بنا بر پیام ارسالی به «کوه نوشت» در ساعت 21 روز جمعه ۲۸ بهمن توسط "علی" از مخاطبان اصفهانی:

طی تماس تلفنی با امدادگران و کوه‌نوردان حاضر در منطقه کرکس امروز کوه‌نوردان زیادی برای جست‌وجو در منطقه حاضر بودند و تلاش زیادی را هم انجام دادند، اما متأسفانه نتوانستند آخرین نفر(آقای بهادری) را بیابند!

با توجه به بارشهای دیروز، امروز(جمعه) و فردای منطقه (امروز جستجو در بارش شدید برف انجام شد) تا بهبود وضعیت آب و هوا جستجو متوقف می‌شود.
منبع: کوه نوشتارسال شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390 - ساعت 07:15 نظرات (1)
طبق قرار قبلی که داشتیم روز جمعه سی ام دی ماه ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه آقای نادعلیان با خودروی شخصی خود من و حمید را از درب منزل سوار کرده و به سمت تهران به راه افتادیم. در طول مسیر راجع به مسایل گوناگونی از جمله شرایط آب و هوا، مسیر صعود، برنامه آتی ایشان بر روی اورست و… صحبت کردیم. حدود ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه بود که ابتدای جاده ورودی روستای ناندل رسیدیم. به دلیل ساخت تونل جاده ورودی به سختی قابل تشخیص بود و ما ۲ یا ۳ بار جاده را رد کردیم. در نهایت حدود ساعت ۸ شب به درب منزل آقای صالحی که مسئول خانه کوهنوردان ناندل بود رسیدیم. ایشان نیز به ما لطف کرد و یکی از اتاق های گرم منزل خود را در اختیار ما گذاشت. بارش برف نیز طبق پیشبینی آغاز شده بود.
گزارش کامل را در ادامه مطلب بخوانید...ارسال شده در تاریخ جمعه 28 بهمن 1390 - ساعت 22:30 ادامه مطلب نظرات (1)
چرا بهمن در کوهستان اتفاق می افتد؟
هر سال در سراسر جهان بیش از یک میلیون بهمن اتفاق می افتد. وقوع بهمن رخدادی طبیعی در کوهستان است. در کوه های ایران نیز این روند وجود دارد و در فصل های زمستان و بهار شاهد سقوط بهمن های بسیاری هستیم. در کوهستان شمال تهران نیز هر سال بهمن اتفاق می افتد که متاسفانه باعث مرگ تعدادی از هموطنان می شود.
مهمترین عامل ایجاد بهمن چیست؟
خود شما! بر اساس آمار بیشترین بهمن هایی که سبب آسیب و یا کشته شدن انسان ها شده اند، توسط خود آنها ایجاد شده است. زمانی که هشدارها جدی گرفته نشود. زمانی که عوامل محیطی موثر بر وقوع بهمن به خوبی شناخته نشود یا به آنها توجه نشود. وقتی یک اسکی باز از پیست اسکی خارج می شود تا بر روی برف های نکوبیده اسکی کند. یا یک کوهنورد از مسیر مشخص شده صعود خارج می شود تا بر روی برف ها از خود ردی به جای بگذارد و…
انواع بهمن را در ادامه مطلب بخوانید...ارسال شده در تاریخ جمعه 28 بهمن 1390 - ساعت 22:19 ادامه مطلب نظرات (0)
انجمن پزشکی کوهستان ایران:  در زمینه بیماریهای ارتفاع و آنچه در ارتفاع بالاتر از 3000 متر برای انسان اتفاق می افتد مقالات و کتابهای متعددی چاپ گردیده است. با این حال هنوز در زمینه اثرات ارتفاع بر فیزیوولوژی بدن انسان شاید مطالعات بیشتری نیاز باشد تا دانش ما را افزوده و بتوانیم با پیشگیری و درمان به موقع از عوارض آن بکاهیم.
اخیرا توسط دو تن از پزشکان علاقمند و کوهنورد به علوم پزشکی کوهستان و عضو انجمن پزشکی کوهستان ایران مقاله ای ترجمه گردیده است که حاوی نکات جالب توجهی است. از این عزیزان در ترجمه مطلب فوق صمیمانه سپاسگزاریم و امیدواریم فعالیتهای علمی ایشان در زمینه پزشکی کوهستان بتواند در خدمت ارتقای سلامتی و ایمنی جامعه کوهنوردی کشور موثر باشد.
انواع ارتفاع زدگی را در ادامه مطلب بخوانید...ارسال شده در تاریخ جمعه 28 بهمن 1390 - ساعت 17:51 ادامه مطلب نظرات (1)

آبشار سنگین آباد(قروه)
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 27 بهمن 1390 - ساعت 14:31 نظرات (3)
انجمن پزشکی کوهستان ایران: وقتی شخصی در ارتفاع فعالیت ورزشی انجام می دهد در تنفس کمی مشکل پیدا کرده که دلیل این امر این است که فشار جو(فشار بارومتریک)در ارتفاع کم بوده و فشار سهمی اکسیژن نیز کاهش یافته است.بنابراین زمانیکه فرد عمل دم را انجام می دهد،فشار سهمی اکسیژن در هوای دمی پایین بوده و برای اینکه این مشکل تا حدودی برطرف شود،هورمون اریتروپویتین،برای افزایش تولید گلبولهای قرمز از کلیه ترشح می شود.....
ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 26 بهمن 1390 - ساعت 21:30 ادامه مطلب نظرات (0)
دعوت مجمع عمومی عادی سالیانه و فوق العاده انجمن غارنوردان و غارشناسان ایرانیان به شماره ثبت 27094.
 بدینوسیله از کلیه اعضا دعوت می شود در جلسه  عمومی عادی حضوریابند. جلسه در تاریخ90/12/11 راس ساعت 10 صبح در تهران خیابان انقلاب، دروازه دولت، خیابان خاقانی روبروی تربیت معلم پلاک 76 برگزار می گردد.
دستور جلسه:
استماع گزارش هیات مدیره
تصویب ترازنامه و اسناد مالی
تعیین حق عضویت
انتخاب بازرسین
تصویب تغییرات اساسنامه
ترمیم هیات مدیره
سایر موارد
منبع: سایت گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندجارسال شده در تاریخ چهارشنبه 26 بهمن 1390 - ساعت 17:30 نظرات (0)
به آگاهی عموم تولید کنندگان، دست اندرکاران و متخصصان مولدهای انرژی های پاک می رساند : این فدراسیون بنا دارد در حوزه ی پناهگاه های کشور از این فناوری ها بهره مند گردد و خدمات لازم را با بهره وری های مرتبط مبتنی بر رویکردهای زیست محیطی به کوه نوردان و گردشگران ارائه نماید.

لذا بدین وسیله از صاحبنظران و تولیدکنندگان علاقه مند به مشاوره و همکاری دعوت به عمل می آید با کارگروه پناهگاه های فدراسیون تماس حاصل فرمایند.
منبع: فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشیارسال شده در تاریخ چهارشنبه 26 بهمن 1390 - ساعت 19:10 نظرات (0)
 با دریافت اخباری مبنی بر برف سنگین در هفته آینده از  کارل گابل هواشناس مستقر در اینسبروک ، سیمونه مورو و دنیس اوروبکو تصمیم بسیار دشوار توقف اکسپدیشن شان و برگشت به خانه را گرفتند. این تیم در بحبوبه طوفان به مدت تقریبا چهار روز تا رسیدن باربران منتظر خواهند ماند. دو روز هوای مساعد پیش بینی شده است که امکان خواهد داد آنان به پایین برگردند.

این تیم 51 روز پیش در 26 دسامبر 2011 عازم این اکسپدیشن شدند،  و با آمادگی جسمانی  و ذهنی خوب و شرایط مناسب هوایی، در 3 ژانویه  2012 به کمپ اصلی در 4200 متر رسیدند . در مدت یک ماه، مورو و دنیس سه کمپ را برپا کردند و به ارتفاع 6600 متری رسیدند. اما، از 27 ژانویه 2012 تا این زمان ، به علت بارش شدید و مداوم برف در کمپ اصلی زمین گیر شده اند
بقیه گزارش را در ادامه مطلب بخوانید...ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 26 بهمن 1390 - ساعت 11:56 ادامه مطلب نظرات (0)
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی نسبت به بارش شدید باران، آبگرفتگی معابر، بارش برف و اختلال در تردد در حداقل 23 استان کشور هشدار داد.

مهندس عبدالرضا امیدوار شهری روز سه‌شنبه با اشاره به اینکه بر اساس نقشه‌های پیش‌یابی در روز چهارشنبه در اغلب نقاط کشور جوی آرام حاکم بوده و دمای هوا به صورت نسبی افزایش می یابد گفت: در عین حال با ورود یک سامانه بارشی به کشور در غرب و شمال غرب ابرناکی و بارش برف و باران آغاز می‌شود و تا اواخر وقت چهارشنبه گستره بارش‌ها به دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی، جنوب غرب، دامنه‌های جنوبی البرز و سپس در روز پنجشنبه به نواحی مرکزی، سواحل شمالی و شمال شرق، شرق و جنوب کشور نیز می‌رسد.
ادامه مطلب را بخوانید..

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 26 بهمن 1390 - ساعت 7:30 ادامه مطلب نظرات (0)