کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید

کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این کانال از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛


صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید
صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این صفحه و دنبال کردن ما از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛

اعضای گروه قاجر در قله پریشان 1354
نفرات ایستاده از راست: زنده یاد هوشنگ کریمی، طیب صالحی
نفرات نشسته از راست: یوسف الهیاری، داریوش الهیاری

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

آب مهمترين مايع حيات، در يك برنامه كوهنوردي هم نقش اساسي را بازي مي كند. درحالت عادي يك انسان به طور متوسط بين يك تا 4/1 ليتر آب در شبانه روز مصرف مي نمايد. اما در يك برنامه كوهنوردي كه بدن در حالت فعاليت دائم و عرق كردن است، بدن به سه ليتر آب احتياج دارد. مصرف آب در مورد اشخاص مختلف فرق مي كند. كساني كه بيشتر عرق مي كنند، ممكن است بيشتر از يك فرد عادي به آب احتياج داشته باشند. اين افراد ممكن است 4 تا 5 ليتر آب مصرف كنند.

در طول يك برنامه بهتر است كه در هر استراحت به طور دائم مقداري آب بنوشيم تا اينكه هر چند ساعتي يك بار آب زيادي مصرف كنيم. حتي اگر احساس تشنگي هم نمي كنيد، بهتر است كه آب بنوشيد. هيچ گاه تري و واهمه اي از نوشيدن زياد آب نداشته باشيد. بدن به طور طبيعي مازاد آب را دفع خواهد كرد.............


متاسفانه تشنگي علامت خوب و درستي در مورد احتياج بدن به آب نيست. ممكن است كه بدن به آب احتياج داشته باشد ولي ما احساس تشنگي نكنيم. اين مسئله به خصوص در صعودهاي زمستاني مشهود است بارها ديده مي شود كه در برنامه هاي زمستاني افرادي هستند كه حتي آب هماه خود نمي آورند و تحت عنوان اينكه هوا سرد است و عرق نمي كنيم آبي نمي نوشند اگر كمبود آب بدن، معادل 3% وزن ما باشد، قدر تشخيص و هوش وحواس ما رو به تحليل مي رود و زماني كه معادل 10% وزن ما باشد خطري جدي براي سلامتي و زندگي ماست. در اين حالت ممكن است ادامه كمبود آب به مرگ منتهي شود.

نوشيدني هايي مانند چاي و قهوه با وجود آنكه خود حاوي آب هستند، ولي به عنوان جايگزين آب توصيه نمي شوند، چرا كه همين نوشيدني ها نقش مهمي در دفع آب بدن دارند.

در تابستان در مسيرهاي كوهنوردي، چراگاهها و گوسفند سراهاي زيادي وجود دارند، هنگام تهيه آب دقت كنيد كه آيا آبي كه براي نوشيدن بر مي داريد در نزديكي محل چراي گوسفند ان قرار دارد و دام از آن آب مي نوشد يا نه؟ چنانچه شك و ترديدي دراين مورد وجود دارد، بهتر است كه راه را كمي ادامه داد و از جاي مطمئن تري آب برداشت. در صورت آلوده بودن آب، خطر ابتلا به بيماريهاي روده اي و انگلي وجود دارد آب را مي توان در بطريهاي نوشانه حمل و استفاده نمود و بايد مواظب بود كه هنگام بازگشت اين بطريها در طبيعت رها نشوند. نوشيدن آب يا ساير مايعات در حين ورزش بر خلاف تصور رايج باعث گرفتگي معده يا سنگيني ورزشكار نمي شود، بايد درحين تمرين و مسابقه از مايعات استفاده كنيد.

بهترين دماي آب يا نوشيدني در حين ورزش 13 -8 درجه سانتي گراد (آب نسبتاً خنك) مي باشد. تشنگي معيار مناسبي براي كم آبي بدن نيست و به عبارت ديگر زماني تشنگي عارض مي گردد كه مقدار نسبتاً زيادي از آب بدن از دست رفته باشد. بنابراين بهتر است قبل از ايجاد تشنگي و در فواصل منظم (مثلاً هر 15 – 10 دقيقه) مايعات بنوشيد.

جذب آب بدن:

اجراي تمرين در هنگامي كه ورزشكاران تعادل مايعات رادر مدت تمرين حفظ مي كند مناسب است و بر عكس اجراي تمرين همراه با از دست دادن بيش از حد آب بدن باعث تضعيف بدن فرد مي شود علاوه بر اين از دست دادن آب بدن فرد مي شود علاوه بر اين از دست دادن آب بدن خطر بالقوه آسيب گرمايي تهديد كننده زندگي مانند شوك گرمايي را افزايش مي دهد. بر طبق اين نظريه، ورزشكاران قبل از تمرين و در مدت تمرين بايد در حفظ تعادل آب بدن خويش تلاش نمايند.

مهمترين نقش آب تنظيم درجه حرارت بدن درهنگام ورزش است. گرمايي كه عضلات فعال توليد مي كنند بايد دفع شود. تبخير از سطح پوست موثرترين راه خنك نگاه داشتن بدن است اما تبخير زياد و يا طولاني مدت مي تواند باعث كم آبي بدن شود. از دست دادن آب بدن مهمترين عامل خستگي و عملكرد ضعيف ورزشكار است و هم چنين اين امر خطر گرفتگي عضلاني خستگي گرمايي و شوك ناشي از گرما را در فرد افزايش مي دهد.

پيشگيري از كم آبي بدن:

برنامه روزانه مصرف آب داشته باشيد و هر روز حداقل دو ليتر يا هشت ليوان آب بنوشيد.

رفع عطش، نيازهاي بدن به آب را بر آورده نمي كند.

به ازاي از دست دادن هر كيلو گرم از وزن بدن يك ليتر آب بنوشيد.

مقدار و رنگ ادرار را كنترل كنيد. مقدار كم و تيره ادرار نشانه از دست دادن آب بدن است مقدار زياد ادرار با رنگ زرد كم رنگ نشانه مصرف كافي مايعات است.

مصرف نوشيدنيهايي از قبيل: چاي، قهوه يا نوشابه ها را كم كنيد  يا از مصرف آنها اجتناب نماييد. همه اين نوشيدنيها ادرار آور هستند اين نوشيدنيها دفع ادرار از دست دادن مايعات بدن را افزايش مي دهند.

آب معمولي و خنك براي فعاليتهاي كه يك ساعت يا كمتر طول مي كشد كافي است.
نوشيدنيهاي حاوي دو و نيم الي ده درصد كربوهيدرات (گلوكزياسا كاروز) براي فعاليتهايي كه بيشتر از يك ساعت به طول مي انجام مفيد است.
افزايش مقدار كمي سديم، جذب كربوهيدرات (CHO) را افزايش مي دهد.

كاهش وزن مربوط به از دست دادن آب:
از دست دادن سريع وزن ناشي از دست دادن آب بدن است وزن خود را كنترل كنيد به ازاي از دست دادن هر ليتر آب يك كيلو گرم از وزن بدن كم مي شود از دست دادن مداوم بدن بدن در اثر از دست دادن آب بدن اثرهاي مشخصي روي عملكرد دارد كه با كاهش آشكار در قدرت، حجم خون، عملكرد قلب، منابع گليكوژن و مصرف منابع گيلكوژن همراه است. همچنين كاهش قابل ملاحظه اي در الكترونيك ها به وجود مي آيد مجموعه اين اثرات عملكرد فرد را به خطر مي اندازد و سلامتي او راتهديد مي كند.
منبع: اینترنت

ارسال شده در تاریخ سه شنبه 20 تیر 1396 - ساعت 08:51 تعداد بازدید : 774
.:: ارسال نظر جدید ::.

نام کامل : (الزامی)
آدرس ایمیل :
آدرس سایت :
متن نظر : (الزامی)
کد امنیتی :  (الزامی)