گرامی یاد و خاطره دهمین سالروز جاودانگی سامان نعمتیزنده یاد سامان نعمتی در سال 1360 در شهر قروه دیده به جهان گشود و از همان اوان کودکی دل به کوه سپرد  او از پانزده سالگی شروع به سنگ نوردی نمود. گشایش مسیری بیست متری در دیواره کولوا( قروه) اولین تجربه جدی سنگنوردی او بود او موفق به اخذ مدرک مربیگری سنگنوردی و کارت مدرسی از فدراسیون شد.
در سال 85 عضو انتخابی تیم مربیان فدراسیون جهت صعود به قله خانتانگری شد، او که تمامی اردوها را با موفقیت سپری نموده بود در زمان حرکت به دلیل مشکلات شخصی از همراهی تیم باز ماند.
در پاییز 86 از طرف باشگاه دماوند از وی جهت شرکت در گشایش مسیر در منطقه هیمالیا قله برودپیک دعوت شد و از آنجا که این صعود انجام نگرفت. سال 1387  پیشنهاد شرکت در صعود به قله نانگاپاربات را پذیرفت و همراه اعضا تیم روز  21 تیر به بیس کمپ نانگاپاربات وارد شدند تا تلاشی بزرگ را آغاز کند.
سامان که در تمام مراحل صعود تلاشگر و توانمند بوده با پایین آمدن تیم به بیس کمپ بدون سامان بازگشتش در هاله ای از ابهام قرار گرفت و انتظاری بزرگ آمیخته با بهت و حیرت از چگونگی این ماجرا برای جامعه کوهنوردی ایجاد شد
گوشه ای از فعایت های او:
صعود به قله دماوند از تمامی جبهه ها، صعود زمستانه به قله قاش مستان دنا، یخچال شمالی سبلان و کول جنون در اشترانکوه، صعود از چهار مسیر دیواره علم کوه، تلاش ده روزه زمستانه در علم کوه، صعود، زمستانه دیواره لجور، صعود 3 مسیر دیواره پل خواب، صعود از دهها مسیر بیستون
گشایش 6 مسیر در دیواره های پریشان و یوسف سیاه
گشایش بلند ترین مسیر بیستون....

کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید

کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این کانال از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛


صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید
صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این صفحه و دنبال کردن ما از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛

اعضای باشگاه قاجر در قله زرینه کوه خرداد 1387

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

با توجه به اخبار ارسالی از کاتماندو، اولی اشتک چهل و یک ساله، معروف به ماشین سوئیسی پیرو حادثه‎ای در نزدیکی کمپ یک در قله‌ی اورست صبح روز یکشنبه 10 اردیبهشت جان باخت. خبری که متأسفانه توسط منابع متعددی از کمپ اصلی اورست تأیید شده است. 
شش امدادگر پیکر این کوهنورد رکوردار را در رخ نوپسه کوه اورست جایی که گمان می‌رود سُر خورده و از یک شیب یخی سقوط کرده است پیدا کرده‌اند. هلیکوپتری به منظور امداد و انتقال جسد به کمپ یک فرستاده شده است. 
اشتک کوهنورد سوئیسی و تنزینگ (تنزی) شرپا جهت تلاش برای صعود قله‌ی اورست از مسیر صعود تکرارنشده‌ی خط‌الرأس غربی/دهلیز Horbein بدون استفاده از اکسیژن کمکی بهار امسال وارد منطقه‌ی خومبو شده بودند. آن‌ها همچنین در نظر داشتند از مسیر مستقیم گردنه جنوبی دقیقا در زیر رخ لوتسه که پیش از این یکبار صعود شده بود به قله صعود کنند. 
اشتک در آخرین پست فیسبوک خود به تاریخ 26 آوریل نوشته بود: "یک روز سرعتی از کمپ اصلی به هفت هزار و بازگشت. عاشق‌اش هستم، واقعا جای بی‌نظیری‌ست. هنوز به هم‌هوایی فعال معتقدم. این روش کارآمدتر از شب‌مانی در ارتفاع است."
اشتک در سال‌های 2009 و 2014 کلنگ طلایی را تصاحب کرد و همچنین برای رکوردهای سرعتی‌اش در قله‌های آلپ محبوب بود. او دومین کلنگ طلایی خود را با اولین صعود سلوی آناپورنا گرفت. در سال 2015 او تمام 82 قله‌ی بالای 4000 منطقه آلپ را در 61 روز صعود کرد. 
با توجه به اخبار شخصی خودش، او دو شب را در کمپ دو گذرانده بود. پست تاریخ 24 آوریل او از سرمازدگی شرپایش تنزینگ خبر می‌دهد. "امیدوارم سرمازدگی تنزینگ شرپا زودتر خوب شود تا بتوانیم دوباره به همراه یکدیگر صعود کنیم"
صعود و همراهی‌ای که با مرگ این اسطوره‌ی کوهنوردی نافرجام ماند....
منبع: کوه نامهتصویری از مسیری که اشتک قصد صعود از آن را داشت...مسیری مستقیم از لوتسه و گردنه جنوبی به قله اورست...ارسال شده در تاریخ یکشنبه 10 ارديبهشت 1396 - ساعت 23:23 تعداد بازدید : 459
.:: ارسال نظر جدید ::.

نام کامل : (الزامی)
آدرس ایمیل :
آدرس سایت :
متن نظر : (الزامی)
کد امنیتی :  (الزامی)