عضویت در باشگاه قاجر

اعضای باشگاه قاجر در قله یدر 1394
اعضا از راست: طیب صالحی، مهدی ضیایی، سینا ابراهیمی، شهرام نعمتی، نبی شفیع زاده، وریا نصیری

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

25 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر طبق برنامه زمانبتدی شده شش ماهه اول به قله 2950متری آوالان در شهرستان کامیاران صعود نمودند. 

محل کمپ(بنه جار)
قله آوالان

تاریخ اجرای برنامه : 9 و 10 خرداد 1392


گزارش برنامه صعود به قله آوالان
25 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر روز پنجشنبه 9 خرداد ساعت 14:55  با یک دستگاه مینی بوس و یک وانت بار  به قصد  صعود ارتفاعات آوالان راهی روستای نشور (کامیاران) شدند.
ابتدا از قروه به طرف سنندج به راه افتاده  از دهگلان  به طرف موچش رفته وپس از گذشتن از  موچش ، قبل از رسیدن به جاده اصلی سنندج- کامیاران، به سمت روستای نشور رفتند 
در روستای نشور 3 از ماشینها پیاده شده و از مسیر باغها عبور نمودند.


مسیر طی شده، کوهستانی و طبیعت در آن فصل از سال، یکی از زیباترین چهره های خود را به نمایش گذاشته بود. این روستا انواع درختان میوه را دارد.
ساعت 19:30 به محوطه تقریبا مسطحی کنار رود و چشمه ای زلال رسیدند که نام محلیش (بنه جار) است. همانجا کمپ را برقرار کردند و در هوایی نسبتا خوب شام را کنار چادرها صرف نمودند. 


  روز جمعه  10 خرداد
با توجه به اینکه این برنامه هم گلگشت و هم کوهنوردی بود، ابتدا 6 نفر از اعضا جهت آمادگی برای برنامه «زردکوه » ساعت 6:30 راهی قله شدند سپس 7 نفر از اعضا ساعت 7 از  اعضا از مسیر دره حرکت کرده و  از دومین یال سمت چپ دره به سمت قله حرکت کردند بقیه افرا جهت گردشگری در منطقه ماندند. 
گروه اول قله را فتح کرده و در مسیر برگشت و پایین قله به گروه دوم رسیدند و با هم صبحانه را در پای قله صرف نموده و دوباره با هم راهی قله شدند گروههای زیادی در قله بودند. 
پس از گرفتن چند عکس و استراحت کوتاهی راهی پایین شدند
ناهار در در محل کمپ صرف نموده سپس راهی روستا شدند. ساعت 17 به روستای نشور 3 رسیده ماشینها آنجا منتظر بودند
پس از جابجا نمودن وسایل راهی قروه شده و همگی در نهایت سلامت و سپری نمودن یک برنامه خوب و متنوع ساعت19:30 به قروه رسیدند .

معرفی مختصر آوالان
آوالان در زبان محلی  به معنی خانه بدوشان- درویش- عاشق و شیدا می باشد. 
کوه آوالان در ضلع شمال کامیاران و ضلع جنوب شرقی سنندج واقع شده است. 
آوالان" کوهی است به ارتفاع ۲۹۵۰ متر در ۲۵ کیلومتری جنوب سنندج و مشرف به جاده سنندج - کامیاران. همچنین این کوه با عناوین دیگری چون هه واره به رزه و عبدالامان شناخته می شود.
 این کوه در یک منطقه کوهستانی در استان کردستان و در محدوده شهر کامیاران قرار دارد. یکی از نزدیک ترین شهر های مهم به این منطقه شهر سنندج است و همچنین نزدیک ترین روستا و یکی از مسیر های اصلی صعود به کوه آوالان روستای دول کرو است که نسبت به موقعیت کوه در جهت شمال شرقی این کوهستان قرار دارد
این کوه در سلسله جبال زاگرس شمالی واقع است از فراز آوالان دریاچه سدگاوشان، شهر سنندج، کوه آبیدر، کوه شاهو از غرب ، و ارتفاعات قروه، بدر و پریشان از شرق وکوههای شرقی مشرف به شهر سنندجهای رویت می شود‍‍‌‌.
‍‍‌راههای دسترسی 
عمده راههای دسترسی به این کوه  دول کرو و روستاهای نشور، دولاب و سرچی است و این کوه دارای جانپناه می باشد.
بروی خط ألراس این کوه چندین قله فرعی دیگر هم به چشم می خورد که یکی از مشهورترین آن ها قله قلعه ره ش است
 قبل از قله اصلی،دو کوه با ارتفاع 2920 و 2945  وجود دارد که 7 قبر وجود داشت که به آن هفت ابدال می گفتند البته ابدال در عرفان اسلامی یکی از مراحل هفت گانه عرفان می باشد(مراحل هفت گانه عبارتند از: اقطاب- ابدال- اخیار- اوتاد- غوث- نقبا- نجبا) اهالی معتقد بودند که این هفت قبر متعلق به هفت نفری می باشد که به عنوان افراد وارسته معروف بودند و بخاطرعقایدشان مورد ظلم مردمان زمان خود واقع می شوند و آواره شده و دور از دیگران به این نقطه پناه می آورند  و زندگی زاهدانه خود را شروع می کنند و همین جا هم از دنیا می روند و هم اکنون قبرشان به عنوان زیارتگاه می باشد آوالان در ابتدا  آوارگان بوده که در طول تاریخ به آوالان تغییر کرده است. 


ارسال شده در تاریخ جمعه 10 خرداد 1392 - ساعت 22:19 تعداد بازدید : 2886
ارسال کننده : میلاد سنگین آبادی Email : ms.summitclimb1992@yahoo.com
تاریخ ارسال : شنبه 11 خرداد 1392 - ساعت 11:37

باسلام
خسته نباشید خدا قوت میگم. واقعا دستتون درد نکنه بخاطر اطلاعت جامع و کاملتون
.:: ارسال نظر جدید ::.

نام کامل : (الزامی)
آدرس ایمیل :
آدرس سایت :
متن نظر : (الزامی)
کد امنیتی :  (الزامی)