کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید

کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این کانال از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛


صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید
صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این صفحه و دنبال کردن ما از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛

کانی شاه پسند کوه بدر تیر ماه 1364
ردیف اول از سمت راست: محمد ملکی
ردیف دوم از سمن راست: نادر رحیمی- جمال طاهری- شادالله جعفری

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

انجمن پزشکی کوهستان ایران: ورزش کوهنوردی یکی از ورزشهایی است که صدمات زانو از آسیب های شایع آن می باشد. در این بین آسیبهای منیسک یکی از شایعترین صدمات زانو است که درمان طولانی مدت داشته و گاهی نیاز به اعمال جراحی دارد. در این مقاله بیشتر با علائم آسیب منیسکهای زانو آشنا شده تا در صورت برخورد با این آسیبها با اقدام به موقع درمان صحیح آن را پیگیری کنیم: 

بعد از پاره شدن مینیسک  ورزشکار احساس درد در زانوی خود می کند ولی معمولا شدت درد به آن میزان نیست که ورزشکار نتواند به ورزش خود ادامه دهد.

 در این حالت معمولا بعد از گذشت 24 ساعت زانو متورم شده و دچار محدودیت حرکات می شود . در بعضی از افراد پارگی منیسک ممکن است باعث   قفل شدن زانو  شود . در معاینه زانو تندرنس(دردناکی) دارد که این دردناکی در خط مفصلی مشهود تر است....تست مک موری (خم و راست کردن و چرخاندن زانو است که با این حرکت ممکن است بیمار احساس درد در مفصل زانوی خود داشته باشد ) در پارگی مینیسک مثبت می شود.

معمولا در عکس ساده رادیوگرافی شواهدی دال بر پارگی مینیسک دیده نمی شود ولی با MRIیا انجام آرتروسکوپی تشخیص قطعی می شود.

.

درمان پارگی مینیسک شامل دو مرحله است یکی فاز حاد و دیگری فاز مزمن.

در فاز حاد آسیب باید در ابتدا فرد را از ادامه ورزش کوهنوردی منع کرد، به وی استراحت داد و زانو را تحت کامپرشن(بانداژ با باند کشی) و درمان با یخ قرار داد.

 معمولا در هر یک ساعت بین 10 تا 20 دقیقه از یخ بر روی موضع استفاده می شود بهتر است از تماس مستقیم یخ با بافت پرهیز شود زیرا ممکن است باعث آسیب پوست شود. این درمان باعث کاهش تورم و التهاب در بافت آسیب دیده می شود. درمان فاز حاد معمولا بین 48 تا 72 ساعت به طول می انجامد.

در فاز مزمن درمان تاکید بر روی بازتوانی و در صورت داشتن اندیکاسیون ، عمل جراحی است.

نوع درمان بر حسب سن فرد، میزان فعالیت و تحرک فرد، میزان و ناحیه پارگی مینیسک  و مدت زمانی که از پارگی گذشته است تغییر می کند. ناحیه ای که در یک سوم خارجی مینیسک قرار دارد دارای خونرسانی خوبی است و پارگی هایی که در این قسمت هستند ممکن است به طور خودبخودی یا با عمل جراحی ترمیم شوند. ناحیه دو سوم مرکزی به صورت خود به خودی یا عمل جراحی ترمیم نمی شود بلکه احتیاج به جراحی و خارج کردن مینیسک به صورت کامل یا نسبی دارند که این عمل معمولا به وسیله آرتروسکوپی و توسط جراح متخصص ارتوپدی انجام می شود.

درمان فیزیوتراپی:

بعد از عمل جراحی ورزشکاران باید تحت فیزیوتراپی قرار بگیرند که ممکن است این درمان برحسب نوع عمل جراحی تا چندین ماه طول بکشد و شامل مراحل مختلف درمانی می باشد. بعد از طی این مراحل ورزشکار برای بازگشت به ورزش کوهنوردی آماده شده است.

منبع: انجمن پزشکی کوهستان ایران

ارسال شده در تاریخ دوشنبه 17 مرداد 1390 - ساعت 23:54 تعداد بازدید : 5154
.:: ارسال نظر جدید ::.

نام کامل : (الزامی)
آدرس ایمیل :
آدرس سایت :
متن نظر : (الزامی)
کد امنیتی :  (الزامی)