کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید

کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این کانال از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛


صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید
صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این صفحه و دنبال کردن ما از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛

دهانه غار دیوزندان در جنوب قروه1356
طیب صالحی و پرویز نویدی از گروه قاجر

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

رئيس دفتر منطقه‌اي يونسكو در ايران: «دنا» بهترين معرف توانمندي زيست‌محيطي ايران است.
«جون‌لي هان» ‌در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سي‌سخت به مناسبت انتخاب منطقه دنا به عنوان دهمين ذخيره‌گاه زيست كره ایران اظهار داشت: براي ادامه بهتر برنامه‌هاي محيط زيستي و توسعه پايدار بايد به موضوع تعامل پايدار ميان انسان و محيط زيست توجه جدي كنيم كه اين موضوع در منطقه دنا جلوه و نمود بسيار خوبي دارد.

رئيس دفتر منطقه‌اي يونسكو در ايران افزود: تعامل انسان و محيط زيست در منطقه دنا در استان كهگيلويه و بويراحمد آنچنان سطح خوبي دارد كه بايد همه اين موضوع را براي حفاظت و موفقيت در برنامه‌هاي زيست محيطي از دنا ياد بگيرند.

وي بيان داشت: ذخيره‌گاه زيست كره دنا ويژگي‌هاي خاص و منحصر‌ به‌ فردي دارد كه تنوع زيستي، فرهنگي و قومي از مهم‌ترين آن‌ها است.

جون‌لي هان گفت: در زمينه تنوع زيستي منطقه دنا به لحاظ منابع طبيعي و گونه‌هاي بومي، منطقه‌اي غني بوده كه اكوسيستمي بسيار مهم در دنيا تلقي مي‌شود.
منبع: خبرگزاری فارس

ارسال شده در تاریخ شنبه 18 تیر 1390 - ساعت 07:47 نظرات (0)
16 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر روز جمعه 17 تیر ماه همزمان به قله قلوز و قله دروازه در جنوب قروه صعود نمودند...


تاریخ اجرای برنامه : 17 تیر ماه 1390

شرکت کنندگان (آقایان) : محمود فلاح زاده- امید نعمتی- داوود حسنی- مهدی لقایی- محمد سنگین آبادی- علی الیاسی- مهدی ضیایی- مشتاق لقایی- عبدالله سنگین آبادی(سرپرست)

شرکت کنندگان (بانوان) : زهرا صفایی- مهشید الماسی- الهه زارعی- ایلناز صمدی- یاسمن نعمتی -لیلا صالحی


ارسال شده در تاریخ جمعه 17 تیر 1390 - ساعت 19:58 ادامه مطلب نظرات (1)
9 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر طی برنامه یک روز و نیم به ارتفاعات بدر و کانی شاه پسند صعود نمودند.
پناهگاه بدر

تاریخ اجرای برنامه : 16 و 17 تیر ماه 1390

شرکت کنندگان (آقایان) : مهدی عبدالملکی - احمد گنجی- علی حکیمی - عطا آزادی (سرپرست)

شرکت کنندگان (بانوان) : سمیه مخدومی- فهیمه رمضانی- کبری نیک بین- ناهید عباسی- اسراء آزادی


ارسال شده در تاریخ جمعه 17 تیر 1390 - ساعت 19:44 نظرات (0)
وقتی قدم به کوه می گذاریم و مدتی در کوهستان پیش می رویم، این احساس به ما دست می دهد که به دنیای تازه ای وارد شده ایم و اینجا تفاوت کامل با شهر دارد. دیگر از سروصدای آزار دهنده، دود، شلوغی و اضطراب خبری نیست. هوا پاک است و راحت نفس می کشیم. در کوه اکسیژن سالم به ریه های ما می رسد و نشاط و شادابی بیشتری احساس می کنیم. چشم اندازهای اطرافمان همه زیبا و طبیعی است. اما اگر به زباله های شهری در میان آن همه طراوت برخورد کنیم چه می شود؟ حقیقتا آزرده می شویم و دلمان برای طبیعت می سوزد. در واقع دلمان برای خودمان می سوزد که اینجا هم از آثار زیانبار زندگی شهری در امان نیستیم و کمتر مسیرهای معروف کوهستانی است که از گزند آثار زندگی شهری دور مانده باشد اما همه اینها به لطافت طبیعت ضربه می زند. در واقع تخریب طبیعت، تخریب زندگی است. زندگی، بستگی به حیات طبیعت دارد. مگر می شود بدون کوه ها و جنگل ها و چشمه ها و رودخانه ها و.......زندگی کرد. اینها سرچشمه حیات هستند. پس شما که به کوه می روید، باید در حفظ پاکیزگی و چهره طبیعی آن بکوشید و نکات ذیل را رعایت کنید تا کوهستان پاکیزه بماند.
1-    زباله های غیر قابل تجزیه مثل:  قوطی کنسرو، پاکت آبمیوه، شیشه، نایلون، کاغذ شکلات و دیگر مواد مصنوعی را با خود به شهر برگردانید و مواد طبیعی و قابل تجزیه را در خاک و دور از مسیر آب دفن کنید.
2-    آب رودخانه ها و چشمه ها را با ریختن زباله های جامد یا مایع آلوده نسازید.دیگران هم حق استفاده از آب پاک را دارند.
3-    محل استراحت و اردوی خود را بسیار تمیزتر از آنچه یافته اید ترک کنید.
4-    برای برافروختن آتش از بوته های خشک موجود در مسیر خود استفاده کنید. شاخه های درختان را نکَنید و نسوزانید.
5-    از میان رفتن پوشش گیاهی در کوهستان، باعث فرسایش خاک و جاری شدن سیلاب ها می شوند. بنابراین از صدمه زدن به گیاهان در مسیر خود بپرهیزید.
با تحسین طبیعت، شما به خداوند عشقی را نشان می دهید که در طبیعت مشاهده کرده اید.
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر


 

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 16 تیر 1390 - ساعت 20:25 نظرات (1)
کمیته بین المللی المپیک سر انجام رای موقت خود به ورود رقابتهای سنگ‌نوردی به المپیکها از سال 2020 را اعلام نمود.
روز گذشته و در یکصدو بیست و سومین اجلاس IOC در دوربان آفریقای جنوبی این کمیته پس از سالهای بررسی اقدام به ثبت 8 رشته جهت حضور در المپیک تابستانی و البته از سال 2020 نمود. این رشته ها عبارتند از:
کاراته، رولر اسپورت، اسکوآش، سافتبال، موج سواری، ووشو و البته سنگنوردی داخل سالن (البته سافت بال و بیس بال از المپیک 2008 به صورت غیر رسمی حضور داشتند). قرار است این کمیته در اجلاس سال آینده که در بوینس آیرس برگزار می شود نسبت به ثبت نهایی این امر تصمیم گیری نماید.

ژاک روگ رئیس کمیته بین المللی المپیک با اشاره به رشد سریع سنگنوردی آنرا ورزشی مهیج نامید که به رغم جوانی قابلیت حضور در المپیکها را دارد.

لازم به ذکر است نخستین رقابت راک مسترز در سال 1985 در Bardonecchia ایتالیا برگزار گردید و با گذشت تنها 25 سال، رشد سریع سنگنوردی را موجب شد.
منبع: http://www.planetmountain.comارسال شده در تاریخ چهارشنبه 15 تیر 1390 - ساعت 07:37 نظرات (1)
دو تن از اعضای گروه کوهنوردی دوستان گنبد کاووس به نام های آقای مجید حیدری و خانم خردمند در تاریخ 90/04/10 مراسم عقد نمادینی در بام ایران برگزار نمودند.


منبع: گروه کوهنوردی صفا


ارسال شده در تاریخ سه شنبه 14 تیر 1390 - ساعت 22:50 نظرات (4)
در پی گرفتار شدن 14 کوه نورد کرمانی در ارتفاع سه هزار متری کوه های "سه کنج" کوه نوردان 18ساعت هولناک را بر دیواره کوه سپری کردند که منجر به کشته شدن یک کوه نورد شد.
شب گذشته 14 کوه نورد پس از صعود از ارتفاعات چهار هزار و 600 متری کوه های سه کنج کرمان در ارتفاعات صعب العبور این کوهستان گرفتار شدند.
کوه نوردان فرهنگی بخش ماهان کرمان ساعت سه عصر دوشنبه به همراه خانواده های خود به قصد تفریح به آبشار سه کنج صعود کردند که همزمان با غروب آفتاب تعدادی از این افراد به قصد صعود از دیواره مرتفع آبشار حرکت کرده که در نهایت پس از آغاز تاریکی هوا و قرار گرفتن این افراد در منطقه صعب العبور بر روی دیواره کوه متوقف شدند.
ارسال شده در تاریخ سه شنبه 14 تیر 1390 - ساعت 22:08 ادامه مطلب نظرات (0)


روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ سه شنبه 14 تیر 1390 - ساعت 14:13 نظرات (3)
علت ایجاد کوه‌های سطح کره‌ی «ماه» برای دانشمندان سئوالاتی را به وجود آورده است که برای یافتن پاسخ این سئوالات گویا باید یک فضانورد کوه‌نورد از کوهستان «تیکو» بالا رفته و از سنگ‌های آن نمونه برداری کند!

مدارگرد اکتشافی ماه LRO که همچنان در مدار ماه در حال چرخش و تصویربرداری است، تصاویر جدیدی را از یکی از مشهورترین مناطق همسایه زمین به ثبت رسانده است.

 در تصویر جدید LRO کوه میانی حفره مشهور "تیکو"، حفره نسبتا جوان  110 میلیون ساله ماه، توسط مدارگرد اکتشافی ماه در هنگام طلوع خورشید به ثبت رسیده است.

تصویر به ثبت رسیده توسط دوربین مدارگرد از طلوع خورشید را بر فراز منطقه مرتفع میانی این حفره شباهت زیادی به تصاویر سیاه و سفیدی دارد که از مناظر زمینی به ثبت می رسند.

با این همه پدیده ای جالب بر فراز این منطقه دو کیلومتری کوهستانی به چشم می خورد، تخته سنگی بزرگ، به اندازه یک زمین فوتبال در قله این ارتفاع قرار گرفته و در انتظار فروغلتیدن به عمق دو هزار متری کف حفره به سر می برد.

با وجود اینکه کوه های ماه نوک تیز و زاویه دار به نظر می آید، طی صدها میلیون سال و به واسطه برخورد ریزشهابسنگها و شهابسنگها به تدریج فرسوده شده و مسطح می شوند.

نکته قابل بحث در باره این ساختارهای ماه، این است که اولین بار این ساختارهای کوه مانند بر اساس چه فرایندی بر روی ماه شکل گرفته اند؟ آیا در اثر برخورد سنگهای کیهانی با سطح ماه و از شکل افتادن آنها ساختارهای کوه مانند به وجود آمده اند؟ و یا اینکه لایه های سنگی از ابتدا در ماه وجود داشته و به تدریج بر روی سطح نمایان شده اند؟

برای یافتن پاسخ این سوالات باید در انتظار روزی نشست که یک فضانورد از کوهستان میانی حفره تیکو بالا رفته و از سنگهای آن نمونه برداری کند.
منبع: خبرگزاری مهرتصویری از کوهستان تیکو در هنگام طلوع خورشیدنمایی هوایی از حفره «تیکو» کوهستان این حفره را می توان در مرکز تصویر به خوبی مشاهده کردارسال شده در تاریخ سه شنبه 14 تیر 1390 - ساعت 13:30 نظرات (1)
غار کریستال اوردا (Orda )توسط غواصان روسیه در نزدیکی دهکده اوردا در ناحیه یورالس کشف شد. این غار با 5 کیلومتر مسافت بعنوان طولانی ترین غار سنگ گچ(سولفات کلسیم) شناخته شده. تیمی تحت سرپرستی ویکتور لیاگوشکین غواصان روزنامه نگار را شجاعانه درون آبی با حرارت متغیر بین 3 تا 20 درجه سانتیگراد برد  تا تصاویر فوق العاده ای رابرای کتاب 160 صفحه ای مستند ازاین سفر تهیه کند. دراین کتاب و  تصاویر  آن  غواصان سعی در ارائه اطلاعاتی برای آگاهی بیشتر ازعجایب طبیعی سیاره ما شده اند. هیچ بشری تاکنون موفق به اکتشاف این غار آبی در خلال میلیونها سال قدمت آن نشده است. غواصان احتیاط فراوانی جهت اطمینان از ایمنی این غار بخرج دادند و تمامی سعی خود را جهت عدم تخریب محیط فوق العاده آسیب پذیر کریستالی غار بکار بردند. با همکاری دانشمندان غواصان مقداری نمونه های کانی برای پژوهشهای آینده همراه خود آوردند.
منبع:http://sanfrancisco.ibtimes.com/articles/173531/20110703/scientists-discover-world-s-longest-underwater-crystal-cave-video.htm
ارسال شده در تاریخ دوشنبه 13 تیر 1390 - ساعت 20:43 نظرات (1)