گروه قاجر در مسیرقله بدر 1354
نفرات از راست: شادالله طاهری، زنده یاد ادیب صالحی، خلیل ملازاده، زنده یاد بهمن زارعی، طیب صالحی

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

کلاس مقدماتی پزشکی کوهستان با شرکت 71 کوهنورد از شهرهای مختلف استان در تاریخ 25و 26/11/87 درسالن اداره تعاون روستایی شهرستان قروه برگزار گردید. این کلاس که زیر نظر انجمن پزشکی کوهستان ایران برگزار شد، مباحثی پیرامون تغذیه در کوه، بیماریهای ارتفاع و سایر مواردی که مرتبط با حفظ سلامت و تندرستی هنگام کوهنوردی است، به حاضران آموزش داده شد. همچنین درساعات پایانی کلاس از شرکت کنندگان آزمون بعمل آمد. شهرام نعمتی رئیس هیئت کوهنوردی قروه عنوان نمود : جهت برگزاری این کلاس هیئت کوهنوردی و گروه کوهنوردی مخابرات شهرستان قروه  با هم همکاری داشته اند و این اولین  کلاسی است که در استان و منطقه برگزار می شود. البته مطابق با استاندارد  فدراسیون تعداد شرکت کنندگان  در هر کلاس باید  50 نفر باشد، اما بدلیل استقبال علاقه مندان و نیاز محل، همچنین درخواست این هیئت و موافقت انجمن پزشکی کوهستان ایران، تعداد نفرات شرکت کنندگان، بیشتر شد. در مجموع  از شهرهای دهگلان ، بیجار ، سنندج ، مریوان ، سقز و قروه 71 کوهنورد  در این دوره حضور داشتند، که 13 نفر از آنها بانوان بودند . همچنین ایشان کلاس را پربار دانسته و بیان داشت که مدرس این کلاس (دکترجوادی) خود از کوهنوردان سرشناس می باشد و با تسلط کافی مطالب مفیدی را با وجود محدویت زمانی، به کلاس ارائه دادند. در ضمن  وی عنوان داشت : که در نظر داریم مرحله متوسط پزشکی کوهستان را نیز در آینده در قروه برگزار نماییم . همچنین جلال حنیفی مسئول مالی هیئت کوهنوردی در مورد این کلاس اظهار داشت که هزینه هر شرکت کننده در این دوره تنها ده هزار تومان بوده که در مقایسه با هزینه پرداختی جهت شرکت در کلاسهای  مشابه در سایر استانها بسیار ناچیزمی باشد. وی مهمترین دلیل این مسئله را همکاری خوب ادارات از جمله سازمان تعاون و همکاران تلاشگر هیئت دانست که با همکاری افتخاری، هزینه برگزاری کلاس را کاهش داده اند . شایان ذکر اینکه در پی افزایش حوادث کوهنوردی و ضرورت ارتقاء سطح دانش کوهنوردان وتوجه جدی تر مجامع کوهنوردی، گذراندن این دوره های آموزشی بعنوان ضرورت پایه در کوهنوردی مطرح شده و هر کوهنورد قبل از سایر دوره های تخصصی ملزم به گذراندن آن می باشد. دوره پزشکی کوهستان در سه مرحله مقدماتی، متوسط و پیشرفته برگزار می شود که در ایران تا بحال در دو سطح مقدماتی و متوسط برگزار شده است .

 

برای مشاهده عکس های برنامه به ادامه متن بروید.


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 1 بهمن 1387 - ساعت 18:55 ادامه مطلب نظرات (0)
HTML clipboard

گزارش صعود اعضای هيئت و گروه كوهنوردي قاجر قروه كردستان به يخچال شمالي سبلان

 

طبق برنامه شش ماهه دوم در مورخه 16/10/87 تعداد 4 نفر از اعضاء، راس ساعت 15 قروه را به قصد اردبیل ترک نمودیم. از مسير بيجار- زنجان عبور کرده و ساعت 22 به آنجا رسيديم. برف همه جاي شهر را سفيد پوش كرده بود. شب را در پارك چادر زده و درون كيسه خوابها به خواب رفتيم.

 مورخه 17/10/87

ساعت 6 از خواب بیدارشده، پس از جمع كردن وسايل، چادر و تهيه صبحانه معروف اردبيل (سرشيروعسل) با ماشین بدون کمک، به طرف بخش لاهرود که آخرين مسير قابل تردد بود، حرکت نموده و ساعت 9 به آنجا رسيديم . پس از صرف صبحانه و هماهنگي با راننده خودرو لندور ساعت 10 بطرف شابيل حركت نموديم. در طول مسیر چند نقطه با برف ناشی از کولاک پوشانده شده بود و با توجه به كمك دار بودن خودرو از آن مسیر گذشتيم . يك نقطه راه كاملا مسدود شده بود كه با توجه به آشنائي راننده به منطقه، از جاده خارج شده و پس از يك كيلو متر دوباره به جاده اصلي برگشته و در ساعت 10:45 دقيقه به شابيل رسيدیم.  در محل تاسيسات تله كابين پياده شده، پس از جمع كردن كوله ها ساعت 11 از طريق جاده تله كابين بطرف يخچال شمالي سبلان در يك هواي آفتابي به راه افتاديم. متاسفانه به علت خشكسالي كه در كشور ایجاد شده ، همانند سال گذشته برف چنداني منطقه را فرا نگرفته بود . در ساعت 16:30 در زير محل جاي چادرهاي يخچال چادر خود را برپا كرديم . در مسیر حركت، يك قلاده سگ همراه توله اش ما را همراهي می کرد. پس از استراحت و عوض كردن لباس وپوشيدن البسه گرم، مشغول آماده كردن سوپ شديم. پس از صرف آن درخصوص برنامه فردا هماهنگي لازم بعمل آمد. سپس وسايل مورد نظر را جمع كرده و در ساعت 21:05 به كيسه خواب رفته و مشغول استراحت شديم.

 


ادامه گزارش را در ادامه متن بخوانید .

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 22 دی 1387 - ساعت 15:01 ادامه مطلب نظرات (0)
HTML clipboard

بررسی عکس های قله ی نانگاپاربات در منابع اینترنتی و در سایت هائی که به انعکاس اخبار کوه نوردی جهان می پردازند می تواند به روشنی گویای این نکته باشد که : قله ی نانگاپاربات دارای نشانه ای ثابت و بسیار مشخص ( یک نبشی فرو رفته در سنگ ) است: 

.

.

.

 

 

 

 

 

و تمامی کوه نوردانی که می خواهند سند و یا مدرکی برای اثبات صعود خود داشته باشند عکس های یادبود خود را در کنار این نشانه ی ثابت و همیشگی می گیرند . تعدادی از این گونه عکس ها را ببینید :


برای دیدن ادامه عکس ها به ادامه متن بروید.


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 12 دی 1387 - ساعت 22:21 ادامه مطلب نظرات (0)
HTML clipboard

کدام فتح ؟

اواخر تیر ماه بود که زخمی بزرگ بر پیکره کوهنوردی ایران ایجاد شد . کوهنوردایرانی در ارتفاع 7800 نانگاپاربات در شرایط نامساعد توسط همنوردان هم وطن خود رها شد . تا آنها افتخار فتح قله را از دست ندهند . و این چنیین بود که سامان نعمتی در غربت و تنهایی برای همیشه از ما جدا شد تا گروهی بتوانند خود را پیروز و ظفرمند بدانند ؟ و جالب آنکه همه این داستان در فضای ورزشي  رخ داده که يكي از انسانی ترین ورزش ها از نظر همبستگی ، عشق ، ایثار محسوب می گردد . و معلوم نیست که چگونه باید این تناقض را تحمل کرد ؟ اما با این وصف  ، همان زمان برخی انگشت شمار تمام تلاش خود را به بزرگ نمایی فتح قله نانگا معطوف کردند تا شاید همانگونه که کوه بلند در میان نامهربانی انسانها سامان عزیز را برای همیشه در خود جای داد آنها نیز این با در جامعه بتوانند با ساختن عظمتی کاذب بنام فتح یک قله ، اصول ارزشی آسیب دیده از عملکرد تیم نانگا را ببلعند تا دیگر چیزی از آن نیز نماند . اما بخوبی معلوم شد که حتی اگر این تلاش با فتح تمامی قله های بلند دنیا همراه شود باز در این راه موفق نخواهند بود . و همچنان از نگاه نسل های امروز و فردا جان انسانها و اصول ارزشی و روابط انسانی با فتح هیچ قله ای یکسان نخواهد بود و بر تمامی قله ها برتری دارد . . اما امروز پرده دیگری از این حادثه به کنار زده شده است . و آن اینکه این افراد به قله نرسیده اند . اعلام این خبر با شفافیت و صراحت از سوی رسمی ترین مرجع ورزش کوهنوردی بحرانی دیگر را برای این تیم و تمامی قله پرستان و عاشقان شهرت زورکی پدید آورده است . و معلوم نیست این بارچه ترفندی را برای خروج از این وضعیت بکار خواهند گرفت . و شاید همانگونه که در مورد سامان گفته بودند که او خود را پنهان کرده بود تا ما او را پیدا نکنیم !؟ در مورد قله نیزچيزهاي بگویند ... البته اشتباه نشود چه این افراد فاتح قله شده باشند و چه نه ، در غیر قابل پذیرش بودن موضوعی بنام قربانی شدن یک انسان و همنورد در پیشگاه فتح قله تغییری ایجاد نمی کند . . عدم فتح قله توسط این افراد تنها می تواند  توسعه تناقض گویی ها و روند غلط برخورد با حادثه این تیم و همفکرانشان را نشان دهد و هر لحظه حلقه محاصره این تیم توسط باید ها و نبایدهای منطقی جامعه کوهنوردی تنگ تر می شود محاصره ای که تنها راه خروج از آن صداقت در بیان حقایق و شجاعت روبرو شدن  با این حقایق  است . و نباید از یاد برد که این رخداد تنها نشانگر اشتباه چند نفر نیست که بتوان با مرور زمان  فراموش کرد این حادثه در بستر تفکرات غلطی شکل گرفته که همچنان مبلغانی جدی دارد لذا مقابله با این تفکرات بشکل پیوسته بخشی مهم از رسالت تمام کوهنوردانی خواهد بود که برایشان جان انسانها ،ارزشی بالاتر از شهرت و افتخارهای مصنوعی  دارد.برای خواندن ادامه خبر و مشاهده عکس های گرفته شده در قله به ادامه متن بروید.


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 12 دی 1387 - ساعت 16:59 ادامه مطلب نظرات (0)

به نام خالق کوهستان

گزارش برنامه دیواره بيستون 27لغايت29/9/87

 

 

دیواره بیستون با ارتفاع 1200متراز پيرامون خود و طول حدودا 1000متر یکی از قطب های صخره نوردی ایران محسوب می شودکه همه ساله سنگنوردان زیادی را ازاقصاء نقاط ایران وجهان به سوی خود جذب می کند. این دیواره درانتهای جنوبی شهر بیستون در استان کرمانشاه قراردارد. جنس سنگهای آن آهکی بوده وبه همین دلیل بر اثر برخورد قطرات باران بسیار تیز هستند. درپایین دیواره ودرکنار پارک بیستون کافه ای وجود دارد که چند دهه ای است به عنوان قرارگاه اصلی کوهنوردان محسوب می شود.مدیر آن آقای شیرزادی در تمام اوقات شبانه روزعاشقانه در خدمت صخره نوردان ایرانی وخارجی می باشد.


ادامه گزارش را در ادامه  متن بخوانید .


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 10 دی 1387 - ساعت 08:54 ادامه مطلب نظرات (0)
HTML clipboard

نامه آقای همایون نعمتی پدر سامان در جواب به نظر کارشناسی دکتر صالحی

 

بسمه تعالی

 

جناب آقاي دكتر سید حسن صالحي

باسلام و احترام

در پي رخداد حادثه تلخ نانگاپاربات و نا پديد شدن فرزندم سامان نعمتي با همه سنگين بودن اين ضايعه ، با درك تفكرات سامان در نگاه به كوه ، كوهنوردي و روابط انساني همه تلاش خود را مصروف روشن شدن حقيقت كرده ام ، تا ضمن رسيدن خانواده سامان به حق اخلاقي و قانوني خود يعني رسيدن به واقعيت ها ، فرصت درك منطقي بايدها و نبايدها براي همه كوهنوردان فراهم آمده و از اين حادثه درس گرفته شود . اين حادثه فراتر از خطاي انساني بوده و متاثر از تفكرات غلط حاكم بر بخشي از افراد در نگاه به انسان ، قله و كوهنوردي است و مسئله بسيار پيچيده تر و بغرنج تر از آنچه است كه برخي تصور مي كنند . لذا بر اين اساس همواره انتظار داشته و دارم كه صاحب نظران ودلسوزان جامعه كوهنوردي اجازه فرصت سوزي در جهت كسب تجربه و درس اندوزي را ندهند . و با كمك به روشن شدن حقايق در نقش مرجعي بي طرف و با انگيزه در جهت پالايش كوهنوردي ايران از هر زنگاري گام بردارند و اما متاسفانه اتفاقات بعد از حادثه  نشان داد كه تفكرات غلط قله پرستي و شهرت طلبي بادكنكي افراد موثر در حادثه در دنباله خود به نحوه برخورد با اين حادثه نيز رسيده است . و جدا از مسئوليت گريزي و ادامه دادن تفكرات غلط توسط اعضاء تيم ، عملكرد برخي از صاحب نظران و كارشناسان تعجب برانگيز است . و افرادي كه مي توانند در نقش يك مرجع بي طرف و براساس منافع جامعه كوهنوردي به روشن شدن حقيقت كمك كنند متاثر از مصلحت هاي گروهي و فردي در جهت وارونه كردن حقيقت گام برداشته و برمي دارند. از جمله اين افراد حضرتعالي مي باشيد كه در هر شرايطي سعي داريد بدون توجه و اشاره به اشكالات تيم به تبرئه كامل آنها بپردازيد . قطعا حادثه غار پراو را بياد داريد ....


ادامه نامه را در ادامه متن بخوانید .


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 10 دی 1387 - ساعت 08:23 ادامه مطلب نظرات (0)

4 نفرازبانوان هیئت و گروه قاجر در برنامه استانی که در تاریخ 10/8/87 در سنندج برگزار شد، شرکت نمودند. در این برنامه 53 نفر ازبانوان شهرستانهای استان کردستان از میدان گاز سنندج در هوایی کاملا ابری به سوی قله 2700 متری آبیدر بزرگ حرکت نمودند و سپس به قروه بازگشتند.


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 12 آذر 1387 - ساعت 17:37 نظرات (0)

خانه کوهنوردان کرج در تاریخ 10/9/87 برنامه در خصوص ارائه گزارش صعود قله نانگاپاربات با حضور اعضای تیم و جمعی از کوهنوردان کرج و تهران و قاجر قروه در محل سالن میلاد کرج به شرح ذیل برگزار گردید.

 

- خیر مقدم توسط  جناب ثروتیان مسئول خانه کوهنوردان کرج و رئیس هیئت کوهنوردی کرج

- ارائه گزارش توسط خانم اسفندیاری و آقایان پرتوی نیا و ابوالحسنی

- پخش فیلم صعود نانگاپاربات

- اهدای لوح یاد بود به خانواده سامان نعمتی و اعضای تیم

- پذیرایی از حاضرین    


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 12 آذر 1387 - ساعت 17:22 نظرات (0)

شعاعی در گفتگو با اعتماد ملی:

اصلا‌ تيم نانگاپاربات قله را فتح نكرده

مؙ?ود شعاعی

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
دفاعيات محمود شعاعي ‌رئيس فدراسيون كوهنوردي بعد از مفقود شدن پزشك تيم ملي اميد در ارتفاعات هيماليا؛ به بهاءلو گفته بوديم به قله نرود

با توجه به اتفاقات چند ماه اخير و كشته شدن چند كوهنورد ايراني در ارتفاعات هيماليا، فدراسيون كوهنوردي با انتقادات زيادي روبه‌رو بوده است. به‌خصوص اينكه مسوولا‌ن فدراسيون تمايل چنداني براي پاسخگويي به افكار عمومي نشان نداده بودند و حتي اتفاقاتي نظير لنين كه منجر به كشته شدن دو كوهنورد شد، بازتاب خبري هم نداشت.

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 12 آذر 1387 - ساعت 16:53 ادامه مطلب نظرات (0)
HTML clipboard

يكي ديگر از مطالبي كه تيم نانگا در سايت ايرانين چلنجر قرار داده اند و آن را سندي دال بر تبرئه خود مي دانند نظرات بوريس نورمند در مورد حادثه است . البته همانگونه كه بوريس نورمند يك بار براي نجات اعضاء تيم ‌ــ نه سامان ‌ـ به نانگا رفته بود تعجب آور نيست كه براي بار دوم  نيز به ميدان بيايد   نورمند در نوشته خود ضمن تشريح  نحوه آمدنش  به نانگا به ناتواني تيم  و همچنين ناراحتي اعضاء در مورد سامان اشاره مي كند و در بخش پاياني تحليل زير را دارد .

« نمي توانم ادعا كنم كه كمك من به تيم ايراني نوعي عمليات نجات بوده است. من صرفا در زماني بحراني در صحنه حاضر بودم تا اطمينان حاصل كنم آنان مي توانند به گونه اي منطقي بر آرزوهاي قابل درك اما انتحاري خود كه منجر به عملكردهايي از آن قسم شد فايق آيند. پنج كوه نورد تقريبا بي هيچ شكي بدون من هم قادر به انجام دقيق و محتاطانه اين كار بودند ............

 


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 28 آبان 1387 - ساعت 17:02 ادامه مطلب نظرات (0)