گرامی یاد و خاطره دهمین سالروز جاودانگی سامان نعمتیزنده یاد سامان نعمتی در سال 1360 در شهر قروه دیده به جهان گشود و از همان اوان کودکی دل به کوه سپرد  او از پانزده سالگی شروع به سنگ نوردی نمود. گشایش مسیری بیست متری در دیواره کولوا( قروه) اولین تجربه جدی سنگنوردی او بود او موفق به اخذ مدرک مربیگری سنگنوردی و کارت مدرسی از فدراسیون شد.
در سال 85 عضو انتخابی تیم مربیان فدراسیون جهت صعود به قله خانتانگری شد، او که تمامی اردوها را با موفقیت سپری نموده بود در زمان حرکت به دلیل مشکلات شخصی از همراهی تیم باز ماند.
در پاییز 86 از طرف باشگاه دماوند از وی جهت شرکت در گشایش مسیر در منطقه هیمالیا قله برودپیک دعوت شد و از آنجا که این صعود انجام نگرفت. سال 1387  پیشنهاد شرکت در صعود به قله نانگاپاربات را پذیرفت و همراه اعضا تیم روز  21 تیر به بیس کمپ نانگاپاربات وارد شدند تا تلاشی بزرگ را آغاز کند.
سامان که در تمام مراحل صعود تلاشگر و توانمند بوده با پایین آمدن تیم به بیس کمپ بدون سامان بازگشتش در هاله ای از ابهام قرار گرفت و انتظاری بزرگ آمیخته با بهت و حیرت از چگونگی این ماجرا برای جامعه کوهنوردی ایجاد شد
گوشه ای از فعایت های او:
صعود به قله دماوند از تمامی جبهه ها، صعود زمستانه به قله قاش مستان دنا، یخچال شمالی سبلان و کول جنون در اشترانکوه، صعود از چهار مسیر دیواره علم کوه، تلاش ده روزه زمستانه در علم کوه، صعود، زمستانه دیواره لجور، صعود 3 مسیر دیواره پل خواب، صعود از دهها مسیر بیستون
گشایش 6 مسیر در دیواره های پریشان و یوسف سیاه
گشایش بلند ترین مسیر بیستون....

کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید

کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این کانال از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛


صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید
صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این صفحه و دنبال کردن ما از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛

 مشاهده آمار حوادث کوهستان در آلپ فرانسه گویای این واقعیت است که در یکی از پر ترددترین نقاط کوهستانی جهانی حوادث کوهنوردی در زمستان پس از حوادث اسکی تورینگ و اسکی خارج از پیست قرار دارد.
بر اساس این آمار که در سایت pistehors گردآوری شده و مربوط به حوادث 2002 تا 2012 می باشد، تلفات حاصل از کوهنوردی تعداد 41 کشته در آلپ فرانسه است که البته از میان
38 کشته در فصل 2002 تا 2003
25 کشته در فصل 2003 تا 2004
26 کشته در فصل 2004 تا 2005
57 کشته در فصل 2005 تا 2006
20 کشته در فصل 2006 تا 2007
29 کشته در فصل 2007 تا 2008
34 کشته در فصل 2008 تا 2009
28 کشته در فصل 2011 تا 2012
و مجموع 257 کشته به ثبت رسیده.
avalanche statistics, France, 2003......در این آمار مواردی چون:
اسکی تورینگ
اسکی خارج از پیست
اسنوبورد تورینگ
اسنو بورد خارج از پیست     
راهپیمایی در برف
کوهنوردی
کوهپیمایی
و اسکی درون پیست مورد توجه قرار گرفته اند.

در این آمار حوادث منجر به فوت را مواردی چون سقوط بهمن، سقوط در شکاف، هایپوترمیا (کاهش دمای عمومی بدن)، برخورد با سطوح سخت و ... تشکیل می دهند که البته سقوط بهمن دارای بیشترین آمار تلفات است.


پی نوشت
- بیشترین تعداد کشته در یک برنامه در آمار فوق مربوط است به حادثه سقوط بهمن در تابستان سال جاری که طی آن 9 کوهنورد بر اثر سقوط بهمن جان سپردند.
- قیاس آمار حوادث کوههای کشورمان با مناطقی نظیر آلپ بدلیل عدم اعلام آمار صحیح در ایران از سوی نهادهای مرتبط امری است غیر قابل قبول.
- بررسی آمار فوق نشان دهنده آن است که اسکی تورینگ بدلیل درگیری اسکی باز در صعود و فرود با برف تازه بالاترین آمار فوتی را داشته و البته عمده نفرات در این سبک درگیر بهمن شده اند!
- در حالی که در دنیا به دنبال راهکار برای کاهش آمار حوادث کوهستان هستند در کشور ما همچنان امداد کوهستان متولی ندارد! آیا هزینه بالای امداد کوهستان دلیل قانع کننده ای برای نبود این متولی است؟!
وبلاگ کوه قاف - انجمن پزشکی کوهستان ایران

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 23 آذر 1391 - ساعت 07:49 تعداد بازدید : 1788
.:: ارسال نظر جدید ::.

نام کامل : (الزامی)
آدرس ایمیل :
آدرس سایت :
متن نظر : (الزامی)
کد امنیتی :  (الزامی)