کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید

کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این کانال از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛


صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید
صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این صفحه و دنبال کردن ما از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛

گروه قاجر در غار کولاوا(قروه)1355
نفرات از راست: بیژن صمدی، طیب صالحی، داریوش الهیاری، زنده یاد قدوس بهرامی

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

تاریخ ۹ و۱۰ تیر ماه مراسم تجلیل از کوهنوردان ایران زمین به همت کوهنوردان تبریز -شرکت آلپ تور -خانواده مرحوم عزیزی و با تلاش آقایان حسین محمد پور و میر علی هاشمی و دوستانشان با دعوت از پیشکسوتان و کوهنوردان سراسر کشور در منطقه شاهیوردی سهند برگزار گردید و قله جام و سهند در روز دهم تیر ماه توسط این عزیزان صعود شد. نکته جالب برنامه تجدید دیدار چهرهای شاخص کوهنوردی کشور در سالهای دور بود. قابل ذکر است اولین مراسم تجلیل از پیشکسوتان کوهنوردی ایران در سال ۸۲ در همین منطقه و به همت کوهنوردان تبریز و شرکت آلپ تور برگزار شده بود .
منبع: باشگاه کوهنوردی واسکی آلپ تبریز
در این مراسم با شکوه والدین زنده یاد سامان نعمتی که در نانگاپاربات روح پر فتوحش بسوی ابدیت پرواز نمود، نیز شرکت کردند. آنان به همراه پیشکسوتان و سایر همنوردان ایران زمین ، یاد و خاطره پیشگامان و کوهنوردانی را که در کوهستان جاودانه شدند، گرامی داشتند.
روایط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه
والدین زنده یاد سامان نعمتی

تاریخ اجرای برنامه : 9و 10 تیرماه 1390

شرکت کنندگان (آقایان) : همایون نعمتی

شرکت کنندگان (بانوان) : عفت مرادی- منیژه مرادی


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 19 تیر 1390 - ساعت 19:42 نظرات (0)
4 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر روز جمعه 17تیرماه سال90  بر روی دیواره 60 متری زرده سنگر در جنوب شرقی قروه فعالیت نمودند.تاریخ اجرای برنامه : 17 تیر ماه 1390

شرکت کنندگان (آقایان) : شهرام نعمتی- مظاهر حسنی پور- بهنام اقدامیان- رحمان مرادیانی(سرپرست)


ارسال شده در تاریخ شنبه 18 تیر 1390 - ساعت 18:33 نظرات (4)
پیکر یکی از کوهنوردان گروه کوهنوردی همت شمیران که در سال 1387 بصورت انفرادی اقدام به صعود به خط الراس سرکچال کلون بستک نموده بود کشف گردید. این پیکر که متعلق به زنده یاد حمیدرضا براتچی از کوهنوردان گروه کوهنوردی همت شمیران است در زمستان سال 1387 بصورت انفرادی اقدام به صعود به ارتفاعات سرکچال می نماید که در ساعت 2 بعد ازظهر همان روز مواجه با طوفان گردیده و مسیر خود را گم میکند.

در روزهای بعد از این حادثه که در پنج شنبه یکی از روزهای سرد اسفندماه 1387 اتفاق افتاد تیمهای متعددی به منطقه اعزام میگردند که از ایشان اثری نمی یابند در بهار و تابستان سال 1388 نیز بیش از 50 تیم به منطقه اعزام می گردند که اثری یافت نمیشود.

در نهایت روز گذشته (جمعه 1390/4/17) یکی از تیمهای آماتور کوهنوردی که به ارتفاعات کلون بستک صعود مینمایند در مسیر برگشت مسیر را گم کرده وارد دهلیز شمالی این قله می شوند که با جسد این کوهنورد مواجه می شوند. کوهنوردان پس از بررسی مدارک همراه این کوهنورد به هویت وی پی می برند که در برگشت به گردنه دیزین با چند نفر از کوهنوردان گروه کوهنوردی همت شمیران که جهت صعود این قله عزیمت کرده بودند بطور اتفاقی برخورد کرده و ماجرا را درمیان می گذارند.

امروز شنبه 1390/4/18 مسئولین گروه کوهنوردی همت شمیران با اطلاع به خانواده این مرحوم هماهنگی های لازم را جهت انتقال پیکر حمیدرضا براتچی انجام داده که با دستور قضایی برای انتقال جسد در روز یکشنبه  اقدامات لازم انجام گیرد.
منبع: انجمن پزشکی کوهستان ایران

ارسال شده در تاریخ شنبه 18 تیر 1390 - ساعت 16:37 نظرات (3)

برنامه "كوه‌هاي ايران" كاري از گروه ورزش شبكه بين المللي خبر به تهيه كنندگي محمد حسين گلفشان است كه پخش آن از 15 تير ماه از شبكه خبر آغاز شده است.

اين برنامه ضمن معرفي كوه هاي بلند و معروف ايران، جبهه هاي مختلف كوه را براي صعود كوهنوردان و كوه پيمايان معرفي مي كند. همچنين دراين برنامه مسائلي نظير محيط زيست، تخريب كوهها، چگونگي صعود و جبهه‌هاي صعود، لوازم و لباس كوهنوردان، پوشش گياهي، حيات وحش منطقه و ... مورد بررسي قرار مي گيرد.

آيتم‌هاي برنامه شامل تيتراژ ، نريشن ، مصاحبه ، موزيك و ... است.

اين مجموعه در 26 قسمت 14 دقيقه اي توليد شده و از 15 تير ماه روزهاي چهارشنبه ساعت17:45دقيقه و تكرار آن روزهاي پنج شنبه همان ساعت از شبكه خبر پخش خواهد شد.

خبرگزاری: ایسناارسال شده در تاریخ شنبه 18 تیر 1390 - ساعت 16:30 نظرات (0)
رئيس دفتر منطقه‌اي يونسكو در ايران: «دنا» بهترين معرف توانمندي زيست‌محيطي ايران است.
«جون‌لي هان» ‌در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سي‌سخت به مناسبت انتخاب منطقه دنا به عنوان دهمين ذخيره‌گاه زيست كره ایران اظهار داشت: براي ادامه بهتر برنامه‌هاي محيط زيستي و توسعه پايدار بايد به موضوع تعامل پايدار ميان انسان و محيط زيست توجه جدي كنيم كه اين موضوع در منطقه دنا جلوه و نمود بسيار خوبي دارد.

رئيس دفتر منطقه‌اي يونسكو در ايران افزود: تعامل انسان و محيط زيست در منطقه دنا در استان كهگيلويه و بويراحمد آنچنان سطح خوبي دارد كه بايد همه اين موضوع را براي حفاظت و موفقيت در برنامه‌هاي زيست محيطي از دنا ياد بگيرند.

وي بيان داشت: ذخيره‌گاه زيست كره دنا ويژگي‌هاي خاص و منحصر‌ به‌ فردي دارد كه تنوع زيستي، فرهنگي و قومي از مهم‌ترين آن‌ها است.

جون‌لي هان گفت: در زمينه تنوع زيستي منطقه دنا به لحاظ منابع طبيعي و گونه‌هاي بومي، منطقه‌اي غني بوده كه اكوسيستمي بسيار مهم در دنيا تلقي مي‌شود.
منبع: خبرگزاری فارس

ارسال شده در تاریخ شنبه 18 تیر 1390 - ساعت 07:47 نظرات (0)
16 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر روز جمعه 17 تیر ماه همزمان به قله قلوز و قله دروازه در جنوب قروه صعود نمودند...


تاریخ اجرای برنامه : 17 تیر ماه 1390

شرکت کنندگان (آقایان) : محمود فلاح زاده- امید نعمتی- داوود حسنی- مهدی لقایی- محمد سنگین آبادی- علی الیاسی- مهدی ضیایی- مشتاق لقایی- عبدالله سنگین آبادی(سرپرست)

شرکت کنندگان (بانوان) : زهرا صفایی- مهشید الماسی- الهه زارعی- ایلناز صمدی- یاسمن نعمتی -لیلا صالحی


ارسال شده در تاریخ جمعه 17 تیر 1390 - ساعت 19:58 ادامه مطلب نظرات (1)
9 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر طی برنامه یک روز و نیم به ارتفاعات بدر و کانی شاه پسند صعود نمودند.
پناهگاه بدر

تاریخ اجرای برنامه : 16 و 17 تیر ماه 1390

شرکت کنندگان (آقایان) : مهدی عبدالملکی - احمد گنجی- علی حکیمی - عطا آزادی (سرپرست)

شرکت کنندگان (بانوان) : سمیه مخدومی- فهیمه رمضانی- کبری نیک بین- ناهید عباسی- اسراء آزادی


ارسال شده در تاریخ جمعه 17 تیر 1390 - ساعت 19:44 نظرات (0)
وقتی قدم به کوه می گذاریم و مدتی در کوهستان پیش می رویم، این احساس به ما دست می دهد که به دنیای تازه ای وارد شده ایم و اینجا تفاوت کامل با شهر دارد. دیگر از سروصدای آزار دهنده، دود، شلوغی و اضطراب خبری نیست. هوا پاک است و راحت نفس می کشیم. در کوه اکسیژن سالم به ریه های ما می رسد و نشاط و شادابی بیشتری احساس می کنیم. چشم اندازهای اطرافمان همه زیبا و طبیعی است. اما اگر به زباله های شهری در میان آن همه طراوت برخورد کنیم چه می شود؟ حقیقتا آزرده می شویم و دلمان برای طبیعت می سوزد. در واقع دلمان برای خودمان می سوزد که اینجا هم از آثار زیانبار زندگی شهری در امان نیستیم و کمتر مسیرهای معروف کوهستانی است که از گزند آثار زندگی شهری دور مانده باشد اما همه اینها به لطافت طبیعت ضربه می زند. در واقع تخریب طبیعت، تخریب زندگی است. زندگی، بستگی به حیات طبیعت دارد. مگر می شود بدون کوه ها و جنگل ها و چشمه ها و رودخانه ها و.......زندگی کرد. اینها سرچشمه حیات هستند. پس شما که به کوه می روید، باید در حفظ پاکیزگی و چهره طبیعی آن بکوشید و نکات ذیل را رعایت کنید تا کوهستان پاکیزه بماند.
1-    زباله های غیر قابل تجزیه مثل:  قوطی کنسرو، پاکت آبمیوه، شیشه، نایلون، کاغذ شکلات و دیگر مواد مصنوعی را با خود به شهر برگردانید و مواد طبیعی و قابل تجزیه را در خاک و دور از مسیر آب دفن کنید.
2-    آب رودخانه ها و چشمه ها را با ریختن زباله های جامد یا مایع آلوده نسازید.دیگران هم حق استفاده از آب پاک را دارند.
3-    محل استراحت و اردوی خود را بسیار تمیزتر از آنچه یافته اید ترک کنید.
4-    برای برافروختن آتش از بوته های خشک موجود در مسیر خود استفاده کنید. شاخه های درختان را نکَنید و نسوزانید.
5-    از میان رفتن پوشش گیاهی در کوهستان، باعث فرسایش خاک و جاری شدن سیلاب ها می شوند. بنابراین از صدمه زدن به گیاهان در مسیر خود بپرهیزید.
با تحسین طبیعت، شما به خداوند عشقی را نشان می دهید که در طبیعت مشاهده کرده اید.
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر


 

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 16 تیر 1390 - ساعت 20:25 نظرات (1)
کمیته بین المللی المپیک سر انجام رای موقت خود به ورود رقابتهای سنگ‌نوردی به المپیکها از سال 2020 را اعلام نمود.
روز گذشته و در یکصدو بیست و سومین اجلاس IOC در دوربان آفریقای جنوبی این کمیته پس از سالهای بررسی اقدام به ثبت 8 رشته جهت حضور در المپیک تابستانی و البته از سال 2020 نمود. این رشته ها عبارتند از:
کاراته، رولر اسپورت، اسکوآش، سافتبال، موج سواری، ووشو و البته سنگنوردی داخل سالن (البته سافت بال و بیس بال از المپیک 2008 به صورت غیر رسمی حضور داشتند). قرار است این کمیته در اجلاس سال آینده که در بوینس آیرس برگزار می شود نسبت به ثبت نهایی این امر تصمیم گیری نماید.

ژاک روگ رئیس کمیته بین المللی المپیک با اشاره به رشد سریع سنگنوردی آنرا ورزشی مهیج نامید که به رغم جوانی قابلیت حضور در المپیکها را دارد.

لازم به ذکر است نخستین رقابت راک مسترز در سال 1985 در Bardonecchia ایتالیا برگزار گردید و با گذشت تنها 25 سال، رشد سریع سنگنوردی را موجب شد.
منبع: http://www.planetmountain.comارسال شده در تاریخ چهارشنبه 15 تیر 1390 - ساعت 07:37 نظرات (1)
دو تن از اعضای گروه کوهنوردی دوستان گنبد کاووس به نام های آقای مجید حیدری و خانم خردمند در تاریخ 90/04/10 مراسم عقد نمادینی در بام ایران برگزار نمودند.


منبع: گروه کوهنوردی صفا


ارسال شده در تاریخ سه شنبه 14 تیر 1390 - ساعت 22:50 نظرات (4)