کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید

کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این کانال از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛


صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید
صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این صفحه و دنبال کردن ما از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛

اعضای باشگاه قاجر در گلگشت ارتفاعات قنبرعلی در جنوب قروه 1387

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

پنجمین مرحله اردوی هیمالیانوردی استان کردستان مورخ 29/3/90 لغایت 3/4/90 در دماوند برگزار گردید.
این مرحله زیر نظر دو نماینده از فدراسیون کوهنوردی برگزار گردید تا میزان آمادگی تیم از نظر آنان سنجیده شود.
زمان اعزام تیم احتمالا به فصل پاییز و صعود قله ای دیگر تغییر خواهد کرد.
افراد شرکت کننده در اردو:
آقایان :
ناصر محمدی (مربی)
شهرام نعمتی (قروه)
محمد ظاهری (قروه)
جبار قاسم پور (بیجار)
جبار سلیمانی (دیواندره)
علی فیضیان (سقز)
آرش امام جمعه (سقز)
اردشیر فاتحی (کامیاران)ارسال شده در تاریخ سه شنبه 7 تیر 1390 - ساعت 23:52 نظرات (1)
 رئیس فدراسیون پزشكی ورزشی ایران گفت: از هر 4 نفر، یك نفر از عوارض ناشی از فشار خون بالا رنج می‌برد و سالانه بیش از 900 هزار نفر در سراسر دنیا به علت ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند؛ بنابراین پیاده‌روی و كوهنوردی به خوبی قادرند فشار خون‌های متعادل را درمان كند.

لطفعلی پوركاظمی  اظهار داشت: با انجام ورزش‌های معمولی از جمله نرمش، پیاده‌روی و كوه‌پیمایی،‌ همراه با رژیم غذایی مناسب و استراحت كافی در طی یك سال می‌توان فشار خون ماكسیمم را از 17 به 14 رساند.

وی افزود: ورزشكاران معمولأ دچار عوارض فشارخون نمی‌شوند و ورزش حتی در سنین 60 تا 80 سالگی نیز می‌تواند در متعادل نگاه‌داشتن فشار خون نقش ایفا كند، زیرا در اثر ورزش، عروقی كه در سطح بدن جریان دارد انبساط یافته و در نتیجه جریان خون افزایش می‌یابد، بنابراین پیاده‌روی و كوهنوردی به خوبی قادرند فشارخون‌های متعادل را درمان كند.

پور‌كاظمی خاطرنشان كرد: هرگاه به این نكته توجه داشته باشیم كه از هر 4 نفر یك نفر از عوارض ناشی از فشار خون بالا رنج می‌برد و این عارضه عامل بروز بیماری‌های سكته، نارسایی كلیوی، نارسایی‌ها و حملات قلبی است و سالانه بیش از 900 هزار نفر در سراسر دنیا به علت ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند، اهمیت ورزش آشكار‌تر خواهد شد.
منبع: انجمن پزشکی کوهستان


 مسیر آبشار سنگین آباد(قروه)

ارسال شده در تاریخ سه شنبه 7 تیر 1390 - ساعت 11:26 نظرات (0)
هفت کوه آتشفشانی اصطلاحا به هفت‌ آتشفشانی گفته ‌می‌شود که بیشترین ارتفاع را در هفت قاره جهان دارا هستند.
  از سال 1999 صعود به آتشفشانهاي معروف و بلند 7 قاره نيز مورد توجه قرار گرفت و امروزه سبكي در صعود به اين قلل پديد آمده كه آنرا 7 آتشفشان يا(Volcanic Seven Summits)مي خوانند و منظور فتح مرتفعترين آتشفشانهاي 7 قاره مي باشد. اما نكته جالب قرار گرفتن نام كوه دماوند به عنوان مرتفعترين قله قاره آسيا در ميان اين قلل است.
اين قلل عبارتند از:
1-آمريكاي جنوبي - اوجوز دل سالادو در مرز شيلي و آرژانتين – 6893 متر ارتفاع  قله دوم: پيسيس 6795 متر

2- آفريقا – كليمانجارو در تانزانيا – 5895 متر   قله دوم: كوه كنيا 5199 متر

3-اروپا – البروز در قفقاز روسيه – 5642 متر   قله دوم: كازبك 5047 متر

4- آمريكاي شمالي – اورازابا در مكزيك – 5636 متر  قله دوم پوپوكاتپتل 5426 متر

5- آسيا – دماوند در ايران – 5610 متر   قله دوم آرارات 5137 متر

6- اقيانوسيه – گيلوو در استراليا – 4368 متر   ، هاگن 3778 متر

7- قاره جنوبگان – سيدلي در قطب جنوب – 4285 متر ، اربوي 3794 متر در جزيره روز

منبع: ویکی پدیا

دماوند

ارسال شده در تاریخ دوشنبه 6 تیر 1390 - ساعت 17:19 نظرات (2)
شرح این عکاسی نجومی: نزدیک بود که طوفان و رعد و برق چشم ‌انداز ماه ‌گرفتگی دیدنی 25 خرداد را خراب کند. ولی این ابرها حدود 10 دقیقه از جلوی ماهِ گرفته کنار رفتند و صحنه را با آذرخش ‌هایشان، نفس‌گیر کردند. همچنین این منظره که با نوردهی 30 ثانیه‌ای ثبت شده، به عقیده‌ ویراستار سایت APOD، الهام بخش زیباترین عنوان برای تصویری در 16 سال سابقه تصویر روز نجوم بوده است.

"آذرین" بودن آن مشخص است و سایه‌ "گرفت" آن هم گستره‌ای از اروپا، آفریقا، آسیا و استرالیا را پوشش داده است. خود تصویر البته از منطقه‌ "پِزی" در جزیره‌ یونانی "ایکاریا" گرفته شده است. این منطقه به ‌خاطر صخره‌های خشن و عجیبش به "سیاره‌ بُزها" معروف است.

منبع:ماهنامه نجومارسال شده در تاریخ دوشنبه 6 تیر 1390 - ساعت 12:32 نظرات (1)

اجساد شش كوه‌نورد در كوه‌هاي آلپ فرانسه كه ظاهرا در اثر ريزش بهمن برف و سنگ جان سپرده اند، روز يكشنبه پيدا شد.  
   به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين اجساد كه توسط يك كوه‌نورد در ارتفاع 2700 متري كشف شده است با بالگرد به روستايي در منطقه مجاور اين كوه انتقال يافت. بنابر اظهارات يك مسوول محلي ،‌ قربانيان در دو گروه با يكديگر صعود مي‌كردند كه شواهد نشان از آن دارد كه اين دو گروه گرفتار بهمن شدند.

مليت اين كوه‌نوردان كه بر اساس تحقيقات اوليه که روز شنبه جان سپرده اند، در دست بررسي است.

خبرگزاری: ایرناارسال شده در تاریخ دوشنبه 6 تیر 1390 - ساعت 11:49 نظرات (0)
پروانه کاظمی که بهار امسال به عنوان یک کوه نورد آزاد و مستقل در کنار تیم زنجان موفق به صعود قله ی ماناسلو شده بود ، گزارش برنامه ی خود را روز سه شنبه 24 خرداد ماه در دفتر باشگاه اسپیلت ارائه داد . متن کامل این گزارش در سایت رسمی باشگاه اسپیلت منتشر شده است .

_ به نظر می رسد در گزارش پروانه کاظمی ، تمامی رویدادها و اتفاقات برنامه ی ماناسلو و شرایط نامساعد و بحرانی عیسی میر شکاری در کمپ 4 و نهایتا مرگ او به شکلی دقیق ، شفاف و صادقانه بیان شده باشد .

 انتشار زودهنگام نقل قولی از جانب او _ به عنوان هم چادری عیسی _ در یکی از وبلاگ های کوه نوردی و در همان روزهای اجرای برنامه ، قضاوت های زودهنگام و ناعادلانه ای را به دنبال داشت که اثرات آن حتی تا به امروز نیز باقی مانده است . پروانه کاظمی به عنوان یک زن _ و تنها زن آن گروه _ در شرایط بحرانی کمپ 4 هر آنچه را که در توان داشته است برای کمک به عیسی به کار برده است در حالی که دیگران ... حتی اگر آن نقل قول هم صحت داشته باشد واضح است که ظرفیت های آدمی بی پایان نیست . انسان موجودی برآمده از گوشت و پوست و خون و عصب است و چنین واکنش هایی ( نقل قول منتشر شده از جانب او ) در شرایط ارتفاعی کمپ 4 چندان غیر عادی نیست و نمی تواند زحمات و کمک های او را به عیسی میرشکاری تحت شعاع قرار دهد .  
 گزارش پروانه کاظمی حاوی نکات حیرت انگیز و تکان دهنده ای است که نمونه و نظیر آن در تاریخ کوه نوردی ایران هرگز وجود نداشته است . طبق روایت او ، در لحظات بحرانی و سرنوشت ساز کمپ 4 تمامی اعضای تیم زنجان از وضعیت نگران کننده عیسی میرشکاری اطلاع یافته اند اما هیچ یک به فریادها و درخواست های کمک پاسخی نمی دهند ...ارسال شده در تاریخ یکشنبه 5 تیر 1390 - ساعت 23:15 ادامه مطلب نظرات (1)
از تمامی کوه‏نوردانی که قصد صعود به منطقه علم‏ کوه و تخت‏ سلیمان را دارند تقاضا می‏شود که تا اطلاع ثانوی از سفر به کلاردشت خودداری فرمایند چرا که در حال حاضر حتی امکان دسترسی به قرارگاه رودبارک هم وجود ندارد.
جاده قرارگاه رودبارک تا ونداربن تخریب شده است و با توجه به اینکه مسیر رودخانه به طور کلی تغییر یافته، عبور و مرور بسیار مشکل و تا حدی غیر ممکن است.
بنابر اعلام کارگروه پناهگاه ها: به دنبال جاری شدن سیل در منطقه رودبارک و به جهت خسارات وارده به قرارگاه کوه نوردی و هم چنین تخریب مسیرها و پل های دسترسی در منطقه، این قرارگاه تا اطلاع ثانوی از ارائه ی خدمات به کوه نوردان و گردشگران معذور است. بدیهی است: این کارگروه تمام تلاش خود را جهت اقدامات مرمتی و تعمیری به کارخواهد بست تا هر چه سریع تر سرویس دهی قرارگاه دایر و به وضعیت مساعد بازگردد.
سیل میلیونها تن سنگ را با خود آورده است که بیشتر آن در بالا دست محله رودبارک از وندارین تا اکاپل پخش شده است.
 منبع: سایت فدراسیون

مجتمع ورزشی کوهستانی ونداربن


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 5 تیر 1390 - ساعت 08:15 نظرات (1)

استان ایلام در غرب کشور و در یک منطقه ی کوهستانی در میان رشته کوه‌های زاگرس قرار دارد. از جمله مهمترین ارتفاعات استان ایلام، کبیرکوه، دینارکوه، کوه اناران، سرخه کوه و سیاه کوه هستند.

استان ایلام دارای سه نوع آب و هوای سرد کوهستانی، معتدل کوهستانی و صحرایی گرم و خشک است.در میان این شگفتی های استان ایلام غارهای بسیار زیبایی وجود دارند که ویژگیهای این غارها برای گردشگران و مسافران عجیب است.شاخص ترین غار طبیعی استان ایلام غار «زینه گان» است.

غار شگفت‌انگیز «زینه گان» در پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر صالح آباد و در فاصلة 52 کیلومتری جنوب شهر ایلام قرار دارد.این غار با بیش از یک کیلومتر طول دارای آب فراوان، دهلیزهای آبگیر، قندیل‌های متعدد و آبچک‌های طبیعی بسیار جالبی می‌باشد و هوای داخل آن به ویژه در تابستان خنک و مطبوع است.

در حالی که منطقة صالح آباد در تابستان بیش از 40 درجه گرما دارد، اختلاف هوای بیرون غار با درون آن بسیار زیاد است و به همین دلیل آن را غار بهشت نیز می‌نامند. سرخس‌ها، جلبک‌ها، گل‌ها و گیاهان خودروی داخل غار، رنگ سنگ‌ها، پیچ و خم داخل غار، لب‌های به هم دوختة قسمت‌هایی از سقف غار همه و همه حکایت از شگفتی‌های طبیعت دارد. این غار یکی از جاذبه‌های مهم توریستی استان ایلام است.

غار «زینه گان» از جاذبه های بکر و نادر طبیعی کشور در استان ایلام مورد توجه دوستداران طبیعت و جاذبه های ناشناخته قرار گرفته است. بیشتر گردشگران و مسافران از اختلاف دمای داخل غار و بیرون غار بسیار شگفت انگیز می شوند. علاوه بر این غار زیبا غارهای بسیار زیاد دیگری در استان ایلام وجود دارد که هر کدام می تواند برای گردشگران و مسافران بخصوص در فصل تابستان دیدنی باشد.

خبرگزاری مهر
ارسال شده در تاریخ شنبه 4 تیر 1390 - ساعت 14:29 نظرات (1)
تمرینات منظم سنگنوردان اعضای هیئت و گروه قاجر بر روی دیواره های کولاوا.......ارسال شده در تاریخ جمعه 3 تیر 1390 - ساعت 20:08 ادامه مطلب نظرات (5)
زانو درد یکی از بیماری ها و مشکلات رایج در ورزش کوه نوردی است. از نظر علم پزشکی ورزشی، علت اکثر زانو دردها در کوه نوردی تاندینیت های ساده با همان التهاب تاندون های مفصل زانو می باشد. مفصل زانو حساس ترین مفصل بدن می باشد که تحمل ۹۰٪ وزن بدن را می نماید. اگر می خواهیم از ورزش کوه نوردی برای یک عمر لذت ببریم باید به نکات زیر دقت کافی بنماییم....

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 2 تیر 1390 - ساعت 23:14 ادامه مطلب نظرات (3)