عضویت در باشگاه قاجر

اعضای گروه قاجر در مسیر بدر 1371
نفرات ایستاده از راست: پطرس حق شناس، شهرام نعمتی، عطا آزادی، فرهاد ملک محمدی، کریمی، سیروس صالحی، جلال حنیفی، شهریار محمدی، پرویز میهی، طیب صالحی

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

صبح روز جمعه مورخ 12 تیر ماه بیس کمپ نانگاپاربات حال و هوای دیگری داشت . بارش برف بیس کمپ را سفید پوش کرده  بود . اعضاء تیم جستجو صبح زود از خواب بیدار شده بودند تا مقدمات مراسمی را که از چند روز قبل هماهنگی شده بود که بیاد سامان در بیس کمپ و با حضور کوهنوردان برگزار شود ، مهیا کنند.


احساسی عجیب و نوعی دلتنگی از جنس دیدار بر اعضاء گروه قاجر حاکم شده بود . زیرا در مکانی نزدیکتر به سامان و در همان جایی که او عاشقانه بسویش رفته بود ، بیاد او کوهنوردانی از چند کشور در کنار نزدیکان او گرد آمده بودند .


همه چیز در این روز در نانگا از جنس سادگی و زیبایی بود ، پدر سامان یک قطعه سنگ چینی را که پس از چند روز کار، عکس سامان را روی آن حک کرده بود و با تاج گلی که با گلهای پنهان شده زیر برف ، ساخته بود،  تزئین کرده بود و به یاد لحظات انتظار سامان نعمتی در چند شبی که هد لامپ او به امید امداد روشن و خاموش می شد ، یک هد لامپ روشن روی تاج گل قرار گرفته بود.


در این مراسم متنی به انگلیسی قرائت شد و پدرام نعمتی در سخنان خود در مورد حادثه ناپدید شدن سامان برای حاضران توضیحاتی داد . وی همچنین به علت حضور تیم جستجو گروه قاجر اشاره کرد و گفت که هدف این تیم به هیچ وجه صعود به قله یا انجام یک برنامه کوهنوردی صرف نیست . این تیم در نانگاپاربات حضور یافته تا ضمن عملیات جستجو بر اساس شرایط منطقه و در حد امکان ، فرصت بررسی بهتر حادثه سال گذشته را با حضور در منطقه داشته باشد . که قطعا همکاری کوهنوردان خارجی در این میان بسیار با ارزش خواهد بود .


در ادامه شعری که توسط بوریس نورمند ( کوهنورد امریکایی که سال گذشته در جریان حادثه ناپدید شدن سامان در بیس کمپ حضور داشته است ) فرستاده شده بود قرائت شد . همچنین همایون نعمتی به زبان فارسی از کلیه کوهنوردان و حاضران در مراسم تشکر کرد .


کوهنوردان و افراد بومی حاضر در مراسم که حدود 60 نفر بودند به احترام سامان 1 دقیقه سکوت کردند. در بخش پایانی مراسم ، افراد بومی طبق رسم و سنت های خود برای سامان دعا و راز و نیاز کردند .


در خاتمه از حاضران پذیرایی بعمل آمده و شرکت کنندگان از گروه قاجر برای این برنامه در کنار گرامیداشت یاد یک کوهنورد که بیانگر نوعی همبستگی در دنیای ورزش است ، تشکر کردند.

خبرگزاری کره حاضر در بیس کمپ و تعدادی از کوهنوردان از کل مراسم فیلمبرداری کردند.


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 14 تیر 1388 - ساعت 23:12 ادامه مطلب نظرات (0)
HTML clipboard

همانگونه که در اخبار قبلی آمده تیم استین در مسیر کمپ 1 به دو 2 در دیواره کین شوفر یک کوله پشتی متعلق به تیم ایران را که در جریان صعود سال گذشته بجا مانده ، پیدا کرده اند که عکس کوله را با محتویات آن در زیر مشاهده می کنید.

 

 


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 14 تیر 1388 - ساعت 23:10 ادامه مطلب نظرات (0)

طبق مكالمه ي تلفني با بيس كمپ نانگاپاربات شهرام نعمتي ديشب را در كمپ 2 سپري نموده است و امروز ساعت 13 به بيس كمپ رسيد . بنابر گزارش هواشناسي هوا تا چند روز آينده نامساعد مي باشد و امكان صعود وجود ندارد . بنابراين گزارش شهرام نعمتي 250 متر از مسير كمپ 2 به 3 را نيز كه قبلا توسط جو گارسيا ثابت گذاري شده بود را طي كرده است اما بدليل هواي بد از ادامه‌ انصراف داد . ضمنا كوهنوردان كليه تيم هاي خارجي حاضر در نانگاپاربات در بيس كمپ به سر مي برند.


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 8 تیر 1388 - ساعت 23:27 ادامه مطلب نظرات (0)

نانگاپاربات ششم تير

شهرام نعمتي امروز ( 6/4/88 ) بهمراه محمد علي ( هاي پورتر ) ساعت  3 بعدازظهر از بيس كمپ خارج شده و ساعت 5 بعدازظهر به كمپ 1 رسيدند، آنها امشب را در كمپ 1 سپري كرده و فردا عازم كمپ 2 خواهند شد فردا شب را در كمپ 2 خواهند ماند

جوگارسيا نيز پس از ثابت گذاري بين كمپ 2 و 3 بمقدار 250 متر امروزپايين آمده و ساعت 12 ظهر وارد بيس كمپ شد.

بر اساس پيش بيني اعلام شده وضعيت هوا در نانگاپاربات  طي دو روز آينده بسيار خوب مي باشد .


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 7 تیر 1388 - ساعت 00:16 ادامه مطلب نظرات (0)

اخبار بيس كمپ نانگاپاربات 4 تير

يافتن كوله پشتي تيم ايراني

كوهنوردان اهل استین  در جريان صعود به كمپ 2 در ديواره كينشوفر يك كوله پشتي يك روزه را يافتند كه عنوان مي شود متعلق به كوهنوردان ايراني است كه سال گذشته در نانگاپاربات حضور داشته اند

در بيس كمپ نانگاپاربات فيلم صعود كوهنوردان ايراني كه سال گذشته در نانگا حضور داشته اند براي 32 كوهنورد خارجي حاضر در بيس كمپ و 12 هاي پورتر نمايش داده شد . اين كوهنوردان كه هر كدام سابقه 4 تا 12 فتح قله هشت هزار متري را در كارنامه خود دارند بر اساس فيلم ارائه شده موفقيت تيم ايراني را در صعود به قله رد كردند.

همچنين 2 هاي پورتر بهمراه محمد علي كه سال گذشته در بيس كمپ حضور داشته اند عنوان مي كنند كه تيم ايراني سال گذشته در جريان صعود ، چادرهاي نصب شده تيم هاي خارجي و طناب هاي كار گذاشته راخريداري كردند.

كه اين موضوع با توجه به اينكه عنوان شده  كه بدون استفاده از هاي پورتر، صعود را انجام داده اند قابل تامل است ، زيرا همان كاري را كه قرار بوده هاي پورترها انجام دهد با خريد اين امكانات انجام شده است .  

خبرنگاران يك شبكه تلويزيوني كره اي در حال حاضر در بيس كمپ نانگا حضور دارند كه در مصاحبه با همايون نعمتي ـ  يكي از اعضاء گروه كوهنوردي قاجرـ  علت حضورو برنامه اين تيم را جويا شده ،كه همايون نعمتي در پاسخ به خبرنگار خارجي عنوان نموده : برنامه كاراين گروه  جستجو براي يافتن اثر و نشاني از سامان نعمتي كوهنورد  ايراني مي باشد  كه در جريان صعود سال  گذشته ناپديد شده است .


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 5 تیر 1388 - ساعت 00:35 ادامه مطلب نظرات (0)

بیس کمپ نانگاپاربات یکشنبه 31/3/88

پس از چند روز بارش برف، امروز یکشنبه سی و یکم خرداد شرایط برای انجام اولین مراحل صعود از مسیر کینشوفر مهیا شد. شهرام نعمتی و جو (کوهنورد پرتغالی) پس از صرف صبحانه ساعت 6:15 از بیس کمپ به سمت محل کمپ 1 در ارتفاع 5200 متری حرکت کردند. به دلیل یخ زدگی برف و همچنین برفکوبی شدن مسیر، صعود تا حدی آسان انجام شد و پس از یک ساعت و چهل پنج دقیقه به کمپ 1 رسیدند اما محل کمپ را بهمن فرا گرفته بود به گونه ای که جایی برای برپا نمودن چادر پیدا نکردند و بناچار وسایل را در داخل کیسه بار گذاشتند و به سنگی به صورت حمایت گره زدند و پس از یک ساعت به بیس کمپ باز گشتند.

تیم کره نیز امروز 200 الی 300 متر از مسیر کمپ 1 به 2 را ثابت گذاری کردند. تیم مشترک قاجر و کوهنورد پرتغالی فردا را در بیس کمپ استراحت کرده و پس فردا در ادامه کار تیم کره ای ثابت گذاری کمپ 1 به 2 را انجام خواهند داد.

از راست به چپ : شهرام نعمتی - محمد علی - همایون نعمتی - پدرام نعمتی


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 1 تیر 1388 - ساعت 01:11 ادامه مطلب نظرات (0)

همانگونه که در خبرهای قبلی آمده بود ، حد فاصل چیلاس تا بیس کمپ نانگاپاربات بر روی رودخانه ای پلی قرار دارد  که همه ساله به دلیل سیلاب های تند تخریب می شود و تردد کوهنوردها و بومیان منطقه دچار مشکل می شود. این پل با حمایت مالی تیم قاجر مستقر در بیس کمپ نانگاپاربات و شرکت ATP قرار است با استحکام لازم ساخته شود. عکس زیر از پاکستان ارسال شده که بر اساس اظهارات اعضاء تیم، محل احداث پل جدید کنار سنگ بزرگ (در عکس) می باشد.ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 1 تیر 1388 - ساعت 01:07 ادامه مطلب نظرات (0)
HTML clipboard

همونوردان سامان (گروه قاجر) در بیس کمپ نانگاپاربات

بر اساس خبر رسیده از پاکستان ، کوهنوردان ایرانی (گروه قاجر) به همراه کوهنوزد پرتغالی (جو) راس ساعت 3:30 بعد از ظهر (به وقت پاکستان) چهارشنبه مورخ 27 خرداد به بیس کمپ نانگاپاربات رسیدند. این تیم مسیر چیلاس تا بیس کمپ را در دو روز طی نمود. در حالیکه زمان صرف شده در این مسیر به طور معمول سه روز می باشد. گروه در کمال آمادگی و سلامت در زمان کوتاهتری به بیس کمپ رسیده و در آنجا مستقر شده اند.

در خصوص وضعیت هوا عنوان شده که برف در حال باریدن است و طبق آخرین اخبار هواشناسی تا دو روز آینده نیز ادامه خواهد داشت. وضعیت هوای منطقه از طریق دوستان جو در اروپا به صورت منظم بررسی و در اختیار گروه قرار داده می شود. همنین در حال حاضر ارتفاع برف در بیس کمپ حدود نیم متر می باشد.


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 27 خرداد 1388 - ساعت 21:08 ادامه مطلب نظرات (0)

شنبه مورخه 23 خرداد ساعت 14:30دو تیم پرتغال و ایران در قالب یک تیم (کوهنورد پرتغالی به نام جو joao Garcia سرپرست تیم می باشد) به سمت چیلاس حرکت کردند که بنا بر گفته راهنمای تیم (آفیسر- عبدالمنان) از اسلام آباد تا چیلاس 2 روز و از چیلاس تا بیس کمپ 2 شب در راه خواهند بود ضمنا کوهنورد پرتغالی تا کنون 12 صعود موفق به قلل 8000 متری داشته و چندی پیش نیز قله manaslu را صعود نموده است.

قابل ذکر است که راهنمای تیم در سال گذشته در هنگام وقوع حادثه در محل بیس کمپ حضور داشته و اطلاعات کاملی از چگونگی وقوع حادثه (ناپديد شدن سامان نعمتي) را نیز دارد.

گفتنی است که این دومین تلاش جو ، کوهنورد پرتغالی برای صعود به نانگا می باشد.

 

وب سایت جو : www.joaogarcia.comارسال شده در تاریخ پنج شنبه 24 خرداد 1388 - ساعت 17:14 ادامه مطلب نظرات (0)

اعضا تیم نانگاپاربات بعد از حادثه ناپدید شدن سامان نعمتی در هر فرصتی سعی کرده اند در مواجه با افکار عمومی با انواع ترفند های تبلیغاتی خود را تبرئه و از زیر فشار انتقادات خارج شوند. در یکی از تازه ترین این تلاش ها در پی مطرح شدن پرونده حادثه در مراجع قضایی ، منتظر صدور حکم نشده و در اقدامی عجولانه درخواست دادیار پرونده به دادستان ، مبنی بر صدور قرار منع تعقیب به دلیل فقدان مدارک را به عنوان تبرئه تیم قلمداد کرده و به شکل گسترده در رسانه ها و سایت های خبری منتشر نموده اند که در این رابطه همایون نعمتی پدر سامان که جهت همراهی تیم جستجو در حال حاضر در پاکستان به سر می برند ، طی تماس تلفنی اظهار داشت که پرونده مجدد توسط قاضی پرونده به دلیل نقض تحقیقات به شعبه بازپرسی برگشت داده شده است. لذا خبر تبرئه تیم نمونه دیگر از عملکرد شتاب زده اعضا تیم نانگا می باشد.
 


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 23 خرداد 1388 - ساعت 19:13 ادامه مطلب نظرات (0)