عضویت در باشگاه قاجر

5 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر روز 28 مهرماه 1391 طبق برنامه زمانبندی شده شش ماهه دوم به قله  2950 متری آوالان در کامیاران صعود نمودند.
گزارش صعود را در ادامه مطلب بخوانید....


اعضا از راست به چپ: محمد سنگین آبادی- عبدالله سنگین آبادی- مهدی ضیایی- سیامک جعفری- امید نعمتی
ارتفاعات آوالان و روستای سرچی

تاریخ اجرای برنامه : 27 و 28 مهرماه 1391

شرکت کنندگان (آقایان) : مهدی ضیایی- سیامک جعفری- امید نعمتی- محمد سنگین آبادی- عبدالله سنگین آبادی(سرپرست)


گزارش صعود به قله آوالان
روز پنجشنبه 27 مهرماه 1391 ساعت   14:30همراه 4 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر  به قصد  صعود ارتفاعات آوالان راهی روستای سرچی (کامیاران) شدیم.
ابتدا از قروه به طرف سنندج به راه افتاده و قبل از دهگلان از مسیر کاظم آباد به طرف موچش رفتیم وپس از گذشتن از  موچش - یمنیان به دو راهی سر بناب که در15 کیلومتری کامیاران واقع شده، رسیدیم. پس از عبور از روستاهای سربناب- نجف آباد و کوله ساران وارد سرچی که در ضلع جنوبی منتهی به آوالان واقع شده، رسیدیم.
 مسیر طی شده، کوهستانی و طبیعت در آن فصل از سال، یکی از زیباترین چهره های خود را به نمایش گذاشته بود. این روستا انواع درختان با میوه های پاییزی را دارد.
ساعت 16:30 به روستای سرچی رسیدیم. و شب را در همان روستا سپری نمودیم.


دورنمای روستای سرچی
 روز جمعه 28 مهرماه ساعت 6:30 به سمت قله حرکت کردیم. مسیرهای صعود از سمت روستای سرچی: توتهای زیارتان- چشمه خوره(آب بشدت روان)- قمره (انعکاس صدا در این مسیر معروف است) همرو ( گلابی) کوچکه گوره (سنگ بزرگ) می باشد و از دو مسیر می توان به قله رفت. اولی تقریبا شیب دار ولی کوتاه و مسیر دومی شیبش کمتر اما طولانی تر است. ما مسیر شیبدار را انتخاب کردیم. قبل از قله اصلی،دو کوه با ارتفاع 2920 و 2945  وجود داشت که  آنها را هم طی نموده و در پای قله به محلی رسیدیم که 7 قبر وجود داشت که به آن هفت ابدال می گفتند البته ابدال در عرفان اسلامی یکی از مراحل هفت گانه عرفان می باشد(مراحل هفت گانه عبارتند از: اقطاب- ابدال- اخیار- اوتاد- غوث- نقبا- نجبا) اهالی معتقد بودند که این هفت قبر متعلق به هفت نفری می باشد که به عنوان افراد وارسته معروف بودند و بخاطرعقایدشان مورد ظلم مردمان زمان خود واقع می شوند و آواره شده و دور از دیگران به این نقطه پناه می آورند  و زندگی زاهدانه خود را شروع می کنند و همین جا هم از دنیا می روند و هم اکنون قبرشان به عنوان زیارتگاه می باشد آوالان در ابتدا  آوارگان بوده که در طول تاریخ به آوالان تغییر کرده است.


   محل قبر هفت ابدال در پایین قله
 ساعت 8:40  به قله آوالان رسیدیم . پناهگاه از قله نمایان بود و در ارتفاع 2500 متری قرار دارد که راه آن از مسیر نشور – دول کرو بود و دقیقا مقابل مسیری بود که ما رفته بودیم.
پس از صرف صبحانه و گرفتن چند عکس ساعت 9:29 به سمت پایین حرکت کردیم و ساعت 10:54 به روستای سرچی رسیده سپس همگی در نهایت صحت و سلامت به سمت قروه حرکت کردیم.
گزارش از عبدالله سنگین آبادی

معرفی مختصر آوالان
آوالان در زبان محلی  به معنی خانه بدوشان- درویش- عاشق و شیدا می باشد.
کوه آوالان در ضلع شمال کامیاران و ضلع جنوب شرقی سنندج واقع شده است.
آوالان" کوهی است به ارتفاع ۲۹۵۰ متر در ۲۵ کیلومتری جنوب سنندج و مشرف به جاده سنندج - کامیاران. همچنین این کوه با عناوین دیگری چون هه واره به رزه و عبدالامان شناخته می شود.
 این کوه در یک منطقه کوهستانی در استان کردستان و در محدوده شهر کامیاران قرار دارد. یکی از نزدیک ترین شهر های مهم به این منطقه شهر سنندج است و همچنین نزدیک ترین روستا و یکی از مسیر های اصلی صعود به کوه آوالان روستای دول کرو است که نسبت به موقعیت کوه در جهت شمال شرقی این کوهستان قرار دارد.

این کوه در سلسله جبال زاگرس شمالی واقع است و بر بلندای قله رشته کوه های شاهو از غرب و ارتفاعات قروه، بدر و پریشان از شرق رویت می شود.
بروی خط ألراس این کوه چندین قله فرعی دیگر هم به چشم می خورد که یکی از مشهورترین آن ها قله قلعه ره ش است.

راههای دسترسی
عمده راههای دسترسی به این کوه روستای نشور و روستای دولاب می باشد. این کوه دارای جانپناه بوده و زمان لازم برای رفت و برگشت ۱۰ ساعت است. از فراز ئه والان دریاچه سدگاوشان، شهر سنندج، کوه آبیدر، کوه شاهو، و کوههای شرقی مشرف به شهر سنندج دیده میشود‍‍‌‌.

ارسال شده در تاریخ یکشنبه 30 مهر 1391 - ساعت 11:22 تعداد بازدید : 5174
ارسال کننده : پیام رضابخش Email : info@arashsanandaj.ir
تاریخ ارسال : یکشنبه 30 مهر 1391 - ساعت 19:09 Website : www.arashsanandaj.ir

سلام به همنوردان خوبم و خسته نباشید به دوستان
تبریک تبریک
فقط در خصوص کلمه اوالان (ئه والان)صحیح تر می باشد به توجه به فرهنگ لغت با تشکر
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پاسخ روابط عمومی: خیلی ممنون از تذکر شما اما به نظر می رسد ئه والان در رسم الخط کردی باشد و در  فارسی اوالان نوشته می شود.
ارسال کننده : حسین کریمی Email : mountain1352@yahoo.com
تاریخ ارسال : یکشنبه 30 مهر 1391 - ساعت 12:24

سلام عمو عبدالله و بقیه همنوردان گزارش جالبی بود سال گذشته ما در همین فصل به آن قله رفتیم اما امسال متاسفانه نتونستیم شرکت کنیم و خیلی حسرت خوردیم مناظر و طبیعت قشنگی دارد امیدوارم که در برنامه های بعدی بتوانم در خدمتتون باشم خسته نباشید
.:: ارسال نظر جدید ::.

نام کامل : (الزامی)
آدرس ایمیل :
آدرس سایت :
متن نظر : (الزامی)
کد امنیتی :  (الزامی)