اعضای گروه قاجر در قله پریشان 1354

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

مورخه 27 شهریور تیم پیشرو (جهت پاکسازی غار پراو)متشکل از 5 تن از اعضای هیئت و گروه کوهنوردی قاجر قروه واعضای دفتر انجمن کردستان به سرپرستی آقای داود مفاخری با هدف آماده سازی مسیر و برپایی کارگاهها و همچنین طناب ریزی تا چاه ۱۵ را پیمایش نمودند.
در این پیمایش اسراء مفاخری جوانترین غارنورد ایران حضور فعال داشت. 
گزارش برنامه در ادامه مطلب....

دهانه غار بعد از خروج 6 صبح
اسراء مفاخری به همراه پدر و برادرش در کمپ15
کمپ 15

تاریخ اجرای برنامه : 26 الی 28 شهریور1393

شرکت کنندگان (آقایان) : یوسف عبدالملکی، سامان مفاخری، رحمان مرادیانی(مسئول فنی برنامه) داوود مفاخری(سرپرست برنامه)

شرکت کنندگان (بانوان) : اسراء مفاخری


ارسال شده در تاریخ دوشنبه 31 شهریور 1393 - ساعت 07:01 ادامه مطلب نظرات (3)
تجهیرات یک کوهنورد ، بسته به نوع برنامه و تجهیزات مورد نیاز آنرا برای یک برنامه استفاده نمایید ... برای تمام برنامه ها شاید کل تجهیزات مورد نیاز نباشد ولی آنچه باید توجه داشته باشیم اینکه وسیله ایی که به آن نیاز داریم با خود ببریم و از بردن وسایل اضافی در برنامه پرهیز نماییم .


کوله چینی یک هنر است ، بالاتر از آن انتخاب وسایلی است که برای یک برنامه به خصوص انتخاب می کنید ، حتی المقدور سعی کنید لوازم ضروری را بردارید و از بردن وسایل اضافی خودداری نمایید .


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 30 شهریور 1393 - ساعت 17:28 نظرات (0)
مورخه 27 و 28 شهریور ماه کلاس نقشه برداری و قطب نما در قروه  با حضور 12 تن و به مربیگری آقای وحید عطایی فر تشکیل شد.


 

تاریخ اجرای برنامه : 27 و 28 شهریور ماه 1393


ارسال شده در تاریخ شنبه 29 شهریور 1393 - ساعت 14:28 نظرات (0)
اسطوره کوه نوردی ، رینهولد مسنر می گوید: " این روزها رفتن به اورست مثل رفتن به مهد کودک است"
رینهولد مسنر در این هفته وارد هفتاد سالگی شد. به همین مناسبت مصاحبه ای با او در یکی از موزه های کوهستانی وی در بولزانو ایتالیا انجام گرفت. کاخ یا موزه ای که مصاحبه در آن صورت پذیرفته یکی از شش مجموعه موزه های اوست که برای پیوند بین انسان با طبیعت ایجاد شده ، بخصوص کوهستان. مسنر اولین کسی است که اورست را در سال 1978 بدون اکسیژن مکمل صعود کرد ، سپس این شیوه را در مابقی قله های بالای هشت هزارمتری پیاده کرد. درست است که چندین انگشت پای خود را از دست داده اما هیچگاه تیزهوشی خود را از دست نداده است، سریع است و تند خو اما به طرز شگفت آوری به همین میزان ملاطفت دارد. در ادامه گزیده ای از یک گفتگوی طولانی که قسمت به قسمت در فوربز و سایر منابع منتشر خواهد شد، آورده شده .......


خانم پروانه کاظمی بانوی کوه نورد ایران در جشن هفتادمین سال تولد رینهولد مسنرارسال شده در تاریخ شنبه 29 شهریور 1393 - ساعت 12:21 ادامه مطلب نظرات (0)
رئیس هیئت کوهنوردی استان کردستان از تشکیل اتاق فکر نخبگان ورزشی و دائمی‌شدن دبیرخانه همایش سالانه کوه‌نوردی استان خبر داد ... «مصطفی باغبانیان» پنجشنبه شب در دومین همایش کوه‌نوردی استان کردستان در سنندج، اظهار کرد: به علمی‌‌کردن ورزش چندان توجهی نکرده‌ایم و نظرات نخبگان و صاحب‌نظران مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.
وی افزود: به منظور استفاده از تمامی ایده‌ها و نظرات در آینده نزدیک اتاق فکر نخبگان ورزشی در هیئت کوه‌نوردی استان راه‌اندازی خواهد شد.
رئیس هیئت کوه‌نوردی استان کردستان تصریح کرد: برگزاری همایش‌های سالانه کوه‌نوردی با هدف بررسی نقاط ضعف و قوت و تلاش بنیادی و علمی، برای برطرف‌کردن نواقص از جمله امور مهم و قطعی است و در این راستا نیز دبیرخانه دائمی همایش‌های سالانه در هیئت دایر می‌شود.
«باغبانیان» اظهار داشت: تقویت و پیگیری امور به صورت علمی و بنیادین از جمله اولویت‌های ما بوده و این مهم را با جدیت دنبال می‌کنیم.
وی از حمایت‌های شهرداری و شورای اسلامی شهر سنندج برای اعزام گروه‌های کوه‌نوردی به خارج از کشور و افتخارآفرینی جوانان کردستانی در فتح قله‌های مرتفع دنیا تقدیر کرد و گفت: امید است این نگاه‌های ویژه همچنان تداوم داشته باشد.
رئیس هیئت کوه‌نوردی استان کردستان همچنین به روند ساخت دیواره سنگ‌نوردی هیئت کوه‌نوردی استان در ورزشگاه 22 گولان اشاره کرد و افزود: طی چند روز آینده عملیات ساخت این دیواره به اتمام خواهد رسید و همه ورزشکاران اعم از خواهران و برادران می‌توانند از آن استفاده کنند.
«باغبانیان» در پایان از انسجام‌بخشی به امور هیئت، ساماندهی گروه‌های کوه‌نوردی، برپایی کارگاه‌های آموزشی و همایش‌های تخصصی به عنوان دیگر برنامه‌های این هیئت برای توسعه ورزش کوه‌نوردی در استان نام برد.
منبع: خبرگزاری فارس


ارسال شده در تاریخ شنبه 29 شهریور 1393 - ساعت 09:13 نظرات (0)
  سرپرستی یك مسئولیت بزرگ است ولی می‌تواند پاداش‌های بزرگی نیز داشته باشد. این امر به یك کوهنورد باتجربه فرصت می‌دهد كه آموخته‌های چندین ساله‌ی خود را به دیگران منتقل سازد: چگونه با آهنگ معین حركت كنند، چطور مسیر را بخوانند، راه را انتخاب نمایند و چگونه با انواع مشكلات رو در رو شوند. سرپرست  می‌تواند عامل موفقیت یك گروه باشد و این برای وی عمیقاً راضی‌كننده است. ممكن است شما هرگز علاقه‌ای به پذیرش این نقش نداشته باشید ولی به تدریج كه تجربه كسب می‌كنید،‌ در می‌یابید كه راهبری و هدایت دیگران برایتان امری اجتناب ناپذیر می‌شود. هر گروهی،‌ به‌ویژه در شرایط بحرانی، از اعضای كهنه كار خود راهنمایی می خواهد. پس شما ناچارید پیشاپیش درباره‌ی این موضوع بیندیشید كه اگر ناگهان مسئولیتی به گردنتان افتاد، چه باید بكنید. .......


مسیر قله بدر در جنوب قروه

ارسال شده در تاریخ جمعه 28 شهریور 1393 - ساعت 19:48 ادامه مطلب نظرات (0)
برنامه‎ريزي براي يک برنامه کوهنوردي هميشه با بررس قابليتهاي خودمان شروع مي‎شود، مقايسه خود با برنامه مورد نظر و تغيير برنامه بر طبق آن.
وقتي قابليتهاي خودمان را زيادي دست بالا بگيريم، اذيت خواهيم شد يا يک کوهنوردي نامناسب خواهيم داشت. قبل از شروع هر برنامه به توضيحات زير فکر کنيد.......ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 27 شهریور 1393 - ساعت 07:42 ادامه مطلب نظرات (0)
 بزرگترین راهپیمایی محیط زیستی جهان روز 21 سپتامبر مصادف با 30 شهریور همزمان با ملاقات وزرا و روسای کشورهای جهان در مقابل سازمان ملل برگزار می شود، این راهپیمایی در ایران در مقابل سازمان حفاظت محیط زیست انجام می شود.
محمد درویش مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست روز چهارشنبه به خبرنگار علمی ایرنا گفت: همگان می توانند در این راهپیمایی شرکت کنند و روز 30 شهریور در مقابل سازمان محیط زیست انجام می شود. 
وی افزود: گروهی از دوستداران محیط زیست به نشانه اعتراض به بسیاری از فعالیت های جهانی که منجر به تشدید گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین شده است کمپینی راه انداخته اند و قرار است 30 شهریور در مقابل سازمان ملل در نیویورک راهپیمایی کنند. 
وی اظهار کرد: این افراد از دولت ها می خواهند که برای حفظ محیط زیست وارد عمل شوند و به جای سوخت های فسیلی از سوخت های تجدید پذیر استفاده کنند، این افراد از دوستداران محیط زیست سراسر دنیا خواسته اند تا در این کمپین عضو شوند و تاکنون 73 کشور از جمله ایران به آن پیوسته اند. 
درویش تاکید کرد: ایران یکی از قربانیان تغییر اقلیم و گرمایش زمین است که با موج خشکسالی و کم آبی مواجه شده است، علت آن هم فعالیت های کشورهای صنعتی است که منجر به افزایش گازهای گلخانه ای و تغییر اقلیم شده است. 
وی افزود: دولت های گذشته نیز توجه چندانی به مقوله محیط زیست نداشتند اما یکی از اصلی ترین رویکردهای دولت یازدهم حفظ محیط زیست است. 
درویش گفت: در برنامه 5 ساله توسعه دولت موظف شده است 5 هزار مگاوات برق از انرژی های تجدید پذیر تولید کند، در این دولت کمترین تقابل بین شعارهای محیط زیستی و خواسته های دوستداران محیط زیست وجود دارد. 
وی درباره راهپیمایی محیط زیستی است 21 سپتامبر / 30 شهریور در مقابل سازمان ملل در نیویورک توضیح داد: این راهپیمایی برای اطلاع رسانی هرچه بیشتر در خصوص تغییرات آب و هوایی و محیط زیستی و اثرات سوء آنها با حضور تعداد زیادی از مردم و بیش از یک هزار سازمان، موسسه، دانش آموز و گروه های حمایت از محیط زیست در نیویورک و دیگر نقاط جهان انجام می شود. 
درویش افزود: از آنجایی که بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد اخیرا بر روی خطرات جدی که محیط زیست را تهدید می کند تاکید کرده و از دولت ها خواسته است تا هدف مشترکی برای کاهش چشمگیر آلودگی های زیست محیطی و گرمایش زمین را پیش گیرند، برگزارکنندگان این مراسم از مردم جهان، سازمان ها و دولت ها دعوت کرده اند تا نسبت به برگزاری راهپیمایی های همزمان در نقاط گوناگون جهان اقدام کنند. 
مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این حرکت با شعار 'عمل، بهتر از سخن است' آغاز شد و اکنون جهانی شده است، گروه های بزرگی از مردم در شهرهای لندن، برلین، بوگوتا، استانبول، پاریس، ریو، دهلی، ملبورن، ژوهانسبرگ، لاگوس، دبی، نیویورک و بیشتر کشورها از جمله آمریکا، مصر، عربستان، روسیه، فرانسه، سنگال، پرو، برزیل، کلمبیا، اسپانیا، نیجریه، آلمان، استرالیا، کانادا، دانمارک و انگلیس به این حرکت پیوسته اند.
برداشت از: عصر ایران با تشکر از سایت کوه نامه

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 26 شهریور 1393 - ساعت 22:25 نظرات (0)
تیم ملی سنگ‌نوردی و پاراکلایمینگ کشورمان پس از حضور در رقابت‌های قهرمانی جهان ( خیخون- اسپانیا) ، صبح امروز چهارشنبه ۲۶ شهریور از طریق فرودگاه امام خمینی (ره) با استقبال مسئولین فدراسیون، پیش‌کسوتان، مربیان، دوستان و خانواده‌ها و همشهریان به میهن بازگشتند.
منبع: پایگاه خبری فدراسیونارسال شده در تاریخ چهارشنبه 26 شهریور 1393 - ساعت 21:19 نظرات (0)
فدراسیون طی بخش‌نامه‌ای به هیئت‌های استانی سراسر کشور اعلام کرد: با عنایت به توصیه اکید وزارت ورزش و جوانان مبنی بر توسعه و گسترش ورزش همگانی در بین اقشار مختلف جامعه و همچنین پیش‌رو بودن هفته تربیت بدنی در مهرماه سال جاری، مقتضی است در اسرع وقت نسبت به اعلام برنامه‌های همگانی خود در هفته مذکور اقدام لازم صورت گیرد.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 26 شهریور 1393 - ساعت 21:18 نظرات (0)