جمعی از کوهنوردان در دامنه کوه پریشان1363
نفرات ایستاده از راست: بهنام اقدامیان،اعزاز کوثری، طیب صالحی، فرهاد ابراهیمی، اسد بابایی، ساسان مودتی، شهریار محمدی،جمشید حنیفی، حمید نویدی
نفرات نشسته از راست: فردین صالحی،؟،؟، ؟

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

 در برنامه‌های کوه‌نوردی یکی از مواردی که کوه‌نوردان با آن مواجه هستند، موضوع شب‌مانی در کوهستان می‌باشد. شب‌مانی در کوهستان به صورت های مختلف مانند اقامت در قرارگاه‌ها، پناهگاه‌ها، جان‌پناه‌های پیش‌ساخته و دست‌ساز، بیواک(bivouac)، کمپینگ و … می‌باشد. در زمینه‌ی کمپینگ، می‌توان مطالب خوب و جامعی در کتاب ها، جزوات آموزشی، اینترنت و غیره بدست آورد. «برقراری کمپ» پیش زمینه‌ی کمپینگ می‌باشد. در ادامه، روند برقراری کمپ و کمپینگ بطور خلاصه آورده می‌شود......


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 7 شهریور 1392 - ساعت 08:52 ادامه مطلب نظرات (2)
 بازترین، بی مانع ترین و یکدست ترین جای زمین کجاست؟ 
در واقع زمینی مسطح و بایر در کشور استرالیا که امروزه پوشیده از نمک است، از هر جای دیگری در دنیا مسطح تر است، درست مانند یک آینه! این آینه نمکی، دریاچه آیری نامیده میشود و اگر در زمین 9582.95 کیلومتر مربعی آن بایستید، تنها یک خط، مرز بین زمین و آسمان را به شما نشان میدهد. در این منطقه مملو از نمک کم تر موجود زنده ای تاب می آورد. اغلب آرامشی بی نظیر همه جا را فرا میگیرد و هیچ اتفاقی در این زمین باز و وسیع نمی افتد.

نشنال جئوگرافیک مجموعه ای از بهترین عکسهای موری فردریکز را منتشر کرده است. فردریکز طی 8 سال گذشته، 16 بار برای عکاسی به این منطقه سفر کرده است. وی عکسهای بی نظیری خلق کرده است.
منبع: خبر آنلاین

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 7 شهریور 1392 - ساعت 08:34 نظرات (0)
به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، به دنبال انتشار مصاحبه معاون سرمایه‌گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان در این خبرگزاری با تیتر «کمپ گردشگری زرین‌غار زنجان سال 93 پایان می‌یابد»، به تاریخ پنجم مرداد ماه سال‌جاری، روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان زنجان یادداشتی با امضای رئیس کارگروه غارنوردی استان به خبرگزاری ارسال کرد که در آن ضمن ابراز نگرانی به خبر فوق تاکید شده بود که بر اساس اقدامات کارشناسی انجام شده کوچک‌ترین تغییرات و خاک‌برداری در زرین‌غار منجر به آسیب‌های جبران‌ناپذیری به راه ورودی و دریاچه‌های آن می‌شود.
در پی دریافت این یادداشت خبرنگار خبرگزاری فارس با دعوت از مسئول کارگروه غارنوردی استان زنجان به دفتر این خبرگزاری خواهان دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد شد که محسن صنعتی منفرد با پذیرفتن این دعوت امروز در دفتر خبرگزاری فارس حاضر و توضیحاتی را در این مورد ارائه کرد.
مسئول کارگروه غارنوردی استان زنجان ضمن جوان خواندن زرین‌غار تصریح کرد: طی 12 عملیات اکتشافی انجام شده در این غار، در یک‌هزار و 500 متر از این غار اکتشاف دالانی شده است.
محسن صنعتی‌منفرد زرین‌غار را به دلیل زیست‌محیطی، تامین آب شهرستان‌های اطراف و قدمت برای منطقه مهم دانست و اضافه کرد: توریستی شدن غار به صورت عموم به این غار آسیب جدی وارد می‌کند.
وی با بیان اینکه زرین‌غار نباید به صورت توریسم عمومی در آید، اضافه کرد: حضور غارنوردان حرفه‌ای برای انجام غارنوردی و اکتشاف در این منطقه مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند چراکه آنها اغلب موارد را رعایت کرده و آسیبی به طبیعت اطراف خود وارد نمی‌کنند.
مسئول کارگروه غارنوردی استان زنجان با تاکید بر اینکه حتی حضور غارنوردان حرفه‌ای هم باید به صورت هدایت شده در زرین‌غار انجام شود، ادامه داد: در حال حاضر به علت نبود متصدی امور این غار برخی از بازدیدها بدون اطلاع کارگروه غارنوردی زنجان انجام می‌شود که با توجه به اقدامات انجام شده در صدد گرفتن امور اداره این غار از جمله حضور غارنوردان توسط کارگروه هستیم.
وی جوان، زیبا و ریسک‌پذیری بالا را از خصوصیات زرین‌غار عنوان کرد و افزود: باید متذکر شد که تنها غارنوردان حرفه‌ای قادر به ورود و پیشروی در این غار هستند و انجام این کار توسط افراد غیر حرفه‌ای خطرناک است.
صنعتی‌منفرد با بیان اینکه کارگروه غارنوردی استان زنجان برنامه‌هایی را به صورت تقویم ورزشی در زرین‌غار اجرا می‌کند، اضافه کرد: فراهم کردن زمینه حضور یک گروه 15 نفری از این غار از جمله اقدامات انجام شده بوده است.
وی با بیان اینکه زرین‌غار فقط یک دهانه دارد، افزود: 50 متر ورودی این غار ریزشی و بسیار خطرناک است.
مسئول کارگروه غارنوردی استان زنجان به نیاز دهانه ورودی زرین‌غار به مرمت اشاره و تصریح کرد: امکان ریزش ورودی این غار با هر اتفاق کوچک از جمله زلزله بسیار بالا است.
وی زرین‌غار را یکی از غارهای بی‌نظیر ایران دانست و گفت: انتظار اکتشاف‌های جالبی از این غار در آینده وجود دارد.
صنعتی‌منفرد با بیان اینکه غارنوردان حرفه‌ای انتظار دارند بازدیدکنندگان ضمن اینکه چیزی به داخل غار وارد نمی‌کنند چیزی هم از آنجا خارج نکنند، ادامه داد: غارنوردان انتظار دارند آموزش‌های لازم به بازدیدکنندگان غارها ارائه شود ضمن اینکه برگزاری نمایشگاه عکس و اطلاعات لازم فنی هم برای آنها برگزار شود تا اهمیت غارها برای بازدیدکننده عادی روشن شود.
وی کارگروه غارنوردی استان زنجان را شامل 12 نفر عنوان کرد که به صورت تجربی، تجربیاتی را در این زمینه کسب کرده و زیر نظر هیئت کوهنوردی استان فعالیت می‌کنند.
مسئول کارگروه غارنوردی استان زنجان در بخش دیگری از سخنان خود به آسیب‌های وارد شده به غار کتله‌خور زنجان اشاره و تصریح کرد: گشاد شدن دهانه این غار، نورپردازی غیر کارشناسی و ترددهای مکرر به این غار آسیب‌های جدی وارد کرده است که بارزترین آن خشک شدن آن است.
وی ضمن اعلام آمادگی برای همراهی با شرکت بهره‌بردار غار کتله‌خور در راستای کاهش آسیب‌ها گفت: همکاری لازم با این کارگروه در این مورد انجام نمی‌شود.
با تشکر از کوه نوشتارسال شده در تاریخ چهارشنبه 6 شهریور 1392 - ساعت 08:32 نظرات (2)
نمی‌دانم آیا تا به حال نام قانون ساعت ۱۴ به گوشتان خورده است یا نه؟!
اینهم جزو قوانین نانوشته کوه و کوهنوردی است و مانند بسیاری از قوانین مشابه عمل کردن یا نکردن به آن وابسته به خود کوهنورد است. گرچه در بیشتر مواقع نادیده گرفتن این قوانین مشکلی به همراه ندارد، اما به طور کل رعایتش می تواند بسیاری از دردسرهای پیش رو را منتفی نماید.
بر اساس قانون ساعت 14 کوهنوردان ملزم هستند از هرجای مسیر که قرار دارند، حتی نزدیکترین فاصله تا قله به سمت کمپ آخر خود بازگردند. این قانون فصل و ماه نمی شناسد، ارتفاع قله چندان در تغییر آن موثر نیست و برای کم تجربه و با تجربه یکسان است.
گرچه صعودهای بلند عمومن از چارچوب تفکرات منطقی به دورند و میل و علاقه دستیابی به قله موجب می گردد افراد تا سرحد توان رو به بالا حرکت کنند، اما این نادیده گرفتن زمان معمولن عواقب تلخی به همراه دارد!
بدیهی است برای مقابله با این نقصان مهمترین اصل آغاز صعود در نیمه های شب است. زمانیکه سرما در اوج خود قرار دارد، اما کوهنوردان بدلیل استراحت در کمپ انرژی لازم برای مقابله با آن را دارا می باشند و تنها کافی است عزم اولیه را برای خروج از کمپ داشته باشند. بدین صورت در ساعات آغازین طلوع آفتاب که معمولن هوای مناسب و کم ابر ارتفاعات را در بر دارد می توانند خود را به قله برسانند.
بدیهی است در صورت هرگونه مشکل اعم از دشواری مسیر، طولانی بودن راه و پرتعداد بودن نفرات، تیم قادر خواهد بود پیش از ظهر خود را به قله رسانده راه بازگشت را در پیش گیرد.
توصیه- به قانون ساعت 14 احترام بگذارید تا همواره صعودی ایمن را در پیش داشته باشید.
---------------------------
پی‌نوشت:
- نمونه های بسیاری از بی توجهی به ساعت بازگشت یا ساعت 14 در کوهنوردی دنیا مشاهده شده، از آن جمله می توان به فاجعه سال 1996 در اورست اشاره نمود که میل صعود قله موجب شد به رغم گذر از حد تعیین شده برای گروه که همان ساعت 14 بود کوهنوردان همچنان به سمت قله حرکت نمایند. پرواضح است در بازگشت به کمپ 4، خستگی، توفان، باد شدید و سرما و همچنین تاریکی هوا موجب گردید 8 تن از جمله اسکات فیشر سرپرست تیم مونتین مدنس (تیمی که بوکرایف راهنمایش بود) کشته شوند!
- بهار 91 دوستانمان در ماناسلو بدلیل تاریکی هوا و بی توجهی به ساعت بازگشت دچار مشکل شدند و متاسفانه دوست خوبمان جعفر ناصری در بازگشت از قله بدلیل نامشخص بودن راه و بر اثر سقوط جان باخت.
منبع: کوه‌قاف

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 6 شهریور 1392 - ساعت 08:23 نظرات (0)
کارشناس امداد و نجات جمعیت هلال احمر کرمانشاه، گفت: با استفاده از نصف یک استکان «الکل اتانول»، می‌توان ظرف ۳۰ ثانیه پناهگاه زمستانی خود را در کوهستان گرم کرد.
«شهریار نوری‌الاصل» گرم کردن سریع پناهگاه‌های زمستانی در کوهستان را در موقعیت‌های حاد با توجه به امکان بروز یخ زدگی بسیار با اهمیت دانست.
«نوری‌الاصل» تصریح کرد: اگر بخواهیم یک پناهگاه را با توجه به روش‌های مرسوم از جمله روشن کردن آتش با استفاده از چوب انجام دهیم انجام این کار بسیار زمان‌بر خواهد بود و در موقعیت‌های حساس می‌تواند افراد را دچار یخ زدگی کند. او گفت: روشی که در چنین موقعیت‌هایی پیشنهاد می‌شود استفاده از «الکل اتانول» است.
«نوری‌الاصل» افزود: برای انجام این کار بهتر است افرادی که در فصل سرما به کوهستان مراجعه می‌کنند همواره مقداری «الکل اتانول» با خود به همراه داشته باشند.
او گفت: در کوهستان‌ها همواره مکانی از جمله غار و یا سرپناهی پیدا می‌شود که افراد می‌توانند با ورود به این پناهگاه‌ها برای گرم کردن آن، در یکی از گوشه‌های پناهگاه مقدار نصف استکان الکل اتانول را به صورت طولی و به طول ۳۰ سانتیمتر بریزند.  «نوری‌الاصل» افزود: در این هنگام با آتش زدن الکل اتانول شعله‌ای به ارتفاع دو سانتیمتر و آبی رنگ(چنانچه الکل اتانول خالص باشد) ظاهر شده که بعد از ۳۰ ثانیه نیز خاموش خواهد شد.
او گفت: گرمای ایجاد شده طی ۳۰ثانیه سوختن الکل اتانول حدود ۴۰۰۰کیلو کالری است که می‌واند فضای شش متری را به مدت یک ساعت گرم نگه دارد و چنانچه منفذهای فضای موجود از قبیل در و پنجره بسته باشد افراد تعریق بسیاری خواهند داشت. به گفته «نوری‌الاصل» سوختن «الکل اتانول» هیچ اثر سویی بر روی تنفس افراد نداشته و تنها آنها را در سرمای زمستان گرم نگه می‌دارد.
وی با بیان اینکه کف پناهگاهی که «الکل اتانول» ریخته می‌شود باید سیمان، سنگ و یا مواد دیگری غیر از چوب باشد، خاطرنشان کرد: افرادی که در پناهگاه‌های چوبی مستقرند بهتر است از یک ظرف فلزی برای انجام این کار استفاده کرده و الکل را روی آن بریزند.
«نوری‌الاصل» توصیه کرد: تمام افرادی که تمایل دارند در فصل سرما به کوهستان بروند بهتر است مقداری «الکل اتانول» نیز با خود به همراه داشته باشند.
منبع:ایسنا با تشکر از کوه نوشت


ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 6 شهریور 1392 - ساعت 08:20 نظرات (0)
دوره هماهنگی و بازآموزی «مربیان» صعودهای ورزشی به منظور توسعه کمی و کیفی و ارتقای سطح آموزش در سراسر کشور؛ از روز سه‌شنبه ۵ شهریور ۹۲ در مجتمع کوهستانی پلور آغاز شد.
به گزارش رسیده ازکارگروه صعودهای ورزشی فدراسیون؛ در این دوره که به مدت ۲ روز برگزار می‌گردد؛ ۱۱۰ نفر ازمربیان صعودهای ورزشی کشور در بخش مردان حضور دارند. این دوره در بخش زنان نیز طی هفته‌های جاری برگزار می‌شود.
یادآور می‌شود؛ در همین راستا، دوره هماهنگی و بازآموزی «طراحان» صعودهای ورزشی در بخش مردان نیز ۷ و ۸ شهریور ماه در همین محل برگزار خواهد شد.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون
پی نوشت: قابل ذکر است که آقای رحمان مرادیانی مربی صعودهای ورزشی قروه، عضو هیئت و گروه قاجر در این دوره شرکت نمودند.
روابط عمومی روه کوهنوردی قاجر قروه 

 

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 6 شهریور 1392 - ساعت 08:14 نظرات (0)
فصل صعودهای تابستانی قله های هشت هزارمتری پاکستان به انتها رسید و تیـــم هـــا بــــــه خانه های خود برگشتند در شرایطی که این فصل پرحادثه ترین فصل کوه نوردی در این کشور به دلیل حوادث فاجعه آمیز فراوان از جمله قتل عام نانگاپاربات و مفقود شدن عده ای کوه نورد ، شناخته شد. صعودهای موفق در حداقل بودند در شرایطی که تعداد کشته شدگان به 22 نفر رسید ، کوه کوهان K2 در این فصل روی خوش به کسی نشان نداد ، صعودهای موفق ، خلاصه حوادث و سایر رویدادهای این فصل قراقروم را در جدول زیر ملاحظه فرمائید:

با تشکر از گل کوه

ارسال شده در تاریخ سه شنبه 5 شهریور 1392 - ساعت 09:40 نظرات (0)
بدنبال جان باختن سه کوه‌نورد در کوه «سبلان» در چند روز اخیر مدیریت پناهگاه ضلع شرقی «سبلان» بطور کامل به هیئت کوه‌نوردی شهرستان «مشگین شهر» واگذار می‌شود.
«سیدحمید عباداللهی» فرماندار مشگین شهر در جلسه‌ای که در محل هیئت کوه‌نوردی این شهرستان برگزار شد گفت: با هماهنگی‌های انجام شده با استانداری، اداره کل ورزش و جوانان استان و فرمانداری «مشگین شهر» از اول مهر ماه سال جاری مدیریت پناهگاه به هیئت کوه‌نوردی این شهرستان واگذار خواهد شد.
وی افزود: نصب علایم هشدار دهنده در مسیرهای صعود، نصب فانوس کوهستان، توسعه مخابرات و برق رسانی به پناهگاه از اولویت‌های هیئت کوه‌نوردی «مشگین شهر» است.
وی هم‌چنین از افتتاح پناهگاه تازه تاسیس شهید «بنی هاشمی» واقع در ضلع غربی کوه «سبلان» تا پایان این هفته خبر داد. این سومین پناهگاه کوه «سبلان» است که در ارتفاع 3800 متری احداث شده است.
منبع: ایسناارسال شده در تاریخ سه شنبه 5 شهریور 1392 - ساعت 09:37 نظرات (0)
و
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ دوشنبه 4 شهریور 1392 - ساعت 16:49 نظرات (1)
روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان اصفهان از افتتاح پایگاه امداد و نجات کوهستان کرکس با توجه به نیاز منطقه خبر داد.
«شهریار انصاری» با اشاره به برگزاری هفتمین جلسه شورای معاونان جمعیت هلال احمر استان اصفهان در شهرستان نطنز، گفت: افتتاح پایگاه امداد و نجات کوهستان کرکس تا ارتقاء درجه پایگاه امدادی بادرود به دفتر نمایندگی از جمله مصوبات این جلسه بود.
وی همچنین از بررسی مشکلات هلال احمر شهرستان نطنز در این نشست خبر داد و افزود: در حاشیه این جلسه مراسم ارتقاء پایگاه امدادی بادرود به دفتر نمایندگی برگزار شد.
مدیر روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان اصفهان درباره افتتاح پایگاه امداد و نجات کوهستان کرکس یادآور شد: مانور امداد و نجات در ارتفاع نیز توسط تیم امداد و نجات در ارتفاع شهرستان در مراسم افتتاحیه این پایگاه برگزار شد.
 منبع: ایلنا با تشکر از انجمن پزشکی کوهستان ایران

ارسال شده در تاریخ دوشنبه 4 شهریور 1392 - ساعت 16:20 نظرات (0)