نوري خيره كننده و صدايي مهيب و كوبنده ! ؛ معمولا اينها تنها شاخصه هايي هستند كه ما از صاعقه مي شناسيم . اسم هايي كه ساكنان مناطق مختلف روي اين پديده گذاشته اند نيز اغلب بر گرفته از همين دو محصول صاعقه است ؛ شيرازي ها مي گويند " غّره تراق "، تهراني ها "رعد و برق " ، افغاني ها "تانا " و اروپاييان " تندر" صدايش مي كنند .
صاعقه چيست ؟
وقتي بار الكتريكي انباشته شده در ابرها تخليه شده و به صورت يك قوس الكتريكي به زمين برخورد كند ؛ صاعقه اتفاق مي افتد. توضيح : در آسمان و بين خود ابرها نيز قوس هاي الكتريكي ايجاد مي شود اما اين نوع از صاعقه بيشتر مورد توجه صنايع و ورزشها هوايي است و در كوهنوردي اهميت خاصي ندارد.
در اثر برخورد ذرات آب یک جبهه هوای گرم به ذرات یخ یک جبهه هوای سرد، الکتریسیته ساکن بوجود می‌آید که نسبت به زمین دارای بار الکتریکی منفی بوده و در صورتی که فاصله منبع جریان الکتریکی نسبتاً ‌نزدیک به سطح زمین باشد، صاعقه بروز می‌کند. در رعد و برقهای شدید معمولاً بیشترین تخلیه الکتریکی صورت می‌گیرد. دما در محل اصابت رعد فوق العاده بالا میرود (حدود ۲۸٬۰۰۰ درجه کلوین که حدود ۵ برابر دمای سطح خورشید است)
در هنگام آذرخش معمولاً مقداری از نیتروژن هوا به ترکیبات نیتریدی محلول در آب تبدیل می‌شود.كه گياهان ميتوانند از اين نيتروژن استفاده كنند. رعد و برقی که بین ابر و زمین است معمولاً از ابر به زمین میزند (رعد منفی) ولی در برخی موارد نادر هم رعد از زمین به ابر میزند (رعد مثبت). در این حالت (رعد مثبت) زمین دارای بار منفی است و ابر دارای بار مثبت. دید کلی پدیده زیبا ولی خطرناک آذرخش یا برق ، تخلیه الکتریکی در جو زمین است.
صاعقه چگونه رخ مي دهد؟.......ارسال شده در تاریخ جمعه 26 آبان 1391 - ساعت 08:42 ادامه مطلب نظرات (0)
یک فعال طبیعت گردی گفت: کمیته امداد و نجات شمیرانات سال 83 مطالعاتی انجام داد که نشان می‌داد آمار حوادث کوه‌نوردی در توچال سه برابر حوادث "شامونی" فرانسه(پایتخت کوه‌نوردی جهان) است.
به گزارش خبرنگار مهر، "علی شادلو" در حاشیه سفر آشناسازی تورگردانان و خبرنگاران با جاذبه های طبیعت گردی خراسان جنوبی گفت: در سال 83 یکی از اعضای کمیته امداد و نجات شمیرانات بودم که در آن سال طبق مطالعات انجام شده مشخص شد در این منطقه طبیعت گردی 47 مورد حادثه منجر به مرگ، 3 هزار مورد مصدومیت وجود داشته است، این در حالی بود که "شامونی" فرانسه آماری بسیار کمتر را به خود اختصاص داده بود.
وی افزود: دوره های تورلیدری در کشور برگزار می شود و در پایان آزمونی از لیدرها می گیرند که در آن آزمون همه نوع سوال وجود دارد، به جز اینکه یک راهنمای گردشگری چگونه می تواند یک فرد آسیب دیده را از کوهستان نجات دهد!
وی با بیان اینکه راهنمایان گردشگری آموزش لازم را برای نجات مصدومین نمی‌بینند، خاطر نشان کرد: به همین منظور 24 آبان ماه مجموعه ارسباران همایش راهنمایان کوهستان را در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌کند؛ چراکه معتقدیم اگر راهنمایان آموزش لازم را ببینند شاید در مناطق گردشگری شاهد حوادث کمتری باشد.
منبع: کوه نوشت

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 25 آبان 1391 - ساعت 23:55 نظرات (0)


پنجمین سالیاد زنده یاد مقبل هنر پژوه گرامی باد
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه 

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 25 آبان 1391 - ساعت 20:23 نظرات (4)
خبرگزاری فارس: مقامات شیلی از بی‌نتیجه‌ بودن عملیات جست‌وجوی 3 کوهنورد اروپایی مفقودشده خبر دادند. به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقامات شیلی اعلام کردند در عملیات جست‌وجوی گروه‌های امدادی برای یافتن 3 کوهنورد اروپایی گم‌شده در ارتفاعات آتشفشانی، ردپایی از این افراد پیدا نشده است.
بنا بر این گزارش، تیم‌های نجات به رهبری پلیس شیلی از اوایل روز پنجشنبه عملیات جست‌وجوی خود را در آتشفشان ویاریکا آغاز کرده بودند.
خبرگزاری فارس: عملیات جستجوی 3 کوهنورد اروپایی مفقودشده در شیلی بی‌نتیجه پایان یافت
«دیمیتری سیونکوف» 32 ساله اهل روسیه، «گیلهم بلون» 25 ساله اهل فرانسه و «لوکا اوگلینگو» 25 ساله اهل ایتالیا، 3 کوهنورد گم شده هستند.
این گزارش افزود: از این افراد پس از آخرین تماس آنها اواخر روز چهارشنبه اطلاعی در دست نیست.
خانواده یکی از قربانیان برای یافتن کوهنوردان، یک بالگرد خصوصی اجاره کرده تا به تیم‌های نجات در عملیات جستجو کمک کند.
منبع: وبلاگ کلکچال و با تشکر از انجمن پزشکی کوهستان ایرانارسال شده در تاریخ پنج شنبه 25 آبان 1391 - ساعت 10:24 نظرات (0)

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 24 آبان 1391 - ساعت 11:12 نظرات (1)
کوه‌نورد جانباز و ۷۸ ساله‌ی زنجانی پس از صعود به قله‌ی «مراپیک» در میان استقبال همشهریان خود به میهن بازگشت.
"فرهاد اسکندری" کوه‌نورد زنجانی به خبرنگار ایرنا گفت: به رغم داشتن 78 سال سن، خود را برای صعود به قله «مراپیک» آماده کردم که خوشبختانه توانستیم در طول 16 روز  آن را به سرانجام برسانم.
وی افزود: صعود به این قله با داشتن در این سن بسیار دشوار به نظر می‌رسد ولی روحیه و انگیزه بالا این کار را امکان‌پذیر کرد تا در معیت مربی خود "محمدحسن نجاریان" ، پرچم مقدس و پرافتخار ایران را بر فراز این قله به اهتزار درآورم.
وی اظهار کرد: در منطقه دشت عباس در سال 61 و حین عملیات "فتح المبین" از ناحیه دو دست و چشم صدمه دیده و به افتخار جانبازی نایل شدم و مدت 15 سال است که در این رشته ورزشی فعال هستم و تاکنون چهار بار به قله‌های بلند ترکیه و یک بار به ارتفاعات بلندترین کوه ارمنستان صعود کرده ام.
"اسکندری" که جانباز 25 درصد می‌باشد ، افزود: نزدیک 200 بار به قلل مختلف ایران ازجمله "علم کوه و توچال"صعود کرده ام تا نشان دهم که ایرانیان در هر سنی که باشند همواره سرزنده و توانمند هستند.
منبع: کوه نوشت

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 24 آبان 1391 - ساعت 08:28 نظرات (0)
 با عنایت به درخواست‌های مکرر هیئت‌های استان‌ها، نهادها، سازمان‌ها و علاقمندان، کارگروه صعودهای ورزشی در راستای رشد و توسعه کمی و کیفی، پنجمین دوره طراحی درجه ۳ در بخش آقایان را به شرح زیر برگزار می‌نماید:
ـ زمان برگزاری آزمون ورودی: ساعت ۸ صبح الی ۱۸ روز جمعه ۱۷ آذر ۹۱
ـ مکان برگزاری آزمون ورودی: تهران ـ میدان هفت‌تیر ـ خیابان مفتح جنوبی ـ ورزشگاه شهید شیرودی ـ سالن سنگ‌نوردی زنده‌یاد محمد داوودی.
ـ مدارک موردنیاز:
- معرفی‌نامه هیئت استان                - حداقل سن ۲۰ سال تمام
- مشخص بودن وضعیت نظام‌وظیفه   - ارائه اصل کارت بیمه ورزشی سال جاری
- دو قطعه عکس ۴´۳                  - گواهی صحت و سلامت
- ارائه رونوشت‌ برابر اصل شده‌ی شناسنامه، کارت ملی، حکم کارآموزی پیشرفته صعودهای ورزشی، آخرین مدرک تحصیلی (حداقل دیپلم).
ـ هزینه دوره: واریز مبلغ دویست هزار ریال به حساب شماره ۰۱۰۶۰۰۸۱۱۴۰۰۲ سیبا به نام فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی.
ـ لوازم و تجهیزات موردنیاز:
- لوازم سنگ‌نوردی شامل: هارنس، کفش سنگ‌نوردی، کیسه پودر، گری‌گری، کارابین پیچ ۲ عدد، ریور سو یا شکل هشت، یومار، پله رکاب، کلاه کاسکت.
ـ مواد آزمون:- آزمون کتبی (مطالب کارآموزی مقدماتی و کارآموزی پیشرفته)
- آزمون عملی
- صعود سرطناب با درجه سختی c۱۱/۵ و بلدرینگ b۶
- صعود و فرود با ابزار (گری‌گری و یومار)
- آمادگی جسمانی (پرش جفت دو طرف، کشش از میله، درازنشست، دو ۹´۴، عکس‌العمل)
ـ توجه:
- کلیه لوازم فنی باید دارای استاندارد  EN ـCE  و UIAA باشند.
- حداقل نمره قبولی معدل آزمون‌های عملی ۱۴ و نمره آزمون کتبی ۱۲ می‌باشد.
ـ مقتضی است تمامی هیئت‌های کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان‌ها ضمن اطلاع‌رسانی مراتب فوق اقدامات و حمایت لازم را انجام داده و حداکثر تا تاریخ ۱۰ آذر اسامی شرکت‌کنندگان را به‌طور کتبی به فدراسیون ارسال نموده و یا با پست الکترونیک به آدرس m.tabibi۲۰۰۷@gmail.com اعلام نمایند. بدیهی است در صورت عدم معرفی تا تاریخ مقرر از پذیرش شرکت‌کنندگان معذور می‌باشیم.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون


ارسال شده در تاریخ سه شنبه 23 آبان 1391 - ساعت 19:48 نظرات (0)
 کوهپیمایی، فعالیتی پر طرفدار در سراسر جهان است. ازجمله جذابیت ها و ا نگیزه های موجود در این رشته از فعالیت ها، تامین سلامت، شادابی، ارتباط با طبیعت، انگیزه های اجتماعی و در نهایت لذت کشف و ماجراجویی است.
 کوهپیمایی به معنای راهپیمایی در کوه است و با کوهنوردی تفاوت دارد. پیمایش مسیرهای کوهستانی، بدون استفاده از ابزارهای فنی کوهنوردی و درگیر شدن با مسیرهای سنگی و یخی را کوهپیمایی می نامند......ارسال شده در تاریخ سه شنبه 23 آبان 1391 - ساعت 19:15 ادامه مطلب نظرات (1)
هفتمین مراسم کلنگ طلائی آسیا با انتخاب دو تیم از کشورهای کره جنوبی و چین و اهداء جایزه ویژه چهره موفق سال به دنیس اروبکوی قزاق در نهم نوامبربه کار خود خاتمه داد.
تیم کره ای ها متشکل از کیم چانگ هو و آن چی یانگ قله 7140 متری هیمجونگ ، بلندترین قله بکر نپال را صعود کردند و تیم چینی ها ، ژو پنگ و لی شوانگ و هموطن آنان دونگ دونگ برای ایجاد مسیرهای جدید در سیچوان به این موفقیت دست یافتند.
کره ای ها در نهم نوامبر سال گذشته از جبهه جنوب غربی تلاش خود را شروع کردند و سه روز بعد در دمای منفی بیست و دو درجه در معرض دامنه ای از بهمن کار خود را به پایان رساندند.
چینی ها برای شناسائی مسیرهائی شامل : جبهه شمال غربی قله جیازی (1500 متر شامل دو بیواک و درجه W13 M6) ، صعود از کونکای کوچک به ارتفاع 5982 متر و له دومانین به ارتفاع 6112 متر، به این موفقیت دست یافتند که تمامی این مسیرها برای نخستین بار صعود شد و یان دونگ دونگ هموطن آنها بعد از این برنامه موفقیت آمیز هنگام تلاش در رشته کوه تیان شان جان سپرد.
هیئت ژوری این مراسم دونگ دونگ را چراغ هدایت نسل جدید کوهنوردان چین نامید.
 انتخاب دنیس اروبکوی قزاق به عنوان چهره موفق کوهنوردی آسیـــــــا که صاحب دو کلنگ طلائی نیز می باشد چیزی دور از ذهن نبود.
http://www.planetmountain.com/english/News/shownews1.lasso?l=2&keyid=40276#
باتشکر از گل کوه
ارسال شده در تاریخ سه شنبه 23 آبان 1391 - ساعت 19:11 نظرات (0)«رنگهای پاییزی به گستردگی آفتاب
به افتادگی دشت، به سبکی قاصدک
به خوش آوازی موج و به انتهای رود»

روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ دوشنبه 22 آبان 1391 - ساعت 22:23 نظرات (3)