گروه قاجر در مسیرقله بدر 1354
نفرات از راست: شادالله طاهری، زنده یاد ادیب صالحی، خلیل ملازاده، زنده یاد بهمن زارعی، طیب صالحی

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

حجم برف در ارتفاعات بیشتر می شود و خطر بهمن کوهنوردان را تهدید می کند. رعایت نکاتی مهم در برنامه های کوهنوردی می تواند از بروز بسیاری از این حوادث بکاهد. این نکات را بخاطر بسپاریم:
۱- هنگام جستجو کاملاً سکوت را رعایت کنید تا اگر صدائی از بهمن زده می‌آید آن را بشنوید.
۲- به فاصله چهار متر از هم به دنبال نشانه‌ای از بهمن زده بگردید مثل طناب بهمن ...
۳- اگر بهمن زده در لحظات نخست پیدا نشد موارد زیر را به کار ببندید.....ارسال شده در تاریخ یکشنبه 6 آذر 1390 - ساعت 7:1 ادامه مطلب نظرات (1)
مرتضی افتخاری ' مدیر پژوهشكده مطالعات و تحقیقات منابع آب موسسه تحقیقات آب در این مورد گفت : در حال حاضر پروژه اندازه ‌گیری سطح واقعی یخچال ‌های كشور آغاز شده و در قالب این پروژه، سطح واقعی یخچال‌ های منطقه علم ‌كوه اندازه ‌گیری و تعیین شده است .

 یخچال‌های ایران در گروه یخچال‌های كوهستانی طبقه ‌بندی‌ می‌ شوند كه تفاوت آنها در مقایسه با نمونه ‌های قطب‌ شمال آن است كه هرساله حجم عظیمی از سنگریزه‌ها و واریزه‌ها روی آن‌ها قرار می‌گیرد.

به گزارش روابط‌ عمومی موسسه تحقیقات آب، افتخاری درمورد دلایل قرار گرفتن این سنگریزه‌ها روی یخچال‌های موجود در ایران گفت: هوازدگی شدید در این مناطق، بروز بهمن و بارندگی‌های شدید از جمله عواملی است كه موجب می ‌شود تا حجم وسیعی از سطح یخچال‌های موجود در كشورمان از سنگریزه تشكیل شود كه وجود این سطح مانعی برای تخمین موجودی آب در این یخچال‌ها و ارزیابی تاثیرات عواملی مانند تغییرات اقلیم روی آن‌ها است ....
ارسال شده در تاریخ یکشنبه 6 آذر 1390 - ساعت 7:10 ادامه مطلب نظرات (0)


روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر

ارسال شده در تاریخ جمعه 4 آذر 1390 - ساعت 9:10 نظرات (3)
چهارمین سالیاد قهرمان ملی زنده یاد مقبل هنرپژوه روز جمعه 27 آبان در سالن سیمرغ بوکان با همکاری نماینده محترم شهرستان  و اداره ورزش و جوانان(هیئت کوهنوردی بوکان) برگزار گردید.
برنامه با سخن رانی مسئولین شهر آغاز و باچند قطعه موسیقی و شعر ادامه یافت و یادبودهایی به خانوداده زنده یادان مقبل،اوراز و سامان نعمتی از جانب هیئت کوهنوردی بوکان اهدا گردید. جوایزی را به جوانترین هیمالیانوردان بوکان، سقز و همچنین سنگنوردان و غارنوردان فعال بوکان داده شد. برنامه در انتها با تشکر و تقدیر از فعالان کوهنوردی بوکان و تیم هیمالیا نوردی کردستان به پایان رسید.
افرادی از شهرها ی ارومیه ،مهاباد ، قروه،سردشت، بانه، سقز، پیرانشهر، اشنویه، نقده، شاهیندژ، پاوه، کرمانشاه، کامیاران، مریوان، دیواندره، بوکان در این سالیاد شرکت نموده بودند.   
در خاتمه افراد شرکت کننده جهت فاتحه خوانی بر سر مزار زنده یاد مقبل در پای دیواره برد زرد حضور یافتند تا سبب شادی روح آن عزیز و  تسلی خاطر خانواده داغدیده او گردیدند. 
روایط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه


سالن سیمرغ بوکان

مادر زنده یاد مقبل با والدین زنده یاد سامان نعمتی 

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 3 آذر 1390 - ساعت 09:46 نظرات (2)
به گزارش "هادی صابری" دبیر مجمع فدراسیون: تا پایان وقت تعیین شده جهت ثبت‌نام نامزد‌های انتخابات ریاست فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، نفرات ذیل ثبت‌نام کردند:

امید آمحمدی- رامین احمدی طباطبایی - همایون بختیاری- رضا بهادرانی -  محمدتقی بهره‌ور - رضا زارعی -مهدی عمیدی- کاوه کاشفی و سیدمرتضی موسوی

شایان ذکر است: افراد مذکور پس از تأیید صلاحیت توسط مراجع ذی‌ربط، جهت شرکت در انتخابات معرفی نهائی خواهند

شد.

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 3 آذر 1390 - ساعت 09:43 نظرات (0)
به گزارش تابناک به نقل از ایسنا: به همت هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان همدان و تعدادی از کوه‌نوردان داوطلب و علاقه‌مند، هم‌زمان با نوزدهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار "یادگار ماندگار"، دومین مرحله از انتقال 604 جلد کتاب به ارتفاعات منطقه یخچال همدان برای راه‌اندازی کتابخانه کوهستانی، در یک هوای برفی به انجام رسید.
 
مسؤول روابط عمومی هیأت استان همدان گفت: «هم‌زمان با ششمین روز از هفته کتاب که با عنوان کتاب، عامل بالندگی کودک و تحکیم خانوداه با پیام "کتابخانه شخصی، نهاد فرهنگ در خانواده" نام‌گذاری شده است، تعداد 25 نفر از کوهنوردان به همراه اعضای هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان همدان، کار انتقال این تعداد کتاب را پس از طی مسیر از روستای دره مرادبیک تا خانه‌های ییلاقی و سپس از این مکان تا محل پناهگاه یخچال صاحب الزمان (عج) به پایان رساندند.»...
 


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 3 آذر 1390 - ساعت 09:40 ادامه مطلب نظرات (0)
‍پایگاه‌خبری فدراسیون:‌ به گزارش دبیر مجمع فدراسیون؛ روز دوشنبه ۳۰ آبان‌ماه، آئین انتخابات نمایندگان قهرمانان، مربيان، داوران، باشگاه‌ها و گروه‌ها به صورت جداگانه و در زمان‌بندی‌های مختلف با نظارت بازرس فدراسیون به انجام رسید که نتایج آن به این شرح است:

* نماینده‌ی قهرمانان: عظیم قیچی ساز از آذربایجان شرقی- امیدشیخ بهایی از کرمان و رؤیا ریاضی از تهران
نامزدها:سارا صفائیان- رؤیا ریاضی- محمود هاشمی- مهدی عمیدی- یونس رضاخانی- محسن محمدی نژاد و امید شیخ بهائی

* نماینده‌ی باشگاه‌ها: پروین رضایی از باشگاه آراد الیگودرز
نامزدها: علی‌محمد خزائی - عباس محمدی و پروین رضایی

* نماینده‌ی گروه‌ها: حمید مساعدیان از گروه همت شمیران
 نامزدها: خسرو جمشیدی - حمید مساعدیان و محمد اسماعیل ابلاغیان

* نماینده‌ی مربیان: محمد حسین طالبی مقدم از همدان
نامزدها: مهدی زنده کار، ‌علی‌رضا باقری، محمد حسین طالبی مقدم، کیومرث بابازاده، وحید مصدری، غلام‌علی عباسی و حمید ناصری

* نماینده‌ی داوران: بابک ضیاء از تهران
نامزدها: علی‌رضا کریم و بابک ضیاء

شایان ذکر است: نامزدها از میان نماینده‌گان معرفی شده‌ی استان‌ها در هر بخش مشخص می‌شدند و پس از استماع نطق هر نامزد، با رأی نمایندگان حاضر، انتخابات صورت می‌پذیرفت.

فدراسیون‌کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی بر خود‌لازم می‌داند؛ از تمامی‌ هیئت‌ها و یکایک نماینده‌گان شرکت کننده به ویژه آنان که از شهرهای دور با جدیت در این انتخابات شرکت یافتند، صمیمانه تقدیر و تشکر نماید.

گفتنی است: فدراسیون‌کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی تنها فدراسیونی‌ست که برای دومین بار،‌ نماینده‌گان قهرمانان، مربيان، داوران، باشگاه‌ها و گروه‌ها را با روش انتخابی جهت حضور در مجمع سالیانه انتخاب می‌نماید.


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 3 آذر 1390 - ساعت 09:36 نظرات (0)
دکتر "حميد مساعديان" در گفتگو با خبرنگار باشگاه‌خبرنگاران افزود: ممكن است افرادي كه به ارتفاعات صعود مي كنند به بيماري ارتفاع زدگي مبتلا شوند و سردرد و استفراغ بيگيرند در اين بين بيشتر كوه‌نوردان براي پيشگيري از اين موضوع از آمپول "دگزامتازون" استفاده مي كنند آنها بايد توجه داشته باشند بي دليل از اين دارو استفاده نكنند و حتما با پزشك متخصص كوهستان و ارتفاع مشورت نمايند.

وي تصريح كرد: اين دارو جزو دسته علمي كورتيكواستروئيدها است و در رديف كورتون‌ها طبقه بندي مي شود. داروئي خوب در جهت كنترل سردرد و استفراغ ناشي از ارتفاع كه به صورت قرصي و آمپول در بازار وجود دارد.

مساعديان عنوان كرد: استفاده از "دگزامتازون" ممكن است عوارضي مانند آسيب هاي معده و افزايش فشار خون را به همراه داشته باشد و افرادي كه به بيماري هاي آسيب هاي معده و فشار خون مبتلا هستند بايد با احتياط از اين دارو استفاده كنند.


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 3 آذر 1390 - ساعت 09:34 ادامه مطلب نظرات (0)

اولین دوره آموزشی امداد و نجات در غار توسط بخش غارنوردی کارگروه کوه‌نوردی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی با همکاری سازمان امداد و نجات در غار فرانسه (SSF) و فدراسیون غارشناسی فرانسه (FFS) از 20 تا 27 آبان ماه در پلور و غار بورنیک برگزار شد.
این دوره که از تاریخ 90/8/20 راس ساعت 10 صبح روز جمعه در قرارگاه کوهستانی پلور رسمآ کار خود را شروع کرد.
این دوره با حضور 32 نفر از شرکت کننده های از استانهای مختلف کشور از جمله تهران.کردستان.کرمانشاه.قزوین البرز.اصفهان.خراسان رضوی و جمعیت هلال احمردر مجتمع کوهستانی پلور اغاز شد.
گزارش کامل این برنامه را در سایت کوهنوردی و غار شناسی گروه آرش سنندج  بخوانید
حضور آقایان محمد مهدی پناه و پیام رضابخش را در اتمام اولین دوره آموزشی امدادو نجات در غار را  تبریک عرض می نماییم
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروهارسال شده در تاریخ پنج شنبه 3 آذر 1390 - ساعت 09:23 نظرات (1)
معرفی مختصر هشت هزار متری های جهان

14- Shishapangma (شیشا پانگما) که به طور کامل در داخل خاک کشور چین(در تبت مرکزی) قرار دارد و در زبان تبتی به معنای "قله ای بر فراز دشتهای پوشیده از چمن" می باشد. بلندترین قله ی کوهستان شیشا پانگما 8013 متر ارتفاع دارد.
 ادامه مطلب را حتما بخوانید.... 

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 25 آبان 1390 - ساعت 8:10 ادامه مطلب نظرات (0)