عضویت در باشگاه قاجر

گنجنامه همدان تابستان 1357
از سمت راست: طیب صالحی- حسن بابایی- نادر رحیمی- اسد بابایی- سیروس صالحی

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

یک نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر به همراه 3 نفر از همنوردان اهل اصفهان در تاریخ 17 آذر  به قله 4075 متری شیرکوه در یزد صعود نمودند.


تاریخ اجرای برنامه : 16 و 17 آذر ماه 1391

شرکت کنندگان (آقایان) : سعید مهدوی(اصفهان)

شرکت کنندگان (بانوان) : مهشید الماسی(قروه) کتایون زمتنی- بهناز رحمانی(اصفهان)


معرفی شیرکوه
شیرکوه مجموعه کوه‌هایی است واقع در استان یزد که مساحتی معادل سه هزار کیلومتر مربع را شامل می‌شود. این کوه‌‌‌ها از جنوب‌غربی شهر یزد شروع و تا جنوب‌شرقی آن ادامه دارند. در مغرب یزد پهنای آن ۱۰ کیلومتر و طول آن حدود ۷۵ کیلومتر می‌باشد. این کوهستان که غالباً در زمستان از برف و یخ پوشیده است، آب بخش اعظمی از استان یزد را تامین می‌کند .گرچه از نظر تقسیم بندی، از شیرکوه به عنوان یکی از کوه‌های منفرد ایران یاد شده لیکن در حقیقت بخشی از رشته‌کوه زاگرس است که دارای قله‌های بلندی بوده و ارتفاع بلندترین نقطه آن از سطح دریا در حدود ۴۰۷۵ متر است. به نظر می‌رسد وجه تسمیه این کوه به دلیل شباهت آن به یک شیر خفته بر دستانش از فاصله دور ‌باشد.
اسامی تعدادی از قله‌های شیرکوه به شرح زیر است:
 قله شیرکوه با ارتفاع ۴۰۷۵ متر در قسمت جنوب‌غربی روستای “ده‌بالا” و قله آسمان‌نما در جنوب آن قرار دارد.- قله «برفخانه طزرجان» با ارتفاع ۳۹۹۰ متر شامل «میل‌برفخانه»، قله غربی برفخانه، قله اصلی برفخانه و سوزنی‌های برفخانه که مشرف به بخش طزرجان بوده و دیواره‌ها و سوزنی‌های بسیار زیبایی دارد.
- قله سنگی «بنادک» که مشرف به روستای “بنادک” و در شمال‌غربی بخش «منشاد» قرار دارد. ارتفاع بنادک ۲۰۴۰ متر و به علت داشتن دیواره و مسیرهای صخره‌ای قابل اهمیت است. این قله در واقع یک سوزنی یا برج سنگی است که قسمت‌های بالای آن برای صعود به کار فنی احتیاج دارد.
- کوه منشاد با ارتفاع ۳۸۷۵ متر و شامل قله هایی به نام «منشاد»، «خیبر»، «مهریز»، «نیریز» در قسمت جنوب‌شرقی بخش منشاد قرار گرفته است.
 برج «ارنان» با ارتفاع  ۲۸۹۹ متر که جدا از منطقه شیرکوه و در جنوب آن در دل کویر «ابرقو» در بخش «نیر» به شکل یک برج عظیم سنگی بسیار زیبا خودنمایی می‌کند.
برای صعود به شیرکوه مسیرهای گوناگونی وجود دارد از جمله: دره سوسن، دره شمس، بردستان سانیچ، لابیدشیر، بیدکبکان، لابیدسرخ، لاگردو، لایخچال و آب‌ریز.
مسیر آب‌ریز دارای دو مسیر فرعی به نام‌های “دره‌نجیب” و “لاسرگون” می‌باشد. وجه تسمیه آن نیز وجود تنگه‌ای است با شیب تند و  نسبتا طولانی به نام “دره‌نجیب” که مشکل‌ترین بخش صعود به قله شیرکوه است.
برای رسیدن به شیرکوه باید به شهرتفت در سی کیلومتری یزد و از آنجا به روستائی ییلاقی به نام “ده‌بالا”  که با ارتفاع ۲۶۰۰ متر از سطح دریا، ۲۰کیلومتر از شهرتفت فاصله دارد و سپس به روستای “شیخ‌علیشاه” رفت.
                                                       منبع: وبلاگ http://koohnavardi-taft.blogfa.com

گزارش برنامه
در مورخه 16/9/91 یکی از بانوان گروه خانم مهشید الماسی به همراه سه نفر از دوستان همنوردان اصفهانشان خانمها کتایون زمانی و بهناز رحمانی وآقای سعید مهدوی از طریق اصفهان عازم یزد و از آنجا به شهر تفت و روستای ده بالا عزیمت نموده شب را در مسجد روستا مانده و در مورخه 17/9/91 راس ساعت 6 از مسیر دره نجیب بطرف قله حرکت مینمایند ساعت 10 به پناهگاههای شیر کوه رسیده که چند نفر از کوهنوردان یزد نیز در پناهگاه بودند پس از صرف صبحانه ساعت 11:30 دقیقه که منطقه پوشیده از برف بود بطرف قله حرکت و در ساعت 14:30 به قله میرسند پس از انداختن چند عکس یادگاری بطرف پناهگاه حرکت در ساعت 16:30 به پناهگاه رسیده پس از استراحت کوتاهی راس ساعت 17:20 دقیقه بطرف روستا حرکت که در ساعت 20 به مسجد روستا رسیده و از آنجا بطرف یزد سپس ترمینال و اصفهان رفته از در آنجا با خدا حافظی از همنوردان آرزوی صعودی دیگر با هم از هم جدا میشوند. 

ارسال شده در تاریخ دوشنبه 20 آذر 1391 - ساعت 21:14 تعداد بازدید : 3370
ارسال کننده : شیرکوهی
تاریخ ارسال : دوشنبه 25 دی 1391 - ساعت 13:54

سلام
شیرکوه 4075 متری در دهستانی به همین نام و در شهرستان تفت واقع شده است.
این قله و برفخانه قدیم ها همیشه برف داشته اند. اما چند سال است که بخاطر خشکسالی تیر تا آبان خشک است.
اطراف این کوهها روستاهای اصلی دهبالا، طزرجان و سانیج قرار دارد.
ارسال کننده : raha
تاریخ ارسال : جمعه 8 دی 1391 - ساعت 23:49

آرزوی موفقیت و سر افرازی
ارسال کننده : گردشگران
تاریخ ارسال : شنبه 25 آذر 1391 - ساعت 07:25 Website : abd.blogfa.com

با سلام
اميدوارم صعود ويزد به شما خوش گذشته باشهوضمن تشكر از چراغ پيك نيك
عكسي از صعود شما به قله شيركوه
http://abd1380.persiangig.com/image/shirkooh%2017-9-1391/IMG_0145.JPG
ارسال کننده : حسین Email : dooman_mobile@yahoo.com
تاریخ ارسال : چهارشنبه 22 آذر 1391 - ساعت 10:20

ماشالا مهشید
ارسال کننده : rahman Email : borje_trango@yahoo.com
تاریخ ارسال : سه شنبه 21 آذر 1391 - ساعت 18:57

دروود بر این دوستان.امیدوارم همواره پر انرژی و با انگیزه به اهداف بلند دست یابند.
.:: ارسال نظر جدید ::.

نام کامل : (الزامی)
آدرس ایمیل :
آدرس سایت :
متن نظر : (الزامی)
کد امنیتی :  (الزامی)