غار کولاوا1355
طیب صالحی و داریوش الهیاری کاشفان غار کولاوا در جنوب قروه

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

با توجه به کاهش شدید دما و بارشهای مکرر در ارتفاعات بارها و بارها از کوهنوردان  درخواست شده که با احتیاط و آمادگی کامل قدم در طبیعت و کوهستان بگذارند. بارها و بارها از کوهنوردانی که فاقد تجربه و امکانات لازم برای صعودهای زمستانه هستند موکدا درخواست شده از صعود به ارتفاعات پرهیز کنند. اما متاسفانه بی توجهی به این توصیه ها همچنان ادامه دارد.
حسب اطلاع از کانال خبری انجمن پزشکی کوهستان ایرانیان و بنابر گزارش های رسیده روز جمعه سی ام بهمن ماه 1394 سه تن از کوهنوردان اندیشه شهریار که جهت صعود قله کهار به منطقه کلوان عزیمت کرده بودند دچار حادثه شده و یکی از آنان جان خود را از دست می دهد.
کوهنورد حادثه دیده فرد 64 ساله ای به نام " محمد عباسی" بوده که در هنگام صعود دچار علائم سرمازدگی و بی حالی شده و از صعود باز می ماند. وی در جانپناه کهار باقی مانده و دو همنورد دیگر وی اقدام به صعود می نمایند.
دو کوهنورد صعود کننده پس از بازگشت با پیکر بی جان کوهنورد حادثه دیده مواجه می شوند که به نظر می رسد اقدام به صعود انفرادی نموده و یا قصد بازگشت را داشته که به دره جنوبی مسیر صعود قله کهار سقوط نموده و دردم جان می سپارد.
در پی بروز این حادثه همنوردان وی  از نیروهای امداد و نجات کوهستان درخواست کمک  می کند که یک تیم از نیروهای کارگروه جستجو و نجات هیات کوهنوردی استان البرز پس از هماهنگی با نیروی انتظامی به منطقه اعزام می شوند

 
 مرحوم "محمد عباسی"  نفر اول از سمت چپ


نکات آموزشی:
1-نداشتن پوشاک مناسب ( کاپشن گورتکس -گتر- کفش کوهنوردی و ...) و اقدام به صعود زمستانه یک قله 4000 متری با وجود این شرایط!!!
2- همنوردان شخص حادثه دیده پوشاک حرفه ای به تن داشته اند  و با این وجود جالب است که چه طور اجازه داده اند این فرد با این شرایط همراهشان اقدام به صعود کند.
3-تنها گذاشتن ایشان در جانپناه توسط همنوردان
منبع: تلگرام انجمن پزشکی کوهستان

ارسال شده در تاریخ دوشنبه 3 اسفند 1394 - ساعت 08:44 نظرات (0)
نظر به فرا رسیدن مسابقات جام‌ جهانی سنگنوردی در رشته‌های لید، بولدرینگ و سرعت، آن دسته از ورزشکارانی که سابقه حضور در فینال یکی از رقابت‌های رسمی این فدراسیون طی سال‌های 93 و 94 را داشته و قصد اعزام با هزینه شخصی یا استانی را دارند، در صورت تمایل به ثبت‌نام، اخذ مجوز و حضور می‌توانند حداکثر تا روز 15 اسفند ماه سال 94 درخواست خود را از طریق هیأت استان و ادارات کل ورزش و جوانان با مشخص نمودن مسابقه مورد نظر به فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ارسال نمایند ...
بدیهی است به درخواست‌های ارسالی پس از تاریخ مذکور ترتیب‌اثر داده نخواهد شد.
مقتضی است کلیه هیأت‌های كوهنوردی و صعودهای ورزشی نسبت به اطلاع‌رسانی لازم در سطح استان در اسرع وقت اقدام نمایند.
با سپاس از گروه تلگرامی دنیای سنگ نوردی جهت تنظیم جدول تاریخ مسابقات.
جدول زمانبندی در سایت فدراسیون


ارسال شده در تاریخ دوشنبه 3 اسفند 1394 - ساعت 08:42 نظرات (0)
لیست اولیه نامزدهای کلنگ طلایی 2016 شامل 45 صعود شاخص است که در سال 2015 در سراسر جهان انجام شده است. این لیست توسط لیندسی گریفین (آلپاین ژورنال آمریکا) و کلود گاردین تهیه شده، و خبر خوب اینکه یک صعود ایرانی هم در این لیست وجود دارد: تجربه تغییر، ماداگاسکار؛ حسن گرامی - حمیدرضا شفقی -  فرشاد میجویی ( http://www.planetmountain.com ).


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 2 اسفند 1394 - ساعت 10:17 ادامه مطلب نظرات (0)

«من اینجا تا نفس باقیست می مانم 
من از اینجا چه می خواهم،نمی دانم...»
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ یکشنبه 2 اسفند 1394 - ساعت 01:20 نظرات (0)
مورخه 30 بهمن طیق برنامه زمانبندی شده شش ماهه دوم 19 تن ا اعضای هیئت و گروه قاجر به قله سه زرده در جنوب قروه صعود نمودند.
قلل سه زرده در غرب ارتفاعات پریشان قرار دارد.
تاریخ اجرای برنامه : 30 بهمن 1394

شرکت کنندگان (آقایان) : عبدالله سنگین آبادی، شهرام نعمتی، محمد میرانی، مهدی عباسی، شاهین نادری، فواد حسینی، پوریا آرامی، علی عینی، مجید معظمی، میلاد صفا،علیرضا میرانی، مجتبی احمدی، نوید صفا، علی درویشی، طیب صالحی(سرپرست)

شرکت کنندگان (بانوان) : صدیقه نوربخش، ،سحریارویسی، فاطمه میرانی، لیلا صالحی


ارسال شده در تاریخ جمعه 30 بهمن 1394 - ساعت 20:56 نظرات (0)
روابط عمومی گروه کوه نوردی قاجر قروه

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 29 بهمن 1394 - ساعت 11:32 نظرات (0)
بی توجهی به اصول علمی ورزش عوارض جبران ناپذیری می تواند داشته باشد. این شرایط خصوصا در ورزشهایی مثل سنگنوردی  حتی شدید تر و شاید غیر قابل چبران باشد. رعایت اصول اولیه ورزش می تواند ضامن سلامتی طولانی مدت یک ورزشکار حرفه ای باشد:
مزایای گرم کردن بدن
- افزایش سرعت انقباض و از انقباض خارج گشتن عضلات.
- تسهیل مصرف اکسیژن. زیرا در عضلات گرم شده سرعت آزادسازی اکسیژن از هموگلوبینها افزایش می یابد........


ارسال شده در تاریخ سه شنبه 27 بهمن 1394 - ساعت 23:46 ادامه مطلب نظرات (0)
 بسیاری از ما تاکنون بارها این نکته را شنیده ایم که " پا " قلب دوم انسان است. عضو مهمی که ما بر روی آن می ایستیم و حرکت می کنیم. در طول فصل سرما بسیاری از ما بیش از هر نقطه دیگر از بدن خود در پاهای خود احساس سرما می کنیم. اما دلیل این امر چیست و چگونه می توان از این امر جلوگیری کرد؟ اگر مایل هستید به پاسخ این سوالات برسید این مطلب را مطالعه کنید.
 "پا" در بدن انسان در پایین ترین نقطه نسبت به سایر اعضا قرار می گیرد. این عضو از قلب نیز به دور بوده و طبیعتا یکی از آخرین بخش هایی از بدن است که خون و مواد حیاتی به آن رسیده و به همین دلیل است که احساس سرما نیز در این عضو بیشتر است....


ارسال شده در تاریخ سه شنبه 27 بهمن 1394 - ساعت 00:36 ادامه مطلب نظرات (0)
اجلاس فدراسیون جهانی سنگنوردی به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و با حضور رئیس فدراسیون جهانی سنگ‌نوردی و اعضای مجمع جهانی برگزار می شود. به گزارش روابط عمومی و بین الملل فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی؛ باتوجه به میزبانی کشورمان در یازدهمین اجلاس فدراسیون جهانی سنگنوردی تاکنون حضور 62 میهمان خارجی از 28 کشورجهان قطعی شده است. این اجلاس طی روزهای 29 بهمن لغایت 2 اسفندماه در هتل استقلال تهران برگزار خواهد شد.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون


ارسال شده در تاریخ یکشنبه 25 بهمن 1394 - ساعت 17:05 نظرات (0)
مورخه 14 الی 16 بهمن صعود زمستانه سراسری سال 94 به قله «تفتان»؛  گرامیداشت دهه مبارک فجر و پاسداشت خادمین ورزش کوه‌نوردی کشور؛ با حضور 420 کوه‌نورد از ۳۰ استان برگزار گردید.
در این صعود 13 تن از کوهنوردان استان کردستان شرکت نمودند که 8 تن از آنان اعضای هیئت و گروه قاجر قروه بودند.
معرفی قله تفتان و گزارش این برنامه در ادامه مطلب ...ارسال شده در تاریخ یکشنبه 25 بهمن 1394 - ساعت 09:06 ادامه مطلب نظرات (0)