برنامه زمان بندی شده شش ماهه اول سال 1398 باشگاه قاجر

عضویت در باشگاه قاجر

جمعی از اعضای گروه قاجر در قله پریشان 1386

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

تناقض و ابهام در اخبار مربوط به ناپدید شدن سامان در نانگاپاربات و نحوه امداد رسانی همه را تا حدی مات و مبهوت کرده است و اینکه این رویه آخر به کجا خواهد رسید و چه پیام تکمیلی خواهد داشت؟

البته در این زمان نمی خواهیم به این موضوعات بپردازیم زیرا سنگینی مطالب ضد و نقیض عنوان شده و مقصر تراشی ها در مقابل نبود سامان چیزی به حساب نمی آید که فکر خود را به آن مشغول کنیم، هر چند که این موضوعات در زمان مناسب جهت اصلاح جامعه کوهنوردی نیازمند  بررسی می باشد.


ادامه مطلب را در "ادامه متن" بخوانید.<امروز مهمترین موضوع جستجوی سامان است حتی اگر جزیی ترین امید ولو نزدیک به صفر وجود داشته باشد، آیا سامان به کمپ 4 رسیده است؟ آیا خانه برفی ساخته است؟ آیا پایین آمده ... و دهها سوال دیگر وجود دارد که ذهن همه آنهایی را که خواستار یافتن سامان هستند بخود مشغول کرده است و برای شنیدن پاسخ همه سوالها از زبان خود سامان لحظه شماری می کنیم، این انتظار خوش باوری نیست همه حکایت از تأثیر بزرگی است که حادثه نانگاپاربات بر مردم گذاشته است و می توان آن را همچون نقطه عطفی در اصلاح رفتارها و گفته ها دانست.

سامان سرشار از شور و شوق زندگی است آنقدر که ما نبود او را باور نداریم، حتی اگر این انتظار سالها طول بکشد ولو نیاید باز این انتظار آنقدر سرشار از شوق زنده بودن است که در مسیر زدودن ناپاکی از چهره جامعه کوهنوردی، خود منبع انرژی ما باشد که با بهره گیری از آن قدم برداریم و امید به یافتن سامان داشته باشیم.

 

سامان نعمتی عضو گروه کوهنوردی قاجر به همراه 6 نفر از کوهنوردان باشگاه دماوند که جهت فتح قله 8125 متری نانگاپاربات تلاشی 24 روزه را در مرداد امسال انجام داده اند، در نزدیکی قله و ارتفاع 7800 متری از همراهی تیم باز می ماند و مجبور به بازگشت می شود، وی در بازگشت و به دلایل نامعلومی در فاصله قله تا کمپ 4 (در ارتفاع 7400 متری) ناپدید می شود.

این اتفاقها همه را شوکه نمود، جامعه کوهنوردی و همه مردمی که این خبر را شنیده بودند در کنار خانواده و دوستان او با انتظاری امیدوارانه برای یافتن خبری از سلامتی سامان نعمتی اخبار منتشر شده را پیگیری کرده و می کنند.

عملیات جستجو برای یافتن سامان نعمتی و بیان علت این رخداد مهمترین مسائلی بود که انتظار می رفت بشکل روشن و شفاف مطرح شود، اما ابهامات و تناقض در مطالب عنوان شده توسط روابط عمومی باشگاه دماوند چه در سایت ایرانین چلنجر که برای همین صدور راه اندازی شده و چه در روزنامه اعتماد ملی بشکل آزار دهنده ای دیده می شود که در ذیل به مواردی از آنها اشاره می گردد.

 

سایت ایرانین چلنجر 28 تیر خبر شماره 20

حوالي ساعت 10 صبح بوده كه سامان نعمتي برخلاف تلاش و قدرت بدني بالايي كه تا اين مرحله ي برنامه داشته دچار علائم ارتفاع زدگي و خواب آلودگي مي شود، سرپرست از سامان مي خواهد كه برگردد پايين اما او قبول نمي كند كمي ديگر ادامه مي دهند يك بار كاظم و يك بار احسان داوطلب مي شوند كه از صعود صرف نظر و همراه سامان برگردند پايين اما سامان باز تسليم نمي شود تيم يك ساعت دست از حركت بر مي دارد و بنا مي شود كه همه با هم برگردند پايين، هوا هنوز خوب و روشن بوده و براي رسيدن به كمپ چهار كاملا مساعد... سامان بالاخره تسليم مي شود و قبول مي كند برگردد كمپ چهار به شرطي كه تيم به حركت خود ادامه دهد.

وقتي اعضاي تيم به سمت قله حركت مي كنند و از سامان به اندازه ي كافي فاصله مي گيرند متوجه مي شوند كه سامان برخلاف قولش دارد آرام  آرام صعود مي كند اما با مكث و ايست ها ي طولاني...

سامان وقتي مي بيند همه در حال بازگشت هستند به موازات بقيه شروع مي كند به پايين آمدن، ظاهرا بسيار ناراحت بوده از اين كه به علت سرعت كم، زمانِ لازم براي صعود قله را از دست داده است و سعي مي كرده با فاصله ي 20 دقيقه اي از ساير افراد تيم حركت كند و گويا قصد داشته از تيم جدا شود؛ شب را بيواك و روز بعد قله را صعود كندكه با توجه به گزارش هاي هواشناسي اين كار بسيار خطرناك است.

 

اولین گزارش روزنامه اعتماد ملی دوم تیر ماه

يك كوهنورد ايراني در قله نانگاپاربات ناپديد شد - ليلي خرسند

بعد از اولين صعود تيم كوهنوردي ايران به دومين قله سخت جهان؛ فردا يك هفته از گم شدن سامان نعمتي در ارتفاعات نانگاپاربات مي گذرد، اما هنوز خبري از او نيست.نعمتي يكي از كوهنوردان تيم هفت نفره ايران است كه اواخر خردادماه به پاكستان رفت تا به نانگاپاربات 8125 متري كه دومين قله سخت جهان است، صعود كند. او پنجشنبه هفته پيش در حمله نهايي از كمپ چهار به قله، همراه تيم بود. اما بعد از اينكه قسمتي از مسير را پشت سر گذاشت، كاظم فريدنيا مدير فني تيم از او خواست كه به كمپ چهار بازگردد. حركت نعمتي كند بود و با توجه به شرايط بد هوا، فريدنيا اين درخواست را از او كرده بود تا صعود با تاخير انجام نشود.

    تيم انتظار داشت نعمتي اين خواسته را اجرا كند. همانطور كه محمد نوروزي به همين دليل در كمپ دو از تيم جدا شده بود. تيم بدون نعمتي به قله رسيد و وقتي آنها با بي سيم به كمپ اصلي خبر صعود را دادند تازه متوجه شدند كه نعمتي به كمپ چهار بازنگشته است. مژگان خليلي مسوول كميته روابط عمومي نانگاپاربات باشگاه كوهنوردي و اسكي دماوند به اعتماد ملي مي گويد: <در كمپ اصلي با دوربين صعود را ثبت مي كنند. وقتي اعضاي تيم با آنها تماس مي گيرند، خبر مي دهند كه يكي از افراد تيم ايران به تنهايي در حال صعود به قله است.> تيم در اين شرايط سعي كرد خودش را به نعمتي برساند، چراكه آنها احتمال داده بودند كه هوا توفاني شود. در راه بازگشت تيم به نعمتي مي رسد اما او مي گويد كه مي خواهد به تنهايي به قله برود. به نظر مي رسد براي نعمتي كه يكي از اعضاي برتر تيم بود، بازگشت بدون صعود خيلي سخت بوده. اما اين كار او با مخالفت سرپرست تيم مواجه مي شود. در حالي كه تيم ايران آماده بازگشت بوده، توفان آغاز مي شود، توفاني به همراه باران، بهمن و سنگ اما در اين شرايط سخت نعمتي از تيم جدا مي شود تا به تنهايي صعود كند بدون اينكه به كسي خبر بدهد. تصويري كه كمپ اصلي از او ثبت كرده، اين است كه او به سمت راست رفته، جايي بين شير سنگي. با توفاني كه به پا شده بود، 12 ساعت طول مي كشد تا تيم به كمپ چهار برسد و چادر را پيدا كند. آنها كه تا قبل از اين تصور مي كردند نعمتي هم همراهشان است تازه متوجه غيبت او مي شوند. خليلي مي گويد: <شرايط توفان خيلي سخت بوده. آنها فقط مي توانستند جلوي پاي خودشان را ببينند. هوا به قدري بد بود كه ساعت ها طول كشيد تا چادر را پيدا كنند. 12 ساعت زماني طولاني براي ماندن در ارتفاع است. آنها با خطر ادم ريه روبه رو بودند.> تيم پنج بعدازظهر در كمپ چهار مي ماند و اين براي تيمي كه بدون اكسيژن صعود كرده بود، خطرناك ترين كار بود. آنها كه اميدوار بودند، نعمتي را پيدا كنند، بعد از چند ساعتي كه دنبال او مي گردند، مجبور مي شوند به كمپ هاي پايين تر بازگردند. در چند روز گذشته آنها تلاش كرده اند تا با كمك گروه هاي امدادرساني بتوانند نعمتي را پيدا كنند، اما شرايط بد هوا در نانگاپاربات اين اجازه را به آنها نداده است. خليلي توضيح مي دهد: <شرايط نانگاپاربات با همه قله هاي هيماليا متفاوت است. تا حالادر اين قله امدادرساني نشده و هيچ هلي كوپتري به آنجا نرفته است. با اين حال تيم در تلاش است كه راهي براي پيدا كردن نعمتي پيدا كند.> غير از نعمتي، سه كوهنورد ايتاليايي هم در اين قله ناپديد شده اند. يكي از اين سه نفر كشته شده اما دو نفر ديگر در شرايطي هستند كه راه بازگشت ندارند. به گفته خليلي آنها هم چادر دارند و هم تلفن، اما با اين حال نمي شود امدادرساني كرد: <ايتاليايي ها يك هفته است كه در اين قله گير كرده اند. احتمال مي رود آنها هم جايي باشند كه نعمتي گم شده است. كشور ايتاليا در اين مدت هر كاري كه توانسته براي نجات آنها انجام داده است، اما مسير به قدري دشوار است كه نمي شود كاري كرد. مي گويند آنها زنده اند اما هيچ رمقي ندارند.> نعمتي بدون هيچ امكاناتي است و احتمال اينكه او زنده باشد خيلي كم است.

 

جلسه برگزار شده در محل باشگاه دماوند در خصوص بازگشت تیم

در جلسه اي كه به منظور تبادل نظر و همفكري در خصوص ادامه ي فعاليت ها ي امداد و نجات و بازگشت اعضاي تيم نانگاپاربات با دعوت قبلي در محل باشگاه كوه نوردي و اسكي دماوند تشكيل شد،پس ازبحث و تبادل نظر نتايج زير حاصل و به تاييد حاضرين رسيد:

1. بازگشت تيم حاضر در بيس كمپ با توجه به رضايت آقاي همايون نعمتي

2. استقبال از تيم صعود كننده به نانگاپاربات با هماهنگي‌خانواده ي نعمتي و توجه ويژه به آقاي سامان نعمتي به عنوان بازگشاينده ي نانگاپاربات

3. تصحيح خبر و عذرخواهي درباره ي اخبار منتشره در مطبوعات خصوصا روزنامه ي اعتماد ملي
4.
بحث و مشاوره براي اعزام تيم جستجوي‌كوه نوردي با شركت   A.T.P   باشگاه دماوند و خانواده ي آقاي نعمتي.

جوابيه روابط عمومي باشگاه كوهنوردي دماوند در روزنامه اعتماد ملی

اعتماد ملي:‌ بعد از انتشار گزارش <يك كوهنورد ايراني در قله نانگاپاربات ناپديد شد> در تاريخ 2 مرداد، باشگاه كوهنوردي و اسكي دماوند با ارسال جوابيه‌اي مدعي شد بخشي از مطالب مندرج در اين گزارش كذب بوده است. سامان نعمتي كه قرار بود به همراه تيم كوهنوردي باشگاه دماوند به قله نانگاپاربات صعود كند، پنجشنبه دو هفته پيش ناپديد شد. اعتماد ملي در گزارش خود توضيحات مژگان خليلي، مسوول روابط عمومي اين باشگاه براي ارسال اخبار تيم نانگاپاربات را منعكس كرده بود. خليلي و باشگاه دماوند، معترض هستند كه اين توضيحات براي چاپ در روزنامه ارائه نشده بود. باشگاه دماوند گزارش كاملي از صعود تيم به نانگاپاربات را به عنوان جوابيه به اعتماد ملي ارسال كرده است. بخشي از اين جوابيه كه به اعتراضات باشگاه دماوند به گزارش مذكور مربوط مي‌شود در زير مي‌آيد: حوالي ساعت 10 صبح بوده كه سامان نعمتي برخلا‌ف تلا‌ش و قدرت بدني بالا‌يي كه تا اين مرحله برنامه داشته دچار علا‌ئم ارتفاع‌زدگي مي‌شود. سرپرست از سامان مي‌خواهد كه برگردد پايين اما او قبول نمي‌كند. كمي ديگر ادامه مي‌دهند. يك بار كاظم فريديان و يك بار احسان پرتوي‌نيا داوطلب مي‌شوند كه از صعود صرف‌نظر و همراه سامان برگردند پايين اما سامان باز تسليم نمي‌شود. تيم يك ساعت دست از حركت برمي‌دارد و بنا مي‌شود كه همه با هم برگردند پايين. هوا هنوز خوب و روشن بوده و براي رسيدن به كمپ چهار كاملا‌ مساعد... سامان بالا‌خره تسليم مي‌شود و قبول مي‌كند برگردد كمپ چهار به شرطي كه تيم به حركت خود ادامه دهد. وقتي اعضاي تيم به سمت قله حركت مي‌كنند و از سامان به اندازه كافي فاصله مي‌گيرند متوجه مي‌شوند كه سامان دارد آرام‌آرام صعود مي‌كند. اما با مكث و ايست‌هاي طولا‌ني... كاظم فريديان و سهند عقدايي ساعت 16 عصر؛ حسين ابوالحسني و احسان پرتوي‌نيا و ليلا‌ اسفندياري بين 30/16 دقيقه الي 17 روي قله مي‌ايستند... از اين ساعت به بعد باد و بارش كه از دو، سه ساعت قبل شروع شده بود شدت مي‌گيرد. سامان وقتي مي‌بيند همه در حال بازگشت هستند به موازات بقيه شروع مي‌كند به پايين آمدن، ظاهرا بسيار ناراحت بوده از اينكه زمان لا‌زم براي صعود قله را از دست داده است و سعي مي‌كرده با فاصله 20 دقيقه‌اي از ساير افراد تيم حركت كند و افراد تيم 50 متر با او فاصله داشته‌اند و تا حركت خود را تند مي‌كرده‌اند او هم تندتر مي‌رفته است. آفيسر شركت در گزارش خود ثبت كرده است كه سامان موقع پايين آمدن راهش را كج كرده و به سمت مسير صخره‌اي رفته است و افراد تيم او را نديده‌اند، گويا قصد داشته شب را گذرانده و فردا به قله صعود كند و... تيم ساعت 5 صبح به چادر مي‌رسد اما سامان نمي‌آيد. ‌

 

 

موارد بالا بخشی از مطالب مطرح شده در سایت ایرانین چلنجر و روزنامه اعتماد ملی است که کاملاً واضح است که توسط تنها خبری این صعود یعنی باشگاه دماوند ارائه شده است و بدون آنکه بخواهیم وارد جزئیات شویم به چند نکته اشاره می شود:

 

1 - در شرایطی که باید تمامی تلاشها چه از نظر فکری و چه از نظر عملی متمرکز بر یافتن سامان و ارائه اخباری درست از او باشد با پرداختن به این موضوعات مشخص می گردد که مهمتر از جستجوی سامان تلاش برای مقصر تراشی و خود را تبرئه کردن است.

2 – وجود تناقضات در مطالب ارائه شده آنهم با استفاده از واژه های غیر دقیق و مبهم نه تنها خبر رسانی محسوب نمی گردد بلکه تلاشی آشکار برای القاء ذهنیت ها و برداشت های هدفمند منبع خبری می باشد.

3 – مسئولیت پذیری چه از بعد اخلاقی و چه از بعد کاری یکی از مهمترین مواردی است که در تمام گزارشات نادیده گرفته شده است و به صورت یک طرفه همه تبرئه شده و تنها سامان مقصر جلوه داده می شود.

4 – با وجود تصمیم گیری در جلسه برگزار شده در باشگاه دماوند مبنی بر تصحیح خبر و عذرخواهی درباره اخبار منتشر شده در مطبوعات خصوصاً در روزنامه اعتماد ملی در جوابیه چاپ شده باشگاه در روزنامه اعتماد ملی مورخ 5/5/87 نه تنها خبری از عذر خواهی نیست بلکه مشخص می شود که همان مطالب چاپ شده قبلی را نیز روابط عمومی باشگاه ارسال نموده، اما باشگاه می گوید که برای چاپ نبوده، حال معلوم نیست به چه منظور به روزنامه ارسال گردیده است!

 

با سپری شدن زمان خیلی از ابهامات روشن خواهد شد اما در حال حاضر نکته حائز اهمیت این است که هر روایتی که در مورد علت مفقود شدن سامان صحت داشته باشد چیزی از بزرگی و همت والای این کوهنورد بر جسته کم نمی کند.

در عین حال با فرض صحت تمامی مطالب ارائه شده همچنان نقش دیگران در خلق این حادثه انکار ناپذیر بوده و کسی نمی تواند برای گریز از مسئولیت های نوشته و نانوشته خود دست به دامن کلمات شده و به بازی با جملات بپردازد که با این کار تنها خود را به بازی گرفته است.


ارسال شده در تاریخ پنج شنبه 27 مرداد 1387 - ساعت 00:42 تعداد بازدید : 2663
.:: ارسال نظر جدید ::.

نام کامل : (الزامی)
آدرس ایمیل :
آدرس سایت :
متن نظر : (الزامی)
کد امنیتی :  (الزامی)