کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید

کانال تلگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این کانال از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛


صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید
صفحه اینستاگرام باشگاه قاجر راه اندازی گردید، با کلیک بر روی لینک زیر و عضویت در این صفحه و دنبال کردن ما از اخبار سایت و باشگاه کوهنوردی ، غارنوردی و سنگ نوردی قاجر مطلع شوید؛

اعضای باشگاه قاجر در کانی شاهپسند بدر در جنوب قروه فروردین 1389

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

برنامه‎ريزي براي يک برنامه کوهنوردي هميشه با بررس قابليتهاي خودمان شروع مي‎شود، مقايسه خود با برنامه مورد نظر و تغيير برنامه بر طبق آن.
وقتي قابليتهاي خودمان را زيادي دست بالا بگيريم، اذيت خواهيم شد يا يک کوهنوردي نامناسب خواهيم داشت. قبل از شروع هر برنامه به توضيحات زير فکر کنيد.......







بررسي قابليتهاي فيزيکي:
شرايط، محدوديتها و توانايي هاي خودتان را بشناسيد. عوامل زيادي وجود دارد که بايد براي يک برنامه آنها را محاسبه نمود و بعد به طبيعت گردي اقدام نمود. شما بايد هميشه بدترين حادثه ها را محاسبه نماييد.
شرايط آب و هوا، شرايط منطقه، تجهيزات مناسب و ارتفاع از جمله اين موارد هستند. وقتي اينها را با توانايي فيزيکي، قدرت و استقامت خودتان اضافه نماييد برنامه‎ريزي صحيح‎تري خواهيد داشت. کوهنوردي ورزش ويژه اي محسوب مي‎شود بخصوص وقتي که بار سنگيني را بايد بر پشت خود حمل کنيد. بدن شما به زمان نياز دارد تا به خستگيها و فشارهاي اين نوع ورزش تطبيق پذيرد.

ارزيابي دانش فني کوهنوردي، مهارتهاي هواي باز (Out door skills) و تجربه کوهنوردي:
بايد نسبت به توانايي خودتان شناخت کافي داشته باشيد، کوهنودري فني، تجربه و ورزيدگي و دانش فني از عواملي هستند که در هر برنامه اي ممکن است به آن نياز داشته باشيد.
هيچگاه برنامه ريزي براي کوهنورديهايي نکنيد که نياز به صعود از ديواره ها، گذر از رودخانه ها، شب ماني، جمع آوري خوراک، تصفيه آب، ابزار جهت يابي و ديگر روشها و نيازهاي کوهستاني دارد، ولي هيچ آگاهي نسبت به آن نداريد.
اينها مهارتهايي هستند که شما قبل از تمرين آن بايد آنها را بشناسيد و يا آموزش ببينيد. منابع مختلفي هستند که به شما در اين موارد کمک مي کنند. سفر با افراد با تجربه، کلاسهاي آموزشي، کتاب، اينترنت و غيره.

ارزيابي شرايط روحي رواني
قدرت فکري و استحکام مغزي خودتون را بايد بدانيد چقدر هست. در مورد حوادث ناگوار و اتفاقاتي که ممکن است براي شما رخ دهد تفکر کنيد. مثلاً واکنش شما نسبت به پيچ خوردن قوزک پايتان چيست؟
از نظر ذهني نيز خودتان را براي اين نوع وقايع آماده کنيد و البته احتياط و خودسنجي کنيد که چقدر تحمل پذيرش خطرات طبيعي و اتفاقات را داريد.
در نهايت ببينيد چقدر خواستار کوهنوردي و کوهپيمايي هستيد. مطمئن باشيد که از تواناييهاي فيزيکي و روحي رواني لازم برخورداريد، قبل از شروع هر سفر.
منبع: نشاط کوهستان

ارسال شده در تاریخ سه شنبه 10 مهر 1397 - ساعت 11:06 تعداد بازدید : 184
.:: ارسال نظر جدید ::.

نام کامل : (الزامی)
آدرس ایمیل :
آدرس سایت :
متن نظر : (الزامی)
کد امنیتی :  (الزامی)