گرامیداشت ششمین سالگرد زنده یاد سامان نعمتی

شرکت 5 نفر از اعضای گروه قاجر در صعود سراسری بمناسبت زلزله بم1383

نفرات: طیب صالحی، صدیقه محمدی، عطا رضایی، صدیقه نوربخش، فردین صالحی

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

غواصان در مکزیک، اسکلت دختر نوجوانی را که متعلق به عصر یخبندان است در قعر یک غار کشف کردند.
به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی واحد مرکزی خبر، دانشمندان، این را قدیمی ترین اسکلتِ انسانی بازمانده در قاره آمریکا می‌دانند که ساختار ژنتیکی آن سالم مانده است. کاوشگران هنگام جستجوی جنگل های شبه جزیره یوکاتان در شرق مکزیک، بقایای اسکلت این دختر نوجوان را کنار استخوان های بیش از دوازده حیوان وحشی مانند خرس، ببر و تیره‌ای از گروه خرطوم داران کشف کردند.
اسکلت این دختر که جمجمه و همچنین دی ان اِی او دست نخورده باقی مانده است، برای سالیان متمادی داخل غاری زیر آب قرار داشت، تا اینکه سرانجام کشف شد.
این دختر نحیف و لاغر اندام با یک متر و چهل و هفت سانتی متر قد، احتمالاً هنگام مرگ خود پانزده یا شانزده سال سن داشته است.
کارشناسان روز پنجشنبه به رسانه ها در شهر مکزیکوسیتی اعلام کردند محل دفن دختر نوجوان هنگام مرگ او خشک بوده است، اما حدود ده هزار سال پیش با ذوب شدن یخچال های طبیعی در عصر یخبندان، این غار نیز به زیر آب فرو رفته است. آزمایش ها نشان می‌دهد این دختر حدود دوازده تا سیزده هزار سال پیش روی زمین زندگی می کرده است.
ماریا ترِسا فرانکو، مدیر کل مؤسسه ملی تاریخ و انسان شناسی مکزیک می‌گوید: «این قدیمی ترین بقایای انسانی کشف شده در قاره آمریکا و همچنین کامل ترین و سالم ترین اسکلت یافت شده در این قاره از نظر ساختار ژنتیکی است».
کارشناسان مؤسسه ملی تاریخ و انسان شناسی مکزیک اعلام کردند آزمایش های ژنتیکی بر روی اسکلت این دختر که در سواحل شرقی مکزیک و نزدیک دریای کاراییب پیدا شده است، به بسیاری از سؤالات درباره منشأ پیدایش نخستین انسان ها در نیمکره غربی زمین و رابطه آنها با سرخپوستان امروزی در قاره آمریکا کمک می‌کند. این یافته ها نشان می‌دهد انسان های متعلق به عصر یخبندان که نخستین بار با عبور از خشکی بین سیبری و آلاسکا وارد آمریکا شده بودند، اجداد سرخپوستان بومی در قاره آمریکا هستند.
کارشناسان می‌گویند این دختر نوجوان که به او نام اسطوره ای «نایا» داده شده است، احتمالاً برای جستجوی آب به داخل غارهای تاریک آمده است.
دانشمندان از دیرباز درباره منشأ پیدایش نخستین انسان ها در قاره آمریکا اختلاف نظر داشته اند. اغلب دانشمندان بر این باورند که شکارچیان ابتدایی حدود هجده تا بیست و شش هزار سال پیش با عبور از پل رابط خشکی عبور کرده و سپس از حدود هفده هزار سال پیش در آمریکای جنوبی و شمالی پراکنده شده اند. اما استخوان های باستانی کشف شده مانند اسکلت نایا، دانشمندان را شگفت زده کرده است، زیرا شکل استخوان های جمجمه و دیگر ویژگی های آنها با سرخپوستان امروزی آمریکا هم خوانی ندارد. 
منبع: واحد مرکزی خبر


ارسال شده در تاریخ دوشنبه 29 ارديبهشت 1393 - ساعت 21:25 نظرات (0)
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ دوشنبه 29 ارديبهشت 1393 - ساعت 07:45 نظرات (2)
 اين محقق راديوگرافي 27 صخره‌نورد را با 35 نفر از افرادي كه اين ورزش را انجام نمي‌دادند، مقايسه كرد و نتيجه گرفت صخره‌نوردي باعث افزايش خطر آرتروز نمي‌شود. در مقايسه‌اي كه بين اين دو گروه انجام شده بود، هيچ تفاوتي بين ابتلا به استئوآرتريت در اين ورزشكاران و افرادي كه اين ورزش را انجام نمي‌دادند، وجود نداشت.
با توجه به اينكه رابطه بين افزايش فشار و كار بر مفاصل و استئوآرتريت شناخته شده است، محققان علت عدم افزايش استئوآرتريت را در صخره‌نوردان به اين صورت توجيه كردند كه فشار وارد بر مفاصل در صخره‌نوردي به آن حدي نيست كه بتواند باعث افزايش خطر استئوآرتريت در دست‌هاي اين ورزشكاران شود. علل ديگري هم براي آن ذكر كردند.
مثلا گفتند شايد بروز استئو آرتريت در صخره‌نوردان به سن آنها بستگي داشته باشد. مثلا در افراد جوان‌تر با اينكه فشار بر مفاصل ممكن است بيش از حد باشد، استئوآرتريت كمتر از صخره‌نورداني است كه سن بالاتري دارند. از طرف ديگر، شايد محققان اين نكته را در نظر نگرفته باشند كه افرادي كه از ابتدا دست‌هاي ضعيفي دارند و در اثر چندين بار صخره‌نوردي دچار ناراحتي مي‌شوند، بيشتر مستعد ابتلا به استئوآرتريت هستند.
آنها خودشان به علت ناراحتي‌هاي ايجاد شده اين ورزش را كنار مي‌گذارند و شايد اين نتيجه‌گيري با اين فرض كمي زير سوال رود.
 صخره‌نوردان به طور كلي داراي انگشتاني عريض‌تر و بزرگتر هستند كه علت آن رسوب عوامل استخواني بيشتر در سطح استخوان است كه به طور معمول در افراد عادي ديده نمي‌شود. همان‌طور كه مي‌دانيم، به محتواي استخواني انسان بعد از بلوغ اضافه نمي‌شود؛ اما در صخره‌نورداني كه اين ورزش را در دوره بزرگسالي شروع كرده بودند، اين افزايش محتوا در سطح استخوان‌ها ديده شد.
 بنابراين صخره‌نوردي از جمله ورزش‌هايي است كه مي‌تواند باعث افزايش قدرت استخواني شود. فشاري كه بر بدن هنگام صخره‌نوردي وارد مي‌شود به اندازه‌اي ‌است كه مي‌تواند باعث ساخت و ساز استخواني شود. همچنين مي‌توان گفت برخلاف نظر ساير محققان، صخره‌نوردي باعث افزايش خطر استئوآرتريت زودرس نمي‌شود.
منبع:انجمن پزشکی کوهستان ایران


ارسال شده در تاریخ دوشنبه 29 ارديبهشت 1393 - ساعت 07:34 نظرات (0)
13 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر در همایش سالیاد بمباران شیمیائی شهر سردشتشرکت نمودند 
گزارش تصویری در ادامه مطلب....

                                                                                                       روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه 

تاریخ اجرای برنامه : 25 و 26 اردیبهشت 1393

شرکت کنندگان (آقایان) : 1-عبداله سنگین آبادی 2- جلال حنیفی 3- عطااله آزادی 4- پرویز اردلان 5-موسی خسروی زاده 6- جواد عابدزاده 7- اکبر آریان 8- ناصر براتی 9- اجلال حیدری 10- ادیب خالدیان 11-رامین سنگین آبادی 12- مهدی عباسی 13-شهرام نعمتی (سرپرست)


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 28 ارديبهشت 1393 - ساعت 00:49 ادامه مطلب نظرات (0)
5 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر به همراه یک غارنورد از سنندج روز جمعه 26 اردیبهشت غار صلوات آباد (سنندج) را پیمایش و تمرین عبور از ریبلی نمودند
این غار دار ای سه چاه به ارتفاع 4 متر، 35 متر و 15 متر می باشد.
روز چهارشنبه 24 اردیبهشت کلاس تئوری غار نوردی در دفتر هیئت کوهنوردی به همت آقای داوود مفاخری تشکیل شد

اعضای گروه قاجر قروه
آقای مناف فتاحی از غارنوردان سنندج
چاه دوم 
   

تاریخ اجرای برنامه : جمعه 26 اردیبهشت 1393

شرکت کنندگان (آقایان) : مناف فتاحی (از سنندج) یوسف عبدالملکی، میثم ایرانپور، داوود مفاخری(سرپرست)

شرکت کنندگان (بانوان) : لیلا صالحی، مهشید الماسی


ارسال شده در تاریخ جمعه 26 ارديبهشت 1393 - ساعت 22:33 نظرات (0)
 كوه پیمایی و كوهنوردي به هرحال نوعي ورزش به حساب مي آيند . حتي کوه پیمایی در دامنه ها ومناطق نه چندان بلند نیز اثر فرحبخش و نشاط انگیز خود را بر تن و جان ما می گذارد . کوه پیمایی از بهترین ورزش ها و تفریح هاست که به خاطر تحرک در هوای آزاد و پاک ، بیشترین تاثیر را در بازسازی بدن دارد . 
کوهنوردی یک ورزش درست و حسابی است که با وسایل ویزه و آمادگی جسمی و روحی و برنامه ریزی و دانش خاص خودش ، اجرا می شود . رسیدن به قله ها علاوه بر آمادگی تن و روان ، مستلزم جهت شناسی و نقشه خوانی ، هواشناسی ، بهمن شناسی ، آشنایی با تغذیه و امداد کوهستان و ... است . اما پیش از اینها نیازمند سازماندهی و مدیریت و فوت و فن هدایت گروه است . اما این ورزش نسبت به ورزش های دیگر تفاوت هایی دارد که 
مهم ترین آنها را در ادامه مطلب بخوانید...


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 25 ارديبهشت 1393 - ساعت 18:48 ادامه مطلب نظرات (2)
پیرو بخشنامه شماره ۶۰۲/۲۶۳ تاریخ ۱۷/اردیبهشت/۹۳، به آگاهی می‌رساند؛ این فدراسیون به منظور توسعه و گسترش کیفی و کمی ورزش سنگ‌نوردی و همچنین انتخاب تیم ملی در نظر دارد اولین دوره لیگ سنگنوردی کشور در بخش مردان در رشته سرطناب و بلدرینگ را به شرح زیر برگزار نماید؛

شایان ذکر است هیأت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی، باشگاه‌ها، گروه‌های رسمی، نهادها، ارگان‌ها و بخش خصوصی می‌توانند در این برنامه حضور یابند. مسابقات در گروه ۶ و ۸ تیمی برگزار می‌شود و در صورت افزایش تعداد تیم‌های متقاضی، مسابقات انتخابی برگزار خواهد شد.

* شرایط حضور تیم‌ها:
۱ـ هر تیم شامل حداحثر ۱۲ ورزشکار (۵ نفر مسابقه‌دهنده، ۷ نفر ذخیره) می‌باشد.
۲ـ هر تیم می‌بایست حداقل ۲ شرکت‌کننده از رده سنی جوانان و یا نوجوانان در هر مسابقه به عنوان بازیکن داشته باشد.
۳ـ تمام تیم‌ها می‌بایست سرپرست و مربی داشته باشند.
۴ـ هزینه عضویت مبلغ بیست (۲۰۰۰۰۰۰۰ ریال) میلیون ریال می‌باشد.
۵ـ ارائه وثیقه یکصد میلیون ریالی هر تیم جهت حضور در تمام مدت فصل.
۶ـ تمام تیم‌ها می‌بایست دارای لباس متحدالشکل باشند.
۷ـ همه تیم‌ها موظف به برگزاری و میزبانی یک دوره مسابقه می‌باشند.
۸ـ میزبان می‌بایست از کادر مورد تأیید فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی که مجوز فعالیت دارند استفاده نماید.
۹ـ مسابقات در دو رشته لید و بلدرینگ طبق تقویم مصوبه برگزار خواهد شد.
۱۰ـ کلیه هزینه‌های برگزاری هر مسابقه شامل تغذیه، اسکان، ایاب و ذهاب و حق‌الزحمه کادر اجرایی با میزبان می‌باشد.
۱۱ـ کلیه هزینه‌های مربوط به ایاب و ذهاب، تغذیه و اسکان هر تیم در هر مسابقه به عهده تیم می‌باشد.
۱۲ـ میزبان هر دوره می‌بایست هماهنگی‌های لازم جهت اسکان و تغذیه تیم‌ها را در صورت درخواست تیم‌ها انجام دهد.
بدیهی است شرایط عمومی مانند اخذ رضایت‌نامه والدین، گواهی صحت و سلامتی از پزشک، عقد قرارداد و... با رعایت قوانین جاری کشور لازم‌الاجرا است.
ـ مقتضی است تمامی هیأت‌های کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی در اسرع وقت نسبت به اطلاع‌رسانی مراتب مذکور در سطح استان اقدمات و حمایت لازم را انجام داده و تیم‌های متقاضی نیز حداکثر تا تاریخ ۳۱/خرداد/۹۳ اقدام به ثبت‌نام نمایند.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 24 ارديبهشت 1393 - ساعت 23:39 نظرات (0)
به آگاهی می‌رساند اولین دوره مسابقات فصلی سرطناب و بلدرینگ  و چهادهمین دوره مسابقات قهرمانی کشور در بخش زنان، رشته سرطناب و بلدرینگ در رده سنی آزاد با هدف توسعه و گسترش ورزش سنگ نوردی و همچنین انتخابی تیم ملی سنگنوردی به شرح زیر برگزار می‌شود.
امتیاز کسب شده نفرات در این چهار مسابقه (۴ فصل سال) ملاک انتخاب نفرات تیم ملی می‌باشد .
* مدارک مورد نیاز در هنگام پذیرش:
اصل معرفی نامه هئیت استان
گواهی صحت و سلامت
رضایت نامه ولی و یا همسر
اصل کارت ملی
اصل کارت بیمه ورزشی سال ۱۳۹۳
اصل فرم پذیرش
یک قطعه عکس ۴×۳ جدید
ثبت نام از طریق ارسال فرم پیوست به نشانی پست الکترونیکی msfi.dabir@yahoo.com
واریز مبلغ ششصد هزار ریال جهت اسکان و تغذیه هر شرکت کننده و همراه به حساب شماره ۰۱۰۶۰۰۸۱۱۴۰۰۲ به نام فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی
تمامی افراد موظف به همراه داشتن لوازم انفرادی دارای استاندارد های لازم هستند
حضور کلیه شرکت کنندگان با پوشش مناسب الزامی می باشد .
ورزشکارانی که در هر دو رشته شرکت نمایند می‌بایست مجموعاً مبلغ نهصد هزار ریال به حساب فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی واریز نمایند.
- محل برگزاری: مازندران، بخش لاریجان، مجتمع کوهستانی پلور
* توجه:
ـ از افرادی که پس از تاریخ مقرر اقدام به ثبت نام نمایند مبلغ ششصد هزار ریال مازاد بر هزینه ثبت نام دریافت خواهد شد.
مقتضی است تمامی هیأت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان‌ها نسبت به اطلاع‌رسانی مراتب فوق در سطح استان اقدامات و حمایت لازم را انجام و حداکثر تا تاریخ ۱۷/خرداد/۱۳۹۳ اسامی و مشخصات واجدین شرایط را به طور مکتوب در فرم پیوست همراه با فیش واریزی به فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ارسال نمایند.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
اولین دوره مسابقات سنگ‌نوردی فصلی/ جام خلیج فارس / رشته سرعت
پیرو بخشنامه شماره ۶۰۱/۲۶۳ تاریخه ۱۷/اردیبهشت/۹۳، به آگاهی می‌رساند؛ اولین دوره  مسابقات فصلی سرعت و چهادهمین دوره مسابقات قهرمانی کشور در بخش مردان و زنان رشته سرعت در رده سنی آزاد با هدف توسعه و گسترش ورزش سنگ نوردی و همچنین انتخابی تیم ملی سنگنوردی به شرح زیر برگزار می‌شود.
امتیاز کسب شده نفرات در این چهار مسابقه (۴ فصل سال)  ملاک انتخاب نفرات تیم ملی در کلیه رده های سنی می‌باشد.
* مدارک مورد نیاز در هنگام پذیرش:
۱ـ اصل معرفی نامه هئیت استان
۲ـ گواهی صحت و سلامت
۳ـ رضایت‌نامه ولی برای افراد زیر ۱۸ سال (ویژه آقایان)
۴ـ رضایت‌نامه ولی و یا همسر (ویژه بانوان)
۴ـ اصل کارت ملی
۵ـ اصل کارت بیمه ورزشی سال ۱۳۹۳
۶ـ اصل فرم پذیرش
۷ـ یک قطعه عکس ۴×۳ جدید
۸ـ ثبت نام از طریق ارسال فرم پیوست به نشانی پست الکترونیکی msfi.dabir@yahoo.com
۹ـ واریز مبلغ چهارصد هزارریال جهت اسکان و تغذیه هر شرکت‌کننده و همراه به حساب شماره ۰۱۰۶۰۰۸۱۱۴۰۰۲ بانک ملی شعبه پیام انقلاب اسلامی، به نام فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی
۱۰ـ تمامی افراد موظف به همراه داشتن لوازم انفرادی دارای استانداردهای لازم می‌باشند.
۱۱ـ حضور کلیه شرکت‌کنندگان با پوشش مناسب الزامی می‌باشد.
- محل برگزاری: مازندران، بخش لاریجان، مجتمع کوهستانی پلور
· توجه:
ـ از افرادی که پس از تاریخ مقرر اقدام به ثبت نام نمایند مبلغ چهارصد هزار ریال مازاد بر هزینه ثبت نام دریافت خواهد شد.
مقتضی است تمامی هیأت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان ها نسبت به اطلاع‌رسانی مراتب فوق در سطح استان اقدامات و حمایت لازم را انجام و حداکثر تا تاریخ ۱۷/خرداد/۱۳۹۳ اسامی و مشخصات  واجدین شرایط را به طور مکتوب در فرم پیوست همراه با فیش واریزی به فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ارسال نمایند.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 24 ارديبهشت 1393 - ساعت 23:31 نظرات (0)

روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه


ارسال شده در تاریخ دوشنبه 22 ارديبهشت 1393 - ساعت 19:51 نظرات (0)

متن زیر برگفته از صفحه ی فیس بوک پراونه کاظمی:
سلام و درود بر همه دوستان خوبم. از این همه ابراز لطف و محبت و انرژی مثبت شما بسیار خوشحال و عمیقا سپاسگزارم. اولین روزی است که به اینترنت دسترسی دارم. این عکس رو که دیروز در مسیر برگشت از کمپ اصلی دائولاگیری در گردنه فرانسوی ها گرفتم تقدیم می کنم به همه شما. مهدی عکس رو در برگشت و پس از صعود موفق دائولاگیری گرفته بود اما من به دلائل زیاد که در فرصت مناسب بیان می کنم از 7250 متری ازادامه صعود انصراف دادم. خیلی سعی کردم عکس از همون زاویه باشه اما کمی فرق داره...مشتاق دیدار همگی هستم، شاد و بهاری باشید.
منبع: وبلاگ شازده کوچولو

ارسال شده در تاریخ دوشنبه 22 ارديبهشت 1393 - ساعت 01:03 نظرات (2)