عضویت در باشگاه قاجر

اعضای گروه قاجر در قله سن بران(اشتران کوه)1372

ورود به صفحه آلبوم خاطرات

معرفی غارهای قروه به مرور کامل می شود از کلیه کسانی که اطلاعات بیشتری راجع به غارهای قروه دارند، تقاضامندیم برای سایت گروه کوهنوردی قاجر قروه ارسال نمایند.

غار کولاوا
کوه کولاوا با ارتفاع 2400 متر در جنوب غربی قروه قرار دارد. بنابرگفته  قدمای این شهر، سه غار در این کوه وجود دارد که تا کنون یکی از غارها بوسیله دو کوهنورد گروه قاجر(طیب صالحی و داریوش الهیاری) در سال 1355 کشف شده است . آنان پس از دو سال تحقیق وبررسی و فرودهای متعدد موفق شدند، تا دهانه شرقی این غار را کشف نمایند.
این غار از نوع غارهای آهکی است و ستونهای کوچک وبزرگ استلاکتیک و استلاکمیت در آن بسیار به چشم می خورد. درون غار شکافهای عمیق، خطرناک و راههای پر پیچ و خم وجود دارد. بعضی جاها را باید به صورت سینه خیز رفت سپس به محلی می توان رسید که در اثر ریزش سنگها راه مسدود شده و غار نوردان تا این قسمت را رفته اند. در نقطه انتهایی از ستونهای آویزان سنگی باریک، آب بسیار زلالی می چکد و تعداد زیادی استخوان انسان وتعدادی سفال هم در حین کاوش بدست آمده که در اداره کل حفاظت آثار باستانی نگهداری می شود.  کمیته غار شناسی فدراسیون کوهنوردی وقت  ایران به جهت کشف این غار مراتب قدردانی خود را اعلان نمود. این غار در زبان محلی اوغان لرزاغه سی( زاغه افغانها) مشهور است. بنابر دستور اداره میراث فرهنگی وقت، کاوش جهت دو غار دیگر متوقف گردید و تاکنون تلاشی در این زمینه صورت نگرفته است.

رونوشت روزنامه کیهان 1355
فعالیتهای انجام شده گروه قاجر در این غار
این گزارش عینا از متن اصلی آورده شده است:
گزارش پیمایش غار کولاوا
برش غار عمودی که در مورخه 1355/6/21 توسط 2 نفر از کوهنوردان قاجر قروه آقایان طیب صالحی و داریوش الهیاری پس از 10 روز خاکبرداری کشف و طی نامه شماره 777-27/6/55 به فدراسیون محترم کوهنوردی ایران گزارش گردید.

طیب صالحی و داریوش الهیاری(کاشفین غار) 1355

متن گزارش
ریاست محترم تشکیلات ورزش شهرستان قروه
شماره نامه 768
تاریخ گزارش1355/6/23
احتراما به استحضار می رساند پس از 2 سال تحقیق و جستجو پیرامون غار افسانه ای کولاوا و با راهنمایی پیرمردها و اشخاص مسن که داستانها و وقابع تاریخی را به صورت نقل قول و روایت از گذشتگان بیاد داشتند، موفق شدیم پس از 10 روز خاکبرداری در دامنه شرقی کوه کولاوا دهانه غار قدیمی آنرا که در زبان عامیانه ترکی به اوغان لرزغه سی (زاغه افغانها) مشهور است، پیدا کنیم ( طیب صالحی و داریوش الهیاری) روز یکشنبه 1355/6/21 با تجهیزات و وسایل ایمنی لازم ساعت 7 صبح بدرون غار رفتیم پس از عبور از شکافهای عمیق و خطرناک و راههای باریک و پرپیچ وخم به چندین اسکلت استخوانی انسان که چند نمونه آن نیز الان در اداره تربیت بدنی موجود است، دست یافتیم.

نمونه شکافها
غار کولاوا از نوع غارهای آهکی است و ستونهای کوچک و بزرگ استلاکتیک و استلاکمیت در آن بسیار به چشم می خورد. پس از عبور از روزنه بسیار باریک که رفت و آمد در آن به صورت سینه خیز و بازحمت انجام می شد به مکانی رسیدیم که غار ریزش کرده و راه را بکلی مسدود نموده بود. با اندک کاوش در اطراف غار مانند سایر قسمتها اجساد و استخوان چند نفر دیگر نیز بر جای بود که نمونه هایی از آنها نیز به بیرون غار آورده شد.در نقطه انتهایی غار از ستونهای آویزان سنگی باریک آب زلال خیلی کند می چکید که در پایین نمونه های زیادی ازآنها به ستونهای پهن و کوچک سنگی تبدیل شده بود. به احتمال زیاد تا چند سال دیگر تمام قسمتهای نظیر آنجا نیز بر اثر سنگی شدن بکلی مسدود خواهد شد که هرگز راه عبوری نخواهد گذاشت.
طیب صالحی-داریوش الهیاری-قدوس بهرامی-علی حیدر نوربخش-غارنوردان شجاع این سفر پرخطر بودند. 
با تقدیم احترام طیب صالحی سرپرست اکیپ کوهنوردان قاجر قروه 
اصل متن گزارش


×××پی نوشت: روح زنده یادان قدوس بهرامی و  حیدر نوربخش شاد باد.
اولین کسانی که بعد از اکتشاف غار را پیمایش نمودند

نفرات از راست: بیژن صمدی، طیب صالحی، داریوش الهیاری، زنده یاد قدوس بهرامی
نفرات از راست: سیامک سلطانی، زنده یاد علی حیدر نوربخش،؟، داریوش الهیاری 
نفرات از راست: زنده یاد پیمان زارعی، مسعود فریدونیان، فردین صالحی، پرویز نویدی، کامبیز اقدامیان، طیب صالحی، کامران اقدامیان

کروکی غار کولاوا

این کروکی بصورت ذهنی در سال 1355 کشیده شده است

نامه فدراسیون کوهنوردی ایران خطاب به اداره تربیت بدنی شهرستان قروه
اداره تربیت بدنی شهرستان قروه
تشکیلات ورزش شهرستان قروه 
موضوع: کشف غار کولاوا
با اظهار تشکر از ارسال رونوشت گزارش غارنوردان قروه حاوی خبر جالب کشف غار کولاواتوسط غارنوردان جوان و شجاع بدین وسیله مراتب قدردانی کمیته غارشناسی فدراسیون غارشناسی ایران را به آقایان طیب صالحی- داریوش الهیاری- قدوس بهرامی و علی حیدر نوربخش زاده که با تحمل زحمات فراوان توانسته اند راهگشای این غار افسانه ای باشند، به اطلاع می رساند: 
با امید به موفقیتهای بیشتر در آینده انتظار دارد تماس و همکاری های خود را کماکان با این کمیته ادامه دهند 
چنانچه غار نوردان عزیز بتوانند از غارهای بازدید شده طرحی تهیه و طول و عرض و عمق آن را اندازه گیری کرده وهمچنین نمونه سنگ و آب و احیانا سفال شکسته هایی که خود می تواند رازگشای نکات تاریخی از سکونت در غار باشد، گردآوری و نگهداری کرده و در صورت امکان نمونه هایی از آنها را همراه گزارش خود ارسال دارند به شناخت غارها از جنبه های مختلف علمی کمک بیشتری خواهد کرد 
با سپاس فراوان 
رییس کمیته غارشناسی فدراسیون کوهنوردی ایران
چنگیز شیخلی
55/7/29  

اصل نامه فدراسیون

مراسلات اداره کل حفاظت آثار باستانی و بناهای تاریخی راجع به موضوع غار کولاوا
نقشه برداری جدید
در تاریخ  4 مرداد 1392 آقای آرش یاسمن پور عضو انجمن غارنوردان و غارشناسان شعبه کردستان همراه 5 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر( طیب صالحی، اسرا مفاخری ، داود مفاخری ، سامان مفاخری ، رحمان مرادیانی ) غار کولاوا را پیمایش و نقشه برداری نمودند.
دهانه غار کولاوا
خانم اسرا مفاخری آقایان: سامان مفاخری،طیب صالحی، رحمان مرادیانی، آرش یاسمن پور

نقشه غار کولاوا توسط آقای آرش یاسمن پور مرداد 1392

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
غار دیو زندان
غار دیو زندان در 2 کیلومتری ارتفاعات شمال غربی روستای اوریه قرار دارد و روستای اوریه در 20 کیلومتری جنوب غربی قروه واقع شده است.
این غار عمودی برای اولین بار توسط طیب و ادیب صالحی شناسایی می شود سپس در سال 1355 برای اولین پیمایش می شود و پیمایش کامل این غار در سال 1368 می باشد.
نحوه شناسایی
ادیب و طیب صالحی از پدرشان می شنوند که غاری در ارتفاعات اوریه وجود دارد و یک روز که این دو برادر جهت جمع آوری گون به آن مناطق رفته بودند تصادفا دهانه غار را پیدا می کنند و چند سال بعد طیب صالحی همراه داریوش الهیاری به آنجا می روند و طیب با حمایت داریوش برای اولین بار به داخل این غار عمودی وارد می شود سپس طی دو برنامه پیمایش کامل می شود که گزارش آن به شرح ذیل می باشد:
گزارش غار دیوزندان
ساعت 5 صبح روز سه شنبه 1368/2/12 به همراهی آقایان کامران اقدامیان- پیمان زارعی- ساسان مودتی- فردین صالحی- مسعود فریدونیان و جواد آئینی به مقصد غار تسخیر ناپذیر دیوزندان که تا این تاریخ هیچ گروه غارنوردی و کوهنوردی موفق به شناسایی آن به علت حالت عمودی بودن آن نشده بودند، روانه شدیم.

دهانه غار

طیب در حال فرود به داخل غار
طیب و کامران اقدامیان
ساعت 7 صبح پس از بستن بلوک مطمئن و با حمایت غیر مستقیم آقای کامران اقدامیان از سطح بیرونی غار با تجهیزات تقریبا خوب پایین رفتم پس از 8 متر فرود پاندولی به روش s در سطح جنوبی غار که شیب فوق العاده تندی داشت برای مدت کوتاهی توقف کردم سپس 14 متر دیگر تا پایان قسمت B کروکی پایین رفتم.

طیب صالحی در حال فرود
هوای مرطوب، صدای گهگاه پرندگان و ریزش قطرات آب سکوت غار را بهم زده بود. در این قسمت با حمایت خود چندین قطعه عکس از مناظر زیبا و شیب واقعا وحشتناک 110 درجه ای غار گرفتم. عظمت دیواره های مهیب غار مدتی مرا گیج کرده بود زیرا پس از 16 سال کوهنوردی و تقریبا صعود به بیشتر قلل مشهور ایران هیچگاه دیواره هایی به این باشکوهی در جایی مشاهده ننموده بودم. مجددا قصد فرود نمودم پس از 2 متر که دیواره حالت کاملا عمود داشت یک مرتبه زیر پایم خالی شد و در کلاهکی بزرگ بحالت پاندول قرار گرفتم باز هم به همان روش s وبا استفاده از کارابین و حمایت از بالا(دهانه غار) مقدار 12 متر هم پایین رفتم. متاسفانه بعلت تمام شدن طناب و پاندول بودن خودم و سائیده شدن آن به کناره های سنگ، پایین رفتن غیرممکن گردید.
با زحمت فراوان و با استفاده از ترمز و حمایت بموقع پس از ده دقیقه به قسمتB برگشتم شرایط وحشتناک فوق باعث شد که نتوانم از موقعیت جدیدم عکس بگیرم کروکی تقریبی غار را تا آنجا که نور چراغ اجازه می داد به شکل ترسیم نمودم امیدوارم در آینده ای نزدیک با همکاری مسئولین آن اداره محترم و غارنوردان با تجربه استانهای هم جوار که وابسته آن اداره دعوت بتوانیم بطور کامل غار یاد شده را شناسایی نماییم.

گزارش از طیب صالحی
اصل گزارش اول
نفرات از راست: فردین صالحی، جواد آیینی، طیب صالحی، مسعود فریدونیان، کامران اقدامیان 

گزارش کامل پیمایش غار دیوزندان
«گزارش لحظه به لحظه  فرود به غار عمودی دیوزندان اوریه» 
ساعت 18:30 روز پنجشنبه مورخه1368/4/15 طبق برنامه تنظیمی و با همکاری مسئولین محترم اداره تربیت بدنی شهرستان قروه  به منظور شناسایی غار افسانه ای دیوزندان بهمراهی 3 نفر از غارنوردان آقایان فردین صالحی –مسعود فریدونیان و پرویز نویدی به قصد آماده نمودن امکانات فرود در غارعمودی مذکور تا رسیدن سایر غارنوردان عازم روستای اوریه شدیم.

                                                                طیب صالحی و پرویز نویدی
شب را در دهانه غار به صبح رساندیم ساعت 6 پس از انجام نرمش و ورزش صبحگاهی مشغول بستن بلوک و اولین کارگاه فرود در دهانه غار با استفاده از دو رشته سیم بکسل 10 و 6 شدیم سپس کابلهای مخصوص برق و سایر سیم کشی های لازم جهت روشنایی فواصل مختلف مسیر فرود را فراهم نمودیم.

طیب صالحی- مسعود فریدونیان
فردین صالحی، پرویز نویدی
بعد از ساعت 8 صبح نخست آقای داریوش الهیاری و سپس آقایان محمود مرادی- حبیب حنیفی- همایون نعمتی- حمدالله حسن پور- اکبر رمضانی- شهرام نعمتی و سیروس عسگری به جمع ما پیوستند.
نفرات ایستاده از راست: سیروس عسگری، پرویز نویدی، مسعود فریدونیان شهرام نعمتی، 
نفرات نشسته از راست: همایون نعمتی،محمود مرادی، طیب صالحی، حمدالله حسن پور، حبیب حنیفی، داریوش الهیاری، اکبر رمضانی

طیب 
پس از بستن دو رشته طناب 9 و 7 میلی متری پلکانی از قبل آماده شده (67 عدد پله 50 سانتی با فاصله 60 سانتی متری) و یک رشته طناب 11 میلی متری به منظور حمایت اولیه به داخل غار رفتیم تقریبا در فاصله 20 متری دومین کارگاه را در جای تقریبا مطمئنی با کوبیدن 3 میخ به شکل مثلث برپا داشتیم و بقیه طنابها را به طرف پایین هدایت نمودیم. برای فرود نهایی و مشورت کلی در مورد این امر بس خطیر و بی نظیر به دهانه غار برگشتیم و مختصری از عظمت طبیعت و دیواره های مهیب غار را برای دوستان شرح دادم.

طیب  آماده فرود
آقایان مسعود فریدونیان- پرویز نویدی- فردین صالحی- همایون نعمتی و شهرام نعمتی با بستن طناب سینه به نوبت تا دومین کارگاه جهت بررسی و دیدن عظمت غار و شناسایی بعضی از قسمتهای پیش بینی نشده با حمایت مستقیم آقایان داریوش الهیاری و محمود مرادی پایین رفتند ساعت 11:15 صبح با بررسی مجدد کلیه جوانب فرود  وسایل مورد نیاز مربوطه( انواع میخها، کارابین ها، طنابها، چکش ترمز و رکابها)دومین حمله فرود به غار را آغاز نمودیم. نخست نور چراغ برق را روشن کردیم سپس به کارگاه دوم رفتیم و در آنجا پس از حمایت خود آقای داریوش الهیاری نیز به من ملحق شد.

طیب و داریوش الهیاری
ایشان که از دهانه غار توسط آقای محمود مرادی حمایت می شد، در حمایت مستقیم من نشستند و فرود نهایی آغاز شد پس از 2 متر فرود بحالت پاندول درآمدم و این حالت تا 40 متری غار ادامه داشت در این قسمت طنابهای پلکانی و طناب فرود هر دو به انتها رسیدند و مجبور شدم بار دیگر میخ کوبی کنم و کارگاه سوم را صرفا بخاطر حمایت خود برای مدتی کوتاه تا رسیدن طناب کمکی برپا دارم. درخواست کمک کردم طناب دیگری نخست به کارگاه دوم و سپس به من رسید آن را به طناب پلکانی گره زدم و با حمایت مستقیم خود تا 55 متری پایین رفتم از این ارتفاع به بعد باز هم شیب معکوس بود و به اجبار 5 متر آخر را بحالت پاندول و با فرود s پایین رفتم لحظات فوق العاده مهیجی بود تماس دائم با کارگاه دوم و اول برقرار بود بالاخره لحظات پایانی فرا رسید برای اولین بار در تاریخ به کف غار دیوزندان قدم نهادم.


نمونه سنگهای انتهای غار
محو عظمت وصف ناپذیر طبیعت بکر غار بودم طنابها را از خود جدا نمودم و مقداری در گوشه کنار غار گردش کردم ساعت 12:30 ظهر نور مستقیم خورشید به کف غار تابید که سه ربع احتیاج به نور چراغ برق نبود و این تابش نیز یکی دیگر از زیبایی های دیدنی غار بود که خود از نظر فیزیکی حائز اهمیت است و بحثی جداگانه دارد.
ساعت 13 به کارگاه سوم صعود نمودم که این عمل بسیار مشکل و طاقت فرسا بود دوباره صعود نمودم که به علت خستگی عضلات بازو موفق نشدم.
عاقبت آقای داریوش الهیاری به بیرون غار رفت و به علت کوتاه بودن طناب چاره ای اندیشیدند و بار دیگر با حمایت از دهانه غار و صعود مجدد توانستم به کارگاه سوم و سپس به بیرون غار صعود نمایم ساعت 2:30 بعد از ظهر بود که تمام دوستان در زیر نور شدید و مستقیم آفتاب بی صبرانه منتظر بودند. لازم می دانم و همین جا از زحمات یکایک دوستان خصوصا مسئولین محترم اداره تربیت بدنی و آقای اکبر رمضانی که موتور برق خود را در اختیار گذاشت تشکر و سپاسگزاری نمایم اگر همکاری لحظه به لحظه برادران نبود هیچگاه ما موفق به این مهم نمی شدیم.

با تقدیم احترامات طیب صالحی

نفرات ایستاده از راست: سیروس عسگری، شهرام نعمتی، حبیب حنیفی، فردین صالحی
نفرات نشسته از راست:مسعود فریدونیان، همایون نعمتی،محمود مرادی، طیب صالحی، حمدالله حسن پور، داریئوش الهیاری، اکبر رمضانی

اصل گزارش دومنقشه برداری جدید غار دیوزندان
در تاریخ  4 مرداد 1392 آقای آرش یاسمن پور عضو انجمن غارنوردان و غارشناسان شعبه کردستان همراه 5 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر( طیب صالحی، اسرا مفاخری ، داود مفاخری ، سامان مفاخری ، رحمان مرادیانی ) غار دیوزندان را پیمایش و نقشه برداری نمودند.

اسراءمفاخری کوچکترین فرد پیمایش کننده غار فنی دیوزندان 4 مرداد 1392
نقشه غار دیوزندان توسط آقای آرش یاسمن پور
 عسکهای غار دیوزندان را آقای طیب صالحی جهت نمایشگاه به سنندج فرستادند که متاسفانه هیچگاه برگردانده نشد.
 اگر افرادی دیگری موفق به صعود این غار فنی شده اند، می توانند  گزارش خود را برای جهت تکمیل این گزارش ارسال نمایند. 
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 غار فرهادتاش
  در حدود 35 کيلومتري شرق شهر قروه، در فاصله سه روستاي داش بلاغ ، آق بلاغ و وينسار بر روي کوهي مرتفع، بقاياي يک معدن بزرگ سنگ قرار دارد که از نظر نوع ، اندازه و تراش سنگ داراي ويژگي هاي خاص و از اهميت بسيار برخوردار است.
 در ضلع شرقي همين کوه فرهادتاش، دهانه غاري وجود دارد که "اورل استين " مستشرق اروپايي هنگام بررسي منطقه غرب کشور، از اين غار نام برده و ظاهرا نتوانسته وارد آن شود.

دهانه غار
تاریخچه فعالیت گروه قاجر در این غار
برای اولین بار طیب صالحی و داریوش الهیاری از اعضای گروه قاجر در سال 1362 به این منطقه آمده و پس از جستجوی زیاد غار را پیدا و پیمایش نمودند.


عکس از ورودی غار 1362
این غار حدود 20 متر می باشد و ابتدایش حدود 3 متر به صورت عمودی می باشد که جهت اطمینان بیشتر می توان از طناب استفاده  نمود. 

ابتدای ورودی غار 
 کل مسیر دارای شکافهای تنگ و باریک می باشد و عبور از آنها بسختس صورت می گیرد.

شکاف های تنگ

9 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر در 8 مهر 1390 این غار را پیمایش نمودند البته کل اعضا برای اولین بار به این غار آمده بودند 

علی حسن بیگی

رحمان مرادیانی 1390

محمد سعید حنیفی1390

امیر حسین ملک محمدی 1390

در کوه فرهادتاش غارهای کوچک متعددی وجود دارد که حدود 5 الی 10 متر می باشند 

 
نمونه ای از غارهای کوچک

نفرات نشسته از راست:شاهین نادری، امیرحسین ملک محمدی، لیلا صالحی، کورش دره وزمی، علی حسن بیگی، محمدسعید حنیفی، نبی شفیع زاده، رحمان مرادیانی مهر ماه  1390

نقشه برداری غار فرهادتاش
در برنامه ای مشترک تعدادی از اعضای انجمن غارنوردان و غارشناسان شعبه کردستان و اعضای هیئت و گروه قاجر، غار«فرهادتاش» در وینسار-قروه را تاریخ 8 مرداد 1392 پیمایش نمودند. 
در این برنامه آقای آرش یاسمن پور از اعضای انجمن غارنوردان و غارشناسان شعبه کردستان غار فرهادتاش را نقشه برداری کردند 
نفرات ایستاده از راست: لیلا صالحی، یاسمن نعمتی، فرشته قادریان زاده، داوود مفاخری
نفرات نشسته از است:اسراء مفاخری، هیروعلی میرزا نژاد، آرش یاسمن پور، سامان مفاخری 
مرداد 1392

نقشه غار  فرهاد تاش که آقای آرش یاسمن پور آن را ترسم نمودند

اگر افرادی از شهرستان قروه فعالیتی در این غار داشتند،می توانند برای سایت قاجر  ارسال نمایند.

ارسال کننده : علیرضا پورمسلمی Email : pourmoslemy@gmail.com
تاریخ ارسال : یکشنبه 3 دی 1396 - ساعت 21:37

با سپاس از زحمات شما
در دهه‌ی چهل نیز غار فرهادتراش یا فرهادتاش توسط سه کوهنورد همدانی به نام‌های حسین پورمسلمی، حسن اریشمی و حسین والیزادگان بررسی شده است اما متاسفانه مدرکی برای اثبات این موضوع جز نقل قول‌های ایشان در دست نیست
ارسال کننده : پوریا آرامی Email : puryaaramii@gmail.com
تاریخ ارسال : جمعه 27 آذر 1394 - ساعت 15:08

سلام خیلی خوب بود استفاده کردیم کاش یه برنامه غار نوردی هم داشتیم با حضور شما پیشکسوتان.ممنونم
ارسال کننده : بهنام نظري
تاریخ ارسال : چهارشنبه 29 مهر 1394 - ساعت 09:05

با سلام خدمت همه عزيزان كه در طراحي اين سايت همت دارند. در هواي غبار آلود تهران هر وقت از آلودگي هاي صوتي و كار روزانه خسته ميشم با ديدن تصاوير زيباي شهر مون جون تازه ميگيرم. دستتون درد نكنه.
ارسال کننده : تیمور صادقی Email : teimur_sadeghi@yahoo.com
تاریخ ارسال : دوشنبه 5 مرداد 1394 - ساعت 23:16

خسته نباشید درود.
ارسال کننده : آرش نصری
تاریخ ارسال : دوشنبه 21 ارديبهشت 1394 - ساعت 00:25

با سلام و عرض ادب
و درود بر همت بلندتان
خواستم در صورت امکان راهنمایی کنید که دهانه غار کولاوا در چه موقعیت جغرافیایی قرار دارد، اینجانب مشتاق هستم که از نزدیک دهانه غار را ببینم
ممنون
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پاسخ روابط عمومی: این غار در منتهی الیه شرقی صخره ها کولاوا قرار دارد
.:: ارسال نظر جدید ::.

نام کامل : (الزامی)
آدرس ایمیل :
آدرس سایت :
متن نظر : (الزامی)
کد امنیتی :  (الزامی)