیت های ورزشی باعث از دست دادن مقادیر زیادی از آب بدن می شوند. آگاهی ما از دفع آب بدن می تواند اهمیت مصرف آب در فعالیت های کوه نوردی را نشان دهد. 

شاید در شیب های کوهستان، تعریق زیاد و خیس شدن لباس هایمان را دیده ایم که فقط محدود به لباس های زیرین نبوده و آب ناشی از تعرق حتی به لباس های میانی و رویی هم رسیده.

زیر کوله پشتی مان خیس عرق می شود و در پایان برنامه نمک های به جای مانده از عرق بدن نشان از دفع آب زیادی از بدن دارد. نوشته زیر به بررسی روش های مختلف دفع آب از بدن پرداخته است امیدواربم که مورد استفاده شما عزیزان و بزرگواران قرار گیرد......


ارسال شده در تاریخ جمعه 1 دی 1391 - ساعت 12:34 ادامه مطلب نظرات (0)
بخش غارنوردی کارگروه کوه‌نوردی این فدراسیون در نظر دارد در راستای اجرای تقویم ورزشی سال ۹۱ و توسعه کمی و کیفی و ارتقاء سطح آموزش یک دوره آموزش زمین‌شناسی و کارست ویژه غارنوردان و علاقمندان به شرح زیر برگزار نماید.

- زمان برگزاری دوره: ساعت ۸ الی ۱۷ ـ چهارشنبه ۲۰ دی ماه ۹۱

- مکان برگزاری دوره: تهران ـ دروازه دولت ـ بعد از خیابان بهار، خیابان خاقانی، روبروی دانشگاه خوارزمی، ستاد سازماندهی تشکل‌های مردم‌نهاد شورای شهر تهران، سالن خاقانی.

- هزینه دوره: واریز مبلغ ۳۰۰۰۰۰ ریال به شماره حساب سیبا ۰۱۰۶۰۰۸۱۱۴۰۰۲ بانک ملی به نام فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی.

- مدارک لازم جهت ثبت‌نام و شرکت در دوره: ۱ـ رونوشت کارت ملی ۲ـ ارائه اصل فیش واریزی هزینه دوره (عنوان دوره روی فیش واریزی قید شود).
- توجه:
ـ ضروریست کلیه علاقمندان تا تاریخ ۱۰ دی ماه ۹۱ آمادگی خود را با ارسال مدارک مذکور به آدرس فدراسیون و یا شماره فکس ۲۲۷۶۴۵۳۱ اعلام نمایند.

ـ بدیهی است به مدارک ارسال شده بعد از تاریخ مذکور ترتیب اثر داده نخواهد شد.

ـ این دوره پیش‌نیاز دوره‌های مربیگری غار می‌باشد و حتی مربیانی که فاقد مدرک فوق می‌باشند نیز ملزم به گذراندن آن می‌باشند.

منبع:فدراسیون کوهنوردی


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 30 آذر 1391 - ساعت 19:53 نظرات (0)
    هیپوترمیا عارضه خطرناکی است که دامن گیر کوهنوردان در هر زمانی از سال می گردد. این عارضه در نتیجه اثرات ترکیبی سرما، باد، و رطوبت و همچنین خستگی و روحیه پایین ناشی از کوهپیمایی بیش از حد طولانی، سرعت پیمایش بسیار بالا، حمل کوله سنگین، گرسنگی، و تجهیزات نامتناسب با شرایط جوی بوجود می آید.

    در این شرایط کوهنورد دچار چنان سرما و لرزشی می شود که سرعت از دست دادن گرما در بدنش بیشتر از سرعت تولید گرما در اثر مصرف مواد غذایی و حرکت و ورزش عضلات خواهد بود.
 

    ابتدا صورت و اندام بیرونی در معرض از دست دادن گرما قرار می گیرند و دمای آنها تقریبا برابر با دمای محیط می شود. در این حالت خوشبختانه کوهنورد هنوز دچار هیپوترمیا نشده، ولی هشداری است برای اینکه بداند اعضای هسته ای (قلب، مغز، ریه، و دیگر اعضای حیاتی)  بدنش در حال از دست دادن گرما می باشند. هیپوترمیا وقتی رخ می دهد که دمای عمومی بدن تنها 2 درجه کمتر از دمای طبیعی بدن (37 درجه) شود. در این مرحله اگر اقدام مناسب در برابر هیپوترمیا صورت نگیرد، دمای بدن به تدریج به دمای مرگبار 28 درجه می رسد. از ابتدای هیپوترمیا تا مرگ تنها 2 ساعت طول می کشد.
ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 30 آذر 1391 - ساعت 15:24 ادامه مطلب نظرات (0)


«هر چه از روشنی و سرخی داریم برداریم کنار هم بنشیینیم و بگذاریم که دوستی ها سدی باشند در برابر تاریکی ها 
یلدایتان رویایی 
روزهایتان پر فروغ 
شبهایتان ستاره باران! »

روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه


ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 29 آذر 1391 - ساعت 09:03 نظرات (1)

پل‌های مختلفی در دنیا هستند که لقب خطرناک و ترسناک را به خود را اختصاص داده‌اند، اما به تازگی یکی از هیجان‌انگیزترین پل‌های دنیا بازگشایی شده است.
این پل معلق در ارتفاعات آلپ واقع در سوئیس و در ارتفاع 3 هزار متری از سطح زمین قرار دارد و حتی لقب ترسناکترین پل دنیا را به خود اختصاص داده است!
مهندسین برای ساخت این پل، نزدیک به 5 ماه وقت صرف کرده‌اند و همچین در حین ساخت دچار مشکلات زیادی نیز شده اند.
این پل دونقطه به فاصله 100 متری را به یکدیگر متصل کرده است و 500 متر از سطح یخ های آلپ ارتفاع دارد. دارای یک معبر یک متری‌ست و هزینه ساخت آن نیز نزدیک به 1 میلیون دلار تمام شده است.
نکته جالب در مورد این پل شرایط آب و هوایی آن است که در اغلب اوقات طوفانی با مه غلیظ است که اصلا مشخص نمی‌شود شما پا را کجا می‌گذارید و این مورد در ارتفاع 3000 هزار متری واقعا ترسناک است!
منبع: اکو فارس و با تشکر از کوه نوشتارسال شده در تاریخ چهارشنبه 29 آذر 1391 - ساعت 09:01 نظرات (0)
انتخابي تیم اعزامی به مسابقات جهاني روسيه
به اطلاع می‌رساند اولین دوره مسابقات درای تولینگ جام فجر در بخش بانوان (رده سنی 16 سال تمام به بالا) با اهداف توسعه و گسترش این ورزش و انتخابی تیم اعزامی به مسابقات جهانی روسیه در اسفند ماه 1391 به شرح زیر برگزار خواهد شد.
- محل برگزاری و پذیرش مسابقات: مازندران - پلور - مجتمع کوهستانی پلور.
- زمان پذیرش: 
آقایان؛ چهارشنبه 6 دی 91 ساعت 10 صبح.
بانوان؛ پنج‌شنبه 7 دی ماه 91  ساعت 10 صبح.
سایر توضیحات و مدارک و لوازم مورد نیاز را در سایت فدراسیون ملاحظه نمائید.
منبع: کوه نوشت


ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 29 آذر 1391 - ساعت 05:43 نظرات (0)

1-  آدام اوندرا ، ایجاد اولین 5.15c دنیا و اولین 5,14d فلش
2-   آلکس هانولد ، سنگنورد سرعتی ،برای ایجاد سطحی جدید از سنگنوردی در یوسمیت
3-  هایدن کندی ، ابرمرد جوان امریکائی
4-  دیوید لاما ، یک سال تلاش شاق سبکبار
5-  تیم سندی آلان برای پیمایش کامل خط الرأس مازنو (نانگاپاربات) آخرین مسیر دشوار هیمالیا
6-  سیلویا ویدال ، دیواره نورد سولوکار و استاد صعودهای مصنوعی
7-  کیلیان جورنت ، سطحی جدید در صعود سولو و سرعتی (مونبلان)
8-  آشیما شیراایشی ، جوانترین صعود کننده درجات V13 و 5.14c
9- دانیل وودز ، گذر از بولدر به دیواره نوردی
10- تیم شان ویلانیوا برای صعود آزاد از پرشیب ترین دیواره جهان Tepui
11- فردی ویلکینسون و رنان اوزتورک برای تراورس Tooth
12- توموکو اوگاوا اولین زنی که V14 صعود کرد
http://www.rockandice.com/news/2404-top-12-climbers-of-2012?start=11

منبع: گل کوه

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 29 آذر 1391 - ساعت 05:40 نظرات (0)