برگزاری دوره کارآموزی کوهپیمایی ( با مدرک رسمی از فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی)

شرایط شرکت در دوره کارآموزی کوهپیمایی:
1- عضویت در پرتال فدراسیون
2- بیمه پزشکی ورزشی سال جاری که دارای اعتبار باشد.
اگر در پرتال فدراسیون عضو نیستید، اینجا را کلیک کنید.
جهت صدور آنلاین بیمه ورزشی اینجا را کلیک کنید.
جهت دانلود جزوه آموزشی دوره اینجا را کلیک کنید.
جهت ثبت‌نام و هماهنگی با شماره 09189704803 آقای خالدیان تماس حاصل نمایید.

عضویت در باشگاه قاجر

اعضای گروه قاجر در غار حسن خان(قروه)1365

نفرات از راست: فردین صالحی، محمود مرادی،کامران اقدامیان، زنده یاد فردین طاهری

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

 

پنجشنبه دوم آبان ماه شهر قروه ميزبان دهها كوهنورد ازجمله اعضای تیم صعود به نانگاپاربات از شهرهاي مختلف بود كوهنورداني كه آمده بودند تا در كنار مردم شهر قروه ، مسئولين فدراسيون كوهنوردي ، مسئولين استان و شهرستان ياد و خاطره سامان نعمتي را گرامي بدارند همانگونه كه انتظار مي رفت همايش با استقبال شهروندان روبرو شد و از لحظات اوليه برنامه سالن مملو از جمعيت شد .

مراسم راس ساعت 5 بعدازظهر با تلاوت آياتي از قرآ ن كريم و پخش سرود جمهوري اسلامي ايران آغاز شد در بخش اول برنامه هاي همايش امير رشيد اميري رئیس تربيت بدني قروه ، موسي مرادياني رئيس هيات كوهنوردي استان كردستان و مهندس سيد عماد حسيني نماينده مردم قروه در مجلس شوراي اسلامي سخن گفتند . بخش دوم برنامه ها بعد از پذيرايي با سخنان همايون نعمتي پدر سامان آغاز گرديد وي گفت :

شهرام نعمتي رئيس هيات كوهنوردي قروه درسخنان خود به تاريخچه كوهنوردي قروه اشاره نمود

اقبال افلاكی دبير فدراسيون در سخنان خود گفت « هيماليا نوردي هم روي خوب دارد وهم روی بد و من هر دو را تجربه كرده ام هيماليا نوردي قصه مرگ و زندگي است اولين خطا آخرين خطاست . در كوهنوردي 95 درصد حادثه وجود دارد و 5 درصد شانس به نقل از داگ اسكات گفت ــ كسي كه 80 برنامه هيماليا نوردي انجام داده است ــ كوهنوردان حرفه اي به دو دليل مي ميرند بلند پروازي و بدشانسي .

خطاب به مردم قروه گفت كه همانقدر سامان نعمتي براي مردم شهر قروه و استان كردستان عزيز و گرامي است براي جامعه كوهنوردي نيز عزيز است و به محض اطلاع از حادثه تمام تلاشها براي امداد از طريق فدارسيون انجام گرفت . وي همچنين به حادثه گاشربروم اشاره كرد « به محض بروز حادثه در ارتفاع 7200 بطور منطقي تنها كساني كه مي توانستند امداد رساني كنند افرادنزديك به حادثه و مستقر در كمپ پشتيباني ( 3) بودند كه عمليات امداد را انجام دادند و پس از ساعت ها تلاش خود را به افراد آسيب ديده رساندند و پس از 5 شبانه روز فعاليت و تلاش آنها را به ارتفاع 5200 آورده و با هلي كوپتر به پايين انتقال داده شدند . » ود يگر اينكه گفتن واقعيت هاي هر حادثه صداقت مي خواهد ..

محمود شعاعي رئيس فدراسيون سخنران بعدي بود وي گفت «‌ سامان چه زود از ميان ما رفت با 27 بهار زندگي ، چرا رفت ؟ پاسخ به اين چراها را با اندكي تعمق و تامل مي توان يافت .

سامان نعمتي جوان پرشوري كه با رفتن خود به همه ما هشدار داد . شايد او رفت كه به ما بگويد مراقب باشيد ، راه هاي ديگري هم براي رسيدن به قله وجود دارد ، كدام قله ؟ آيا معناي قله اوج كوه است . خير قله شرف ، قله انسانيت ، كرامات انساني ، شهامت ، صداقت ، از خود گذشتگي و كمك به هم نوع.

گاه با صعود نكردن خود مي توان به قله انسانيت صعود كرد و سرافرازتر و سر بلند تر »

به تيم كره در زمان صعود به اورست اشاره كرد « در فاصله 5 دقيقه اي قله از طريق بيسيم خبردار شدن كه سرپرست تيم كره بيمار است و از همان نقطه بدون رسيدن به قله به طرف پايين برگشتند .

و همچنين « آيا نتيجه كار كوهنوردي تنها رسيدن به قله است . رسيدن به قله بهر قيمت »

در ادامه عنوان نمود « سامان نعمتي مي دانست سراغ چه مي رود و مي دانست راهي را كه مي رود امكان دارد بدون بازگشت باشد و از عواقب كار آگاه بود . اما نكته قابل توجه اجراء برنامه است . تصميمات اتخاذ شده در يك لحظه زماني بسيار سرنوشت ساز است . يك تصميم نا بجا مي تواند سلامتي همه را به خطر بياندازد . كساني كه با هيماليا آشنا هستند در رابطه با حادثه نانگا مي گويند يك نفر تلفات كم است و اين تيم مي بايست 6 نفر تلفات مي داد و حالا جاي بسي خوشحالي است كه 5 نفر بقيه در آن شرايط قراگاه 4 را پيدا كرده اند . .... سرپرست همچون فرمانده در ميدان جنگ است و بايد قاطعيت داشته باشد و نفرات تيم هم بايد روحيه ايثار و از خود گذشتگي ... را در خود تقويت كنند

امروز ما براي گراميداشت سامان در اينجا جمع شده ايم بايد از اينجا با خود پيامي ببريم . « پيشگيری از تكرار حوادث . ما در كوه هاي داخلي و خارجي كم تلفات نداشته ايم . درس گرفتن از حوادث و جلوگيري از تكرار آنها ، ارزش نهادن به كرامات و ارزشهاي انساني و رسيدن به قله شرف و انسانيت و جوانمردي و صداقت كه بسياري از آنها ــ نه اينكه سامان در ميان ما نيست ــ سرگذشت اين جوان نشان مي دهد كه در او بوده است و همنوردان او هستند و مي توانند اذعان كنند . .

من حس مي كنم سامان اينجاست روح او حاكم است تلاش گروه قاجر و نظم ايجاد شده در اين همايش همه نشان دهنده حضور سامان است .... و به خانواده نعمتي براي تربيت چنين فرزندي تبريك مي گويم .

از برنامه هاي ديگر : پخش چهار فيلم تهيه شده در رابطه با فعاليتهاي سامان در مراحل مختلف زندگی،‌قرائت شعر در مورد سامان توسط شاعر قروه ای منصور دولتي ، قرائت شعر كردي توسط خاتون حبيبي ، خواندن قطعه هاي ادبي و اشعار كوتاه توسط مجريان خوب برنامه خاتون حبيبي و بهروز يعقوبي بود

در بخش پاياني همايش به خانواده سامان نعمتي لوح تقدير اهداء گرديد . كه هنگام اهداء لوح حاضران در سالن ابراز احساسات فراوان خود را نشان دادند احساساتي آكنده با غم نبود سامان ، ارج نهادن به تلاش يك مادربراي تربيت چنين فرزندي و گراميداشت ياد و خاطره سامان عزيز

همايش با جاري نمودن اشك از ديدگان بسياري از كساني كه در سالن بودند به انتها رسيد .

برنامه روز دوم

روز جمعه مورخ 3/8/87 كوهنوردان ميهمان با جمعي از مردم قروه راس ساعت 6 صبح از چهار راه مدرس به سمت قله كوه كولاوا در نزديكي شهر حركت نمودند و ساعت 7 با رسيدن اولين مسير سنگنوردي كه سامان در سال 1378 گشايش نموده بود از لوح يادبود اين مسير به نام قاجر 2 پرده برداري بعمل آمد و با آمدن كوهنوردان به سراب و صرف صبحانه مراسم در ساعت 9 پايان يافت .

ـــ در اين همايش 22 هیات و گروه كوهنوردي از 12 شهر با 270 كوهنورد مشاركت داشتند . همچنين بيش از 750 نفر از شهروندان در اين مراسم همراهيمان نمودند


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 14 آبان 1387 - ساعت 16:45 نظرات (0)

سلام بر همگی،بهترین تصمیم چیست؟
تصور کنید شما و تیمتان در آخرین بارگاه یک قله هیمالیایی هستید (و آخرین فرصت صعود قله را دارید).
در روز حمله یکی از بهترین نفرات تیم شما خوب به نظر نمی رسد،و شما به وضوح علائم ارتفاع زدگی را در او می بینید.
او اصرار دارد صعود کند. بهترین تصمیم چیست؟
آیا به او اجازه می دهید ادامه دهد؟هنوز 7-8 ساعت تا قله راه هست.
آیا به او اجازه می دهید به تنهایی باز گردد؟


Hi every one

Imaging you and your team are on final camp on a Himalayan peak, (And it is your final chance to reach the summit).

On summit push one of your best team-mate looks not good, and you see clear sign of acute mountain sickness (AMS).

He persists to continue climbing. What is best decision?

Do you allow him to continue?there is still 7-8 hours to the top.

do you let him come back alone?

سوال مطرح شده توسط آقای علی پارسایی و  پاسخ های کوهنوردان غربی (که به احتمال زیاد اغلب آنها انگلیسی هستند) که بسیار گویا هستند و نکات جالب و آموزنده فراوانی دارند.

جهت نمایش پاسخها بر روی " ادامه" کلیک کنید


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 12 مهر 1387 - ساعت 11:08 ادامه مطلب نظرات (0)
تا دیروز به اروپایی‌ها خرده می‌گرفتیم و می‌گفتیم آنها فقط صعود برایشان مهم است و عاطفه ندارند ولی حالا خودمان داریم کارهای آنها را تکرار می‌کنیم. اینها فرد مبتلا به ادم را جا گذاشتند و خودشان به صعود ادامه دادند. این افراد با ارتفاع بالای شش هزار متر آشنایی ندارند. تهیه بلیت و تدارکات مناسب شرط لازم برای یک صعود موفق است اما، شرط کافی نیست....

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 5 مهر 1387 - ساعت 19:54 ادامه مطلب نظرات (0)
شنبه مورخ 12/5/87 ساعت 23 اعضای تیم وارد ایران شدند، فرودگاه مملو از جمعیتی بود که هر یک در انتظار دیدار عزیز خود لحظه شماری می کردند، ما نیز یعنی اعضای گروه کوهنوردی قاجر در آنجا بودیم.

 

- بودیم تا شاید حضورمان اشاره ای باشد هر چند مختصر و کوچک به منش و همیت بزرگ سامان این دوست و همنورد عزیز و همیشه جاوید گروه با همتی به بلندای مرتفع ترین قله ی جهان و عزمی به سرسختی سخت ترین آنها.

 

- بودیم زیرا که خوب می دانستیم، خواسته سامان بر این است تا در آغوش کشیم این افتخار ملی را و نیز غرق در شادباش و تبریک نماییم همنوردان او را.

 

- بودیم تا با اشکهایمان بدرقه کنیم تصویر سامان را به این امید که روزی به استقبال او خواهیم آمد و این بار با لبانی خندان و چشمهایی پر ز اشک.

 

- و بالاخره بودیم به امید یافتن پاسخی از دلیل تنهایی سامان عزیزمان.


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 27 مرداد 1387 - ساعت 00:47 ادامه مطلب نظرات (0)
و حکایتی از داستان امداد رسانی باشگاه دماوند باشگاهی با 55 سال سابقه درخشان کوهنوردی

 

  ساعت 10 صبح روز جمعه 28 تیر ماه بود که خانم خلیلی مسئول روابط عمومی باشگاه دماوند با خانواده نعمتی تماس گرفت:   " سامان دیروز ساعت 8 و 30 دقیقه از گروه جدا شده تا به سمت قله حرکت کند"

.... به راستی سامان در آن لحظات به چه فکر می کرده آیا حتی برای لحظه ای تصور کرده است که از این به بعد تنها خواهد بود، البته که خدا هست...

ادامه مطلب را در "ادامه متن" بخوانید.


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 27 مرداد 1387 - ساعت 00:46 ادامه مطلب نظرات (1)
تناقض و ابهام در اخبار مربوط به ناپدید شدن سامان در نانگاپاربات و نحوه امداد رسانی همه را تا حدی مات و مبهوت کرده است و اینکه این رویه آخر به کجا خواهد رسید و چه پیام تکمیلی خواهد داشت؟

البته در این زمان نمی خواهیم به این موضوعات بپردازیم زیرا سنگینی مطالب ضد و نقیض عنوان شده و مقصر تراشی ها در مقابل نبود سامان چیزی به حساب نمی آید که فکر خود را به آن مشغول کنیم، هر چند که این موضوعات در زمان مناسب جهت اصلاح جامعه کوهنوردی نیازمند  بررسی می باشد.


ادامه مطلب را در "ادامه متن" بخوانید.ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 27 مرداد 1387 - ساعت 00:42 ادامه مطلب نظرات (0)
بیوگرافی
سامان نعمتی در سال 1360 در شهر قروه دیده به جهان گشود و از همان اوان کودکی دل به کوه سپرد و ارتفاعات شهر قروه را در کنار پدر و عموی خود تجربه کرد، احداث پناهگاههای بدر و پریشان نقطه عطفی دیگر در فعالیتهای کوهنوردی سامان بود، او با همه ی خردسالی به همراه دیگران در ساخت این دو پناهگاه مشارکتی جدی و چشم گیر داشت، در همین ایام به عنوان جوانترین عضو گروه قاجر به اکثر قلل قروه و همدان صعود کرد، او که در پانزده سالگی به سنگ نوردی روی آورده بود با گذراندن کارآموزی سنگنوردی در هجده سالگی فضای وسیعتری را پیش روی خود دید، جایی که بتواند با بسیاری از محدودیت های حاکم بر زندگی ماشینی محور مبارزه ای آرام و بدور از سروصدا داشته باشد.

ادامه مطلب را در "ادامه متن" بخوانید .


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 27 مرداد 1387 - ساعت 00:30 ادامه مطلب نظرات (6)