گرامی یاد و خاطره دهمین سالروز جاودانگی سامان نعمتیزنده یاد سامان نعمتی در سال 1360 در شهر قروه دیده به جهان گشود و از همان اوان کودکی دل به کوه سپرد  او از پانزده سالگی شروع به سنگ نوردی نمود. گشایش مسیری بیست متری در دیواره کولوا( قروه) اولین تجربه جدی سنگنوردی او بود او موفق به اخذ مدرک مربیگری سنگنوردی و کارت مدرسی از فدراسیون شد.
در سال 85 عضو انتخابی تیم مربیان فدراسیون جهت صعود به قله خانتانگری شد، او که تمامی اردوها را با موفقیت سپری نموده بود در زمان حرکت به دلیل مشکلات شخصی از همراهی تیم باز ماند.
در پاییز 86 از طرف باشگاه دماوند از وی جهت شرکت در گشایش مسیر در منطقه هیمالیا قله برودپیک دعوت شد و از آنجا که این صعود انجام نگرفت. سال 1387  پیشنهاد شرکت در صعود به قله نانگاپاربات را پذیرفت و همراه اعضا تیم روز  21 تیر به بیس کمپ نانگاپاربات وارد شدند تا تلاشی بزرگ را آغاز کند.
سامان که در تمام مراحل صعود تلاشگر و توانمند بوده با پایین آمدن تیم به بیس کمپ بدون سامان بازگشتش در هاله ای از ابهام قرار گرفت و انتظاری بزرگ آمیخته با بهت و حیرت از چگونگی این ماجرا برای جامعه کوهنوردی ایجاد شد
گوشه ای از فعایت های او:
صعود به قله دماوند از تمامی جبهه ها، صعود زمستانه به قله قاش مستان دنا، یخچال شمالی سبلان و کول جنون در اشترانکوه، صعود از چهار مسیر دیواره علم کوه، تلاش ده روزه زمستانه در علم کوه، صعود، زمستانه دیواره لجور، صعود 3 مسیر دیواره پل خواب، صعود از دهها مسیر بیستون
گشایش 6 مسیر در دیواره های پریشان و یوسف سیاه
گشایش بلند ترین مسیر بیستون....

کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید

کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این کانال از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛


صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید
صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این صفحه و دنبال کردن ما از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛

جمعی از بانوان گروه قاجر در قله بدر1385
نفرات ردیف اوا از راست: طاهره گوهری، زهرا یارعلی
ردیف دوم: لیلا صالحی
ردیف سوم:ایلناز صمدی، یاسمن نعمتی، شعله اکبری، شیدا اکبری، مائده صالحی
ردیف چهارم: سارا حنیفی، مهناز محمدی، صدیقه نوربخش، مریم شهسواری
ردیف پنجم: منیژه مرادی

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

 خيلي سخت است زماني که بيش از حد سرما را حس مي‎کنيد، احساس خوشی داشته باشيد. يا خيلي خيس شده‎ايد. انتخاب پوشاک مناسب شما را راحت نگه مي‎دارد و در مقابل عوامل خطر مثل سرمازدگی از شما محافظت مي‎کند. موارد اساسي براي گرم ماند:
• خشک ماندن: آب گرما را از هوا بهتر منتقل مي‎کند. مقدار آبي که در لباس شما نگه داشته شده (نم و رطوبت) The Faster Your Body Heat Will Be Transferred daily . هنگامي که رطوبت تبخير مي‎شود علاوه بر اين که شما را خنک مي‎کند، گرماي بدن شما را نيز تبخير مي‎کند.
• جلوگيري از نفوذ باد: باد اتلاف گرما را زياد مي‎کند و آن را به خارج هدايت مي‎کند و جريان هواي خنک را فعال مي‎کند. بهترين راه حل ضد باد بودن اين است که يک لايه زيرين با بافت ريز به صورت استرچ (کمي چسبناک) بپوشيد. اين کار باعث مي‎شود تا تنفس رطوبت برقرار باشد، اما باد کمتري نفوذ نمايد.
• لايه‎اي براي نگهداري گرما: فضاي بين بافتهاي پوشاک شما لايه‎اي از گرما را بين پوست شما و پوشاک نگهداري مي‎کند. اين مقدار هوا بستگي به مقدار پوشاک دارد. در صورتي که لايه‎هاي پوشاک شما تک تک باشد گرماي کمتري را از دست مي‎دهيد. اين روش به شما اجازه مي دهد تا دماي بدنتان را با توجه به باد، نوع فعاليت، دماي هوا و رطوبت خودتان تنظيم کنيد....

خانمها نسبت به آقايان در برابر سرما حساسترند. رگهاي خوني روي پوست خانمها زودتر منقبض مي‎شوند. در يک نتيجه‎گيري خانمها سرما را زودتر حس مي‎کنند، بخصوص زماني که به شدت خسته باشند. اگرچه بانوان درصد بافتهاي نگهدارنده چربي بيشتري دارند، معمولاً ماهيچه و عضله آنها کمتر است و هنگام ورزش کمتر گرما توليد مي‎کنند.
در صورتي که سرما را احساس کرديد، مايعات و خوراکي گرم بخوريد. اين نکته مهم را فراموش نکنيد و پوشاک گرم اضافي همراه داشته باشيد حتي آقايان.

راههاي گرم شدن:
• به صورت معين و با نظم خاصي غذا بخوريد (مرتب باشد) و آب بدن خود را حفظ کنيد.
• در هنگام حرکت، قبل از تعرق بدن پوشاک اضافي بدن را کم کنيد. زماني که توقف مي‎کنيد قبل از اين که سردتان شود اين کار را انجام دهيد.
• هنگام سرما در صورت امکان دستکش 2 انگشتي بپوشيد. اين دستکشها بهتر هستند، چون چهار انگشت شما گرما را به هم منتقل مي‎کنند.
• از دستکشهاي نازک پلي‎استر در زير دستکش اصلي استفاده کنيد. آنها چالاکي و سبکدستي شما کاهش نمي‎دهند و زماني که شما دستکش اصلي را براي انجام کاري از دستتان خارج مي‎کنيد گرماي زيادي را نگهداري مي‎کند.
• از کلاههاي پشمي يا کرکي استفاده کنيد. کلاه توفان عاليست، اما اگر نياز نيست اگر شال ابريشمي استفاده کنيد. بيش از 50% گرماي بدن شما از سرو گردن شما خارج مي‎شود.
• مطمئن باشيد که جوراب، پوتين و دستکش شما تنگ نباشد چرا که گردش خون صحيح باعث مي‎شود تا گرماي بدن شما حفظ شود.
• اگر احساس کرديد انگشتان شما به يک قطعه يخ تبديل شده به سرعت بازوهايتان را به صورت دايره‎اي حرکت دهيد!! پس از چند دقيقه خون کافي به نوک انگشتهاي شما مي‎رسد.

گرم خوابيدن
• سعي کنيد هميشه کيسه خوابي که به همراه مي‎بريد سرماي بيشتري از محيطي که شما مي‎خوابيد تحمل کند.
• قبل از ورود به کيسه خواب کمي نرمش کنيد تا گرم شويد. به اين صورت زمان کمتري لازم است تا شما درون کيسه خواب گرم شويد و گرمان بدنتان در فضاي کيسه خواب حفظ مي‎شود.
• قبل از خواب مثانه را تخليه نماييد. Go 2 WC. چرا که بدن شما به گرم نگه داشتن مايع اضافي نيازي ندارد.
• کلاه به سر بگذاريد، چرا که سرما از سر بيرون مي‎رود.

• زيرانداز يکي از مهمترين بخشهاي گرم خوابيدن است. اين نکته مهم را فراموش نکنيد که کيسه خواب شما اگر 100- هم باشد، اگر زيراندازتان در مقابل سرما و رطوبت نفوذپذير باشد کيسه خوابتان به نايلون تبديل مي‎شود. (مقاله مرتبط)

منبع: irankouh.com
گردآوری: دکتر حمید مساعدیان - انجمن پزشکی کوهستان ایران

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه 22 آذر 1391 - ساعت 17:46 تعداد بازدید : 1129
.:: ارسال نظر جدید ::.

نام کامل : (الزامی)
آدرس ایمیل :
آدرس سایت :
متن نظر : (الزامی)
کد امنیتی :  (الزامی)