یازدهمین سالگرد یار همیشگی نانگاپاربات زنده یاد سامان نعمتی را گرامی میداریم

عضویت در باشگاه قاجر

جمعی از اعضای گروه قاجر در مسیر قله دماوند1386

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

22 می 2011 -  زنی اهل آرون چال پرادش با دو بار صعود به اورست ظرف 10 روز کاری بزرگ را انجام داد و اولین خانم کوه نورد در دنیا شد که در یک فصل دو بار موفق به صعود  می شود. آنشو جامسنپا Anshu Jamsenpa  32 ساله و مادر دو بچه در ساعت 5 و 5 دقیقه صبح به وقت محلی بر روی قله ایستاد. او قبلا در 12 می هم به قله صعود کرده بود. آنشو همچنین سرپرست تیم بین المللی اکسپدیشن اورست متشکل از 10 عضو از 6 کشور می باشد.

ترجمه از منبع : http://www.ndtv.com/article/india/arunachal-woman-mother-of-2-scales-mount-wu,n ck iknd zvt 10v

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 4 خرداد 1390 - ساعت 17:37 نظرات (0)
مقاله جامع و معتبری در خصوص دیواره بیستون و معرفی مسیرهای گشایش شده و همچنین گزارش هایی از جشنواره جهانی بیستون که در مهر ماه 1389 در بیستون برگزار گردید توسط مجله VERTICAL Europe که در کشورهای فرانسه ، انگلستان ، آلمان ، ایتالیا که به چهار زبان منتشر می گردد به چاپ رسید . در این مجله معتبر کوهنوردی مقله ای در چهارده صفحه ، بصورت مصور به دیواره بیستون اختصاص داده است .
برگزاری جشنواره جهانی بیستون و درج گزارش و تصاویر مختلف از مسیر های گشایش شده در دیواره بیستون و کروکی های طراحی شده از دیواره بیستون در مجلات معتبر کوهنوردی جهانی بی شک فصل جدیدی را در تاریخ سنگنوردی کشورمان و همچنین حضور سنگنوردان جهانی را در این عرصه مهیا خواهد نمود
ترجمه مقالات مربوط به بیستون در مجله ورتیکال توسط کوهنورد گرامی و پیشکسوت کشورمان جناب آقای نوتاش که همواره در شناخت جایگاه بیستون در جامعه کوهنوردی جهان نقشی بسزا و شایسته را دارد به زودی انجام ودر صورت امکان اعلام خواهدشد.
خبر ارسال شده در 14 می 2011 توسط nikارسال شده در تاریخ پنج شنبه 4 خرداد 1390 - ساعت 13:11 نظرات (0)
خلبان تاندم (دونفره) پاراگلایدر بابو سان ور و کوهنورد با تجربه اورست شرپا لاپخا تشرینگ از قله اورست با پاراگلایدر تاندم پرواز کردند.
این اولین بار پرواز موفقیت آمیز با پاراگلایدرتاندم از قله اورست بود. آنها برای لند (فرود) به جای کمپ اصلی اورست به دهکده نامچه بازار شهر شرپاها و پایتخت منطقه اورست نامیده میشود به مسافت ۲۰ کیلومتر پرواز کردند.آنها در باند فرودگاه خاکی سیانگ بوچه که در بالای تپه نامچه بازار در ۳۷۵۰ متر واقع شده است لند کردند.
بابو و لاکپا از مسیر کلاسیک جبهه جنوبی کشور نپال اورست را صعود کردند. و سپس کمی بسوی جبهه شمالی سرازیر و از آنجا به طرف جبهه غربی بستر اورست پرواز کردند. آنها از دامنه عظیم قله نوپتسه ۷۸۶۱ متر از ارتفاع بالای ۷۰۰۰ متر عبور کرده و بدنبال آن از روی قله معروف پوکالده ۵۸۰۶ متر عبور و از آنجا بسوی قله آمادابلام و سپس درفرودگاه مورد نظر فرود آمدند. بابو خلبان ۲۹ ساله و شرپا لاپخا که مسافر او بود ۳۵ سال داشت.
هر دو در ۲۰ می روز جمعه در یک نور مهتاب قله را صعود کرده ساعت ۱۱ شب بسوی قله حرکت کرده و بعد از ۹ ساعت صعود در ساعت ۲۳/۸ دقیقه صبح بر فراز قله رسیدند و در ساعت ۵۵/۹ صبح تیک آف کردند.
آنها بیش از یک ساعت دنبال محل مناسب تیک آف و پهن کردن بال و آماده شدن صرف کردند. و پس از ۴۲ دقیقه پرواز در باند فرودگاه فرود آمدند.
با ادم هیل شرکت پاراگلایدر در نپال با تلفن صحبت کرده و بابو گفت که باد در قله نه خیلی خوب و نه بد بوده است.
نام کامل بابو، سان بابو سان ور یکی از خلبانان تاندم پاراگلایدر بلو اسکای در شهر پخارا است در مصاحبه مجله شماره ۱۳۳ پرواز کراس کانتری ۸۵۰ کیلومتر ۳۰ روز کراس کانتری پاراگلایدر ماجراجویی در مارس ۲۰۱۰ از غرب به شرق کشور خودش را شرح داده است.
او برای تلاش عبور از دره به ترمالهای ۱۸ متر بر ثانیه در ابرهای منجمد بمدت ۲۵ دقیقه کاملاً فرو رفته را توضیح داد.
پرواز و صعود قله در ارتفاعات اورست معمولا هر سال بطور سنتی در روزهای ۲۰-۲۱ می که همیشه در حال حاضر جریان لیفت کوچک جت استریم است و اجازه پرواز را به خلبانان و پنجره آب و هوای مناسبی را برای صعود کنندگان میدهد برگزار میگردد.
دو کوهنورد خلبان دیگر در ۱۰ می بهار امسال اورست را صعود کردند که یکی از آنها اسکواش بازبان زن بریتانیایی بود و قصد داشت از قله انفرادی پرواز کند که به علت وزش باد شدید موفق نشد و رودریگو راینر برزیلی نیز در ۲۰ می بر روی قله بود و او نیز نتوانست پرواز کند.
فقط سه نفر دیگر از قله پرواز کرده اند، که یکی کوهنورد فرانسوی ژان مارک در سال ۱۹۸۸ با یک پاراگلایدر ابتدایی و تاندم (دو نفره) را نیز کلیر روش و روش برتراند در سال ۲۰۰۱ از قله پرواز پرواز کرده بودند.
منبع: انجمن کوهنوردان خرم آباد

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 4 خرداد 1390 - ساعت 08:05 نظرات (0)
هر دم از این باغ بری می رسد.....
البته این باغی نیست بلکه خارزاری است که مدتها بلاتکلیف باقی مانده و تمامی جارو جنجالش را برروی سایت و اینترنت دارد زیرا فدراسیون به خوبی می داند که هم اکنون در اغلب استانها یک فدراسیون تشکیل گردیده و عملا فدراسیون کوهنوردی کشور (( دکه ای )) بیش نیست که آنهم صرفا به منظور چوب لای چرخ این و آن گذاشتن و دنده پنج شدن است .

در بیانیه ای که صادر فرموده اند : آمده است که در همه صعودهای برون مرزی باید تشکیلات فدراسیون نظارت داشته و از افراد خبره و آزموده فدراسیون استفاده شود تا دیگر شاهد چنین حوادثی نباشیم .
به راستی کسی نیست که از این آقایان بپرسد در حادثه پامیر که غولهای فدراسیون حضور داشتند و دو تن از بهترین های کوهنوردی ایران جان باختند که هنوز جنازه عبد الله عزیزی در یخ های انجا باقی مانده است , آیا مجوز فدراسیون و خبرگان آن نهاد محترم نقش نداشتند؟ ! آیا حادثه زنده یاد محمد اوراز یا داود خادم – یا مقبل هنر پژوه و چندین مورد دیگر که همگی مجوز و همچنین سوپر خبرگان فدراسیون را به همراه داشتند توانست از این حوادث جلوگیری کند ؟؟!!
برای شانه خالی کردن از سوالات بسیاری که از سوی جامعه کوهنوردی کشور مطرح است فدراسیون همواره توپ را در زمین حریف انداخته و هیچ گونه جواب قانع کننده ای نداشته .
فدراسیون کوهنوردی که امروزه به عنوان یک شرکت خصوصی ناتوان فقط توانسته نام این مجموعه را یدک بکشد هر روزه شاهد اعزام تیمهای متعدد از استانهای کشور به برنامه های برون مرزی است .
واین درحالیست که چنانچه هیئت یا گروهی از این مجموعه کمکی بخواهد , ده ها دلیل باز دارنده برایش می آورد و در نهایت فرد یا افراد دست و پاگیری را نیز به عنوان راهنما ؟! مربی ؟! مخ...؟؟! به آنها تحمیل می کند.

از این رو اکثر استانها آستین بالازده و خود اقدام به اجرای برنامه های برون مرزی می کنند که اغلب نیز موفق بوده اند و این در حالیست که در کشورهای دیگر فدراسیون پشتیبان و یاور و مددکار هم میهنانشان هستند و در کشور ما باز دارنده ؟!!!
انحصار طلبی – بدبینی – خود بزرگ بینی و عدم صداقت آفت های است که سالها به جان مجموعه فدراسیون افتاده و هر روز فاصله آن مجموعه با جامعه کوهنوردی کشور بیشتر می شود و جای امیدواری است که هیئتها و باشگاههای کوهنوردی کشور می توانند در تماس با کلوپ های کوهنوردی خارج از کشور رشد و بالندگی خود را بازیابند.
حال وجدانهای بیدار در نظر داشته باشند , چنانچه زنده یاد عیسی میرشکاری پس از فتح قله سالم به ایران باز می گشت همین حضرات فدراسیون چگونه از احراز مقام او به نفع خویش خرج می کردند و اکنون چگونه حتی حاضر به همکاری در زمینه بازگشت پیکر او نشدند و بچه های جیرفت با همت بلندشان و ارسال بیست میلیون تومان پول جنازه همنورد خود را از یخ های هیمالیا به میهن رساندند . افرین بر این همت ....
جمعی از کوهنوردان استان کرمان

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 4 خرداد 1390 - ساعت 07:54 نظرات (0)


روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 4 خرداد 1390 - ساعت 00:30 نظرات (0)
 فدراسیون کوهنوردی به اطلاع مي‌رساند اولين همايش تخصصي گردشگري و راهنمايان كوهستان با دعوت از مسئولين كارگروه راهنمايان كوهستان و نمايندگان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و طبيعت‌گردي استان‌ها به همراه كارگاه‌هاي آموزشي و نمايشگاه جانبي وابسته در تاريخ 25 تيرماه سال جاري برگزار مي‌گردد، لذا به اين وسيله مراتب به منظور هماهنگي و برنامه‌ريزي اوليه اعلام مي‌گردد. مقتضي است هيئت استان‌هاي سراسر كشور با توجه به اهميت و فراگيري موضوع ضمن اطلاع‌رساني، در اسرع وقت نسبت به سازماندهي حضور نماينده استان در همايش مذكور اقدام مقتضي معمول داشته و تا تاريخ 31/3/90 نماينده اعزامي را كتباً به اين فدراسيون معرفي نمايند.
 
منبع :سایت فدراسیون

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 3 خرداد 1390 - ساعت 21:17 نظرات (0)
عصر روز دوشنبه دوم خرداد ماه ۱۳۹۰؛ جلسه ی کمیسیون فنی فدراسیون با حضور ۴ نفر اعضای تیم هیمالیانوردی هیئت زنجان برگزار شد.

این جلسه که به جهت پرداختن به موضوعات مربوط به اعزام تیم هیئت زنجان، نحوه‌ی اجرای صعود به قله‌ی «ماناسلو» و جریان حادثه‌ی منجر به مرگ کوه نورد کرمانی، از ساعت ۱۷ تا ۲۲:۳۰ به طول انجامید؛‌ به ترتیب «مسعود بیات منش»، «دکتر حمیدی»، «حسن نجاریان» و «حسین مقدم» به پرسش های کارشناسان کمیسیون جهت روشن شدن موضوعات مبهم نحوه‌ی اعزام، جریان صعود و علت حادثه پاسخ گفتند.

در این جلسه؛‌ توضیحات ارائه شده توسط اعضای تیم هیئت زنجان ثبت و ضبط گردید و مقرر شد علاوه بر ارائه‌ی گزارش های مکتوب این افراد،‌ تصاویر فیلم‌برداری شده در جریان این برنامه نیز جهت بررسی های بیشتر و دقیق تر به فدراسیون ارائه شود.

گفتنی است: در بخش پایانی این جلسه «کامبیز بلوری» دبیر هیئت زنجان نیز به ارائه‌ی توضیحاتی در مورد  سازماندهی و اعزام تیم هیئت زنجان و نحوه‌ی همراهی نفرات مستقل پرداخت. 

منبع:سایت فدراسیون

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 3 خرداد 1390 - ساعت 08:20 نظرات (0)
 جلسه‌ی هیئت رئیسه‌ی فدراسیون در عصر روز یکشنبه ۱ خرداد ماه با حضور اکثریت اعضای آن تشکیل شد.

در این جلسه پس از ارائه‌ی گزارش عملکرد فدراسیون در یک ماه گذشته و سایر اخبار مهم کوه به ویژه در حوزه ی هیمالیانوردی توسط رئیس فدراسیون؛ بر اساس دستور جلسه به "افتتاح مجتمع کوهستانی ونداربن" و موضوع " جست و جو و نجات" پرداخته شد.

از اهم تصمیمات اتخاذ شده در این جلسه می توان به این موارد اشاره کرد:

* زمان افتتاحیه مجتمع کوهستانی "ونداربن"و نحوه‌ی اداره و سرویس دهی این مجتمع و هم چنین قرارگاه "رودبارک" (که به زودی از طریق همین پایگاه اعلام خواهد شد)
* تمرکز و توسعه‌ی فعالیت های فدراسیون در مقوله‌ی "آموزش" و ایجاد کارگروه اختصاصی
* برنامه ریزی هدفمند در جهت برگزاری دوره های آموزشی در حوزه ی "جست و جو و نجات"
* تصویب اولیه‌ی آئین نامه "اعزام های برون مرزی" و ابلاغ آزمایشی آن در سایت فدراسیون به جهت دریافت نقطه نظرات جامعه کوه نوردی و صعودهای ورزشی.

منبع: سایت فدراسیون

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 3 خرداد 1390 - ساعت 08:14 نظرات (0)
بنا بر خبر رسیده ، در روز جمعه 30 اردیبهشت ماه سال جاری بر اثر ریزش قسمتی از غار یخی «چما» یکی از گردشگران به داخل غار و رودخانه جاری در بستر آن سقوط کرد و متاسفانه جان خود را از دست داد . پس از وقوع حادثه، نیروهای امدادی (اورژانس، غواصان هلال احمر و نیروی انتظامی) در محل حاضر شدند که نیروهای امدادی پس از هشت ساعت تلاش (از 10 صبح تا 6 بعد از ظهر) موفق به یافتن پیکر آن مرحومه نشدند و در نهایت جسد با جریان آب از غار خارج شد. ایشان پرستار و مسئول بخش اورژانس بیمارستان فارسان بودند. غار یخی «چما» در 21 کیلومتری «چلگرد» مرکز شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری واقع است (در نزدیکی روستای «شیخ علیخان»)، این غار دائمی، بر اثر انباشت برف و یخ بوجود آمده است که سال گذشته بدلیل بارش کم، برف ها آب شده بودند ولی در سال جاری، غار مجددا شکل گرفت، طول این غار بین 2 تا 3 هزار متر است .

منبع: وب سایت غارهای ایران

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 3 خرداد 1390 - ساعت 00:33 نظرات (0)


روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 2 خرداد 1390 - ساعت 18:32 نظرات (1)