کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید

کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این کانال از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛


صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید
صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این صفحه و دنبال کردن ما از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛

بانیان گروه قاجر در قله پریشان 1354
طیب صالحی، داریوش الهیاری

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

 غار ˝ماربل کیتدرال˝ شیلی با رنگ آبی خیره کننده اش عنوان زیباترین غار آبی جهان را از آن خود کرده است.

به گزارش سرویس بین الملل برنا به نقل از خبرگزاری آلمان، غار آبی "ماربل کیتدرال" در منطقه پاتاگونیا شیلی واقع شده است.

این غار آبی زیبا و دیدنی در کنار دریاچه "کاررا" قرار دارد و رنگ آبی فیروزه ای و درخشان داخل این غار چشم هر بیننده ای را خیره می کند.
تصاویر دیگر این غار زیبا را در ادامه مطلب ببینید....
منبع: خبرگزاری برنا


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 13 مرداد 1390 - ساعت 08:48 ادامه مطلب نظرات (4)
آبشار آتشگاه در استان چهارمحال و بختیاری به عنوان طولانی ترین آبشار ایران و یکی از جاذبه های اکوتوریستی این استان با اجرایی شدن عملیات ساخت سد خرسان 3 به زیر آب می رود.

به گزارش خبرنگار مهر، مسیر آبشار آتشگاه که به سبب زیبایی خاص آن به آبشار مینیاتوری ایران معروف است در نزدیکی شهرکرد از محل سرچشمه تا اتصال به رودخانه خرسان فضایی سرسبز از انواع درختان و گیاهان جنگلی و شیب زیاد و پستی و بلندی‌های دره، آبشارهای کوچک متعددی را بوجود آورده است. در میان دره های موجود نهر خروشانی جاری است که دور تا دور آن را درختان کهنسال گردو، چنار، بلوط و زبان گنجشک فرا گرفته اند.آبشار آتشگاه در استان چهارمحال و بختیاری به عنوان طولانی ترین آبشار ایران و یکی از جاذبه های اکوتوریستی این استان با اجرایی شدن عملیات ساخت سد خرسان 3 به زیر آب می رود....
ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 13 مرداد 1390 - ساعت 08:32 ادامه مطلب نظرات (0)
عظیم  قیچی ساز، سید محمود هاشمی  ، ایرج  معانی، حسین  مقدم  و قلی پور، نگهبان و برادران بهادرانی هشت کوه نوردی هستند که در حال حاضر (چهارشنبه 12 مرداد) در کمپ ۲ "گاشربروم۱" به ارتفاع 6450 متری مستقر شده اند و در صورت مساعد بودن شرایط جوی به کمپ ۳ و قله حرکت خواهند کرد لازم به ذکر است تمامی کوهنوردان ایرانی حاضر در منطقه قبلا بر روی " گاشربروم ۲" دوره هم هوایی خود را انجام داده اند.
منبع: سایت چرا کوهنوردیارسال شده در تاریخ چهارشنبه 11 مرداد 1390 - ساعت 23:10 نظرات (1)
فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی کشورمان با فدراسیون باشگاه های کوه نوردی کشور فرانسه توافق نامه همکاری منعقد کرد.

این توافق نامه در جریان سفر اخیر "محمود شعاعی" رئیس فدراسیون ایران به فرانسه، با "جرج الزیر" رئیس فدراسیون باشگاه های کوه نوردی آن کشور صورت گرفت تا در جهت پیشبرد تعاملات و مبادلات فی ما بین دو کشور اثربخش باشد.

گفتنی است: در جریان این سفر؛ رئیس فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی کشورمان صعودی را نیز به قله 4108 متری la barre des ecrins از رشته کوه های آلپ انجام داد.

منبع:پایگاه خبری فدراسیونارسال شده در تاریخ چهارشنبه 11 مرداد 1390 - ساعت 23:00 نظرات (0)
 - اگر " نگرش و تفکر واقع بینانه و منطقی و مبتنی بر برخوردی مسئولانه " را آن وجه غالب و حاکم بر کوه نوردی جهان بدانیم که با پیروی از اصول و بنیان های علمی و فنی این ورزش سعی در کاهش مرگ و میرهای ناشی از خطاهای انسانی دارد ، در کشور ما و در مسیری کاملا معکوس ، " نگرش و تفکر شعاری ، احساسی ، تهییجی و مبتنی بر بازی با کلمات و جو سازی و قهرمان پروری " در ورزش کوه نوردی حرف اول را می زند !

_  باشگاه دماوند را می توانیم نماد و نماینده اصلی چنین نگرش و تفکری در کوه نوردی ایران بدانیم . نگرش و تفکری که از اوائل دهه  هفتاد به آرامی نفوذ و سپس حاکمیت خود را در این باشگاه آغاز کرد و تا به امروز نیز به حیات خود ادامه می دهد.  آنان با خلق ادبیاتی که بر پایه های اغراق ، بازی با کلمات و تهییج احساسات استوار بود اعضای خود را شیرزن و دلاور مرد و یگانه ستاره ی تابناک آسمان ... نامیدند و در نمونه هایی آشکار از جوسازی های غیر واقعی ، درپایان برنامه های باشگاه شان می نوشتند : ایران لرزید !! ...   

_ باشگاه دماوند دارای رکوردی بی نظیر در تاریخ کوه نوردی ایران است : از زمستان سال 74 تا به امروز ، 12 نفر از اعضای این باشگاه و 2 نفر غیر عضو ( سامان نعمتی و سعید طاهری ) در طی برنامه های مختلف جان خود را از دست داده اند . آیا می توان کشته شدن این 14 جوان سرزمین مان را پایه ی تحلیل و نقد تفکر و نگرش یاد شده در بالا قرار داد و حاکمیت فرهنگ " صعود به هر قیمت ممکن " و تلفات انسانی ناشی از آن را نتیجه  تاثیر و حاکمیت ادبیاتی تهییجی ، تبلیغی ، شعاری و مبتنی بر بازی با کلمات و قهرمان پروری در کوه نوردی کشورمان دانست ؟

_  در آخرین مورد نیز لیلا اسفندیاری بعد از مرگ ، از سوی سایت رسمی باشگاه دماوند یگانه شیرزن کوه نوردی ایران نامیده شده است ، اما ... آیا می توان چنین توصیفات و القابی را واقعی دانست ؟

_ لیلا اسفندیاری کوه نوردی خوب و پرتوان بود و مانند هر انسان دیگری دارای نقاط قوت و ضعف فراوان . انتقاد از پاره ای تصمیمات ، عملکرد و نتایج برنامه هایی مانند پیمایش غار پراو و یا نانگاپاربات هیچگاه نتوانست جای آن حس احترام و ستایشی را که نسبت به او برای اجرای برنامه های جدی کوه نوردی و اراده و پشتکار مثال زدنی اش وجود داشت بگیرد . "  انتقاد در عین احترام و ستایش " تمام آن خط مشی و موضعی است که در تمام این سال های پر فراز و نشیب نسبت به لیلا اسفندیاری _ و همچنین کاظم فریدیان _ وجود داشت و دارد .

_ به تازه گی فیلمی از تلاش لیلا اسفندیاری در کی 2 توسط رضا نظام دوست بر روی اینترنت قرار گرفته است . در این فیلم لیلا ضمن تکرار آزار دهنده بارها و بارها گفته شده  فروش خانه برای اجرای برنامه  به محکومیت انتخاب شخصی انسان های دیگر نیز می پردازد و نشان می دهد که کوچکترین احترامی  برای دیگرانی که چون او فکر نمی کنند و چون او تصمیم نمی گیرند و چون او رفتار نمی کنند قائل نیست : " ... ولی همین آدما ، باعث بسی تاسفه ، هر کدوم کار دولتی رو دارن ، حقوق خوب می گیرن ، مهمونی شون رو میرن ، گردش شون رو میرن ... ولی من چی ؟ کارم رو بخاطر اینکه بیام اینجا از دست دادم ... شما از ماشین هاتون دل نکندین اما من از خونه از کارم از آینده ام از جونم گذشتم تا به این سفر اومدم ... "  اگر به لیلا اسفندیاری بخاطر چنین نگرشی انتقاد داشتیم ، اگر به او می گفتیم که انتخاب شخصی انسان ها برای نوع کار ، مهمانی و گردش و داشتن ماشین و ... نه به لیلا اسفندیاری و نه به هیچ کس دیگر در این دنیا ربطی ندارد ، هم چنان که انتخاب های شخصی او برای کسب شهرت و افتخار به هر قیمت ممکن و گذشتن از همه چیز و ... ربطی و منتی بر سر کسی ندارد بدین خاطر بود که او را نیز مانند هر انسان دیگری با نقاط ضعف و قوت فراوان می دانستیم . آیا می توان تبلور بخشی از معنا و مفهوم واقعی یگانه شیرزن کوه نوردی ایران را در وجود اندیشه های والا و انسانی جست و جو کرد ؟

_ حاصل و نتیجه  اجرای دو برنامه ی مهم و جدی پیمایش غار پراو و نانگاپاربات  سه کشته برای کوه نوردی کشورمان بوده است . یاد و خاطره ی ویکتوریا کیانی راد ، امیر احمدی و سامان نعمتی هیچ گاه فراموش نخواهد شد . اگر قرار است یگانه شیر زنان بعدی کوه نوردی ایران نیر چنین کارنامه ای داشته باشند از هم اکنون ، مخالفت خود را با تمامی آنان اعلام می کنیم .

_ لیلا اسفندیاری یگانه شیرزن کوه نوردی ایران نبود . لیلا اسفندیاری کوه نوردی خوب و پرتوان بود که همانند هر انسان دیگری  نقاط ضعف و قوت فراوانی را در وجود خود داشت  . یاد و خاطره  او نیز هیچ گاه در کوه نوردی ایران فراموش نخواهد شد .
منبع: وبلاگ کلاغها

ارسال شده در تاریخ یکشنبه 9 مرداد 1390 - ساعت 22:59 نظرات (3)
مشگین شهر - خبرگزاری مهر: سانحه رانندگی موجب کشته و زخمی شدن پنج کوهنورد لرستانی در صعود به قله سبلان در شهرستان مشگین‌ شهر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در این حادثه که بامداد شنبه در مسیر کوهستانی شابیل به طرف پناهگاه سبلان روی داد، یک دستگاه لندرور که حامل چهار نفر از کوهنوردان بود از مسیر منحرف و به عمق دره‌ کوه سبلان سقوط کرد.

در این حادثه یکی از کوهنوردان در دم جان باخت و سه کوهنورد دیگر و راننده خودرو مصدوم و توسط امدادگران جمعیت هلال احمر و فوریت های پزشکی شهرستان مشگین شهر به بیمارستان انتقال یافتند.

به گفته رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان مشگین شهر حال دو نفر از مصدومان این حادثه وخیم است.

وی با بیان اینکه متاسفانه یکی از کوهنوردان قبل از رسیدن تیمهای امدادی جان خود را از دست داده بود، یادآور شد: برای نجات سایر افراد حادثه دیده هنوردان و امدادگران اعزام شده بیش از پنج ساعت تلاش کردند.

به گفته انور موسی زادگان مسئول تربیت‌بدنی شهرستان مشگین‌شهر امسال 60 هزار کوهنورد از سراسر کشور به قله چهار هزار و 811 متری سبلان صعود کرده اند.

منبع: خبرگزاری مهر

پناهگاه سبلان در ارتفاع 3600متری قله

نکته :خبرگزاری مهر اشتباها کوهنوردان لرستانی را گلستانی نوشته است و با تماس تلفنی با هیئت کوهنوردی استان گلستان و استعلام از هیئت کوهنوردی مشکین شهر، مشخص شد که کوهنوردان اهل لرستان بوده اند.
این واقعه جانگداز را به جامعه کوهنوردی و کوهنوردان لرستانی تسلیت عرض می نماییم.
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر

ارسال شده در تاریخ یکشنبه 9 مرداد 1390 - ساعت 12:53 نظرات (4)
اولین برنامه غواصی در غار «طرنگ» (کرمان) در روز شنبه اول مرداد ماه سال جاری توسط «علیرضا بلاغی» انجام شد.

این غواصی که به صورت سولو (انفرادی) انجام شد، شامل پیشروی و عبور از دو عدد سیفون، نصب طناب راهنما (guide line) و نقشه برداری بوده است. در مدت یکساعت غواصی به میزان 70 متر از راهروهای زیر آب به عمق 9 متر مورد اکتشاف قرار گرفت.

در این برنامه آقایان رضا کاظمی و محمد ملکی و خانم خاندانی نیز حضور داشته‌اند.
سایت: غارهای ایران
ارسال شده در تاریخ یکشنبه 9 مرداد 1390 - ساعت 07:46 نظرات (1)
هشت نفر از سنگنوردان هیئت و گروه قاجر دیواره قله فرعی پریشان را صعود نمودند. این دیواره موسوم به پریشان کوچک است و حدود 210 متر ارتفاع دارد.


دامنه قله پریشان

دیواره پریشان کوچک

تاریخ اجرای برنامه : 6و7 مرداد سال 1390

شرکت کنندگان (آقایان) : محمد سعید حنیفی، محمد اردلان، سامان ابراهیمی، سپهر نوری، سعید آزادی، شاهین نادری، کامیل حسنی، رحمان مرادیانی(سرپرست)


ارسال شده در تاریخ شنبه 8 مرداد 1390 - ساعت 23:47 نظرات (1)
 در رقابت های سنگ نوردی قهرمانی آسیا (رده سنی نوجوان و جوانان در سنگاپور)، "ایمان احسانی فر"سنگ نورد تیم ملی کشورمان موفق شد در رشته "سرعت" به مقام دوم و مدال نقره آسیا و "محسن عسگری" به مقام سوم و مدال برنز آسیا، در همین رشته دست یابد.

سایر نتایج قابل توجه سنگ نوردان تیم ملی کشورمان در بخش دختران به این شرح است:

* سرعت جوانان:

فاطمه جعفری رتبه پنجم

سمیرا افضلی کاخ رتبه هفتم

* سرعت نوجوانان B : پرنیا روح الفدا رتبه هشتم
منبع : سایت فدارسیون


ارسال شده در تاریخ شنبه 8 مرداد 1390 - ساعت 21:56 نظرات (1)
بنا به گزارش کانون کوهنوردان سنندج پس از سه سال پی گیری و رایزنی در پی آخرین نشست هم اندیشی کانون کوهنوردان سنندج برای نخستین بار در کردستان پایگاه دائمی امداد نجات در کوهستان ابیدر احداث گردید .

این پایگاه برای نخستین بار در کردستان آغاز به فعالیت نموده است و به صورت دائمی در روز های پنجشنبه از ساعت 16 الی جمعه ساعت 16 به مدت 24 ساعت در هفته  با 6 نفر نیروی امداد گر حضور فعال دارد .

این پایگاه در ارتفاع 2267 متری قرار دارد که مشرف به چهار یال پر تردد برای کوهنوردی است . همچنین این پایگاه در نزدیکی ایستگاه پرواز پاراگلایدر و مسیر دوچرخه کوهستان واقع است .

برای ساخت این پایگاه در پی فراخوان کانون کوهنوردان سنندج و حضور گروههای کوهنوردی سطح شهرستان زیر نظر سازمان هلال احمر کردستان از سنگ ریزه های مسیر اقدام به ساخت پایه محل استقرار کانکس پایگاه امداد نمودند که کمترین تاثیر را در تغییر بافت کوهستان داشته باشد و بنا بر احترام به محیط زیست کوهستان سعی در رعایت تمامی مسائل محیط زیستی گردیده است . همچننین این پایگاه در نزدیکی جاده احداث شده است که در صورت نیاز به سهولت برای خودروهای امداد رسان قابل دسترس باشد.

لازم به ذکر است کوهستان ابیدر یکی از پر تردد ترین مسیرهای کوهستانی کردستان است که در چند سال گذشته شاهد فوت چنیدن کوهنورد در این کوهستان بودیم .
منبع: سایت کوهستانارسال شده در تاریخ شنبه 8 مرداد 1390 - ساعت 17:24 نظرات (1)