کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید

کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این کانال از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛


صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید
صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این صفحه و دنبال کردن ما از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛

کانی شاه پسند کوه بدر تیر ماه 1364
ردیف اول از سمت راست: محمد ملکی
ردیف دوم از سمن راست: نادر رحیمی- جمال طاهری- شادالله جعفری

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

مورخه 27 الی 28 اردیبهشت 25 تن از اعضای باشگاه قاجر دره تنگی ور و قسمتی از جنگل بلوط در منطقه گشکی(کامیاران) در استان کردستان را پیماش نموده سپس به ارتفاعات عبدالرحمان شاهو صعود نمودند.
گزارش برنامه در ادامه مطلب.....

جنگل بلوط

دره تنگی ور
ارتفاعات شاهو 

تاریخ اجرای برنامه : 27 الی 28 اردیبهشت 1397

شرکت کنندگان (آقایان) : طیب صالحی، شهرام نعمتی، پرویز صالحی،محمد رحیمی، مهدی لقایی، یاسر رحیمی، علی رضا میمنت آبادی، حمید یارویسی، امیر مرادی ، مشتاق لقایی، مهدی عباسی، عرفان آیینی

شرکت کنندگان (بانوان) : عفت مرادی،صدیقه نوربخش، شهلا صالحی، شعله اکبری، منیژه مرادی، مژگان یعقوبی،سونیا ملکی، مریم محمدیان، صبا امجدی راد، نگین یارویسی، میترا قبادی، فاطمه میرانی، لیلا صالحی(سرپرست)


گزراش برنامه....
 25 تن از اعضای باشگاه قاجر روز پنج شنبه  27 ساعت 13:45 با یک مینی بوس و دو دستگاه ماشین سواری در قروه از دفتر هیئت کوهنوردی بسمت روستای تنگی ور حرکت کردند.

محل دفتر هیئت کوهنوردی
 از شهرهای دهگان- موچش- کامیاران عبور نموده و پس از 45 کیلومتر بسمت چپ که روستای تنگی ور قرار دارد، وارد شدند.

 حدود 3 کیلومتر جاده خاکی رفته و ساعت 17:15 آنجا رسیدند، ماشین ها را در انتهای روستا و ابتدای مسیر دره تنگی ور گذاشتند.

انتهای روستا
روستای تنگی ور قبل ار پالنگان می باشد.
برای ورود به این منطقه نامه برای پاسگاه ضروری است.
پس از اجازه پاسگاه و جابجایی وسایل کوله ها را برداشته و ساعت حدود 18 راهی تنگه و دره تنگی ور شدند.


رودخانه کلا خشک بود و اعضای تیم از کنار آن که پاکوب می باشد، حرکت نمودند.

دره تنگی ور
پس از طی مسافتی به تنگه ای زیبا که کلا سنگلاخی بود وارد شدند.


بعد از حدود نیم ساعت وارد ابتدای جنگل بلوط شدند.  از کنار پاکوب ادامه راه داده تا به یک دوراهی رسیدند از پاکوب سمت  راست رفتند. 

دوراهی
هوا بسیار عالی و مساعد بود البته با توجه به بارندگی های اخیر بعضی قسمتها گلی بود. البته در کل مسیر آب نبود
حدود ساعت 21 به محل کمپ که جزو منطقه گشکی بود، رسیدند و همان جا چادرها را برپا نمودند. 

محل کمپ
در این قسمت دو جای آب وجود داشت یکی از زیر سنگ جاری بود و دیگری یک محوطه حدود دو در یک متر که حفاری شده بود و آب آنجا جمع می شد و با سیمان روی آن را پوشانده بودند و دو پله برای پایین رفتن داشت. آبش برای خوردن مناسب بود.

محل آب
28 اردیبهشت
9 تن از اعضا صبح ساعت 7 راهی ارتفاعات عبدالرحمان شدند.  


 حدود یک و نیم ساعت بالا رفته سپس به مجل کمپ برگشتند.


 ساعت 10:30 راهی روستا شدند. 
ساعت 12:30 به محل پارک ماشین رسیده و راهی قروه شدند. 

معرفی روستای تنگی ور
این روستا در دهستان ژاورود قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۱۳ نفر (۴۴خانوار) بوده‌است.
سنگ نوشته اورامان که به خط ميخی و زبان آشوری باستان نگاشته شده است، پس از ستايش خدايان آشوری مانند آشو، مردوك، نابو، سين، شمش و ايشتار، به شرح پيروزی های خود پرداخته و به نقاط مختلف، شهرها، روستاها و مناطقی كه در اين حمله و جنگ تصرف و ويران نموده اشاره دارد.
به گزارش کُردتودی، روستای تنگی ور از توابع بخش مرکزی شهرستان کامیاران دارای آثار باستانی خاصی در این منطقه بوده، به گونه ایی که خود به تنهایی توان بیان قدمت و بازخوانی تاریخ را در این بخش از سرزمین ایران را دارا می باشد.
تنگی ور خود روستائی زیبا در میان پوشش های گیاهی و درختان کوهستانی قرار گرفته و مجموعه ایی مسکونی را در کنار دامنه کوهستان شاهو تشکیل می دهد؛ این روستا با نقش برجسته و سنگ نوشته خویش تاریخ را تا دوران اشکانیان تشریح کرده و با بنچاق چندهزار ساله اش، وجود فرهنگ بازرگانی و قراردادنویسی را در این دیار بازگو می نماید.
مسافران نوروزی در کنار سفر به روستاهای دیدنی مسیر کامیاران به مریوان، مانند کاشتر وپالنگان، می توانند این روستای تاریخی را دیده و از اماکن تاریخی آن بازدید نمایند.
نقش برجسته و سنگ نبشته اورامان
اگر حدود 45 کیلومتر در مسیر کامیاران به مریوان رانندگی نمایید، در جنوب غربی روستای يوزیدر و در كوه های زينانه، در حدود 500 متری شمال غرب روستای تنگی ور، بر روی صخره‌ای و در بلندترين نقطه بقايای كتيبه و نقش برجسته به خط ميخی آشوری در يك طاق‌نما به ارتفاع 120 و پهنای 170 سانتی با عمق 35 سانتيمتر حجاری و نقش شده است. درون طاقنما و در جهت غرب آن نقش برجسته انسانی مشخص شده به طول نيم متر و عرض 35 سانتی‌متر كه احتمالاً تصوير سارگن دوم پادشاه آشوری باشد. نقش شاه دارای كلاهی استوانه‌ شكل و شبيه به باشلاق است به صورت نيم‌رخ كه پای راست خود را به جلو و پای چپ به عقب قرار دارد و دست راست خود را به طرف بالا بلند كرده و دست چپ را در مقابل شكم قرار داده است.
كتيبه خط ميخی در كادری به ابعاد 120×120 سانتیمتر كه در حدود 50 سطر نوشته دارد. سنگ نوشته اورامان که به خط ميخی و زبان آشوری باستان نگاشته شده است، پس از ستايش خدايان آشوری مانند خدای آشو، مردوك، نابو، سين، شمش و ايشتار به شرح پيروزی های خود پرداخته و به نقاط مختلف، شهرها، روستاها و مناطقی كه در اين حمله و جنگ تصرف و ويران نموده اشاره دارد.
 تاريخ كتيبه احتمالاً مربوط به اواخر هزاره دوم و اوايل هزاره اول پيش از ميلاد است.
بنچاق اورامان
در روایت های تاریخی این چنین آمده که در اوايل قرن معاصر در سال 1305 هجری شمسی حسين نامی از مريدان شيخ‌علا‌الدين نقشبندی در غاری در دره تنگی ور خمره ای پيدا می‌نمايد كه در آن پر از دانه ارزن بود و در ميان آن نوشته‌ای به خط پهلوی اشكانی بر پوست آهو به دست آمده است که به بنچاق اورامان مشهور گشته است؛ اين بنچاق قرار دادی ميان دو نفر مبنی بر خريد و فروش تاکستانی به 45 درهم و شاهدان معامله نيز نام خود را در آن نوشته‌اند. اين بنچاق مربوط به 120 پيش از ميلاد مسيح است.
در سطرهایی از این بنچاق این گونه نوشته شده:
سال سه ست ماه اروتات فروخش تپس پك
پورتيرين زراستك چه ابير اشكان نم (زات)
اخريتار اويل پور هربشن
اسمكان از خريت اويل هيچ پتسيك هرودرهم 45
که ترجمه این متن عبارت است از:
سال سيصد ماه خرداد فروشنده تپس پك
پورتيوين زراستان اسمك كه ابير اشكان نيم آن دارد.
و خريدار اوايل پوربشين
اسمكان زرستان (را خريد اويل از پتسيك) همه را به 45 درهم
گفتنی است اين بنچاق در موزه برلين نگهداری می شود.
منبع:شاهوخبر


ارسال شده در تاریخ شنبه 29 ارديبهشت 1397 - ساعت 08:49 تعداد بازدید : 351
.:: ارسال نظر جدید ::.

نام کامل : (الزامی)
آدرس ایمیل :
آدرس سایت :
متن نظر : (الزامی)
کد امنیتی :  (الزامی)