اعضای گروه قاجر در دامنه پریشان 1369
نفرات از راست: پرویز نویدی- مونس حق شناس- جلال حنیفی- فردین صالحی

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

به آگاهی می‌رساند؛ این فدراسیون در نظر دارد سومین دوره اردوهای آموزشی هیمالیانوردی(انتخابي تيم ملي اميد) ویژه رده سنی جوانان و امید (18 تا 23 سال) را در سال 95 برگزار نماید. هدف این طرح آموزش، استعدادیابی و گذراندن دوره های  مقدماتی و  پیشرفته برف و سنگنوردی، پزشکی ارتفاع، هواشناسی، نقشه‌خوانی و کار با قطب‌نما و مبانی حفظ محیط کوهستان  در مدت 6 ماه می‌باشد...

شایان ذکر است شرکت‌کنندگان و منتخبین این اردوها در صعودهای آموزشی که زمان آن متعاقباً اعلام خواهد شد، حضور خواهند یافت. این دوره‌ها تحت عنوان مقدماتی هیمالیانوردی برگزار و شرکت‌کنندگان پس از پایان كامل دوره گواهی حضور در دوره دریافت خواهند نمود.

¯ مدارک و شرایط لازم:.......


ارسال شده در تاریخ جمعه 21 اسفند 1394 - ساعت 18:28 ادامه مطلب نظرات (0)
.
بی تومهتاب شبی باز از آن کوچه گذشتم 
هم تن چشم شدم خیره به دنبال تو گشتم 
شوق دیدار تو لبریز شد از جام وجودم 
شدم آن عاشق دیوانه که بودم 
در نهانخانه جانم گل یاد تو درخشید
باغ صد خاطره خندید
عطر صد خاطره پیچید....
«فریدون مشیری»
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 20 اسفند 1394 - ساعت 17:12 نظرات (0)
به آگاهی مي‌رساند؛ این فدراسیون درصدد است در بهار سال 95 اقدام به برگزاری سومین جشنواره صعودهای برتر در دو محور کوهنوردی، دیواره نوردی نماید. لذا کلیه هیأت‌ها، گروه‌ها و باشگاه‌های کوهنوردی می‌توانند ضمن تکمیل فایل پیوست، نسبت به ارسال مدارک صعودهای خود حداکثر تا 01 اردیبهشت 95 اقدام نمایند ...
ـ محورهای مورد نظر در کوهنوردی:


ارسال شده در تاریخ سه شنبه 18 اسفند 1394 - ساعت 23:54 ادامه مطلب نظرات (0)
آسم انسداد متغیر و برگشت پذیر راه های هوایی است که با التهاب و افزایش واکنش راه های هوایی در مقابل محرک ها همراه می شود. یکی از چهره های بالینی این بیماری، آسم ایجاد شده به دنبال فعالیت فیزیکی و ورزش و از جمله ورزش کوهنوردی می باشد. در ورزش کوهنوردی شرایط محیطی همچون هوای سرد و خشک زمینه بروز علائم و حمله آسم را نیز بیشتر می کند.
آسم ناشی از ورزش یکی از شایع ترین مشکلات طبی در ورزشکاران است و بسیاری از ورزشکاران حرفه ای موفق، مبتلا به آسم یا آسم ورزشی بوده اند و مطالعات نشان داده نسبت موفقیت آنها کمتر از افراد غیرمبتلا نمی باشد.
توضیحات بیشتر را در ادامه مطلب بخوانید...
ارسال شده در تاریخ سه شنبه 18 اسفند 1394 - ساعت 10:04 ادامه مطلب نظرات (0)


کوچ بنفشه‌های مهاجر
زیباست
در نیم روز روشن اسفند
وقتی بنفشه‌ها را از سایه‌های سرد
در اطلس شمیم بهاران
با خاک و ریشه
میهن سیارشان
در جعبه‌های کوچک چوبی
در گوشه‌ی خیابان می‌آورند
جوی هزار زمزمه در من
می‌جوشد
ای‌کاش
ای‌کاش آدمی وطنش را
مثل بنفشه‌ها
در جعبه‌های خاک
یک روز می‌توانست
همراه خویش ببرد هر کجا که خواست
در روشنای باران
در آفتاب پاک.
«شفیعی کدکنی»
روابط عمومی گروه کوه نوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ دوشنبه 17 اسفند 1394 - ساعت 08:43 نظرات (1)
به آگاهی می‌رساند؛ فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی به منظور ثبت فعالیت‌های ورزشکاران و مربیان خود اقدام به تهیه (Log Book) دفترچه فعالیت‌های کوه‌نوردی نموده است. این دفترچه برای تمام ورزشکاران و مربیان کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی الزامی است تا بتوانند فعالیت‌های آموزشی، کوه‌نوردی و ورزشی خود را ثبت نموده و در آزمون‌های ورودی مربیگری، بازآموزی و مسابقات جهت ارتقای سطح ارائه نمایند. ورزشکاران و مربیان می‌توانند با مراجعه به هیأت‌های کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی و فدراسیون نسبت به تهیه این دفترچه اقدام نمایند...
منبع: پایگاه خبری فدراسیون 

ارسال شده در تاریخ یکشنبه 16 اسفند 1394 - ساعت 13:51 نظرات (0)
طی یک ماه گذشته دوحادثه بر اثر غفلت حمایتچی در اتصال انتهای طناب به کارگاه، بدن و یا زدن گره در انتهای طناب موجب مصدومیت شدید یک ورزشکار یخنورد و یک مربی غارنوردی گردیده.
یکی از مهمترین آموزشهای کوهنوردی نسبت به طناب، اجتناب از رها کردن انتهای طناب بدون زدن گره ترمز (استاپر) و یا بدون اتصال به بدن و کارگاه میباشد. شاید خروج انتهای طناب از ابزار حمایت، بزرگترین غفلت و ناآگاهی حمایتچی است که می تواند خسارت جبران ناپذیری را نصیب هم طناب او نماید.
از آنجایی که بیشترین تاکید در دوره های آموزشی گره انتهای طناب در حالت فرود و یا اتصال دوسرطناب به صعودکننده و حمایتچی در زمان صعود کرده ای است، اما بیشترین حوادث در حمایت از بالا (قرقره) رخ میدهد، که طی آن بر اثر کوتاه بودن طناب خطر خروج آن از ابزار حمایت موجب سقوط فرد صعود کننده میگردد. در چنین شرایطی لازم است فرد صعود کننده پیش از اقدام به صعود از اتصال انتهای طناب به کارگاه و یا صندلی صعود حمایتچی مطمئن گردد. درغیر اینصورت خود نیز در وقوع حادثه بی تقصیر قلمداد نمیگردد.
پی نوشت
متاسفانه در حوادث پیش آمده در یک مورد شکستگی استخوان فمور و در مورد دیگر شکستگی سه مهره کمر و همینطور دنده های یک مربی حادث گردیده! 
منبع:کوه قاف


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 16 اسفند 1394 - ساعت 08:49 نظرات (0)
سنندج- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان از کشف سفال های مربوط به اواخر دوره مس و سنگ توسط تیمی از باستان شناسان در منطقه اورامان در کردستان خبر داد.
سید محسن علوی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تیمی از باستان شناسان در بررسی یک پناهگاه صخره ای در ارتفاعات مشرف به رودخانه سیروان در نزدیکی روستای ناو شهرستان سروآباد، آثاری با قدمت بیش از پنج هزار سال کشف کرده اند.
او گفت: آثار یافت شده شامل مجموعه ای غنی از سفال های شاخص دوره مس و سنگ همراه با ابزارهای سنگی ساخته شده از سنگ چخماق است.
وی گفت: سفال های یادشده شامل قطعاتی از سفال های پوک همراه با پوشش قرمزرنگ بوده که یکی از گونه های سفال شاخص این دوره در زاگرس است.
علوی گفت: سفال های مشابه پیش از این در شماری از محوطه های باستانی غرب کشور نظیر تپه باستانی و مشهور گودین در کنگاور گزارش شده است.


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 16 اسفند 1394 - ساعت 08:47 ادامه مطلب نظرات (0)
روز درختکاری یکی از روزهای سال است که در آن مردم تشویق به کاشتن نهال می‌شوند. این روز در چندین کشور گرامی داشته می‌شود. این روز معمولاً در روزهای پایانی زمستان یا روزهای نخست بهار است. 
این روز برای نخستین بار توسط جولیوس استرلینگ مورتون از ایالت نبراسکا در ۱۰ آوریل ۱۸۷۲ پایه گذاشته شد.
در ایران، روز ۱۵ تا ۲۲ اسفند ماه به عنوان «هفته منابع طبیعی» نامگذاری شده است که نخستین روز این هفته یعنی ۱۵ اسفند «روز درختکاری» است.


ارسال شده در تاریخ شنبه 15 اسفند 1394 - ساعت 13:29 نظرات (0)
مورخه 14 اسفند 16 تن از اعضای هیئت و گروه قاجر به قله کولاوا در جنوب قروه صعود نمودند سپس غار افقی کولاوا که در پایین قله واقع شده، پیمایش نمودند.
معرفی غار کولاوا در همین سایت قسمت معرفی غارهای قروه توضیح داده شده است.

قله کولاوا
دهانه غار کولاوا
انتهای غار

تاریخ اجرای برنامه : 14 اسفند 1394

شرکت کنندگان (آقایان) : طیب صالحی،محمد میرانی،اسماعیل عباسی، فواد حسینی، پوریا آرامی، مهدی عباسی،علی عینی، علیزضا میرانی، مجید معظمی

شرکت کنندگان (بانوان) : صدیقه نوربخش، ،سحریارویسی، فاطمه میرانی، سمیه مبارکی، پریا آرامی، کفسان خلیلی،لیلا صالحی


ارسال شده در تاریخ جمعه 14 اسفند 1394 - ساعت 11:59 نظرات (0)