عضویت در باشگاه قاجر

اعضای گروه قاجر در مانگه دول(قروه)1364
نفرات از راست:مسعود فریدونیان- جلال حنیفی- پرویز نویدی- امیر حیدری- فردین صالحی

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

ارتفاعات شهرستان قروه
با توجه به اینکه شهرستان قروه در منطقه ای سردسیر و کوهستانی قرار دارد، دارای ارتفاعات بسیاری می باشد.
موقعیت کوهستانی، جهت چین خوردگیها و نحوه تابش خورشید، در میزان پوشش گیاهی این ناحیه موثر است. اکثر دامنها پوشیده از گیاهان معطر و چند ساله هستند.
از جمله منطقه بدر و پریشان که منطقه ای کوهستانی است و از کوههای صخره ای، دره های کم عمق، تپه ماهورها و ارتفاعات بهم پیوسته تشکیل یافته است که دامنه تغییرات ارتفاعی آن بین 2000تا 3298 متر متغیر است. کوههای بدر، پریشان، یوسف سیاه، شعبان کچل، پنجه علی، دروازه.... از مهم ترین کوههای منطقه می باشند.
حدود 30 درصد منطقه صخره ای و مابقی تپه ماهور است و شیب منطقه نیز بالای 30 درصد می باشد.
این منطقه  دارای چشمه های فراوانی می باشد که می توان چشمه شاه پسند، چشمه های شمالی کوه بدر، چشمه کبود، چشمه پناهگاه پریشان را نام برد.
به دلیل فراوانی چشمه های موجود گونه های جانوری و گیاهی منطقه جهت تامین آب مورد نیاز خود با مشکلی مواجه نمی باشند.
منطقه حفاظت شده بدر و پریشان با مساحت 43000 هکتار در ضلع جنوبی شهر قروه و با فاصله 12 کیلومتر از آن واقع شده است.
این منطقه مجموعه ای از ارتفاعات بهم پیوسته با پوشش گیاهی مناسب و گونه های جانوری مهمی چون کل و بز می باشد.
به منظور حفظ این گونه ها و چشم اندازهای طبیعی و بسیار زیبای آن، از تاریخ 1375 به عنوان منطقه شکار ممنوع تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.
به دلیل پتانسیل بالای منطقه از نظر وضعیت زیستگاه و گونه های موجود و به منظور حفاظت و برنامه ریزی شده بهتر در اوایل سال 1385 منطقه مذکور به منطقه حفاظت شده بدر و پریشان ارتقاء یافت.
قسمت عمده این منطقه در حوزه استحفاظی شهرستان قروه واقع شده و قسمتی از آن نیز در حوزه استحفاظی شهرستان سنقر  می باشد اما مسئولیت حفاظت از آن به عهده اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قروه می باشد.گونه های جانوری منطقه:
پستانداران: بزکوهی، کل، روباه،گرگ، شغال، گراز، جوندگان، خرگوش...
پرندگان: قرقی،طرقه، دلیجه، شاهین، عقاب، سار گپه، کبوتر سانان، جغد، کلاغ نوک سرخ، شبگرد، کبک و ...
خزندگان: لاکپشت، مار، مارمولک ها و ...
گونه های جانوری مذکور از جمله حیات وحش شناخته شده منطقه می باشند. این منطقه به دلیل شرایط توپوگرافی خاص، تنوع شکل زمین و دارا بودن صخره های متعدد محل امنی برای حیواناتی مانند کل وبز می باشد.
  دامنه کوه پریشان پوشیده از انواع گیاهان متنوع می باشد.
گونه های گیاهی:
گون، مرزه، کما،انواع لاله ها، نخود سیاه، گیاهان علفی چند ساله، درخچه بادام وحشی، ریواس، نسترن وحشی، جگن و سازو، زنبق، فرفیون، میخک، کنگر، شکر تیغال، گل ماهور، زول، شقایق، جاشیر، کلاه میر حسن، گندمیان، کنگر فرنگی، انواع گونه های گرامینه(پوا، ملیکا، استیپا و....)
منبع: منطقه حفاظت شده بدر و پریشان قروه
تهیه و تنظیم: محمود خزائلی کارشناس اداره حفاظت شده محیط زیست شهرستان قروهمعرفی کوه پریشان
  کوه پریشان در جنوب شرقی شهرستان قروه واقع شده است. برای رسیدن به دامنه این کوه،باحرکت از شهرستان قروه، ابتدا 12 کیلومتر از مسیر جاده همدان طی می شود سپس به سمت راست تغییر مسیر داده(جاده فرعی کنار پادگان قدس) و پس از عبور از روستاهای میهم سفلی و علیا(تا این قسمت جاده آسفالت بوده و ادامه مسیر شن ریزی می باشد)، ولی آباد و نعمت آباد به دامنه کوه پریشان می توان رسید.


 این کوه از چهار قله صخره ای تشکیل شده که بلندترین آن قله پریشان می باشد که از دور همانند کوهان های شتر (دوکوهانه) نمایان است وارتفاع آن 3150 متر می باشد و صخره های آن از ارتفاع 2800 متری شروع و تا قله ادامه دارد.
مسیرهای صعود به قله
  در تابستان تا روستای نعمت آباد را می توان با ماشین رفت و مسافت از آنجا تا پناهگاه حدود یک ساعت و نیم می باشد. فاصله پناهگاه تا قله 2- 3 ساعت است.


 
 در زمستان اکثر اوقات به سبب بارش برف راه بسته است و ماشین تا روستای میهم علیا می تواند برود، در نتیجه باید پیاده به  روستای ولی آباد و نعمت آباد رفت و از آنجا به طرف پناهگاه حرکت نمود که این مسیر حدود 3 -4 ساعت می باشد و از پناهگاه تا قله هم 3 – 4 ساعت است.


 فعالیت کوهنوردان شهرستان قروه بر روی دیواره پریشان :
کوهنوردان این شهرستان بیش از10 مسیر دشوار را صعود نموده اند و در 4 مسیرآن چندین کارگاه نیز تعبیه نموده اند همچنین صعود زمستانه مسیر تیغه شرقی جزو این فعالیت ها می باشد.


مسیرهای گشایش شده تیغه شرقی پریشان


مسیرهای صعود به قله
اولین صعود رسمی گروه کوهنوردی قاجر به قله پریشان در تابستان 1354 صورت گرفته است.

نفرات از راست: طیب صالحی، ، ، محمود مرادی


امیدنعمتی اولین خردسال (سه ساله ) صعود کننده به قله پریشان 
پناهگاه پریشان
  در سال 1369 به همت و یاری کوهنوردان یک باب پناهگاه در ارتفاع 2400 متری ساخته شد که هر ساله در فصول مختلف، پذیرای صدها نفرکوهنورد از اقصی نقاط کشور می باشد. چشمه آبی در فاصله 250 متری،  قسمت غربی پناهگاه وجود دارد.
قله های قابل دسترسی به پناهگاه پریشان، بدر، خرسه ریه، سه زرده، دروازه، شعبان کچل،شعبان غده و یوسف سیاه می باشد.   

  مصالح بکار رفته در این پناهگاه، بلوک و سیمان است و 25 مترمربع وسعت دارد و حدود 23 نفر ظرفیت دارد.

مراحل ساخت پناهگاه پریشانمنبع:روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه


ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

معرفی کوه بدر ( بیر )


کوه بدر در جنوب شهرستان قروه و حد فاصل مرز استان کردستان و کرمانشاه با ارتفاع 3298 متر از سطح دریا قرار دارد.  برای رسیدن به دامنه کوه،  از این مسیرها می توان گذشت.  از قروه به طرف روستاهای قلعه، سرتیپ آباد، امین آباد، پیر سلیمان  و از آخرین روستا یعنی پیر سلیمان پناهگاه مشاهده می شود.
در فصل تابستان از راه جیب رو تا منطقه چمنزار زیر یال پناهگاه می توان با ماشین رفت.بدر به نام کوه میهمین نیز معروف است زیرا این کوه بر دو قریه میهم محیط است.
قله های قابل دسترسی:  وزیر - دروازه- قلوز- چشمه و آبشار کانی شاه پسند.جاذبه های قله بدر
کانی شاه پسند: چشمه زیبای است که در ارتفاع 2600 متری ضلع غربی بدر واقع شده که دارای آب گوارا می باشد و در فصل تابستان علاقمندان زیادی را به خود جذب می کند. کانی به زبان کردی یعنی چشمه، بنا به روایتی می گویند یکی از شاهان صفوی در زمان لشگرکشی در این محل اطراق نموده و این چشمه را پسندیده است.


چشمه کانی شاه پسند
آبشار کانی: در امتداد چشمه کانی شاه پسند به طرف منتهی الیه دره، آبشار زیبایی با ارتفاع حدود 20 متر وجود دارد که زیبایی خاصی را به منطقه داده است.


آبشار بدر

آسمان دول: منطقه ای که در آن شوید وحشی می روید. آن منطقه عطر خاص خود را دارد و همه ساله افراد زیادی جهت استفاده از سبزی و خشک کردن آن، به آنجا می روند.

پناهگاه بدر
پناهگاه بدر که در ضلع شمال غربی قله بدر واقع گردیده،  در سال 1371 بنا شده است و در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا قرار دارد.مصالح بکار رفته در این پناهگاه ، سنگ، بلوک،  آجر، سیمان و آهک می باشد. وسعت زیر بنای آن، 0 12 متر مربع است و شامل یک انباری- دو اتاق و یک سالن اجتماعات می باشد. ظرفیت این پناهگاه  حدود 80 نفر است .
موقعیت آب: آب توسط لوله از چشمه که در 300 متری شرقی پناهگاه قرار دارد تا نزدیکی پناهگاه کشیده شده است و در تمام فصول، آب جاری است.
مدت زمان لازم  جهت رسیدن از روستا تا پناهگاه: از روستای پیر سلیمان در فصول بهار، تابستان و پاییز 2 ساعت و در زمستان 3 الی 4 ساعت ، اما در صورت مسدود شدن راه، از روستای سرتیپ آباد 5 الی 6 ساعت زمان مورد نیاز است.
مدت زمان لازم از پناهگاه تا قله:
بدر در زمستان: 3- 4 ساعت                          تابستان: 5/1 – 5/2 ساعت
قلوز در زمستان: 6-5 ساعت                                     تابستان: 4-3 ساعت
دروازه در زمستان: 5/4- 5/3- ساعت                       تابستان: 5/3- 5/2 ساعت
آبشار کانی شاه پسند در زمستان: 3- 5/2 ساعت        تابستان: 2-1 ساعت
قابل ذکر است که منطقه بدر از نظر جغرافیایی  تا قله وزیر که در حدود 100متری بدر می باشد، جزو شهرستان قروه است اما خود کوه بدر مربوط به استان کرمانشاه می باشد و پناهگاهش نیز در قسمت منطقه قروه است.منبع:روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


معرفی كوه پنجعلی


کوه پنجعلی از كوه های حاشيه زاگرس است كه در 26 كيلومتری جنوب باختری قروه و جنوب خاوری روستای قره بلاغ پنجه واقع شده  و 2860 متر ارتفاع دارد. قله آن صخره ای می باشد از دور صخره های آن به حالت پنج انگشت مشخص است و این یکی از مهمترین جاذبه های این کوه می باشد همچنین  رودخانه های گرد كانيه وچم سنگ سياه از اين كوه سرچشمه مي گيرند.مسیرهای صعود: جهت رسیدن به دامنه کوه از 3 مسیر کنگره، مشیرآبادپنجه و قره بلاغ پنجه می توان به قله صعود کرد.
مسیر کنگره: از کیلومتر 16 جاده سنندج بعد از روستای گنجی توسط  جاده شوسه می توان تا کنگره رفت سپس می توان از مسیر روستای حسین آباد و یا پشت روستای کنگره یکی از یالها را گرفته و بسوی قله حرکت کرد. نزدیک قله صخره ای، با احتیاط و دست به سنگ ادامه مسیر داده می شود. در تابستانها از کنگره تا قله 3-4 ساعت صعود می شود.مسیر قره بلاغ پنجه: از کیلومتر 18 جاده سنندج از کنار روستای کاظم آباد می توان از جاده آسفالته ادامه مسیر داد تا به روستای قاملو سپس معصوم آباد و بعد به سلسله رسید بعد از آن از جاده احمد آباد، ابتدا به آنجا سپس به قره بلاغ رفت و از آنجا یکی از یالها را گرفته و به طرف قله حرکت کرد زمان لازم صعود از روستا در تابستانها 2-4 و در زمستان 3-5 ساعت می باشد.

مسیر مشیر آباد پنجه: در ادامه مسیر سلسله به روستای لاله ای رسیده و از آنجا از جاده آسفالته خارج شده توسط راه شوسه به طرف سراب شیخ حسن و چاغر بلاغ حرکت کرده تا به روستای مشیرآباد پنجه رسید. از مشیر آباد پنجه تا قله را می توان 1-2 ساعته در تابستان و در زمستان 2-3 ساعته صعود نمود.

کوهنوردان گروه قاجر اولین صعود رسمی خود را شهریور سال 1354 بر فراز قله های صخرهای پنجعلی انجام دادند.


قله پنجم


قله اول

منبع: روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


معرفی کوه یوسف سیاه
یوسف سیاه با ارتفاع 2992 متر،در 15 کیلومتری جنوب شرقی قروه واقع است.قله های مشرف به آن خرسه ریه و شعبان غده می باشد.نزدیکترین روستابرای دستیابی به یوسف سیاه،روستای ولی آباد است.


این کوه به واسطه داشتن قله ای صخره ای و شیب زیاد همچنین صعب العبور بودن ، کمتر کسی آن را برای صعود انتخاب می کند. همین امر باعث شده تا پوشش گیاهی غنی داشته و حیوانات زیادی آنجا را برای خود پناهگاهی امن انتخاب کنند. طول دیواره آن حدود 250 متر می باشد که بر روی آن سه مسیر زده شده است.
مسیر معمولی کوهنوردی برای دستیابی به قله این کوه از جبهه جنوبی می باشد اما به علت دور بودن از قروه، کوهنوردان این شهر،بیشتر ازمسیر شمالی آن را صعود می کنند.برای صعود این قله از روستای ولی آباد در فصل تابستان حدود 3 ساعت زمان لازم است.صعود همین مسیر در فصل زمستان حدود 5 ساعت طول می کشد.کوهنوردان گروه فاجر سال 1355 برای نخستین بار موفق به فتح قله صخره ای یوسف سیاه شدند.نفرات از راست: یونس ملکی، طیب صالحیٍ، عطا رضایی


منبع: روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

معرفی کوه کولاوا

کوه کولاوا با ارتفاع 2400 متر در جنوب غربی قروه قرار دارد. در واقع این کوه سمبل ونماد این شهر می باشد واکثر کوهنوردان تمرینات خود را از این کوه شروع نموده اند. قله آن شبیه سر اژدهایی است که چانه خود را بر سنگی نهاده و شهر را در پناه خود دارد و آن را از هر پلیدی وگزندی محافظه می نماید
زیر قله کولاوا صخره ایی به ارتفاع 20 متر وبه عرض حدود  100 متر وجود دارد که اکثر صخره نوردان تمرینات خود را از این دیواره ها شروع کرده اند و از سال 1369 دهها مسیر در این دیواره ها گشایش شده است.


در قسمت غرب، کاریز جینگان است که مربوط به دوره ساسانیان است. در قسمت شمال کولاوا سرآب قرار دارد که محل ساکنین اولیه قروه می باشد.که به صورت چادر نشینی در بهار و تابستان زندگی می کردند. باغهای قروه که در پایین سرآب واقع شده، همه از آبهای آن مشروب می شوند. هم اینک سرآب محل تفریحی برای ساکنین این دیار  می باشد. بنابرگفته  قدمای این شهر، سه غار در این کوه وجود دارد که تا کنون یکی از غارها بوسیله دو کوهنورد در سال 1355 کشف شده است . آنان پس از دو سال تحقیق وبررسی و فرودهای متعدد موفق شدند،
 تا دهانه شرقی این غار را کشف نمایند. این غار از نوع غارهای آهکی است و ستونهای کوچک وبزرگ استلاکتیک و استلاکمیت در آن بسیار به چشم می خورد. درون غار شکافهای عمیق، خطرناک و راههای پر پیچ و خم وجود دارد. بعضی جاها را باید به صورت سینه خیز رفت سپس به محلی می توان رسید که در اثر ریزش سنگها راه مسدود شده و غار نوردان تا این قسمت را رفته اند. در نقطه انتهایی از ستونهای آویزان سنگی باریک، آب بسیار زلالی می چکد و تعداد زیادی استخوان انسان وتعدادی سفال هم در حین کاوش بدست آمده که در اداره کل حفاظت آثار باستانی نگهداری می شود.  کمیته غار شناسی فدراسیون کوهنوردی ایران به جهت کشف این غار مراتب قدردانی خود را اعلان نمود. این غار در زبان محلی اوغان لرزاغه سی( زاغه افغانها) مشهور است. بنا بر دستور اداره میراث فرهنگی وقت، کاوش جهت دو غار دیگر متوقف گردید و تاکنون تلاشی در این زمینه صورت نگرفته است.

روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 قله های قلوز
قلوز در زبان محلی به معنی صعب العبور و دیواره سنگی است .
یکی دیگر از معنای قلوز در زبان اورامی به معنای آبشار می باشد. 
منبع: فرهنگ لغات هنبانە (استاد شرفکندی) جلد هشتم  ،صفحه 585
این کوه سه قله دارد.قله های قلوز
قله های سه گانه قلوز( قلوز کوچک ، قلوز وسط ، قلوز بزرگ) در جنوب قروه واقع شده است. ارتفاع بلندترین قله آن (قلوز بزرگ ) 3100 متر می باشد.
روبروی سکوی دوشاخه ، دکل مخابراتی جهت تقویت امواج مخابراتی شهرستان قروه نصب شده است.   
قله های قلوز از سمت جنوب مُشرف به روستاهای پیر سلیمان و امین آباد است.
از سمت غرب به روستاهای قلعه و سرتیپ آباد وهمچنین قله «زرده چرمو» با ارتفاع 3000متر در سرتیپ آباد می باشد.
 از سمت شرق مُشرف به روستای سرقل – میهم علیا ومیهم سفلی می باشد.
مسیر صعود به قله اصلی قلوز
ابتدا از قروه به سمت روستای قلعه که در 2 کیلومتری و سپس به روستای سنگین آباد که در8 کیلومتری و جنوب قروه واقع شده می توان حرکت کرد.
 پس از گذشتن از آبشار سنگین آباد که در 1 کیلومتری روستا قرار دارد، وارد دره ای می شویم و از سمت چپ آن به حرکت می کنیم در سمت بالای دره چشمه ای وجود دارد به نام کانی کوچکینه(سنگی که از آن آب بیرون می آید) که آب گوارایی دارد. در ادامه مسیر به چمنزاری  می رسیم که چشمه آن  در تمام فصول آب دارد و بالاتر از آن آخرین چشمه قرار دارد که فقط در فصل بهار آب دارد اما در سایر فصول باید از چشمه واقع در چمن آب برداشت.
مسیرقلوز وسطی: از آبشار سنگین آباد به سمت راست می رویم در طول مسیر دو چشمه وجود دارد یکی کانی پرویز و دومی چشمه ای که روبروی دکل مخابراتی و داخل چمنزار است.
مسیر قلوز کوچک:  از سمت راست مسیر آبشار سنگین آباد می توان به قله قلوز کوچک رسید.  

قله های قلوز جزو اراضی مرتعی روستای سنگین آباد می باشد و دارای  پوشش گیاهی مناسب و مراتع بکری است.
 نمونه پوشش گیاهی آن: گون- آویشن- کاکوتی- کَما- توتیا می باشد. همچنین زیستگاه حیواناتی مانند خرگوش، بُزکوهی، کل، گرگ،جغد، روباه و شغال است.

اولین صعود زمستانه گروه قاجر به قله قلوز(1354)

روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

ارسال کننده : علی شمس شایسته Email : moham3895@gimail.com
تاریخ ارسال : پنج شنبه 1 تیر 1396 - ساعت 12:15

سلام بنده اهل قروه هستم وساکن تهرانم .همیشه دوست داشتم به ارتفاعات قروه صعود کنم و اطلاعات صعود را از طریق سایت شما مشاهده کردم و خرسندم که در شهرمن همچنین گروه هایی هست که زیبایی قروه را معرفی می کند.ممنون از زحمات شما
ارسال کننده : ایرج مرادی Email : KOMASY2706@GMAIL.CIM
تاریخ ارسال : دوشنبه 4 مرداد 1395 - ساعت 12:17

دوستان ارجمند و کوهنوردم سلام
ببخشێد بندە در زمینە ثبت نام محلی کوەها، چشمە، قلە، قلعە و دشت و روستاهای کردستان کار میکنم و تا حالا بالغ بر ٥٠٠٠ اسم جمع آوری کردەام. لازم دانستم کە از شـا بزرگواران کمک بطلبم کە در این زمینە برای منطقە قوروە و دهگولان و بیجار و کلیایی کمک بفرمائید.
لطفا اسامی را با تلفظ محلی بنویسید با رسم الخط فارسی اعرابی و یا با رسم الخط کوردی.
نمونە: کانی کوچکینە، روستای سەنگیناوا، قوروە
با تشکر
ارسال کننده : محدرضا یزدانی Email : yazdani.my91@gmail.com
تاریخ ارسال : چهارشنبه 27 آبان 1394 - ساعت 00:21

با تشکر آدرس وبهترین زمان صعود را برایم یفرست
ارسال کننده : عطا شريفي Email : ata_sharifi@yahoo.com
تاریخ ارسال : جمعه 24 مرداد 1393 - ساعت 18:36

باكمال تشكر از زحمات شما دوستان عزيز ازاينكه طبيعت بكر منطقه را به نمايش گذاشته اي
ارسال کننده : محید زمانی Email : majidzamani9295@yahoo.com
تاریخ ارسال : یکشنبه 7 ارديبهشت 1393 - ساعت 17:56

با عرض ادب و سلام
ممنون از مطالب جالبتون
خواستم بدونم برای برنامه یکروزه کدومیک از قله های بدر و پریشان را پیشنهاد میکنید
مجید زمانی از بیجار
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پاسخ روابط عمومی: جناب زمانی هر دوقله را می توان یکروزه صعود نمود

.:: ارسال نظر جدید ::.

نام کامل : (الزامی)
آدرس ایمیل :
آدرس سایت :
متن نظر : (الزامی)
کد امنیتی :  (الزامی)