یازدهمین سالگرد یار همیشگی نانگاپاربات زنده یاد سامان نعمتی را گرامی میداریم

عضویت در باشگاه قاجر

اعضای گروه قاجر در الوند همدان1385

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

پایگاه خبری فدراسیون: در جریان جلسه‌ی روز گذشته‌ی کمیسیون صعودهای برون مرزی؛‌ موارد مختلفی از جمله چندین برنامه‌ی ارائه شده به فدراسیون جهت معرفی به شورای برون مرزی و هم چنین حادثه ی جان باختن کوه نورد کرمانی در «ماناسلو» - همزمان با برنامه ی صعود تیم هیئت زنجان به این قله - طرح و مقرر گردید؛ هفته ی آینده ۴ نفر از اعضای تیم هیئت زنجان به منظور ارائه‌ی گزارش و توضیحات لازم، در محل فدراسیون حضور یابند.
بر این اساس؛ جلسه‌ی بررسی حادثه در «ماناسلو» با حضور کارشناسان فدراسیون و فراخواندن «حسن نجاریان»، «حسین مقدم»، «مسعود بیات منش» و «دکتر حمیدی» در روز دوشنبه ۲ خرداد ماه جاری ساعت ۱۷ تشکیل خواهد شد تا با توجه به بازتاب منفی این حادثه در جامعه نسبت به ورزش کوه نوردی و جنبه های هشداری و ایجابی، موضوع از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گیرد.
گفتنی است: نتایج بررسی برنامه های ارائه شده جهت معرفی به شورای برون مرزی سازمان تربیت بدنی نیز به زودی اعلام خواهد شد.
منبع: سایت فدراسیون

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 27 ارديبهشت 1390 - ساعت 21:06 نظرات (0)
یک تیم سه نفره با نام های آقایان مختار ناوه(سنندج)، امین باقری(دیواندره) و حمید دهقان(سنندج) مورخ 90/1/3 ایران را به قصد پیمایش مسیر تراکینگ روستای لوکلا تا بیس کمپ آیلندپیک و صعود قله های آیلند پیک و اورست ترک کردند. در راه صعود قله آیلندپیک به علت شرایط نامساعد جوی تا کمپ اول صعود نموده و سپس به سمت بیس کمپ اورست رفتند. آقای دهقان به قصد صعود قله اورست در منطقه مانده و دو نفر دیگر مورخ 90/1/26 به ایران بازگشتند.
آخرین خبر از آقای دهقان اینکه ایشان در تلاش برای صعود قله اورست در مسیر کمپ 4  هستند.
              
                                                                                                                        از گزارشات شخصی مختارناوه

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 26 ارديبهشت 1390 - ساعت 23:00 نظرات (0)
ساعاتی پیش؛‌ پایگاه خبری هیئت خراسان رضوی  از صعود "مهدی عمیدی" به قله ی اورست خبر داد.

"مهدی عمیدی" کوه نورد خراسانی که به صورت مستقل از 16 فروردین عازم نپال شده بود، پس از  39 روز تلاش در نهایت روز جمعه 23/2/90 در ساعت 10:30 صبح، موفق به صعود بام دنیا قله ی اورست گردید ... این گزارش حاکی است: وی بدون اکسیژن موفق به صعود بام دنیا شده است.
منبع کوه نوشت


 

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 26 ارديبهشت 1390 - ساعت 19:59 نظرات (0)
دکتر ابوالفضل جوادی، عضو هیات مدیره و سرپرست کمیته ی راه بردی انجمن این مقاله را نوشته است و پرسش قدیمی تکرار میشود که در اردوهای کوه نوردی جایگاه پزشک تیم کجاست؟
مثل همیشه، خبر ها ضد و نقیض و گیج کننده اند:
عیسی میرشکاری در راه بازگشت از قله ماناسلو، جان خود را از دست داد (رئیس هیات کرمان).
عیسی میرشکاری پس از باز ماندن از صعود، در بارگاه چهار جان باخت (Explorers web)
عیسی میرشکاری دچار مرگ مغزی شد (رئیس هیات کرمان).
عیسی میرشکاری در نتیجه خیز (ادم) مغزی فوت کرد (طاها صفایی، دوست عیسی).
عیسی میرشکاری بر اثر سکته مغزی درگذشت (رئیس هیات کرمان).
عیسی میرشکاری سابقه سه صعود هفت هزار متری داشت (رئیس تربیت بدنی جیرفت).
عیسی میرشکاری به دلیل وضعیت نامطلوب جسمانی، از اعزام به ماناسلو منع شده بود (نایب رئیس فدراسیون). *
نگارنده قصد ندارد به توضیح تفاوتهای میان مرگ مغزی، سکته مغزی و خیز مغزی بپردازد. ارزیابی درستی یا نادرستی گزاره های بالا هم در حوصله این نوشتار نیست. ارائه گزارش مخدوش (یا حتی خلاف واقع) از صعودهای حادثه ساز هم چیزی نیست که مایه شگفتی شود. اما این سانحه پرسشهایی را به ذهن می آورد که برای پزشکان کوه نورد اهمیت حرفه ای و برای هیمالیانوردان جنبه حیاتی دارد:

*می دانیم که خیز مغزی در بیشتر موارد پیامد کوه گرفتگی حاد است. بنا بر این نخست علامتهایی چون کسالت، بی اشتهایی، تهوع و ... آشکار می شوند و در صورت ادامه صعود یا ماندن در ارتفاع، نشانه های اختصاصی خیز مغزی بروز می کنند. حال پرسش این است که در مراحل مختلف پیشرفت بیماری، چه اقداماتی برای نجات بیمار صورت گرفته است؟

*بدیهی است اقدام به نجات بیمار یا مصدوم اورژانس، از وظایف ذاتی هر پزشک است که هیچ حد و مرزی ندارد. حال اگر اقدامی برای نجات جان عیسی انجام نگرفته است، علت آن چیست؟ آیا آن مرحوم صرفا به دلیل «مستقل بودن» یا «نداشتن مجوز شورای برون مرزی» از خدمات پزشکی و پشتیبانی تیم محروم شده است؟

*آن گونه که از خبرها بر می آید در هنگام حرکت اعضا به سمت قله، عیسی دچار کسالت بوده ولی وضعیت او جدی گرفته نشده است. به کوه نوردان همراه وی نمی توان خرده گرفت زیرا برگزار کنندگان این گونه صعودها، در زمینه تشخیص فوریتها و برخورد اصولی با آنها، آموزش موثری به آنان نمی دهند. به همین دلیل، صعود بلند نیاز به پزشک کوه نورد آماده و آشنا با بیماریها و سوانح شایع ارتفاع دارد تا ضمن همراهی تیم در تمام مراحل صعود، با تشخیص زودرس این گونه مشکلات و اقدام درمانی بموقع، جان بیمار را نجات دهد. در اینجا این پرسش پیش می آید که در صورت حضور یک پزشک ارتفاع در کنار عیسی، آیا سرنوشت او همین گونه رقم می خورد؟

*سنت دیرینه صعودهای «مجاز»، مستقر کردن پزشک تیم در بارگاه اصلی و جلوگیری از صعود وی به همراه تیم است. این روش نه تنها با اصول مسلم طبابت (حضور بر بالین بیمار، گرفتن شرح حال و معاینه مستقیم وی توسط پزشک) منافات دارد، بلکه مخاطرات جدی برای اعضای تیم به بار می آورد. از مخترعان این نظریه باید پرسید: آیا امکان داشت که پزشک اعزامی شما از بارگاه اصلی (یا حتی از بارگاههای بالاتر) خود را به بیمار برساند و اقدامات ضروری را برایش انجام دهد؟ اگر امکان داشت، چرا این کار انجام نگرفت و اگر امکان نداشت، بود و نبود چنین پزشکی به حال اعضای تیم چه تفاوتی دارد؟

*در خبرهای سانحه، هیچ اشاره ای به اقدامات پزشک تیم نشده است. از دل این سکوت مطلق، پرسشی تردید آمیز سر بر می آورد: آیا در هنگامی که عیسی غریبانه با مرگ دست وپنجه نرم می کرد، اصولا پزشکی در تیم حضور داشت؟ گر چه بسیاری از کوه نوردان کنجکاوند که پاسخ این پرسش را بیابند ولی نگارنده بر این باور است که در شرایط بروز یک فوریت پزشکی در ارتفاعات بالا،حضور پزشک در بارگاه اصلی با عدم حضورش در منطقه کاملا یکسان است و کوچکترین سودی برای بیمار یا مصدوم ندارد.
سخن آخر: مجریان نظریه منسوخ شده «پزشک مستقر در بارگاه اصلی» ناخواسته ضربه های مرگباری بر پیکر نهال نوپای هیمالیانوردی کشورمان وارد کرده اند که مرگ مظلومانه عیسی اولین پیامد آن نیست، گرچه از ته دل امیدواریم که آخرین آن باشد. مدافعان این نظریه باید سانحه ماناسلو را صادقانه و منصفانه نقد و تحلیل کنند و به جای طرح مسائلی چون «وضع نامطلوب جسمی» و «نداشتن مجوز» به این بیندیشند که اگریک پزشک کوه نورد در بارگاه چهار حضور داشت، آیا سرنوشت عیسی باز هم این گونه رقم می خورد؟ اگر به جای عیسی میرشکاری یکی از عزیزان یا بستگان خودشان این گونه غریب و بی یاور جان از کف می داد، باز هم از این رویه دفاع می کردند؟ بیایید حداقل با خودمان روراست باشیم!
* همه خبرها از شبکه اطلاع رسانی ورزشهای کوهستانی ایران «کوه نیوز» نقل به مضمون شده است.

منبع: سایت کوه نیوز


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 26 ارديبهشت 1390 - ساعت 19:46 نظرات (0)
چهارمین مرحله انتخابی تیم استان کردستان در یخچال شمالی سبلان انجام شد.
این مرحله در روز سه شنبه 90/2/20 با انجام تست آمادگی جسمانی در پایگاه قهرمانی استان شروع شد. در این مرحله آقایان سید واسع سید موسوی و ناصر محمدی به عنوان مربی، 11 نفر شرکت کننده را همراهی نمودند.
در این برنامه تکنیک های مربوط به حمل مجروح، صعود کرده ای، صعود دیواره یخی،صعود با استفاده از طناب ثابت، ایجاد کارگاه در برف و یخ، عبور از شکاف های یخی و ... .مورد آزمون قرار گرفت.  این اردو در اواخر روز جمعه 90/2/23 به پایان رسید. در این مرحله شش نفر به عنوان تیم اصلی و دو نفر به عنوان ذخیره انتخاب خواهند شد.
قله ای هفت هزارمتری برای صعود انتخاب شده است اما هنوز نام آن به صورت رسمی اعلام نگردیده است. 
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 26 ارديبهشت 1390 - ساعت 00:01 نظرات (0)

هیئت کوهنوردی  قروه گزارش نمود که مورخه 90/2/25 یک فرد مصدو م را در ارتفاعات آلما بلاغ نجات داده است.
چند نفر از اهالی کرمانشاه برای چیدن گیاهای صحرایی به ارتفاعات آلما بلاغ  رفته بودند که یکی از آنها سقوط کرده و از ناحیه پا مصدوم شده بود.
دو نفر از هیئت کوهنوردی قاجر به همراه دو نفر از اعضای هلال احمر شهرستان قروه به آلما بلاغ عزیمت نموده و فرد مصدوم را از کوه پایین آورده و به بیمارستان منتقل نمودند.
آلمابلاغ به ارتفاع 2997 متر در پایان خط الراس الوند همدان واقع شده است.
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 25 ارديبهشت 1390 - ساعت 21:56 نظرات (0)
رسانه‌هاي رسمي هندوستان اعلام كردند كه يك زن جوان اهل اين كشور موفق شد با صعود به قله اورست لقب اولين زن هندي صعود كننده به اين كوه بلند را از آن خود كند.

 «تين منا» 25 ساله كه اهل ايالت «آروناچال پرادش» هندوستان است، در مصاحبه‌اي با رسانه‌هاي رسمي اين كشور عنوان كرد: اولين زني از هند هستم كه موفق شدم به قله اورست صعود كنم.

اين زن جوان در ادامه به خبرگزاري آسوشيتدپرس خاطرنشان كرد: من در ساعت 11 صبح روز دوشنبه هفته جاري موفق شدم بر بلنداي اين قله بايستم و نام خود را به عنوان اولين زن هندي فاتح اورست به ثبت برسانم.

بر اساس اعلام كتاب ركوردهاي گنيس يك كوه نورد نپالي هم موفق شد براي بيست و يكمين بار اين قله را فتح كند و با اين كار نامش در اين كتاب به ثبت رسيد.

منبع: ایسنا

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 25 ارديبهشت 1390 - ساعت 13:59 نظرات (0)
بنا بر گزارش هیئت استان زنجان: تیم کوه نوردان هیئت زنجان که موفق به صعود قله ی "ماناسلو" در کشور نپال شده،‌ چهارشنبه  ۲۸ اردیبهشت ساعت ۲۱:۳۰  از طریق فرودگاه امام(ره) به کشور باز خواهند گشت. این گزارش حاکی است: پیکر زنده یاد "عیسی میرشکاری" نیز به احتمال فراوان تا دوشنبه ی جاری به میهن منتقل خواهد شد...
منبع: سایت فدراسیون

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 24 ارديبهشت 1390 - ساعت 16:46 نظرات (0)
12 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر مورخه 23/2/1390 از مسیر جنوبی به قله 3000 متری پنجعلی صعود نمودند.
پنجعلی در غرب شهرستان قروه قرار دارد و قله های پنجگانه آن صخره ای می باشد
اعضای شرکت کننده در برنامه:
بانوان: رویا دولتی - مهشید الماسی- پرستو فعله گری- نرگس دولتی
آقایان: طیب صالحی- کورش دره وزمی- مصطفی خالدیان- شاهین خادم -حسین سرابی- علی دولتی- بهروز اسلامی- امیر مرادی(سرپرست)


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 24 ارديبهشت 1390 - ساعت 13:33 نظرات (0)
صعود مشترک کوه نوردان نابینای «ایران»و «روسیه» به «دماوند»
به گزارش پایگاه خبری فدراسیون: یک صعود مشترک به قله‌ی «دماوند» با تعدادی از کوه نوردان نابینای ایرانی و روسی به زودی برگزار خواهد شد.

«لگينف» هماهنگ كننده طرف روسي این صعود مشترک، به منظور انجام هماهنگي ها و مذاکرات لازم با فدراسيون کوه نوردی و صعودهای ورزشی و هم‌چنين بازدید از منطقه‌ی «دماوند»، جبهه و مسیر صعود، برآورد زماني و سایر موارد،  امروز وارد کشورمان شد.
منبع : کوه نوشت

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 22 ارديبهشت 1390 - ساعت 00:09 نظرات (0)