کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید

کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این کانال از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛


صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید
صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این صفحه و دنبال کردن ما از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛

 موریس هرزوک نخستین فاتح یک قله 8000 متری که توانسته بود در روز 3 جون 1950 به همراه لوئیس لشنال قله آناپورنا را فتح نماید، امروز در سن 93 سالگی درگذشت.
هرزوک متولد 15 ژانویه 1919 در شهر لیون فرانسه بود. سیاستمدار نزدیک به دولت شارل دوگل، وزیر ورزش و جوانان فرانسه طی سالهای 1958 تا 1963 و شهردار قدیم شهر شامونی از راهنمایان کوهستانی این شهر به شمار می رفت. هرزوک همچنین به مدت 25 سال و از سال 1970 عضو کمیته بین المللی المپیک بود. او فارغ التحصیل سال 1944 در رشته تجارت از دانشگاه اچ ای سی Hautes Études Commerciales در پاریس بود.
آناپورنا نخستین 8000 متری
نخستین بار در سال 1950 پس از آنکه هیئت اعزامی از کشور فرانسه از پیداکردن مسیری برای صعود به دائولاگیری نامید شد به این آناپورنا روی آورد. در این صعود که با حماسه و جانفشانی اعضای تیم همراه بود کوهنوردان نامی فرانسه موریس هرزوک و لوئیس لاشنال موفق به فتح قله و البته فتح نخستین کوه 8000 متری دنیا شدند این صعود در 3 جون به ثبت رسید. آنها برای صعود قله بهای گذافی پرداختند که همانا سرمازدگی هر دو نفر و از دست دادن تمامی انگشتان دست و پای لشنال بود. آن دو که در بازگشت از قله کاملا تحلیل رفته بود، با کمک دوستان و هم تیمی های خود لیونل تری و گاستین ربوفا که هر دو از کوهنوردان برجسته عصر خود بودند، به شکلی حماسی به پائین منتقل شدند. در حالیکه یکی از آنها بر اثر سقوط شب سختی را درون یک شکاف به سر برد. از این تیم در پاریس همچون گروهی قهرمان استقبال شد.
صعود به آناپورنا مرهمی بود بر دل فرانسویهای شکست خورده از جنگ جهانی دوم.
هرزوک کتابی حماسی به رشته تحریر در آورد و از دوستانش ستایش کرد. کتابی که نخستین نشر آن در سال 1952 و آخرین آن در سال 2000 بود و در مجموع 11 میلیون از آن در سراسر دنیا به زبانهای مختلف به فروش رسید.
یاد این اسطوره ورزش کوهنوردی را گرامی می داریم.

منابع:
http://en.wikipedia.org
http://rzarei.blogspot.com
http://sport.francetv.fr
منبع:کوه قافارسال شده در تاریخ شنبه 25 آذر 1391 - ساعت 07:57 تعداد بازدید : 965
.:: ارسال نظر جدید ::.

نام کامل : (الزامی)
آدرس ایمیل :
آدرس سایت :
متن نظر : (الزامی)
کد امنیتی :  (الزامی)