برنامه شش ماهه دوم سال 1398 باشگاه کوهنوردی قاجر

عضویت در باشگاه قاجر

اعضای گروه قاجر در گرگه چال 1354
نفرات ایستادهاز راست: عطا طاهری، طیب صالحی، زنده یادبهمن زارعی، شهیدیعقوب نجفی

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

مورخه 15 خرداد 47 تن از اعضای باشگاه قاجر طبق برنامه زمانبندی شده شش ماهه اول به قله قلعه ماران  صعود نموده سپس جنگل قلعه ماران را نیز پیمایش نمودند.
در این پیمایش5 تن از اعضای باشگاه پاسارگاد گنبد به عنوان راهنما آنها را همراهی کردند(کوهنوردان: علی شاه محمدی، احمد کولف، مسلم یازرلو، عباس سمبعی، جواد رمضانی)

دورنمای قله

کاسه قله 
مسیر قله
مسیر جنگل

تاریخ اجرای برنامه : 14 و 15 خرداد 1397

شرکت کنندگان (آقایان) : طیب صالحی، حبیب حنیفی، امیر مرادی، یاسر رحیمی، سهیل بیگلری،محمد رحیمی، مهدی لقایی، امیر رضا رحیمی، کامبیز اقدامیان، کورش ایپکی، اصغر رضایی، حمید یارویسی، شایان اقدامیان، محمود فلاح ، مشتاق لقایی،رامتین تورانبخت، نبیل زارعی،

شرکت کنندگان (بانوان) : صدیقه نوربخش، عفت مرادی، الهه زارعی، پروین پهلوانی، میترا قبادی، مژگان یعقوبی، ویدا طبیبی، آذر زارعی، شرافت شیخ ذکریا، خاتون نریمانی، اسراء مرادی، ناهید نادری،کیمیا رشید امیری، منیژه مرادی، مریم حنیفی، مرضیه محمدیان، نگین یارویسی، صبا امجدی، سحر یارویسی، شهلا کوثری، بهیه معنوی پور، ثنا زرتشت، مریم محمدیان، مونا محمدی، نگین پیرهادی، طاهره بیگلری، مانا مرادی، مهناز محمدی، طاهره گوهری، لیلا صالحی(سرپرست)


گزارش برنامه...
اعضای تیم شب یکشنبه13 خرداد  ساعت 22:30 با یک دستگاه اتوبوس از قروه حرکت نمودند.
پس از عبور از شهرهای همدان در پلیس راه ساوه- تهران ساعت2:30 نیمه شب اتوبوس خراب شد با تلاش رانندگان وتماس سرپرست ماشین دیگری قرار شد، بیاید.
ساعت6:30 دقیقه اتوبوس رسید و پس از جابجایی مسافران و وسایل بعد از یک ربع به راه افتادند.
ساعت 8 صبح به سه راهی افسریه رسیدند و تعدادی از همنوردان که قرار بود از تهران بیایند،آنجا سوار شدند.
بجهت تعطیلی و ترافیک شدید جاده شمال قرار شد از مسیر سمنان به استان گلستان بروند.
پس از عبور از شهرهای تهران-سمنان- دامغان-شاهرود-گردنه پرپیچ و خم خوش ییلاق ساعت 17 به آزاد شهر رسیدند.
طبق هماهنگی قبلی با همنوردان باشگاه پاسارگاد گنبد، کوهنوردان: علی شاه محمدی و مسلم یازرلو به استقبال آنها آمده با هم راهی رامیان شدند.
پس از عبور از رامیان و روستای باقرآباد کنار هلال احمر از اتوبوس پیاده شدند و طبق هماهنگی آقای شاه محمدی 3 نیسان آنجا حاضر بودند که کلیه اعضا را سوار نمودند.


پس از عبور از روستای پاقلعه تا آخرین نقطه ای که نیسان می رفت، رفته آنجا پیاده شدند و با کوله ها تا  پیش پناهگاه جامه شوران رفتند و همانجا کمپ ها را برقرار نمودند.

محل کمپ
پناهگاه جامه شوران

15 خرداد
14 تن از اعضا به همراه دو تن از راهنمایان محلی (شاه محمدی و یازرلو) صبح ساعت 5:50 بسمت قله حرکت نمودند.

مسیر قله
درابتدای مسیر چشمه آب بسیار گوارایی وجود دارد.
اعضا پس از پر کردن بطری های آب براه افتادند.


بیشتر مسیر شیب تندی داشت پس از حدود دو ساعت به دوراهی مسیر پا قلعه- جامه شوران رسیدند که این قسمت را شاه نشین می گفتند.

شاه نشین
پس از استراحت کوتاهی براه افتادند از این قسمت کمی از تندی شیب کاسته شد. 
در طول مسیرحدود 10  دقیقه دست بسنگ شدند.

ابتدای مسیر دست بسنگ
ساعت 9 صبح به بالای دیواره که به آن کاسه قلعه می گفتند، رسیدند به اظهار راهنمایان محلی کلیه کوهنوردان این قسمت را قله می دانند.

کاسه قله
در آنجا چشمه آب گوارایی وجود داشت که واقعا سبب رفع خستگی می شد.


پس از استراحت کوتاهی و گرفتن چند عکس یادگاری بسمت پایین حرکت کردند.
وقتی به دوراهی شاه نشین رسیدند، به پیشنهاد راهنمای محلی، مسیر برگشت ازپاکوب پا قلعه رفتند.
وقتی به پا قلعه رسیدند با هماهنگی آقای شاه محمدی یک نیسان دنبالشان آمد. آنها را به محل کمپ برد.  
پس از حدود یک ربع به محل پارک نیسانها رسیدند.
اعضای در کمپ مانده به سرپرستی آقای عباس سمیعی یکی دیگر از اعضای باشگاه پاسارگاد به آبشاری در همان نزدیکی رفته بودند.
آبشار

اعضایی که در محل کمپ مانده بودند، کوله ها را پیش نیسانها آورده بودند.
در این قسمت اعضا به دو گروه تقسیم شدند تعدادی با سرپرستی آقای احمد کولف یکی دیگر از اعضای باشگاه پاسارگاد گنبد با نیسانها به سمت چشمه گل رامیان رفتند.
بقیه اعضا از مسیر جنگل آمدند . پس از پیمایش حدود 4 ساعت به روستای باقر آباد رسیدند.

پیمایش جنگل

یکی از نیسانها دنبالشان آمد و آنها را به چشمه گل رامیان کنار بقیه اعضا برد.
اتوبوس هم با هماهنگی سرپرست به چشمه گل رامیان آمد و همگی سوار اتوبوس شده و پس از خداحافظی با همنوردان گنبد راهی بندر ترکمن شدند و طبق قرار می خواستند شب را در کنار بندر باشند.
پس از عبور از رامیان بسمت گرگان، گرد و خاک و بارش باران شروع شد البته پس از ساعتی قطع شد.
اعضا ساعت 21 شب به بندر ترکمن رسیدند اما آب ابتدایی  آن خشک شده و اثری از آب نبود. 
حدود یک ساعت از بازار آن دیدن کردند سپس با توجه به شرایط آب و هوایی ترجیح دادند شبانه برگردند.
ساعت22:30 همگی سوار اتوبوس شده و پس از عبور از شهرهای گرگان- قایم شهر- نکا-ساری-سوادکوه-فیروزکوه-تهران-ساوه-همدان ساعت 13:15 روز چهارشنبه 16 خرداد همگی در نهایت سلامت به قروه رسیدند. 
پی نوشت:
از زحمات و محبت خالصانه آقایان: علی شاه محمدی، احمد کولف، مسلم یازرلو، عباس سمیعی و جواد رمضانی نهایت تشکر را داریم که با صبوری و درایت خاطره خوبی را برای همه اعضای رقم زدند..    
گزارش از : لیلا صالحی  

معرفی قلعه ماران...
قلعه ماران یا قلعه موران یا دژتاکی قله‌ای مخروطی به ارتفاع ۲۴۳۰ متر است که در جنوب غرب شهرستان رامیان واقع شده‌است از امتداد رشته کوه های البرز شرقی بوده و قله ای نیمه جنگلی است که سر چشمه رودهای جادره - خاک پیرزن - قره چای - پشمکی می باشد از فراز آن قله های شاهوار - کهکشان - النگ دیده میشود .در بالای این قله زمینی مسطح به مساحت ۳ کیلومتر مربع قرار دارد به این پهنه ی وسیع به اصطلاح (کاسه) می گویند که در طول تاریخ پایتخت و مرکز برخی حکومت‌ها بوده‌است که از مهمترین آن‌ها می‌توان به پایتخت ییلاقی سلسله اشکانیان اشاره کرد در حال حاضر دو کلبه یا آرام گوسفندان که به دست چوپانان از درختان جنگلی ساخته شده، در آن واقع است . 
قلعه ماران قله ایی است با دیوارهای صخره ایی کم نظیر و شاید هم بی نظیر پر از چشم انداز و مناظری که هر بیننده ایی را مدحوش خود می کند دور تا دور آنرا دیوارهای صخره ایی فرا گرفته است و فقط از ضلع شرقی آن می توان به قله صعود کرد برای رفتن به قله کوهنوردان عموما از روستای پا قلعه و یا از روستای خاک پیرزن صعود می کنند که هر کدام جاذبه های خاص خودش را دارد. البته هر کدام از این مسیرها راههای فرعی دیگری هم دارند. از مسیر پا قله حدود ۳-۲ ساعت و از مسیر خاک پیر زن حدود۶-۵ ساعت طول می کشد زمانیکه بالای قله می رسید با دشت نسبتا وسیعی روبرو می شوید که در فصل تابستان چراگاه گله داران محلی است. خود این دشت جا های دیدنی زیادی دارد که از جمله سنک های شکل گرفته در اثر آب باران ، برف و باد حفره ها و چاهها که غار نوردان را به جلب می کند.پوشش گیاهی منطقه شامل درختان جنگلي از قبیل توسكا, انواع بلوط , ازگيل وحشي وليك گل هاي پامچال ، لاله واژگون ، گل شير سگ ,گیاهی به نام بلندجر ,گل پر...میباشد .پناهگاه قلعه ماران در ضلع شمالی قله ی قلعه ماران واقع شده و برای رسیدن به این پناهگاه از روستای باقرآباد نیز دسترسی وجود دارد.

توضیحات بیشتر :
روستای پاقلعه : در نزدیکی و پای دامنه کوه قلعه ماران واقع شده و ارتفاع روستا از سطح دریا 1180 متر است. زمستان های سرد و تابستان های معتدل دارد و  از توابع بخش مرکزی شهرستان رامیان است که با مختصات جغرافیایی 55 درجه و 7 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 55 دقیقه عرض شمالی، در 10 کیلومتری جنوب غربی شهر رامیان و 70 کیلومتری گرگان قرار دارد . فاصله ی شهرستان گنبد کاووس تا شهرستان رامیان 26 کیلومتر بوده و فاصله ی شهرستان رامیان تا روستای پاقلعه 7 کیلومتر است. این روستا از شمال شرقی به پل آرام، از جنوب و غرب به ارتفاعات قلعه موران و از شمال غربی به منطقه تفریحی جامه شوران محدود می‏ شود.ارتفاع روستای کوهستانی پاقلعه، از سطح دریا 1180 متر است و تحت تأثیر اقلیم کوهستانی زمستان‏های سرد و تابستان‏های معتدل دارد. میانگین بارندگی سالانه روستا 484 میلی‏متر گزارش شده است. مردم روستای پاقلعه به گویش معروف به استرآبادی سخن می‏ گویند

جبهه های صعودبه قله :( سیدکلاته - جامه شوران - قله) (شش آب - پا قلعه - قله) (شش آب - پاقلعه - سر گل-قله) (خان ببین - شیرآباد - پشمکی - قله) (علی آباد - زرین گل - سیاه رودبار - خاک پیرزن - قله ) و صعود از مسیر دیواره (کوه قلعه ماران دیواره های سنگی آهکی حدودأ به ارتفاع ۱۵۰ متر دارای قابلیت صعود فنی برای سنگ نوردان می باشد ) می باشد که مسیر های اول و دوم دسترسی بیشتری دارند خصوصا مسیر سید کلاته - قله دارای پناهگاه کوهنوردی است  ارتفاع پناهگاه ۱۰۵۰ متر محل پناهگاه دارای مرتع بوده که قبلا روستایی به نام جامه شوران در ان وجود داشته است .( پناهگاه در ۳۰۰ متر از زمین اهدایی مرحوم مشهدی نور حسن رجنی از دامداران منطقه که در زمان حیات همیشه گرما بخش دل کوهنوردان  و پذیرای آنان  در کلبه ( آرام ) محقر خود بوده  است  به همت کوهنوردان به مساحت ۷۰ متر برای استفاده ی عموم و یاد بود آن مرحوم ساخته شده است )

وجه تسميه قلعه ماران
راميان با تاريخي کهن سرزميني محصور در ميان کوههاي البرز شرقي با چشمه ساران ، آبشارها و جويبارهاي متعدد و داراي جنگل ها و چشم اندازهاي زيباي طبيعي است. اين سرزمين در طول تاريخ توجه بسياري از امراي فارس ، ترک ، مغول و عرب را به خود جلب کرده است .
در مورد وجه تسميه راميان نظرات مختلفي وجود دارد . بنا به نظر گروهي در هزاره ي اول و دوم قبل از ميلاد اقوامي در دو/2 کيلومتري راميان به نام کهنه راميان زندگي مي کرده اند . اين اقوام « آراميان » ناميده مي شدند که مردماني سامي نژاد از اهالي بابل واقع در بين النهرين بوده اند.در تاريخ مشيرالدوله مهاجرت اين قوم را از نواحي شمالي دانسته اند که به مرور حرف « آ » از کلمه آراميان حذف و به راميان تبديل شده است .
گروهي نيز عقيده دارند با توجه به اينکه راميان در مسير جاده ابريشم قرار داشته و جاده اي کارواني از ميان اين سرزمين از ايالت هيرکانيا يا اوره کانيه (جرجان) به طرف قومس ( شاهرود ) مي رفته آن را « راهميان » يا « راه ميانه » گفته اند . جاده راميان به علت اينکه مقداري از آن کالسکه رو بوده و سهل العبورترين جاده هيرکانيا محسوب مي شده است و نسبت به جاده کارواني کرتوي کتول که به خاطر پيچ هاي متعدد و دوري « راه کرانه » ناميده مي شد از موقعيت ويژه اي برخوردار بود. امروزه قسمتي از جاده کارواني چند هزار ساله راميان در دامنه هاي شمال شرقي ( دروازه جرجان ) و (شمال غربي دروازه استر آباد ) باقي مانده است .
راميان در زمان اسکندر به نام « روميان » و در دوره سلوکيان با نام « لابوس » خوانده مي شده است . مورخين يوناني و ارمني قبل از ميلاد راميان را به نام « لابوس » مي خوانده اند . کلمه لابوس از ليبوس به معناي موقعيت گرفته شده است و به دليل اينکه راميان موقعيت سوق الجيشي و استراتژيکي خاصي داشته لابوس ناميده شده است .
اولين اقوامي که در اين منطقه زندگي کرده اند « تپورها » بوده اند که به خاطر قدرت جسماني و اندام تنومندشان به اين نام خوانده مي شدند و آنان در سفال سازي سر آمد زمان خود بوده و فلز را نيز مي شناخته اند.
امروزه سفال هاي مربوط به اين ادوار در تپه هاي باستاني راميان به وفور قابل رؤيت است . بعد از ورود آرياييها به اين منطقه و ترکيب با تپورها ، نژاد « آريا مردي » يا « آمردها » به وجود آمد.
در سال 230 قبل از ميلاد « اردوان » يا اشک سوم موفق شد در محل راميان فعلي در يک جنگ اعجاب انگيز قدرتمندترين پادشاه سلوکي با سپاهي حدود 60 هزار نفر را به مصالحه بکشاند و اقوام ساکن در راميان را بايد عامل اصلي اين ييروزي به حساب آورد . پادشاه سلوکي ، پادشاه اشکاني ( اشک سوم ) را رسما ً به عنوان پادشاه ( پرتره – پارت ) ايران شناخت . در دوره حکومت سلوکيان در 200 قبل از ميلاد ، تيرداد وارد راميان شد و مدتي با تپورهاي کوهستان جنگيد و قلعه ماران راميان ( دژتاکي ) را به عنوان پايتخت ييلاقي خويش برگزيد.
در دوره حکومت ساسانيان گروهي از ترکان به شمال ايران ( استان گلستان کنوني ) حمله کردند . و در نواحي شمال شرقي ( محلي به نام ترک محله ) وارد شدند . در زمان عمر خليفه دوم و حمله به اين نواحي بين اين اقوام و مسلمين جنگهايي پديد آمد ، که به شکست سپاهيان اسلام منجر شد . در تاريخ طبري نام آن واقعه بلندجـَر آمده است ( بلندجـَر نام گياهي است با رشدي حدود 30 تا 70 سانتيمتر که در کوه ها و کوهپايه ها مي رويد . کوهي نيز هم اکنون با نام بلند جار ( بـَلـَند جـَر ) در غرب راميان مشرف بر شهر وجود دارد .)
در قبرستان بزرگي که در اين ناحيه وجود دارد سنگ قبرهايي از سال 20 و 137 هجري موجود مي باشد .
در دوره تيموريان ، تيمور و پسرش ميرانشاه وارد راميان شده و در قلعه ماران دو دژ به نامهاي تيمور قلعه ( قلعه تيمور گورکاني ) و قلعه ميرانشاه که امروز به همين نام خوانده مي شوند ساختند و نام « قلعه ميران » از اين پس مصطلح شد .
در اوايل حکومت صفويه گروهي از ترک هاي گرايلي به رهبري سلطان يتيم گرايلي وارد راميان شدند . اين گروه قزلباش از حاميان صفويه و جزو قواي شاهسون بودند که در سرکوب ازبکها نقش مهمي ايفا کردند .
در دوره زنديه ، حسينقلي خان قاجار قوانلو وارد راميان شده و در قلعه سکونت نمود و از طوايف رامياني جهت بسط حکومت خود استفاده نمود .
طوايف ساکن در راميان شامل : باي – رجبلو –صادقلو – قوانلو –كاغذ لو– يازرلو( که ترک هستند ) مي باشند .
منبع: ویکی پدیا

ارسال شده در تاریخ شنبه 19 خرداد 1397 - ساعت 10:24 تعداد بازدید : 673
.:: ارسال نظر جدید ::.

نام کامل : (الزامی)
آدرس ایمیل :
آدرس سایت :
متن نظر : (الزامی)
کد امنیتی :  (الزامی)