عضویت در باشگاه قاجر

نفرات از راست: وفا فریدونیان-افشین بیگلری-پرویز نویدی-فردین صالحی

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

شعاعی در گفتگو با اعتماد ملی:

اصلا‌ تيم نانگاپاربات قله را فتح نكرده

مؙ?ود شعاعی

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
دفاعيات محمود شعاعي ‌رئيس فدراسيون كوهنوردي بعد از مفقود شدن پزشك تيم ملي اميد در ارتفاعات هيماليا؛ به بهاءلو گفته بوديم به قله نرود

با توجه به اتفاقات چند ماه اخير و كشته شدن چند كوهنورد ايراني در ارتفاعات هيماليا، فدراسيون كوهنوردي با انتقادات زيادي روبه‌رو بوده است. به‌خصوص اينكه مسوولا‌ن فدراسيون تمايل چنداني براي پاسخگويي به افكار عمومي نشان نداده بودند و حتي اتفاقاتي نظير لنين كه منجر به كشته شدن دو كوهنورد شد، بازتاب خبري هم نداشت.

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 12 آذر 1387 - ساعت 16:53 ادامه مطلب نظرات (0)
HTML clipboard

يكي ديگر از مطالبي كه تيم نانگا در سايت ايرانين چلنجر قرار داده اند و آن را سندي دال بر تبرئه خود مي دانند نظرات بوريس نورمند در مورد حادثه است . البته همانگونه كه بوريس نورمند يك بار براي نجات اعضاء تيم ‌ــ نه سامان ‌ـ به نانگا رفته بود تعجب آور نيست كه براي بار دوم  نيز به ميدان بيايد   نورمند در نوشته خود ضمن تشريح  نحوه آمدنش  به نانگا به ناتواني تيم  و همچنين ناراحتي اعضاء در مورد سامان اشاره مي كند و در بخش پاياني تحليل زير را دارد .

« نمي توانم ادعا كنم كه كمك من به تيم ايراني نوعي عمليات نجات بوده است. من صرفا در زماني بحراني در صحنه حاضر بودم تا اطمينان حاصل كنم آنان مي توانند به گونه اي منطقي بر آرزوهاي قابل درك اما انتحاري خود كه منجر به عملكردهايي از آن قسم شد فايق آيند. پنج كوه نورد تقريبا بي هيچ شكي بدون من هم قادر به انجام دقيق و محتاطانه اين كار بودند ............

 


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 28 آبان 1387 - ساعت 17:02 ادامه مطلب نظرات (0)
HTML clipboard

به فاتح قلل كي2 و نانگاپاربات بگویید : بزرگترین اشتباه او آن بود که انسانیت را فراموش کرده بود

 

باز هم یک تریبون و روزنامه جدید که در اختیار سرپرست فنی تیم قرار گرفت  مثل همیشه صحبتهای تازه ونو .

خیلی جالب است که در هر برهه، بنا بر مقتضیات آن زمان صحبتها و حرفهای تازه های از جانب اعضای تیم به خصوص کاظم فریدیان و سهند عقدایی می شنویم و این بار خبر گزاری فارس و کاظم فریدیان :

در ابتدای این گزارش کاظم فریدیان اشاره به سه بار جلسه ارائه گزارش نموده است ،بله ایشان درست می گویند گزارشی که در هر سه بار آن بعد از کلی تناقض گویی در زمانی که تیم تازه باز گشته بود یک سری از جملات مشخص و از پیش تعیین شدهای ارائه می شود تا به هر نحوی و به هر صورت ممکن عمق فاجعه کم رنگ شود و این در حالی است که هر بار با ارائه گزارش و آن مطالب انحطاط اخلاقی بیشتری را به وجود می آورد همانند "آدمهای درجه یک فقط به قله فکر می کنند "، " ما به خاطر قله از هر چیزی می گذریم " ، " ما سامان را رها نکردیم، سامان از ما جدا شد "،" سامان خود را از ما قایم کرده بود" و ... ، و جالب تر این که این جملات با طرفداری پیشکسوتان کوهنوردی و با شگاههای بزرگ مثل دماوند و انجمن کوهنوردی همراه است و مثل کوه پشت این جملات ایستاده اند و با انتشار بیانیه های مختلف آنها را تایید می کنند !


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 28 آبان 1387 - ساعت 16:56 ادامه مطلب نظرات (0)
HTML clipboard

شرکت کوهنوردان قروه درمراسم اولین سالگردمرگ نابهنگام مقبل هنرپژوه در بوکان


به مناسبت اولین سالگرد مرگ نابهنگام هیمالیانورد غرب کشور مقبل هنرپژوه عضو تیم ملی کوهنوردی روز جمعه مورخ 22/8/87 مراسمی در سالن سینمای وحدت شهر بوکان برگزار شد . در این مراسم کوهنوردانی از استانهای کردستان ، آذربایجان غربی و تعدادی دیگر از شهرهای کشور وهمچنین جمع کثیری از مردم بوکان حضور داشتند . مراسم  ساعت نه چهل و پنج دقیقه آغاز شد . رقیه سعده ئی عضو تیم ملی بانوان به نمایندگی از هیات کوهنوردی بوکان به حاضران خیر مقدم گفت . در ادامه فرماندار و نماینده مردم بوکان در مجلس و رئیس شورای شهر بوکان سخنرانی کردند . که در گفته های خود به جایگاه مقبل در میان مردم و ویژگیهای شاخص این قهرمان ارزنده اشاره داشتند . در بخش میانی برنامه فیلمی دیدنی تهیه شده در خصوص مقبل پخش شد که مورد استقبال گرم حاضرین قرار گرفت . از برنامه های دیگر قرائت شعر به زبان کردی بود .

 

 


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 28 آبان 1387 - ساعت 16:49 ادامه مطلب نظرات (0)
 

پنجشنبه دوم آبان ماه شهر قروه ميزبان دهها كوهنورد ازجمله اعضای تیم صعود به نانگاپاربات از شهرهاي مختلف بود كوهنورداني كه آمده بودند تا در كنار مردم شهر قروه ، مسئولين فدراسيون كوهنوردي ، مسئولين استان و شهرستان ياد و خاطره سامان نعمتي را گرامي بدارند همانگونه كه انتظار مي رفت همايش با استقبال شهروندان روبرو شد و از لحظات اوليه برنامه سالن مملو از جمعيت شد .

مراسم راس ساعت 5 بعدازظهر با تلاوت آياتي از قرآ ن كريم و پخش سرود جمهوري اسلامي ايران آغاز شد در بخش اول برنامه هاي همايش امير رشيد اميري رئیس تربيت بدني قروه ، موسي مرادياني رئيس هيات كوهنوردي استان كردستان و مهندس سيد عماد حسيني نماينده مردم قروه در مجلس شوراي اسلامي سخن گفتند . بخش دوم برنامه ها بعد از پذيرايي با سخنان همايون نعمتي پدر سامان آغاز گرديد وي گفت :

شهرام نعمتي رئيس هيات كوهنوردي قروه درسخنان خود به تاريخچه كوهنوردي قروه اشاره نمود

اقبال افلاكی دبير فدراسيون در سخنان خود گفت « هيماليا نوردي هم روي خوب دارد وهم روی بد و من هر دو را تجربه كرده ام هيماليا نوردي قصه مرگ و زندگي است اولين خطا آخرين خطاست . در كوهنوردي 95 درصد حادثه وجود دارد و 5 درصد شانس به نقل از داگ اسكات گفت ــ كسي كه 80 برنامه هيماليا نوردي انجام داده است ــ كوهنوردان حرفه اي به دو دليل مي ميرند بلند پروازي و بدشانسي .

خطاب به مردم قروه گفت كه همانقدر سامان نعمتي براي مردم شهر قروه و استان كردستان عزيز و گرامي است براي جامعه كوهنوردي نيز عزيز است و به محض اطلاع از حادثه تمام تلاشها براي امداد از طريق فدارسيون انجام گرفت . وي همچنين به حادثه گاشربروم اشاره كرد « به محض بروز حادثه در ارتفاع 7200 بطور منطقي تنها كساني كه مي توانستند امداد رساني كنند افرادنزديك به حادثه و مستقر در كمپ پشتيباني ( 3) بودند كه عمليات امداد را انجام دادند و پس از ساعت ها تلاش خود را به افراد آسيب ديده رساندند و پس از 5 شبانه روز فعاليت و تلاش آنها را به ارتفاع 5200 آورده و با هلي كوپتر به پايين انتقال داده شدند . » ود يگر اينكه گفتن واقعيت هاي هر حادثه صداقت مي خواهد ..

محمود شعاعي رئيس فدراسيون سخنران بعدي بود وي گفت «‌ سامان چه زود از ميان ما رفت با 27 بهار زندگي ، چرا رفت ؟ پاسخ به اين چراها را با اندكي تعمق و تامل مي توان يافت .

سامان نعمتي جوان پرشوري كه با رفتن خود به همه ما هشدار داد . شايد او رفت كه به ما بگويد مراقب باشيد ، راه هاي ديگري هم براي رسيدن به قله وجود دارد ، كدام قله ؟ آيا معناي قله اوج كوه است . خير قله شرف ، قله انسانيت ، كرامات انساني ، شهامت ، صداقت ، از خود گذشتگي و كمك به هم نوع.

گاه با صعود نكردن خود مي توان به قله انسانيت صعود كرد و سرافرازتر و سر بلند تر »

به تيم كره در زمان صعود به اورست اشاره كرد « در فاصله 5 دقيقه اي قله از طريق بيسيم خبردار شدن كه سرپرست تيم كره بيمار است و از همان نقطه بدون رسيدن به قله به طرف پايين برگشتند .

و همچنين « آيا نتيجه كار كوهنوردي تنها رسيدن به قله است . رسيدن به قله بهر قيمت »

در ادامه عنوان نمود « سامان نعمتي مي دانست سراغ چه مي رود و مي دانست راهي را كه مي رود امكان دارد بدون بازگشت باشد و از عواقب كار آگاه بود . اما نكته قابل توجه اجراء برنامه است . تصميمات اتخاذ شده در يك لحظه زماني بسيار سرنوشت ساز است . يك تصميم نا بجا مي تواند سلامتي همه را به خطر بياندازد . كساني كه با هيماليا آشنا هستند در رابطه با حادثه نانگا مي گويند يك نفر تلفات كم است و اين تيم مي بايست 6 نفر تلفات مي داد و حالا جاي بسي خوشحالي است كه 5 نفر بقيه در آن شرايط قراگاه 4 را پيدا كرده اند . .... سرپرست همچون فرمانده در ميدان جنگ است و بايد قاطعيت داشته باشد و نفرات تيم هم بايد روحيه ايثار و از خود گذشتگي ... را در خود تقويت كنند

امروز ما براي گراميداشت سامان در اينجا جمع شده ايم بايد از اينجا با خود پيامي ببريم . « پيشگيری از تكرار حوادث . ما در كوه هاي داخلي و خارجي كم تلفات نداشته ايم . درس گرفتن از حوادث و جلوگيري از تكرار آنها ، ارزش نهادن به كرامات و ارزشهاي انساني و رسيدن به قله شرف و انسانيت و جوانمردي و صداقت كه بسياري از آنها ــ نه اينكه سامان در ميان ما نيست ــ سرگذشت اين جوان نشان مي دهد كه در او بوده است و همنوردان او هستند و مي توانند اذعان كنند . .

من حس مي كنم سامان اينجاست روح او حاكم است تلاش گروه قاجر و نظم ايجاد شده در اين همايش همه نشان دهنده حضور سامان است .... و به خانواده نعمتي براي تربيت چنين فرزندي تبريك مي گويم .

از برنامه هاي ديگر : پخش چهار فيلم تهيه شده در رابطه با فعاليتهاي سامان در مراحل مختلف زندگی،‌قرائت شعر در مورد سامان توسط شاعر قروه ای منصور دولتي ، قرائت شعر كردي توسط خاتون حبيبي ، خواندن قطعه هاي ادبي و اشعار كوتاه توسط مجريان خوب برنامه خاتون حبيبي و بهروز يعقوبي بود

در بخش پاياني همايش به خانواده سامان نعمتي لوح تقدير اهداء گرديد . كه هنگام اهداء لوح حاضران در سالن ابراز احساسات فراوان خود را نشان دادند احساساتي آكنده با غم نبود سامان ، ارج نهادن به تلاش يك مادربراي تربيت چنين فرزندي و گراميداشت ياد و خاطره سامان عزيز

همايش با جاري نمودن اشك از ديدگان بسياري از كساني كه در سالن بودند به انتها رسيد .

برنامه روز دوم

روز جمعه مورخ 3/8/87 كوهنوردان ميهمان با جمعي از مردم قروه راس ساعت 6 صبح از چهار راه مدرس به سمت قله كوه كولاوا در نزديكي شهر حركت نمودند و ساعت 7 با رسيدن اولين مسير سنگنوردي كه سامان در سال 1378 گشايش نموده بود از لوح يادبود اين مسير به نام قاجر 2 پرده برداري بعمل آمد و با آمدن كوهنوردان به سراب و صرف صبحانه مراسم در ساعت 9 پايان يافت .

ـــ در اين همايش 22 هیات و گروه كوهنوردي از 12 شهر با 270 كوهنورد مشاركت داشتند . همچنين بيش از 750 نفر از شهروندان در اين مراسم همراهيمان نمودند


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 14 آبان 1387 - ساعت 16:45 نظرات (0)

سلام بر همگی،بهترین تصمیم چیست؟
تصور کنید شما و تیمتان در آخرین بارگاه یک قله هیمالیایی هستید (و آخرین فرصت صعود قله را دارید).
در روز حمله یکی از بهترین نفرات تیم شما خوب به نظر نمی رسد،و شما به وضوح علائم ارتفاع زدگی را در او می بینید.
او اصرار دارد صعود کند. بهترین تصمیم چیست؟
آیا به او اجازه می دهید ادامه دهد؟هنوز 7-8 ساعت تا قله راه هست.
آیا به او اجازه می دهید به تنهایی باز گردد؟


Hi every one

Imaging you and your team are on final camp on a Himalayan peak, (And it is your final chance to reach the summit).

On summit push one of your best team-mate looks not good, and you see clear sign of acute mountain sickness (AMS).

He persists to continue climbing. What is best decision?

Do you allow him to continue?there is still 7-8 hours to the top.

do you let him come back alone?

سوال مطرح شده توسط آقای علی پارسایی و  پاسخ های کوهنوردان غربی (که به احتمال زیاد اغلب آنها انگلیسی هستند) که بسیار گویا هستند و نکات جالب و آموزنده فراوانی دارند.

جهت نمایش پاسخها بر روی " ادامه" کلیک کنید


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 12 مهر 1387 - ساعت 11:08 ادامه مطلب نظرات (0)
تا دیروز به اروپایی‌ها خرده می‌گرفتیم و می‌گفتیم آنها فقط صعود برایشان مهم است و عاطفه ندارند ولی حالا خودمان داریم کارهای آنها را تکرار می‌کنیم. اینها فرد مبتلا به ادم را جا گذاشتند و خودشان به صعود ادامه دادند. این افراد با ارتفاع بالای شش هزار متر آشنایی ندارند. تهیه بلیت و تدارکات مناسب شرط لازم برای یک صعود موفق است اما، شرط کافی نیست....

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 5 مهر 1387 - ساعت 19:54 ادامه مطلب نظرات (0)
شنبه مورخ 12/5/87 ساعت 23 اعضای تیم وارد ایران شدند، فرودگاه مملو از جمعیتی بود که هر یک در انتظار دیدار عزیز خود لحظه شماری می کردند، ما نیز یعنی اعضای گروه کوهنوردی قاجر در آنجا بودیم.

 

- بودیم تا شاید حضورمان اشاره ای باشد هر چند مختصر و کوچک به منش و همیت بزرگ سامان این دوست و همنورد عزیز و همیشه جاوید گروه با همتی به بلندای مرتفع ترین قله ی جهان و عزمی به سرسختی سخت ترین آنها.

 

- بودیم زیرا که خوب می دانستیم، خواسته سامان بر این است تا در آغوش کشیم این افتخار ملی را و نیز غرق در شادباش و تبریک نماییم همنوردان او را.

 

- بودیم تا با اشکهایمان بدرقه کنیم تصویر سامان را به این امید که روزی به استقبال او خواهیم آمد و این بار با لبانی خندان و چشمهایی پر ز اشک.

 

- و بالاخره بودیم به امید یافتن پاسخی از دلیل تنهایی سامان عزیزمان.


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 27 مرداد 1387 - ساعت 00:47 ادامه مطلب نظرات (0)
و حکایتی از داستان امداد رسانی باشگاه دماوند باشگاهی با 55 سال سابقه درخشان کوهنوردی

 

  ساعت 10 صبح روز جمعه 28 تیر ماه بود که خانم خلیلی مسئول روابط عمومی باشگاه دماوند با خانواده نعمتی تماس گرفت:   " سامان دیروز ساعت 8 و 30 دقیقه از گروه جدا شده تا به سمت قله حرکت کند"

.... به راستی سامان در آن لحظات به چه فکر می کرده آیا حتی برای لحظه ای تصور کرده است که از این به بعد تنها خواهد بود، البته که خدا هست...

ادامه مطلب را در "ادامه متن" بخوانید.


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 27 مرداد 1387 - ساعت 00:46 ادامه مطلب نظرات (1)
تناقض و ابهام در اخبار مربوط به ناپدید شدن سامان در نانگاپاربات و نحوه امداد رسانی همه را تا حدی مات و مبهوت کرده است و اینکه این رویه آخر به کجا خواهد رسید و چه پیام تکمیلی خواهد داشت؟

البته در این زمان نمی خواهیم به این موضوعات بپردازیم زیرا سنگینی مطالب ضد و نقیض عنوان شده و مقصر تراشی ها در مقابل نبود سامان چیزی به حساب نمی آید که فکر خود را به آن مشغول کنیم، هر چند که این موضوعات در زمان مناسب جهت اصلاح جامعه کوهنوردی نیازمند  بررسی می باشد.


ادامه مطلب را در "ادامه متن" بخوانید.ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 27 مرداد 1387 - ساعت 00:42 ادامه مطلب نظرات (0)