اعضای گروه قاجر در بدر (قروه)1385

نفرات ایستاده از راست: اسماعیل عباسی، کوهیار رضایی، حمید خسروی، رحمان مرادیانی، شهرام نعمتی، امیر دره وزمی

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

شانزده شهریور یادآور سالروز درگذشت قهرمان ملی کوه‌نوردی «محمد اوراز» است. فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی یاد، نام و خاطره این قهرمان جاوید کشورمان را گرامی می‌دارد.
همچنین بنا بر هماهنگی‌های صورت گرفته، این فدراسیون درصدد است اقدام به برگزاری چهل و پنجمین سالروز تولد این قهرمان در دهه سوم شهریور در شهرستان «نقده» برگزار نماید.
اطلاعات بیشتر متعاقبا اعلام خواهد گردید.
 منبع: پایگاه خبری فدراسیون


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 16 شهریور 1393 - ساعت 01:50 نظرات (0)
مورخه 13 شهریور 10 تن از اعضای باشگاه البرز گنبد از استان گلستان  به همراه 17 تن از اعضای هیئت و گروه قاجر قروه بمناسبت گرامیداشت یاد و خاطره زنده ساد سامان نعمتی به قله 3150 متری پریشان در جنوب قروه صعود کردند.
نهایت تشکر را از تمام زحمات بیدریغ کوهنوردان با اخلاق و توانمند باشگاه البرز جهت برگزاری این صعود به یادماندنی، داریم.
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه 
گزارش تصویری در ادامه مطلب....


دامنه پریشان
مسیر پناهگاه
قله پریشان 

تاریخ اجرای برنامه : 13 شهریور

شرکت کنندگان (آقایان) : احمد کولف، مسلم یازرلو، عباس سمیعی،امیر ملاپور، سید حسن حسینی، سید مهدی شیرنگی، علی نوری، علی شاه محمدی (سرپرست از استان گلستان) جواد زارعی(همدان) فواد مجیدی(تهران) طیب صالحی، محمود فلاح زاده، فردین صالحی، کامبیز اقدامیان، مهدی لقایی (قروه]

شرکت کنندگان (بانوان) : طاهره قاسم خیلی، شادی بای (استان گلستان) ویدا بیگلری، روشنک هوشمند(تهران)، عفت مرادی، صدیقه نوربخش، الهه زارعی، شعله نعمتی،منیژه مرادی، شریفه دولتی، ژیلا عزیزی، لیلا صالحی( قروه)


ارسال شده در تاریخ شنبه 15 شهریور 1393 - ساعت 07:51 ادامه مطلب نظرات (0)
این فدراسیون در نظر دارد به منظور تسهیل فراگیری آموزش‌های غارنوردی، گسترش کمی و کیفی و همسان‌سازی سطح آموزش، طرح جدید آموزشی در مقطع کارآموزی را به شرح زیر و به طور آزمایشی اجرا نماید.
- شیوه آموزش:
آموزش غارنوردی توسط مربیان غارنوردی که بازآموزی شده‌اند انجام می‌شود. آموزش‌ها بایستی به کسب مهارت لازم جهت شرکت در آزمون مربوطه منتهی شود. موارد مورد آزمون به شرح زیر می‌باشد
 توجه:
ـ در این روش مدرک پیش‌نیاز کارآموزی سنگنوردی می‌باشد.
مربیان پس از به اتمام رساندن مراحل آموزش، متقاضیان را از طریق پورتال، جهت اخذ آزمون و ورود به رویه صدور حکم به فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی معرفی می‌نمایند.
نحوه ورود به پورتال و اخذ نام کاربری و گذرواژه در بخشنامه‌های بعدی متعاقباً اعلام خواهد شد.
دریافت نام کاربری و گذرواژه برای مربیان منوط به رعایت بخشنامه شماره ۱۸۰۵/۲۶۳ تاریخ ۱۴/تیر/۹۳ در خصوص تکمیل پرونده الکترونیکی می‌باشد.
تاریخ اولین آزمون، هفته اول مهرماه می‌باشد.
 علاقه‌مندان می‌توانند جهت طی نمودن و همسان‌سازی آموزش‌ها به مدرسان و مربیان دارای مجوز آموزش مراجعه نمایند.
متقاضیان حضور در دوره می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر روزهای یکشنبه از ساعت ۱۸ تا ۲۰ با شماره تلفن ۰۹۱۲۷۸۷۳۶۰۷، آقای بلاغی تماس حاصل نمایند.
برگزاری دوره کارآموزی به روش معمول توسط مدرسان کمافی‌السابق ادامه داشته و رعایت کلیه پیش‌نیازها و شیوه‌نامه‌های آموزشی جهت برگزاری کلاس‌های کارآموزی ضروری می‌باشد.
مقتضی است کلیه هیأت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان‌ نسبت به اطلاع‌رسانی مراتب مذکور اقدامات لازم را انجام دهند.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 12 شهریور 1393 - ساعت 17:12 نظرات (0)
 آیا بهترین زمان ورزش وجود دارد؟  دلیل اصلی عدم ورزش منظم اعتقاد به فقدان نتیجه و عدم داشتن وقت است. پس ، از نظر بسیاری از افراد ، بهترین زمان ورزش زمانی است که راحت ترین است و زمانی است که متناسب با برنامه ای شلوغ می باشد.
تحقیق در مورد ورزش و زمان آن در روز در حال افزایش است ، اما هنوز این تحقیقات محدود است و بدون مباحثه نمی باشند. به طور کلی ، در صورتیکه بتوانید زمانی را برای ورزش پیدا کنید که به آن می توانید به طور مرتب پایبند باشید ، احتمال بیشتری وجود دارد که بطور منظم تمرین کنید و نتایج بهتری بگیرید.
ریتم های زمان ورزش کردن را در ادامه مطلب بخوانید...ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 12 شهریور 1393 - ساعت 08:17 ادامه مطلب نظرات (0)
شفق‌های قطبی یکی از طبیعی‌ترین و زیباترین پدیده‌های جو زمین است. پدیده مزبور عبارت از ذرات بارداری هستند که از خورشید به سوی لایه‌های زیرین جو زمین سرازیر می‌شوند و روشنی‌هایی را که کلاً شفق‌های قطبی نام دارند پدید می‌آورند.
 شفق‌های قطبی نورهای زیبایی هستند که به طور طبیعی در آسمان دیده می‌شوند. که معمولاً در شب و در عرض‌های جغرافیایی قطبی به چشم می‌خورند. آنها در [یونوسفر] تشکیل می‌شوند و سپیده دم قطبی قابل مشاهده هستند. در عرض جغرافیایی قطب شمال به آنها شفق‌های شمالی نیز گفته می‌شود که این نام بر گرفته از نام ایزدگونه رومی سپیده‌دم و نام یونانی باد شمالی است که در سال ۱۶۲۱ توسط پیر گاسندی روی این پدیده طبیعی گذاشته شد. به شفق‌های قطبی، نور قطب شمال هم گفته می‌شود زیرا آنها فقط در نیم کرهٔ شمالی رویت می‌شوند و هر چقدر به قطب شمال نزدیک می‌شوید با توجه به مجاورت با قطب مغناطیسی شمالی زمین احتمال بیشتری می‌رود که بتوانید آنها را ببینید به طور مثال در شهرهای شمالی کانادا که بسیار نزدیک به قطب هستند امکان رویت آنها بسیار زیاد است......ارسال شده در تاریخ سه شنبه 11 شهریور 1393 - ساعت 14:24 ادامه مطلب نظرات (1)
بنا بر گزارش رسیده؛ به آگاهی می‌رساند که نخستین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب کوه با عنوان "جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها" با هدف ارتقای فرهنگ کوه‌نوردی و حفاظت کوهستان، در آذر ماه آینده از سوی بنیاد محمدی‌فر و انجمن کوه‌نوردان ایران برگزار خواهد شد.
در این دوره، دو عنوان کتاب کوه‌نوردی، دو مقاله‌ی کوه‌نوردی، یک عنوان کتاب مرتبط با محیط زیست کوهستان، و دو مقاله در زمینه‌ی محیط زیست کوهستان برگزیده خواهند شد و به مولف یا مترجم آن‌ها تندیس جشنواره و جایزه‌ی نقدی داده خواهد شد. مجموع جایزه‌ی نقدی در نظر گرفته شده برای این دوره، شصت میلیون ریال است.
همگان می‌توانند کتاب یا مقاله یا پایان‌نامه‌های خود یا دیگران را که به صورت چاپی یا در فضای مجازی منتشر شده است، با فرستادن دو نسخه از کتاب یا مقاله، و ذکر نام  و شماره‌ و تاریخ نشریه یا تارنمایی که مقاله در آن منتشرشده، برای شرکت در جشنواره معرفی کنند.
مهلت فرستادن آثار، تا آخر مهر ۱۳۹۳ تمدید شد.
لطفا روی پاکت بنویسید "دبیرخانه‌ی جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها" و آثار را به دفتر انجمن بفرستید.
نشانی برای فرستادن نظر و پیشنهاد: تهران- خیابان انقلاب، جنب لاله‌زار، شماره‌ی ۵۹۰، واحد ۱۲، کد پستی: ۱۱۴۵۷۷۴۴۵۴، انجمن کوه‌نوردان ایران.
تلفن: ۶۶۷۱۲۲۴۳  ، نمابر: ۶۶۷۱۲۴۲۱ ، info@alpineclub.ir
منبع: پایگاه خبری فدراسیون


ارسال شده در تاریخ سه شنبه 11 شهریور 1393 - ساعت 08:50 نظرات (0)
«تا که ما همسفر عشق به افلاک شویم
بار الها! مددی کن که همه پاک  شویم
دست تقدیر چنان کن که پس از دادن جان
در جوار حرم  عشق  همه خاک شویم»
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ دوشنبه 10 شهریور 1393 - ساعت 09:02 نظرات (0)
 بنابر گزارش های رسیده و با توجه به شرایط نامناسب وجود پیکر مرحوم مهدی کرمی در دهلیز های بالادست پناهگاه سیمرغ مسیر غربی دماوند و دسترسی مشکل به وی تیم هایی از گروه های کوهنوردی استان تهران برای کمک به منطقه اعزام شدند. 
نفراتی از گروه کوهنوردی همت شمیران، باشگاه خانه کوهنوردان تهران و هلال احمر پلور در عملیات انتقال پیکر کوهنورد تهرانی شرکت داشتند. کارگروه جستجو و نجات فدراسیون نیز با همکاری مسئولین زحمتکش قرارگاه پلور در این امداد رسانی کمک شایانی نمودند. با توجه به شرایط سخت آزاد کردن پیکر مرحوم مهدی کرمی در روز شنبه امکان پذیر نبود.
درنهایت با اعزام نفرات بیشتر در روز یکشنبه انتقال جسد از دهلیز بالا دست پناهگاه سیمرغ و با انجام عملیات فنی روی مسیرهای صخره ای مسیر غربی انجام شد و بر روی یخچال غربی منتقل و از آنجا به پناهگاه سیمرغ منتقل و سپس بوسیله قاطر به پایین منتقل گردید.
"مهدی کرمی" از کوهنوردان عضو باشگاه خانه کوهنوردان تهران بود که در طول 10 سال گذشته فعالیت های زیادی در زمینه کوهنوردی داشته و دچار مشکلاتی نیز شده بود. در سال 1385 در صعودی به قله دماوند در مهرماه جهت شب مانی در قله دماوند دچار علائم ارتفاع گرفتگی و بیهوشی گردید که با کمک چند تن از کوهنوردان در عملیات امداد رسانی به پایین منتقل شد.
وی چندین بار صعود به قله دماوند داشته و در سال 1386 نیز در سرمای شدیدی که کشور را فرا گرفته بود در قله توچال با سرمای 40 درجه زیر صفر دچار سرمازدگی شدید صورت و چشمها گردید. در سالهای بعد دچار بیماری لنفوم گردید و با ورزش به مبارزه با این بیماری پرداخت و بر آن فائق آمد و دوباره سلامتی خود را باز یافت. 
وی بطور جدی در برنامه های کوهنوردی شرکت می کرد ولی بیشتر بصورت انفرادی به کوهنوردی و با همراهی چند تن از دوستانش می پرداخت. در برنامه اخیر صعود به قله دماوند به همراه دوستش آقای "اسداله خانلری" جهت صعود از مسیر غربی دماوند اقدام نموده بود که در پناهگاه سیمرغ حال عمومی خوبی نداشته و به توصیه همنوردش از صعود باز می ماند ولی همنوردش صعود خود را ادامه می دهد و بنظر می رسد "مهدی" با حال عمومی نامناسب اقدام به صعود کرده بوده که احتمالا در ارتفاع 4500 متری در اثر سقوط دچار حادثه جدی شده و جان خود را ازدست می دهد.
منبع: انجمن پزشکی کوهستان ایران

ارسال شده در تاریخ دوشنبه 10 شهریور 1393 - ساعت 08:12 نظرات (0)
 بنا به گزارش های رسیده یکی از دو کوهنورد آزاد تهرانی که روز جمعه قصد صعود قله دماوند از مسیر غربی را داشتند در حین صعود دچار ارتفاع زدگی گردیده و جان باخت.
این دو کوهنورد پس از عزیمت به پناهگاه غربی دماوند"سیمرغ" در روز پنج شنبه 6  شهریور 1393 صبح روز جمعه به قصد قله حرکت نمودند. به نظر می رسد حال عمومی یکی از آنان بنام "مهدی کرمی" در پناهگاه خوب نبوده و توسط سایر کوهنوردان سفرش به عدم صعود بیشتر می شود. 
نفر اول بنام  آقای "خانلری" ساعت 8 صبح جمعه به سمت قله حرکت می کند و نفر دوم آقای "مهدی کرمی" (عضو سابق باشگاه خانه کوهنوردان تهران) ساعت 12 ظهر شروع به حرکت می نماید که متاسفانه بدلیل نداشتن تجهیزات کافی و لباس نامناسب در ارتفاع حدود 4500 متر و در اثر سرما و ارتفاع زدگی و احتمالا سقوط در مسیر سنگی و دهلیز غربی(وتنها بودن در مسیر) فوت می نماید و پیکر وی توسط سه تن از کوهنوردان خراسان رضوی در هنگام فرود کشف می شود.
صبح امروز کوهنوردان حاضر در منطقه درصدد حمل پیکر فرد فوت شده با کمک امدادگران هلال احمر و همکاری مسولین فدراسیون در پلور در حال انتقال به ارتفاعات پایین است.
منبع: انجمن پزشکی کوهستان ایرانارسال شده در تاریخ شنبه 8 شهریور 1393 - ساعت 13:12 نظرات (1)
پیرو فراخوان صورت گرفته از طرف فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی؛ و پس از داوری مقالات رسیده به دبیرخانه ی «اولین همایش تحقیقی کوه‌نوردی و فضای مجازی» این همایش در روز ۱۳/شهریور/۹۳ از ساعت ۸ صبح تا ۱۳ در محل سالن اجتماعات باشگاه پیام مخابرات برگزار خواهد گردید.
شایان ذکر است؛ از بین مقالات ارسالی تعداد ۶ اثر در روز همایش ارائه خواهند شد و بقیه آثار در قالب کتابچه ای در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.   
شرکت برای عموم علاقه مندان در این همایش آزاد است . بدین وسیله از کوه‌نویسان و سایر فعالان عرصه مجازی حوزه کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی به منظور حضور در این همایش دعوت می‌گردد.
آدرس: تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان روبروی پارک اندیشه، سالن اجتماعات باشگاه پیام مخابرات.
 منبع: پایگاه خبری فدراسیون


ارسال شده در تاریخ شنبه 8 شهریور 1393 - ساعت 09:01 نظرات (0)