اعضای گروه قاجر در قله شیخ علیخان (پراو کرمانشاه)1369

نفرات از راست: جلال حنیفی، پرویز نویدی، شهریار محمدی

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

بر طبق اخبار دریافتی متاسفانه روزگذشته ( جمعه ۱۸تیر ۱۳۹۵ ) یکی از اعضای  تیمی از استان فارس که جهت پیمایش دره تنگ زندان به این دره عزیمت کرده بود دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد.
شرح حادثه به این گونه است که بعد از گذر از تنگ و هنگام عبور از «رودخانه درازه رود»  خانم «مرضیه جهانبخش» با جریان تند رودخانه درگیر شده و دچار خفگی می شود.
بعد از تلاش بسیار همراهان ایشان  برای احیا قلبی و تنفسی، این عملیات نجات نتیجه نداده و ایشان جان باختند.
بعد از بروز حادثه منجر به فوت متوفی  و ماندن پیکر ایشان در فاصله ۵ ساعتی روستای معدن در کنار رودخانه  درازه رود  و نیاز انتقال ایشان به روستا تلاشهای بسیاری انجام گرفت تا با قایق یا پرواز هلی کوپتر این عمل انجام گیرد که متاسفانه این کار مقدور نشد.
پس از ورود  همنوردان متوفی به روستا و اعلام شرح حادثه و اعلام نیاز کمک انسانی در جهت انتقال جسد به روستا، اهالی روستای معدن با خلوص نیت به انجام این عمل انسان دوستانه شتافتند.
خانم جهانبخش دارای دو فرزند کوچک می باشند.
برگرفته از کوه نامه


ارسال شده در تاریخ دوشنبه 21 تیر 1395 - ساعت 08:26 نظرات (0)
به گزارش رسیده؛ دومین مرحله از برنامه اکتشاف غار قلا با تلاش تیم مستقل غارنوردان کشور و پیشروی تا عمق حدودا 550 متر پایان یافت.  این برنامه طی روزهای  16 ،17 و 18 تیر به منظور پیشروی و اکتشاف بیشتر در چاه غار قلا انجام گرفت. در اولین ساعت بامداد 16 تیم هفت نفره  کوه را صعود کردند و در نزدیکی دهانه غار مستقر شدند....
روز بعد همزمانی که اکثر نفرات تیم به امور مربوط به کمپ بیرون از غار پرداختند، سرپرست  کار اکتشاف در عمق پائین تر از 354 متر را آغاز کرد.  پس از چند ساعت فعالیت سخت زیر ریزش آب سرد غار و در حالی که طناب 200 متری در حال  به اتمام رسیدن بود به کف چاه و داخل تالاری وسیع رسید، که وسط این تالار توده بزرگی از قلوه سنگ  قرار گرفته بود و روی آنرا لایه ضخیمی از گل پوشانده بود. انطرف این تالار که به قطر 30 متر می شد یک دریاچه قرار داشت. عمق دریاچه زیاد بود و امکان پیشروی وجود نداشت .
بدین شکل پرونده چاه غار قلا بسته شد و این غار آماده نقشه برداری خواهد بود. ضمن آنکه تلاش برای بررسی دریاچه (سیفون بزرگ) ادامه خواهد یافت.
این تیم قرار است شهریور ماه  برای ادامه کار وارد منطقه شوند .
در صورتی که عمق چاه بیشتر از 553 مترگردد عنوان دومین چاه عمیق دنیا را از آن خود خواهد کرد  و در قید این صورت سومین چاه غار عمیق دنیا خواهد بود.
اعضا تیم :
داود مفاخری
نصیر گنجی
یوسف سورنی نیا
ناصر  روز نهان
احتشام مصدق
یونس شریعتمداری
جمال قربانی

با تشکر از فرماندهی و پرسنل زحمت کش لشگر 29 نبی اکرم  برای همکاری با تیم غارنوردی سورنا.
ارسال گزارش: یوسف سورنی نیا / سرپرست تیم
پایگاه خبری فدراسیون


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 20 تیر 1395 - ساعت 19:22 نظرات (0)
هیات امنای بنیاد محمدی‌فر، و انجمن کوه‌نوردان ایران، کوشندگان راه ارتقای فرهنگ کوه‌نوردی و حفاظت کوهستان را به مشارکت در برگزاری دومین دوره‌ی جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها دعوت می‌کنند؛
هدف از برگزاری جشنواره‌ی دوسالانه‌ی کوه‌نوشته‌ها، معرفی نوشتارهایی است که به آموزش و ارتقای کوه‌نوردی، و به حفاظت از محیط زیست کوهستان کمک کرده‌اند. نخستین دوره‌ی جشنواره، در ۲۰ آذر ماه ۱۳۹۳ برگزار شد و دومین دوره نیز مانند قبل، هم‌زمان با «روز جهانی کوهستان» (۱۱ دسامبر ۲۰۱۶ / ۲۱ آذر ۱۳۹۵)  برگزار خواهد شد.
* همگان می‌توانند کتاب یا مقاله‌های خود را که به صورت چاپی یا در فضای مجازی منتشر شده و در دوره‌ی پیش در میان آثار برگزیده نبوده است، برای شرکت در جشنواره معرفی کنند.
* به پدیدآوردندگان کتاب‌ها و مقاله‌های برگزیده، تندیس، لوح سپاس، و جایزه‌ی نقدی داده می‌شود.
* در مورد تاریخ انتشار اثر، محدودیتی وجود ندارد.
* مهلت برای فرستادن آثار: تا ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۵
لطفا بر روی پاکت آثاری که می‌فرستید یا در قسمت «subject» رایانامه‌ (ای‌میل)های خود بنویسید: مربوط به جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها
نشانی : برای فرستادن آثار، و نظر و پیشنهاد: تهران- خیابان انقلاب، جنب لاله‌زار، شماره‌ی ۵۹۰، واحد ۱۲، کد پستی:۱۱۴۵۷۷۴۴۵۴ ، انجمن کوه‌نوردان ایران
تلفن: ۶۶۷۱۲۲۴۳، نمابر: ۶۶۷۱۲۴۲۱،  info@alpineclub.ir
علاقمندان به حمایت از این کار فرهنگی می‌توانند کمک‌های مالی خود را به حساب زیر واریز کنند:
شماره‌ی کارت بانکی:  ۶۲۸۱۵۷۱۰۰۰۷۹۶۷۴۵ به نام افسر فراحی شاندیز، ثابتیان، محمدی
منبع: انجمن کوه نوردان ایران


ارسال شده در تاریخ دوشنبه 14 تیر 1395 - ساعت 08:37 نظرات (0)
گزارش اولین مرحله از برنامه اجرائی تیم غارنوردان ایرانی در انتهای فلات شمالی پراو در تاریخ 4 تا 7 تیر به قلم آقای یوسف سورنی نیا در این سایت منتشر شد.
در این برنامه دو تن از اعضای هیئت و گروه کوه نوردی قاجر قروه (آقای داوود مفاخری و خانم اسراء مفاخری) شرکت داشتند.
گزارش تصویری این برنامه که آقای داوود مفاخری ارسال نمودند......اسراء مفاخری جوانترین غارنورد کردستان با عکس زنده یاد سامان نعمتی

ارسال شده در تاریخ یکشنبه 13 تیر 1395 - ساعت 13:54 ادامه مطلب نظرات (0)
یک  نفر از اعضای یک تیم 6 نفره دره نوردی  از استان تهران (رودهن) که روز ظهر گذشته قصد دره نوردی و فرود در دره کمجل را داشت با سقوط در یک آبشار 30 متری دچار حادثه جدی گردید.
بنابر گزارش های رسیده این تیم به همراه تیم دره نورد دیگری از استان مازندران قصد عبور از دره کمجل را داشتند که روز پنج شنیه دهم تیر 1395 یکی از دره نوردان  در اثر ضربه ای دچار دررفتگی کتف شد . با کمک نیروهای آشنا به کمک های اولیه کتف دره نورد جا انداخته شد. پس از این حادثه هر دو تیم استان مازندران و تهران پس از شب مانی به مسیر خود ادامه داده و تیم مازندران از انتهای دره خارج می شود ولی تیم استان تهران با حادثه دیگری مواجه می شود.
حدود ساعت 15 یکی از دره نوردان از آبشاری 30 متری سقوط می کند که شدت ضربه باعث شکستگی پا و چندین دنده قفسه سینه وی می شود. بلافاصله اعضای تیم همراه وی نسبت به کمک رسانی  به فرد حادثه دیده اقدام می نمایند و با ثابت کردن شرایط مصدوم و خروج وی از مسیر دره نسبت به کمک های اولیه اقدام می نمایند .......


اخبار تکمیلی حادثه منجر به فوت "دره کمجل"
هم اکنون عملیات انتقال جسد متوفی زنده یاد "زهره زلفی"  توسط تیم "دره نوردی  و جستجو و نجات استان البرز" با موفقیت انجام گرفت.
با خبر شدیم دیگر مصدوم این حادثه "محمد زلفی" در بیمارستان چالوس بستری می باشد که دچار  شکستگی لگن، شکستگی مچ دست، و آسیب جدی در کمر شده است.
نفرات تیم البرز: حسین الوندی، فرید صفری، حسین شایگان،حسین رضواندوست، سلمان بهمن دار، فرشاد کرمی


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 13 تیر 1395 - ساعت 01:41 ادامه مطلب نظرات (0)
گزارش اولین مرحله از برنامه اجرائی تیم غارنوردان ایرانی در انتهای فلات شمالی پراو در تاریخ 4 تا 7 تیر
 تمام مشکلاتی که در راه برنامه داشتیم را کنار می گذاریم و فقط در خصوص نحوه اجرائی شدن و مراحل آن سخن می گوئیم ، چرا که کنار آمدن یا عبور از مشکلات خود قسمت زیبای برنامه است و بدون این موانع لذت کار کمتر احساس می گردد .

روز اول پنجشنبه 3 تیرماه 1395
برنامه برای من ازغروب روز چهارشنبه زمانی آغاز شد که همراه یونس با برداشتن وسایل به سمت فرودگاه بین المللی امام حرکت کردیم . محمد خلیل زاده هم ساعاتی قبل از تبریز به تهران رسیده ، و قصد فرودگاه حرکت کرده بود .
ما در این برنامه چهار مهمان از کشور ایتالیا داشتیم که با اصرار فراوان قصد داشتند فلات پراو را بازدید کنند ، به همین خاطر با تغییراتی در زمان اجرای برنامه اول خود آنها را در رسیدن به اهدافش از سفر به ایران کمک کردیم . پس از ساعتی انتظار دوستان ایتالیائی از راه رسیدند و با جا دادن وسایل در دو خودروی پراید محمد و یونس ساعت حدود 1بامداد به سمت کرمانشاه حرکت کردیم ........


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 13 تیر 1395 - ساعت 01:27 ادامه مطلب نظرات (0)
پیرو بخشنامه شماره 1648/263 تاریخ 23/خرداد/95 در خصوص طرح آموزشی غارنوردی «هر باشگاه یک مربی»، به آگاهی می‌رساند؛ کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون سومین مرحله از این طرح را به میزبانی هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان آذربایجان غربی، شهرستان بوکان برای واجدین شرایط برگزار می‌نماید؛ ...ارسال شده در تاریخ یکشنبه 13 تیر 1395 - ساعت 01:26 ادامه مطلب نظرات (0)
مورخه 10 تیر ماه 19 تن از اعضای هیئت و گروه قاجر طبق برنامه زمانبندی شده شش ماهه اول شبانه به قله صعود نموده و همانجا شبمانی نمودند.

پناهگاه بدر
دورنمای قله بدر
بانوان گروه 

تاریخ اجرای برنامه : 10 و 11 تیر 1395

شرکت کنندگان (آقایان) : طیب صالحی، محمد میرانی، احمد رضییان، غلام رضا عبدالملکی، مهدی عباسی، کورش دره وزمی، شاهین خادم، علی رضا میرانی، سبنا ابراهیمی، علی الیاسی، محمد رضا مرادی، میثم ایرانپور، ، ادیب خالدیان،شهرام نعمتی(سرپرست)

شرکت کنندگان (بانوان) : فاطمه میرانی،ناهید نادری، سمیه مبارکی،زهرا رستمی، لیلا صالحی


ارسال شده در تاریخ جمعه 11 تیر 1395 - ساعت 13:17 نظرات (0)
بر اساس گزارش دبیرخانه فدراسیون به دنبال راه اندازی پرتال آموزشی و ثبت نام دوره ها در پرتال صدور احکام با نظارت  کارگروه آموزش فدراسیون و همچنین هیاتهای کوهنوردی استانهای کشور، توسط استانها در کوتاه ترین زمان صادر می گردد ... 
بدین شکل علاوه بر کاهش زمان صدور احکام و جلوگیری از مصرف بی رویه کاغذ استانها قابلیت صدور احکام کارآموزی، پیشرفته ، کارگاههای آموزشی را دارا می باشند.
ثبت نام دوره ها توسط هیات ها و باشگاهها در پرتال صورت خواهد گرفت  و احکام با دو امضا رئیس فدراسیون و رئیس هیات استان صادرخواهد شد.
ضمنا بارکد بر روی احکام توسط بارکد اسکنر گوشی های موبایل توانایی تاییدیه احکام در پرتال فدراسیون را داراست و از جعل نمودن احکام توسط افراد سود جو جلوگیری بعمل خواهد آمد.
دبیرخانه فدراسیون همچنین از کلیه هیاتهای استانها تقاضا نمود با اطلاع رسانی به  مربیان در تکمیل اطلاعات خود در پرتال جامع فدراسیون همکاری نمایند.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 9 تیر 1395 - ساعت 14:04 نظرات (0)
رئیس جمعیت هلال احمر آمل از سقوط یک کوهنورد ۶۰ ساله آلمانی در ارتفاعات دماوند خبرداد.
جمشید نیکزاد در گفت وگو باخبرنگار مهر با بیان اینکه دو کوهنورد آلمانی صبح امروز عازم کوه دماوند شدند،بیان کرد: این دو کوهنورد به همراه یک لیدر ایرانی عازم دماوند بودند که در ارتفاع ۴۷۰۰ یکی از کوهنوردان آلمانی سقوط کرد.
وی تصریح کرد: این کوهنورد آلمانی دچار مصدومیت از ناحیه سر، دست و پا شده که هم اکنون با کمک هم نوردان خود به پناهگاه منتقل شدند.
رییس جمعیت هلال احمر آمل با اعلام اینکه هم اکنون تیم تخصصی امداد کوهستان جمعیت هلال احمر مستقر در پایگاه پلور  به سمت قله اعزام شده است، افزود: به دلیل شرایط بد جوی در کوه دماوند امکان درخواست و پرواز بالگرد نبود.
منبع: کوه نامه

ارسال شده در تاریخ سه شنبه 8 تیر 1395 - ساعت 08:57 نظرات (0)