اعضای گروه قاجر در دماوند1373
نفرات از راست: فردین صالحی، شهرام نعمتی، بهروز یعقوبی، جلال حنیفی

ورود به صفحه آلبوم خاطرات


 حوادث کو‌‌ه‌نوردی شاید بخش کوچکی از حوادث ورزشی در ایران و جهان باشند ولی از آنجایی‌که بسیاری، کوه‌نوردی را نه یک ورزش، که نوعی ماجراجویی بشمار می آورند، پرداختن به حنبه‌های مختلف آن ضروری است بویژه آن که در این ورزش خطاها نیز آن‌چنان‌که مثلا در فوتبال تعریف شده‌اند، شناسایی نشده‌اند و در ضمن اشتباه و خطا در کوه‌نوردی، آن هم در صعودهای بلند و دشوار ممکن است به سادگی به مرگ یک هم‌نورد بینجامد.......
  

ارسال شده در تاریخ جمعه 7 شهریور 1393 - ساعت 10:50 نظرات (0)

یازده نفر از کوه نوردان میانه به سرپرستی آقای منظوری روز چهارشنبه پنجم شهریور ماه به قصد صعود علم کوه از مسیر سیاه سنگ وارد منطقه می شوند. حوالی ساعت 5 بعدازظهر بعداز کنگلک پایین (مسیر پناهگاه سرچال) آقای زین العابدین مشایخی بر اثر عارضه قلبی جان به جان آفرین تسلیم نمود. طی تماس تلفنی کوه نوردان با پناهگاه کلاردشت، بلافاصله آقایان رسول نقوی، علی فرضی و شیرزاد ربیع پور به سمت منطقه رهسپار شدند و با وجود تاریکی هوا به همت والای این عزیزان ساعت 2 بامداد پیکر بی جان شادروان مشایخی تحویل سردخانه بیمارستان کلاردشت شد. روحش شاد و یادش گرامی
منبع: پایگاه اینترنتی کوه نوردان کلاردشت


ارسال شده در تاریخ جمعه 7 شهریور 1393 - ساعت 09:18 نظرات (0)

مورخه 30 مرداد پیمایش غار سم و نقشه برداری غار نیک در استان گلستان به سرپرستی هیوا احمدی توسط غارنوردان استانهای: خراسان رضویی – مازندران – گیلان – کرمان – همدان – و کردستان انجام پذیرفت
 
سه تن از غارنوردان گروه قاجر در این پیمایش شرکت داشتند
 
اسرا مفاخری عضو گروه قاجر و جوانترین غارنورد ایران غار سم را بطور کامل پیمایش نمود
 
گزارش کامل این برنامه متعاقبا اعلام خواهد شد


اعضای گروه قاجر اسراء مفاخری، یوسف عبدالملکی، داوود مفاخری 

تاریخ اجرای برنامه : 29 الی 31 مرداد


ارسال شده در تاریخ سه شنبه 4 شهریور 1393 - ساعت 21:17 نظرات (0)

برنامه‎ريزي براي يک برنامه کوهنوردي هميشه با بررس قابليتهاي خودمان شروع مي‎شود، مقايسه خود با برنامه مورد نظر و تغيير برنامه بر طبق آن.
وقتي قابليتهاي خودمان را زيادي دست بالا بگيريم، اذيت خواهيم شد يا يک کوهنوردي نامناسب خواهيم داشت. قبل از 
شروع هر برنامه به توضيحات زير فکر کنيد


ارسال شده در تاریخ سه شنبه 4 شهریور 1393 - ساعت 09:43 ادامه مطلب نظرات (0)
 در كوه پيمايي، قدمهاي متعادل و آهنگ ثابت و سرعت يكنواخت ركن اساسي مي باشند. چنانچه يك روش كوه پيمايي بسيار مهم را خواسته باشيم تعيين كنيم كه بر اساس آن سرعت راه پيما تنظيم و انرژي ذخيره و به طور متعادل مصرف گردد آن روش قدم برداشتن توأم با استراحت مي باشد. راه پيمايي در كوهستان همراه با صرف انرژي زياد است لذا پا و ششها احتياج به يك زمان كوتاه استراحت در خلال حركت پيدا مي كنند.
در قدم آهسته همان طور كه در هر گام يك لحظه و مكث وجود دارد، تعداد تنفس مي بايد با اين جريان تطبيق داده شود...........ارسال شده در تاریخ یکشنبه 2 شهریور 1393 - ساعت 09:05 ادامه مطلب نظرات (0)
در برنامه‌های کوه‌نوردی یکی از مواردی که کوه‌نوردان با آن مواجه هستند، موضوع شب‌مانی در کوهستان می‌باشد. شب‌مانی در کوهستان به صورت های مختلف مانند اقامت در قرارگاه‌ها، پناهگاه‌ها، جان‌پناه‌های پیش‌ساخته و دست‌ساز، بیواک(bivouac)، کمپینگ و … می‌باشد. در زمینه‌ی کمپینگ، می‌توان مطالب خوب و جامعی در کتاب ها، جزوات آموزشی، اینترنت و غیره بدست آورد. «برقراری کمپ» پیش زمینه‌ی کمپینگ می‌باشد. در ادامه، روند برقراری کمپ و کمپینگ بطور خلاصه آورده می‌شود......ارسال شده در تاریخ شنبه 1 شهریور 1393 - ساعت 08:35 ادامه مطلب نظرات (0)
درسال 1350 اولین هیئت کوهنوردی تحت نظر تربیت بدنی در قروه تشکیل شد و به دنبال آن در سال 1354 گروه کوهنوردی قاجر قروه به همت دو نفر از جوانان فعالیت خود را آغاز نمود.
با توجه به زمینه ایجاد شده، کم کم افراد بیشتری جذب کوه و کوهنوردی شدند. تا اینکه در سال 1368 گروه کوهنوردی قاجر رسما فعالیت خود را شروع نمود. از بدو فعالیت رسمی گروه جدید، اساسنامه تنظیم شد که مورد تصویب فدراسیون کوهنوردی قرار گرفت. 
 سایت گروه کوهنوردی قاجر قروه فعالیت خود را با اهداف فرهنگ کوه و کوه نویسی از مرداد 1387 آغاز نمود. باشد که بیش از پیش شاهد شکوفایی آن در این  عرصه باشیم. 
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه  ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 30 مرداد 1393 - ساعت 17:48 نظرات (0)
بنا بر اطلاعیه فدراسیون پزشکی ورزشی؛ کمیته تغذیه این فدراسیون در نظر دارد «دوره پیکرشناسی ورزشی سطح اول» را در محل فدراسیون برگزار نماید.
ـ زمان برگزاری: ۱۱ شهریور ۹۳ لغایت ۱۳ شهریور ۹۳ ـ از ساعت ۸ صبح الی ۱۷
ـ مخاطبین: پزشکان و کارشناسان، مربیان ورزشی
ـ محل ثبت نام: فدراسیون پزشکی ورزشی، کمیته تغذیه
ضمناً با توجه به ظرفیت محدود (۱۲ نفر) شرکت کنندگان اولویت با کسانی است که زودتر ثبت نام نمایند.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون


ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 29 مرداد 1393 - ساعت 15:32 نظرات (0)
پیرو اطلاعیه ای فدراسیون مبنی بر اعزام قهرمانان سنگ‌نوردی کشور اعزامی به رقابتهای جهانی، « علی برات زاده» قهرمان خوب کشورمان امروز سه شنبه ۲۸ مرداد به همراه «محمد طبیبی» به عنوان سرپرست، راهی مسابقات رشته «بولدرینگ» قهرمانی جهان می‌شود.

این مسابقات در مونیخ آلمان (مورخ ۲۱ تا ۲۳ آگوست - ۳۰ مرداد تا ۱ شهریور) برگزار خواهد شد
منبع: پایگاه خبری فدراسیون
 

ارسال شده در تاریخ سه شنبه 28 مرداد 1393 - ساعت 21:42 نظرات (0)

کشف جسد سه کوه نورد در مون بلان فرانسه

مسئولان محلی فرانسه روز دوشنبه اعلام کردند جسد سه کوه نورد در کوه مون بلان فرانسه پیدا شد.

گفته می شود شرایط جوی عامل کشته شدن این سه کوه نورد نبوده است. عملیات جستجو برای یافتن این سه کوه نورد که دو تن از آنها پاریسی بودند و یک نفر دیگرشان راهنمای محلی بود، شنبه شب از ژاندارمی منطقه شامونیکس آغاز شد.

مسئولان محلی اعلام کردند سقوط از ارتفاع هشتصد متری، علت کشته شدن این سه نفر بوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ، سه شنبه هفته پیش نیز چهار مرد و یک زن فرانسوی که بیست و هفت تا چهل و پنج ساله بودند، در کوه مون بلان از ارتفاع دویست و پنجاه متری سقوط کردند و کشته شدند. جسد این افراد یک روز بعد توسط نیروهای امداد و نجات پیدا شد
 
جان باختن یک کوه نورد و زخمی شدن دو نفر در قله سبلان


ریزش در کوه سبلان و سرازیر شدن تخته سنگ موجب کشته شدن یک کوه‌نورد تهرانی و زخمی شدن دو کوه‌نورد دیگر شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در اردبیل،«عباس انوری» رئیس جمعیت هلال‌احمر مشگین‌شهر با اعلام این خبر، گفت: متأسفانه در این حادثه یک نفر از کوه نوردان بر اثر اصابت تخته سنگ بزرگی جان خود را از دست داد و دو نفر دیگر نیز که دچار شکسته‌گی شده بودند به بیمارستان شهرستان مشگین‌شهر منتقل شدند.

وی با بیان اینکه به‌دنبال اطلاع از ریزش کوه در یال شرقی قله‌ی سبلان و مصدوم شدن شماری از کوه نوردان در این نقطه، بلافاصله تیم امدادی جمعیت هلال‌احمر مشگین‌شهر به منطقه اعزام شد، افزود: این کوه نوردان جزو تیم 15 نفره گروه کوه نوردی اداره‌ی آب و فاضلاب استان تهران هستند که به علت ناآشنا بودن به مسیر دچار این حادثه شدند.

در ادامه «ابراهیم امامی» فرماندار شهرستان مشگین‌شهر نیز با ابراز نگرانی از افزایش آمار حوادث و سوانح در قله‌ی سبلان، تعیین تکلیف مدیریت پناهگاه و ارائه خدمات مناسب به کوه نوردان را خواستار شد.

براساس این گزارش، شهرستان مشگین‌شهر در 85 کیلومتری شمال غربی اردبیل واقع است. قله‌ی سبلان به ارتفاع 4811 متر در این شهرستان قرار دارد و هر سال در تابستان میزبان انبوه کوه نوردان از اقصی نقاط ایران و جهان است
با تشکر از کلاغها


ارسال شده در تاریخ سه شنبه 28 مرداد 1393 - ساعت 21:30 نظرات (0)