قله زرینه کوه دورنمای قله دماوند با 1387
نفرات نشسته از راست ردیف اول: شهرام نعمتی، شاهین کوثری، عبدالله سنگین آبادی، عطا کوثری، شعله اکبری، مجید رضایی،طیب صالجی
نفرات نشسته ردیف دوم: مشتاق لقایی، لیلا صالحی، مهشید الماسی، یاسمن نعمتی، علی فعله گری، پگاه عزتی، صدیقه نوربخش

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

به مناسبت روز جهانی کوهستان، «رضا زارعی» رئیس فدراسیون کوه‌نوردی پیامی را به شرح ذیل عنوان داشت:
 «به نام خالق زیبائی ها»
امروزه اهمیت حفاظت از محیط کوهستان به عنوان یکی از حساس ترین اکوسیستم های موجود بر روی زمین تا جایی است که در بسیاری از کشورها قوانین و رهیافت های ویژه ای در راستای آن در نظر گرفته شده است. می توان گفت روز جهانی کوهستان، نماد عزم بین المللی در حفظ محیط کوهستان و نشانی از اهمیت و اعتبار مناطق کوهستانی در  سراسر کره ی خاکی است.
ما در فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی، اعتقاد داریم جامعه­ ی کوهنوردی رو به رشد ما، در زمینه­ ی محیط زیست بیش از هرچیز نیازمند آموزش و آگاه سازی است و به همین دلیل پایه و اساس برنامه های این فدراسیون بر اصل آموزش استوار شده است. تهیه­ ی جزوه­ ی آموزشی مبانی محیط زیست کوهستان با تلاش چندین ماهه­ ی تنی چند از دوستان و استاتید نقطه­ ی آغازین این راه در فدراسیون کوهنوردی است.
خاطر نشان می‌گردد؛ ادامه­ ی فعالیت ها از طریق کارگروه­های استانی محیط زیست و پیرو آن، همه­ گیر شدن موضوع حفظ محیط کوهستان ، ارتباطات موثر و سازنده با تشکل های مردم نهاد زیست محیطی در سطح کشور و پیاده سازی الگوهای استاندارد جهانی محیط زیست کوهستان در ایران از دیگر اهداف تعریف شده کارگروه محیط زیست فدراسیون کوهنوردی است.
بدیهی است در زمینه­ ی محیط زیست کوهستان، سخن برای گفتن بسیار است بهمین دلیل از تمامی صاحب نظران این عرصه خواهشمندیم که ما را از نظرات ارزشمند خود بی بهره نسازند.
در ادامه؛ لازم می‌دانیم «روز جهانی کوهستان» را به یکایک عاشقان کوه و کوهستان، طبیعت دوستان و به خصوص آنانکه در راه صیانت از منابع عظیم و سرمایه‌های ارزشمند کشورمان در مناطق کوهستانی به عنوان یکی از زیستگاه‌های مهم و در معرض تخریب از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند؛ صمیمانه تبریک و تهنیت و دستمریزاد عرض نمائیم. همواره چون کوه استوار و پاک باشید.
 منبع : سایت فدراسیون کوهنوردی


ارسال شده در تاریخ شنبه 22 آذر 1393 - ساعت 10:30 نظرات (0)

کوه‌نورد ایرانی که در آستانه ثبت یک رکورد جهانی و قرار گرفتن بین 31 کوه‌نورد ماندگار جهان است، از اینکه ماه‌هاست نتوانسته وزیر ورزش و جوانان را ملاقات کند گلایه دارد!
به گزارش خبرنگار مهر، عظیم قیچی‌ساز با فتح سیزده قله بالای هشت هزار متر دنیا در آستانه ثبت یک رکورد تاریخی قرار گرفته است. رکوردی که تنها 31 کوهنورد در طول تاریخ به آن دست یافته‌اند. این اتفاق قرار است بهار سال آینده رخ بدهد تا این افتخار بزرگ نصیب ورزش ایران شود اما او در فاصله چند ماه این اتفاق تاریخی از کم توجهی‌ها دلخور است. بی محلی‌هایی که از سوی مسئولان ورزش صورت گرفته او را آزرده خاطر کرده و انگیزه‌هایش را کم کرده است با این حال عظیم قیچی‌ساز عزم جدی برای پایان پروژه خود دارد. این کوه‌نورد با حضور در خبرگزاری مهر از شرایطی که برایش پیش آمده و پروژه‌ای که به دنبال اتمام آن است حرف زد که متن این گفتگو را در زیر می خوانید:
مصاحبه در ادامه مطلب.....ارسال شده در تاریخ شنبه 22 آذر 1393 - ساعت 10:20 ادامه مطلب نظرات (1)
روابط عمومی گروه کوه نوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ جمعه 21 آذر 1393 - ساعت 19:47 نظرات (0)
«جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها» فرصتی است برای معرفی نوشتارهایی که به آموزش و ارتقای کوه‌نوردی، و به حفاظت از محیط زیست کوهستان کمک کرده‌اند. این جشنواره که نخستین دوره‌ی آن در 20 آذر ماه 1393 از سوی بنیاد محمدی‌فر و انجمن کوه‌نوردان ایران، هم‌زمان با «روز جهانی کوهستان» برگزار می‌شود، از این پس هر دو سال یک‌بار برگزار خواهد شد.
در این جشنواره به پدیدآوردندگان کتاب‌ها و مقاله‌ها، تندیس، لوح سپاس، و جایزه‌ی نقدی داده می‌شود.

روز جهانی کوهستان
از سال 2002  سازمان ملل متحد، 11 دسامبر را به عنوان روز جهانی کوهستان (International Mountain Day) نام‌گذاری کرده است. انجمن کوه‌نوردان ایران از سال 1384 با همکاری باشگاه‌های ورزشی و فرهنگی مختلف، همه ساله به این مناسبت، همایش‌ها و صعودها و برنامه‌های پاک‌سازی کوهستان، و همچنین کارهای رسانه‌ای چندی به انجام رسانده است. انجمن، این روز را روز «تجدید پیمان کوه‌نوردان برای حفاظت از کوهستان‌ها» می‌داند. در عین حال، این روز، همیشه فرصتی بوده است برای دیدارهای دوستانه و تلاش برای تعمیق سرمایه‌ی اجتماعی از این رهگذر.
منبع: دیده بان کوهستان


ارسال شده در تاریخ سه شنبه 18 آذر 1393 - ساعت 18:44 نظرات (0)
کمک های اولیه ودرمان مصدومان: کمکهای اولیه به مجموعه فعالیت ها واقداماتی که  بلافاصله به فردآسیب دیده یا مجروحان حادثه صورت می گیرد، تا از عواملی که زندگی و سلامت آنها را تهدید می کند ، جلوگیری کرده و از وخامت  آسیب ایجاد شده و تا رسیدن پزشک به محل حادثه و یا رساندن آنها به مراکز درمانی ادامه پیدا میکند گفته میشود .
صدمات ناشی از بهمن و راه‌های درمان
بهتر آنست که کمکهای اولیه پیرامون مصدومین بهمن در یک دوره کامل،مرتبط وتخصصی بصورت نظری و عملی فرا گرفته  شود.
قبل از هر کار از باز بودن راههای تنفسی اطمینان حاصل پیدا کنید .
(در ادامه به گونه هایی از این صدمات  اشاره مینمائیم که هرچند کافی نیست ولی مفید است . توجه داشته باشید که موارد گفته شده نمونه هایی از آسیبهای است که ممکن است رخ بدهد وموارد بسیار دیگری وجود دارد . )....ارسال شده در تاریخ دوشنبه 17 آذر 1393 - ساعت 07:55 ادامه مطلب نظرات (0)
فراخوان کارگاه آموزشی عکاسی در ترکیه
س از برگزاري اولين و دومين  گردهمايي ( ٢٠١١ فرانسه و ٢٠١٣ ايتاليا ) تركيه ميزبان سومين گردهمايي عكاسان غار با رويكرد آشنايي عكاسان غار سراسر دنيا با يكديگر و همچنين تبادل اطلاعات و روش هاي مختلف عكاسي در غار مي بأشد .هدف اصلی از این همایش تنها دیدار دوستان از کشورهای مختلف و آشنا شدن با غارنوردان سراسر دنیاست تا بتوانند تجربیات خودمان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.
محل برگزاری:
پینارباسی، کاستامونو، ترکیه  میباشد. که در نزدیکی پارک ملی کور مونتاین قرار دارد
این پارک دارای منطقه ای کارستیک میباشد که بسیار منحصر بفرد است.
بازدیدکنندگان این پارک میتوانند چشم اندازی عالی و زیبا از دریای سیاه  را در بالای جنگلهای این منطقه کارستیک مشاهده نمایند.(GoogleMaps link) 
تاریخ برگزاری:
شنبه ۲۵ جولای الی ۱ آگوست  ۲۰۱۵ - برابر با  ۳ مرداد  الی ۱۱ مرداد  ۱۳۹۴ 
هزینه شرکت در گردهمایی :
                           ٢٥٠ يورو بابت اسكان ،غذا ،حمل نقل تا دهانه غار 
                                  ٤٠ يورو در صورت استفاده از اتاقهاي خصوصي 
                                  ٧٠ يورو هزينه اتوبوس از إستانبول تا محل برگزاري 
                                  هزينه هاي احتمالي أقامت در إستانبول به عهده شركت كنندگان مي باشد
حضور در اين گردهمايي صرفا با دعوت رسمي و پس از پذيرش رزومه عكاسان توسط كميته برگزاركننده خواهد بود . 
(أفراد دعوت شده از ايران ٢ عكاس و ۴ كمك عكاس  مي باشد)

با ارزوی موفقیت
مورات اگری کاووک 
منبع: انجمن غار و غارشناسی ایرانیان
 

ارسال شده در تاریخ شنبه 15 آذر 1393 - ساعت 14:25 نظرات (0)
به گزارش کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون؛ پیرو اطلاعیه قبلی مبنی بر برگزاری یک دوره آموزشی عکسبرداری در غار با حضور گروهی ۱۰ نفره از کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، انگلیس و اسپانیا و آخرین هماهنگی‌های صورت گرفته با سرپرست مدرسین دوره (Philippe Crochet) این دوره در بازه ۱۳ لغایت ۱۸ آوریل ۲۰۱۵ ( ۲۴ لغایت ۲۹ فروردین ماه سال ۱۳۹۴)برگزار خواهد شد.
لذا از کلیه علاقه‌مندان به عکاسی غار دعوت می‌شود به منظور هر چه بهتر و پربارتر برگزار شدن این برنامه حداکثر تا پایان دی ماه سال ۹۳ از طریق مراجعه به پورتال کارگروه غارنوردی به آدرس caving.msfi.ir پیش ثبت‌نام نموده و پیشنهادات خود را در خصوص غارهای مناسب، با کارگروه غارنوردی فدراسیون در میان بگذارند.
مقتضی است کلیه هیات‌ها، گروه‌ها، باشگاه‌ها و تشکل‌ها نسبت به اطلاع‌رسانی وسیع و سریع به افراد علاقه‌مند، اقدام نمایند.
(Philippe Crochet) سرپرست مدرسین این دوره از سال ۱۹۷۰ غارنوردی را آغاز کرده است وی از اوایل فعالیت خود به عکاسی در غار متمایل شد و در سال ۱۹۷۴ باشگاهی را در همین موضوع تاسیس کرد، او به خاطر علاقه اش به دنیای زیر زمین به تحصیل رشته هیدرولوژی در دانشگاه «مون پلیه» پرداخت و در سال ۱۹۸۳ موفق به اخذ دکترا در این رشته گردید. این عکاس شاخص، علاوه بر عکاسی غار در دیگر شاخه‌های عکاسی طبیعت نیز فعال است که نمونه کارهای وی را می‌توانید در سایت شخصی وی ملاحظه نمایید:http://www.philippe-crochet.com
منبع: فدراسیون کوهنوردی

ارسال شده در تاریخ شنبه 15 آذر 1393 - ساعت 14:22 نظرات (0)
۲۰۱۴ گرم‌ترین سال ثبت شده در تاریخ هواشناسی است، سازمان جهانی هواشناسی ادعای وقفه در روند گرم شدن کره زمین را رد کرده است.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سازمان جهانی هواشناسی روز چهارشنبه ۱۲ آذر اعلام کرد که دمای کره زمین در ماه‌های ژانویه تا اکتبر به طور متوسط ۰.۵۷ درجه سانتیگراد بالاتر از حد متوسط بوده و شبیه دمای سال ۲۰۱۰ است.
این گزارش حاکی است که دمای اقیانوس‌ها در یک دوره ۹ ماهه رکوردی تازه به جا گذاشت. در همین دوره دمای زمین نزدیک به چهار یا پنج رکورد هوای گرمی است که از ابتدای ثبت دمای هوا در قرن نوزدهم گزارش شده است.
گزارش تازه سازمان جهانی هواشناسی در نشست آب و هوایی لیما پایتخت پرو و در مقر این نهاد در ژنو منتشر شد.
میشل ژارو دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی در بیانیه‌ای گفت: «این داده‌های موقت که به اطلاعاتی که تا پایان سال ۲۰۱۴ جمع آوری خواهد شد مشروط است، نشان می‌دهد که از ۱۵ گرمترین سال ثبت شده، ۱۴ سال در قرن ۲۱ بوده‌اند. گرم شدن هوای زمین متوقف نشده است».
اما مخالفان با اشاره به وقفه در افزایش دمای زمین از سال ۱۹۹۸، سالی که دمای هوا به طور استثنایی بالا بود، می‌گویند افزایش دمای زمین مشکل بزرگی نیست.
این ادعا توسط اغلب دانشمندان هواشناسی رد شده است. مایکل اوپنهایمر یکی از استادان دانشگاه پرینستون در آمریکا می‌گوید به نظر می‌رسد الگوی گرم شدن در درازمدت با ناپایداری پدیده‌های طبیعی همراه است. این تغییرات ماهیت چرخه‌ای دارند، به این معنی که به دنبال یک دوره گرما، دما پایین‌تر می‌آید و در پی آن شاهد یک دوره افزایش سریع دما هستیم.
مایکل اوپنهایمر می‌افزاید: «نمی‌توانیم بگوییم که چنین دوره‌ای شروع شده است یا نه. ولی سال گرم ۲۰۱۴ به ما یادآوری می‌کند که گرم شدن زمین متوقف و یا دچار وقفه نشده است و تغییر دمای زمین در درازمدت به سمت بالا، بالا و بالا بوده است».
 منبع: کلاغها

ارسال شده در تاریخ شنبه 15 آذر 1393 - ساعت 08:14 نظرات (0)
کارگروه اسکی کوهستان فدارسیون، تقویم اجرایی فصل جاری این کارگروه را به شرح فایل پیوست اعلام کرد.
شایان ذکر است؛ علاقه‌مندان برای شرکت در دوره‌ها و مسابقه‌ی کشوری اسکی کوهستان  یک ماه قبل از هر رویداد از طریق هئیت استان به فدراسیون معرفی شوند.
پیوست‌ها:
فایل توضیحات حجم فایل
دانلود این فایل (93090501 taghvim.pdf)۹۳۰۹۰۵۰۱ taghvim.pdf ۴۰۵ Kb
منبع: پایگاه خبری فدراسیون

ارسال شده در تاریخ شنبه 15 آذر 1393 - ساعت 08:12 نظرات (0)

از کوه‌نوردان و دوستداران محیط‌های کوهستانی دعوت می‌شود در همایش روز جهانی کوهستان (11 دسامبر/ 20 آذر) شرکت کنند. این همایش با همکاری فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، انجمن کوه‌نوردان ایران، بنیاد محمدی‌فر، هیات کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران، و انجمن حفظ محیط کوهستان در روز پنج‌شنبه 20 آذر از ساعت 17 تا 20 برگزار خواهد شد.
روز جهانی کوهستان را فرصتی می‌دانیم برای دیدار با پیش‌کسوتان و فعالان عرصه‌ی کوه‌نوردی، و تجدید پیمان برای حفاظت از میراث کوهستانی کشورمان.
برنامه‌ها:
* آشنایی با موضوع امسال روز جهانی کوهستان
* سخنرانی محمد درویش، مدیر کل آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست
* معرفی برگزیدگان جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها (کتاب‌ها و مقاله‌های برگزیده در زمینه‌ی کوه‌نوردی و حفاظت کوهستان)
* پذیرایی و گفتگو
 نشانی: تهران- خیابان انقلاب، جنب خیابان بهار، سالن اسوه

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 13 آذر 1393 - ساعت 09:12 نظرات (0)